INVESTOVANIE BEZ POPLATKOV
Je to dnes možné?

Chceš začať zhodnocovať svoj majetok sám vo vlastnej réžií bez nutnosti platiť poplatky banke alebo správcovi, no v investovaní sa nevyznáš alebo len veľmi málo?

Prečítaj si, čo je investovanie, čo reálne očakávať a čo v investovaní (ne)funguje.

Náš vynovený E-BOOK Investorom za pár klikov !

Veríme, že každý je schopný postarať sa o svoju finančnú budúcnosť lepšie ako to dokáže banka, správcovská spoločnosť alebo nedajbože štát.

Vieme, že začiatky v investovaní na vlastnú päsť na kapitálových trhoch môžu byť náročné, no v skutočnosti nejde o žiadnu vedu a odmenou na konci dňa je investičná služba BEZ POPLATKOV.

Poslaním Papučového investora je sprevádzať každého, kto prejaví záujem na jeho investičnej ceste. Ako prvú pomoc Ti ponúkame na stiahnutie ZADARMO náš vynovený E-BOOK Investorom za pár klikov, v ktorom získaš tieto praktické rady:

 • ako si nastaviť investičné ciele,
 • ako na investičnú stratégiu,
 • ako zostaviť portfólio,
 • do čoho investovať,
 • ako vybrať brokera a urobiť prvú investíciu,
 • ako si spravovať svoje portfólio.
Všetci sme raz začínali, takže či si nováčik alebo pokročilý investor, v rámci tohto e-booku dostaneš relevantné odpovede na základné investičné otázky, ktoré by si nemal v žiadnom prípade opomenúť.
Prajeme Ti veľa úspechov pri dosahovaní investičných cieľov.🎯

Čo je to vlastne investovanie?

Chceš zabezpečiť seba a svoju rodinu na dôchodok, hľadáš zdroj pasívneho príjmu, si odhodlaný/á bojovať proti inflácii, alebo plánuješ sporiť pre deti či na dovolenku, no v investovaní sa absolútne nevyznáš?

Investovanie nie je raketová veda, a ani akčný triler, aký vídame vo filmoch o Wall Street.

Viacero popredných svetových investorov sa nechalo počuť v zmysle, že „Dobré investovanie je ako pozorovať trávu rásť. Ak je investovanie vzrušujúce, pravdepodobne nie je výnosné.“

Investovanie je súbor „operácií“, ktorých cieľom je zabezpečiť, aby tvoje peniaze plodili ďalšie peniaze, ktoré plodia ďalšie peniaze, a tak ďalej, až kým nedosiahneš svoje investičné ciele. Nejde však o akúkoľvek „operáciu“.

„Investičná operácia je taká, ktorá po dôkladnej analýze sľubuje bezpečné zachovanie istiny a zodpovedajúci výnos. Operácie, ktoré nesplňujú tieto požiadavky, sú špekuláciami.“

Benjamin Graham 

 

Aby teda išlo o investíciu, operácia musí:

 • zahŕňať dôkladnú analýzu,
 • obsahovať „prísľub“ bezpečnosti vloženej čiastky,
 • obsahovať „prísľub“ primeraného výnosu.

Rozmenené na drobné, investovanie je o tom, že investíciu si starostlivo vyberiem podľa toho, aké má kvality. Nie podľa toho, či do nej investujú iní alebo či o nej píšu noviny.

Rozsah dôkladnej analýzy sa môže líšiť – keď investuješ pasívne do indexových fondov, rozsah analýzy bude menší a obsah iný ako pri investíciách do konkrétnych spoločností.

Bezpečnosť vloženej čiastky

Je o tom, že:

 • buď investuješ do investičných nástrojov zabezpečených proti poklesu (tam ale vyvstáva otázka „primeraného“ výnosu),
 • alebo sa snažíš pri investovaní využívať tzv. „bezpečnostný vankúš“ (Margin of Safety), čo znamená, že investíciu nakúpiš za výrazne nižšiu cenu, ako je jej reálna hodnota,
 • prípadne pravidelne a dlhodobo investuješ – história nás učí, že pri takomto prístupe je veľká pravdepodobnosť, že v dlhodobom horizonte hodnota našej investície narastie.

Najlepšie však je, ak dokážeš skombinovať prístup bezpečnostného vankúša a dlhodobého pravidelného investovania.

Bezpečnosť vloženej čiastky

Prísľub primeraného výnosu

Ak pri zabezpečenom termínovanom vklade s minimálnou mierou rizika je primeraný výnos do 1 %, pri investovaní do akcií, ktoré sú zo svojej podstaty volatilné, by výnos 1 % bol absolútne neprijateľný.

