Je Apple dnes dobrá investícia?

Norbert Nepela

Zhrnutie

 • Apple ohlásilo výsledky, ktoré investorov sklamali a cena akcií klesla na úroveň cca 70% ročných maxím.
 • Apple bude do budúcnosti rásť prirodzene pomalšie ako doteraz, hlavný katalyzátor rastu bude Čína a India. Na zabezpečenie rastu je potrebné, aby Apple pokračovalo v programe inovácií a tiež našlo efektívny spôsob zhodnotenia voľnej hotovosti, ktorú má k dispozícii.
 • Apple podľa mňa prestáva byť typicky rastovou investíciou, začína sa transformovať na viac „investorsky orientovanú“ spoločnosť, čo je podporené rastom dividendy a programom na spätný odkup akcií. V dôsledku predpokladám výhľadovo nižšiu volatilitu cien akcií.
 • Ak Apple preukáže schopnosť inovovať aj po ére Steva Jobsa a bude pokračovať v pro-investorskej orientácii, je pri súčasnej cene vhodným kandidátom a zaradenie do Papučového výnosového portfólia.

Apple (AAPL) minulý týždeň (26.4.) oznámil kvartálne výsledky. A tieto nedostáli očakávaniam analytikov, čo spôsobilo, že cena akcií Apple v priebehu týždňa klesla na aktuálnych 93,74 USD/akciu. Oproti ročnému maximu takmer 133 USD je to pokles o takmer 30%. Čo teraz? Je treba sa báť a predávať, alebo je Apple teraz dobrý kandidát na kúpu?

Čo sa vlastne stalo?

Apple v rámci kvartálnych výsledkov oznámil pokles v rámci väčšiny kľúčových predajných ukazovateľov. Predaj iPhone-ov, ktorý tvorí 65% celkových tržieb Apple poklesol medziročne o 18% (počet predaných kusov klesol o 16%), predaj IPad-ov klesol o 19% a Mac produkty poklesli o 9% (-12% v počte kusov). Rástli „iba“ služby (iTunes, App Store, Apple Music, Apple Pay, ...) o 20% a ostatné produkty (Apple Watch, Apple TV, ...)  o 30%.

Takisto regionálne zaznamenalo Apple pokles na všetkých trhoch okrem Japonska, kde sa im podaril 24%-ný rast. Pritom medzinárodné tržby predstavujú pre Apple 67% celkových tržieb.

Popri tom Apple vyreportovalo aj klesajúcu hrubú maržu na úrovni 39% s výhľadom do budúcnosti na úrovni 37,5-38%.

Na druhej strane Apple ohlásilo dividendu vo výške 0,57 USD/akciu, čo je nárast o 9,6% oproti predošlému štvrťroku. Zároveň navýšilo sumu na spätný odkup akcií o ďalších 25 mld. USD, čo znamená, že investorom do marca 2018 na dividendách a spätnom odkupe akcií „vráti“ ešte 87 mld. USD.

Viac o výsledkoch a komentáre k nim v prepise "earnings call-u".

Čo to znamená?

Apple na svoj rast potrebuje niekoľko „faktorov“. Sú to predovšetkým

 • Nové predaje existujúcich produktov (vrátane up-sell a cross-sell)
 • Upgrade existujúcich zákazníkov na nový model
 • Konverzia zákazníkov Androidu
 • Predaj nových produktov a služieb

Apple má za sebou neuveriteľné obdobie rastu, keď za posledných 10 rokov každoročne zvýšilo tržby v priemere o 28% a čistý zisk o vyše 38%. Súčasný stav poklesu je podľa mňa spôsobený niekoľkými faktormi, resp. ich kombináciou:

 • Prirodzený pokles predaja z titulu „nasýtenia“ trhu
 • Politika Číny ohľadne zahraničných poskytovateľov služieb
 • „Prísun“ nových inovatívnych produktov (resp. jeho absencia)
 • Celková ekonomická situácia vo svete

Myslím si, že žiadna, ani tá najlepšia spoločnosť nedokáže neustále rásť a rásť a rásť. Zákonite v každom biznise sú určité cykly, či už sú spôsobené sezónnosťou produktu, globálnym hospodárskym cyklom alebo geopolitickými faktormi. Dôležité je, aby spoločnosť mala schopnosť a finančnú silu prípadné ťažké obdobia „ustáť“ a pokračovať v profitabilnom podnikaní.

Myslím si, že Apple už v minulosti dokázalo, že je schopné „inovovať so ziskom“ a som presvedčený, že aj keď Steve Jobs bol nepochybne veľkou osobnosťou, táto kultúra je v Apple zakorenená na hlbšej úrovni. Možno prídu horšie a lepšie obdobia, no som presvedčený, že schopnosť inovovať nebude príčinou úpadku Apple.

