Ako sa stať úspešným investorom

Norbert Nepela

Investovanie je opradené akousi aurou „nedostupnosti“. Akýmsi pocitom, že ide o disciplínu vyhradenú pre „vyvolených“. Toto však jednoducho nie je pravda!

V USA a aj v západnej Európe existuje množstvo „bežných“ ľudí, ktorí investujú na vlastnú päsť. Niektorí viac, iní menej úspešne. Dobrá správa však je, že na to, aby sa človek mohol stať úspešným investorom, je potrebné menej, ako si možno myslíš.

Čo je teda potrebné na to, aby sa človek mohol byť úspešným investorom? Mám zato, že potrebuješ:

  1. Znalosť základných ekonomických a účtovných princípov
  2. Schopnosť vyvodzovať závery na základe faktov (a.k.a. zdravý sedliacky rozum)
  3. Konkrétne investičné kritériá alebo systém
  4. Malú dávku nedôverčivosti
  5. Kontrolu nad vlastnými emóciami
  6. Ochotu nájsť si čas

Znalosť základných ekonomických a účtovných princípov

Investovanie je o kupovaní spoločností, biznisov. Tieto pôsobia v určitom trhovom rámci, Je preto nevyhnutné vedieť, ako funguje ekonomika, jej cykly a základy ponuky, dopytu a konkurenčného boja. Základy nájdeš tu.

Z pohľadu spoločnosti je potrebné vedieť, ako sa tvorí hodnota a zisk. Je potrebné poznať vzťah medzi aktívami a pasívami, rozumieť peňažným tokom a vedieť čítať finančné výkazy. Môže sa to zdať ako veľké sústo, avšak v skutočnosti to nie je až také zložité. Existuje množstvo zdrojov, ktoré Ťa dokážu navigovať. Celkom dobrý základ je aj na tejto adrese.

Schopnosť vyvodzovať závery na základe faktov

Toto nie je žiadna raketová veda. Je to schopnosť na základe pozorovaní alebo prečítaných informácií vyvodiť relevantné závery. Je to schopnosť povedať „toto je blbosť“, resp. „toto má fakt potenciál“.

Je to však aj schopnosť odlíšiť dôležité informácie od nepodstatných. Vedieť sa sústrediť na kľúčové veci. A je to aj schopnosť učiť sa z vlastných skúseností. Asi nebude pre Teba žiadnym prekvapením, že k tomuto bodu nie je žiadny študijný materiál...

Konkrétne investičné kritériá alebo systém

Úspešní investori sú zväčša charakteristickí tým, že majú vlastný ustálený prístup k investovaniu. Nenaháňajú „populárne“ investície, ale investujú do toho, čo prejde ich investičným výberovým procesom. Toto odporúčam pre každého investora. Mať súbor kritérií, podľa ktorých investície vyberať a predávať. Čím konkrétnejšie pravidlá, tým lepšie. Napr. Warren Buffett má svojich 12 princípov investovania. Joel Greenblatt svoju Magic Formula. Môžeš sa nechať inšpirovať alebo si vytvoriť svoj vlastný súbor investičných kritérií. Ale nie je nič horšie, ako zakaždým improvizovať...

Malá dávka nedôverčivosti

Dnes máš prístup k neuveriteľnému množstvu informácií o takmer každej potenciálnej investícii, ktorú môžeš zvažovať. Veľa ľudí píše svoje analýzy a pohľady. Guru-ovia prezentujú svoje odporúčania. Nedôveruj však všetkému čo čítaš. Bol by si prekvapený, ako často sa odborníci mýlia alebo si protirečia. Vždy si urob vlastný názor na vec.

A taktiež buď nedôverčivý voči vlastným schopnostiam. Počítaj s tým, že nevidíš všetky súvislosti. Že môžeš spraviť chybu. Že Tvoj odhad nebude presný.

Nedôverčivosť Ťa „donúti“ používať nástroje na zníženie investičného rizika – napr. diverzifikáciu alebo „margin of safety“. A to Ti môže len a len prospieť...

Kontrola nad vlastnými emóciami

Emócie sú najväčším nepriateľom investora. Spôsobujú, že kupuješ draho a predávaš lacno. Veľmi dobrým spôsobom, ako „ošetriť“ emócie v investovaní, je práve Tvoj investičný systém, presné kritériá a postup na nákup aj predaj. Preto opäť opakujem – ak ešte nemáš vlastné investičné kritériá resp. systém, je najvyšší čas.

Ochota nájsť si čas

Nebudem klamať, investovanie zaberá čas. Síce nie toľko, ako si možno myslíš, ale predsa len pár hodín mesačne určite zaberie. Ak chceš byť investorom, musíš si tento čas vyhradiť. Chceš robiť systém Magic Formula? Vyhraď si aspoň 4 hodiny každé dva-tri mesiace. Chceš investovať do konkrétnych akcií? Vyhraď si niekoľko dní mesačne.

Samozrejme, vždy sa môžeš spoľahnúť na odporúčanie niekoho iného. Potom v podstate nepotrebuješ nič z uvedeného. Ale tu zas platí časť o nedôverčivosti...

Tak ako, trúfaš si byť úspešným investorom?