Bežný postup je odvinúť sa od úrokovej sadzby 30-ročných amerických (U. S.) dlhopisov ako „bezrizikovej“ a pripočítať požadovanú prirážku podľa rizikovosti zvolenej investície. Pri akciách sa za „primeraný“ považuje výnos medzi 8 – 15 %.

Čo investovanie nie je

Čokoľvek, čo nespĺňa definíciu investičnej operácie, nie je investícia, ale špekulácia. Teda aspoň podľa Benjamina Grahama.

Základné kategórie „neinvestícií“ teda môžeme pomenovať nasledovne:

 1. Denné obchodovanie (daytrading). V podstate sem spadajú všetky krátkodobé obchody na burze (tzv. „trading“), kde sa špekulanti na základe technickej analýzy (rozumej čítanie grafov, alebo aktuálnych krátkodobých správ) snažia odhadnúť, ako sa najbližších niekoľko minút, hodín, nanajvýš dní budú správať účastníci trhu. Častokrát si na obchodovanie aj požičajú, čo znamená, že môžu prísť o násobok sumy, ktorú do obchodu vložili. Nehovorím, že denné obchodovanie a špekulovanie nie je výnosné. Ale je zo svojej podstaty rizikové a v dôsledku si vyžaduje omnoho viacej znalostí, skúseností a času ako investovanie.
 2. Naháňanie „horúcich tipov“. Druhou kategóriou „neinvestorov“ sú ľudia, ktorí nakupujú investície bez analýzy a bez reálneho pochopenia „prečo“. Sú to ľudia, ktorí nakupujú „horúce tipy“ alebo bez rozmyslu kopírujú portfólio niekoho iného.
 3. Hazardné hry a stávkovanie. Musím vysvetľovať dôvody?
Čo investovanie nie je

Investičné očakávania vs. investičná realita

Čo nefunguje

Charlie Munger, biznis partner Warrena Buffetta, sa v jednom rozhovore nechal počuť:

„Mladí nám často kladú takúto otázku. Je to veľmi rozumná otázka. Pozrieš sa na starého pánka, čo je veľmi bohatý a spýtaš sa: ,Ako zbohatnem ako Vy, ale rýchlejšie?‘“

Žijeme v rýchlej dobe, kedy všetko chceme mať rýchlo. Vrátane investovania. Nie je preto prekvapením, že ľudia chcú zbohatnúť:

 • veľmi
 • rýchlo
 • bez rizika
 • bez práce

A aj preto vznikajú rôzne podvodné spoločnosti, ktoré im všetko toto sľúbia. Bohužiaľ toto nefunguje. Veď prečo by niekto dával vysoký „istý“ výnos inému, keď si na „bezrizikovú“ investíciu môže požičať napríklad od banky za výhodnejších podmienok?

Vo všeobecnosti sa vyvaruj podozrivo výhodných ponúk od spoločností, ktoré:

 • nemajú žiaden produkt alebo ho ešte len vyvíjajú,
 • ich produkt realisticky nie je konkurencieschopný alebo naň ešte nemajú žiadnych zákazníkov,
 • reálne tržby z ich produktov nedokážu pokryť výnosy,
 • nevieš o spoločnosti dohľadať nič okrem marketingovej webstránky a/alebo schránkového sídla

Čo môžeš reálne očakávať

Pre orientáciu uvádzam reálne dosiahnuté výnosy jednotlivých typov investícií. V závislosti od konkrétnej zvolenej stratégie a tvojich investičných schopností sa môžu čísla v tvojej realite líšiť, ale pravdepodobne to výrazne viac nebude.

Akcie

 • Rast hodnoty – S&P 500 za 50 rokov do apríla 2022 zarobil (CAGR) 10.5% p.a., vrátane dividend
 • Dividenda – dlhodobý priemer S&P 500 je 1.87% (aktuálne 1.37%, priemerný rast 7,13 % ročne) (zdroj)

Dlhopisy (Od januára 2003 do apríla 2022)

 • Štátne (US 10y treasury bills) –3.30% p.a.
 • Korporátne – 4.54% p.a.
 • Junk – 6.17% p.a.
 • Total US Bond Market – 3.30 %

Peňažný trh (Od januára 2003 do apríla 2022) – 1.17% p.a.

Zdá sa Ti to málo? Vrátim sa k Charliemu Mungerovi a jeho výroku vyššie. Ako zbohatnem rýchlo? Investovaním určite nie. Najväčšie majetky boli vybudované pravidelným investovaním počas celých generácií.

 

 

Očakávania vs realita

Prečo začať investovať už dnes?

Pre ilustráciu si pozri graf zhodnotenia počiatočného vkladu 300 € a pravidelného mesačného príspevku vo výške 50 € do amerického akciového indexu S&P 500 počas 30 rokov (pri použití priemerného historického výnosu a reinvestovaní dividend).