Teraz k poklesu tržieb a predaja. Je pravdou, že medziročne Apple zaznamenalo pokles, no pozrime sa na absolútne čísla:

 • Tržby 50,557mld. USD – síce pokles oproti Q1 2015 no na úrovni Q2 a Q3 2015
 • To isté platí pre čistý kvartálny zisk 10,516 mld. USD
 • Voľný cashflow (FCF) na úrovni 9mld. USD – t.j. zisk po zohľadnení odpisov a investícií do rozvoja biznisu
 • Na účet v 1Q 2016 pribudlo 4,85 mld. USD, celkovo má Apple na účtoch v hotovosti 21,5 mld. USD a po započítaní krátkodobých pohľadávok a krátkodobých investícií je to suma 67,5 mld. USD. Z tejto sumy dokážu prakticky okamžite splatiť celý svoj dlhodobý dlh, resp. po započítaní krátkodobého dlhu cca 10,5 mld. USD zostane ešte 57 mld. USD, čo je cca 10 USD/akciu.

Som presvedčený, že ak aj Apple má momentálne „problémy“, je finančne viac ako dostatočne silné na ich preklenutie. Skôr je otázkou, ako dokáže voľný cash využiť na rozvoj biznisu...

A čo teraz?

Ako som spomínal vyššie, Apple je prevádzkovo aj finančne dobre pripravená na pokračovanie v „úspešnom ťažení“. Momentálna cena akcií podľa mojich prepočtov zodpovedá aktuálnym výsledkom, avšak za predpokladu, že už nikdy v budúcnosti nedosiahne rast. Ak beriem do úvahy rast len na úrovni dlhodobej inflácie 2%, tak je vnútorná hodnota niekde okolo 108 USD/akciu (pri diskontnej sadzbe 11%). To je oproti aktuálnej cene o 15% viac.

Je pravdou, že vysoký rast nemôže trvať donekonečna. Apple sa však podľa všetkých indikácií preorientováva na pro-investorsky orientovanú spoločnosť, keď program na „vrátenie kapitálu“ investorom (rozumej dividendy + odkupy akcií) navýšilo na 250 mld. USD – t.j. ešte môžu minúť 87 mld. USD do marca 2018. Toto pri aktuálnom počte akcií predstavuje cca 15 USD na akciu, čo je pri súčasnej cene výnos cca 16,4% za dva roky resp. cca 8% ročne.

Ďalej treba vnímať dostupný cash – ak Apple bude pokračovať v „pro-investorskom“ prístupe a nespotrebovaný cash, ak ho neminie na akvizície, rozdelí investorom, môžu byť čísla ešte zaujímavejšie. Od roku 2012, kedy Apple začalo vyplácať dividendu, totiž dividenda narástla v priemere 19,62% ročne.

Myslím si preto nasledujúce:

 • Apple ako rastová investícia už nedokáže priniesť investorom želané dvojciferné zhodnotenia ročne.
 • Apple je potrebné vnímať skôr ako „dospelú“ spoločnosť začínajúcu vracať cash svojim investorom.
 • Ak Apple preukáže schopnosť inovovať aj po ére Steva Jobsa a bude pokračovať v pro-investorskej orientácii, je pri súčasnej cene vhodným kandidátom a zaradenie do Papučového výnosového portfólia.

Aký je Tvoj názor?

4 Komentárov
Martin Babiak 8. decembra 2017
| | |
Vlastnil som niekolko generacii iPhone a bol som aj ich velkym fanusikom. Posledny model bol 6s. No potom, ako s kazdym update software prichadzalo viac a viac problemov so software samotnym, ktory nakoniec vyustil do neuveritelnych situacii s telefonom, ktory, uz ani nevedel vytacat cislo bez toho, aby na 10-15 sekund zamrzol (po nieco viac ako roku pouzivania!!), pripadne sa toto dialo aj pri aplikaciach, som si povedal ze dost. Presne ako je pisane v clanku - Upgrade existujúcich zákazníkov na nový model - ako podakovanie od Apple som dostal cielene spomalovanie a znefunkcnovanie telefonu. Takouto formou by som to u Apple necakal. Hocikde inde by to bolo povedzme ze OK, resp by som sa moc necudoval, keby sa to dialo, ako slavne Smeracke kazitka (Martvon s tym druhym pajacom?), ale pri Apple som to povazoval za "podraz". A preto Apple stratil 2 zakaznikov naraz - mna aj moju mnanzelku (tej sa dialo nieco podobne) a tak som manzelke kupil One Plus 5 a sebe Samsung S8. Zmenu nelutujem.
Fero Bernath 27. mája 2016
| | |
https://www.patria.cz/zpravodajstvi/3219057/Vydaje-Apple-na-RD-rostou,-kam-je-tak-muze-davat.html?utm_source=USA&utm_medium=e-mail&utm_campaign=Trhy_data_vysledky_PD Dalsi clanok na to iste tema. Bez ohna niet dymu :-)
Fero Bernath 22. mája 2016
| | |
Ahoj Norbert. Myslim si, ze otazku za nas zodpovedal Buffett, ked ohlasil, ze v prvom kvartali investoval miliardu dolarov do akcii applu. Preco tak urobil moze suvisiet aj s tym o com pojednava tento clanok: http://www.aboveavalon.com/notes/2016/5/11/apple-rd-reveals-a-pivot-is-coming?utm_source=pocket&utm_medium=email&utm_campaign=pockethits Fero