MÁM VOĽNÉ PENIAZE. DO ČOHO ICH MÁM INVESTOVAŤ?

Asi najčastejšia otázka, ktorú dostávame, keď sa s ľuďmi zhovárame o investovaní je táto:

„Ja som v investovaní úplný laik. Mám však nejaké voľné peniaze a chcel by som ich zhodnotiť. Do čoho ich mám investovať?"

V snahe zodpovedať túto otázku sme pripravili jednoduchého „sprievodcu“.
Prevedie Ťa tromi krokmi, ktoré Ti umožnia vstúpiť do sveta investovania. Po ich absolvovaní budeš vedieť:

Možno Ťa to prekvapí, ale voľby, ktoré v jednotlivých krokoch urobíš, závisia ani nie tak od Tvojho "rizikového profilu",
ako od týchto kľúčových faktorov:

Výber investičnej kategórie

To, do akej kategórie investičných nástrojov vložiť svoje peniaze, je závislé hlavne od Tvojho investičného horizontu. Pritom platí, že čím kratší horizont, tým nižší potenciál cenových výkyvov hľadáme. Vhodná investičná kategória v závislosti od časového horizontu je v tabuľke nižšie:

 Kedy budeš peniaze potrebovať vytiahnuť?
menej ako 3 roky3 - 7 rokovviac ako 7 rokov
Vhodná investičná kategóriaTermínovaný vkladDlhopisyAkcie

Ak je pre Tvoje peniaze vhodnou investičnou kategóriou termínovaný vklad, informuj sa o konkrétnych vkladových produktoch vo svojej (alebo konkurenčnej) banke. Ak je Tvoj horizont dlhší ako 3 roky, pristúp ku kroku 2.

Výber investičnej formy

Či už dlhopisy alebo akcie, existuje viacero rôznych spôsobov (foriem), ako do nich investovať. V zásade môžeš investovať buď do konkrétnych dlhopisov/akcií, do verejne obchodovaných nízkonákladových indexových fondov (tzv. ETF) alebo do "klasických", aktívne riadených podielových fondov (toto pri akciách neodporúčame vôbec a pri dlhopisoch len ak sú priaznivé poplatky). Výber konkrétnej formy bude závisieť od úrovne Tvojich investičných znalostí a od miery ochoty venovať investovaniu čas a úsilie. Jednotlivé možnosti sú uvedené v tabuľke nižšie:

 Koľko času chceš venovať investovaniu?
Koľko toho vieš o investovaní?Ani chvíľuTrochu, ale nie veľmi veľaChcem si aktívne riadiť investície
Vôbec ničETF portfólio u "roboporadcu"ETF portfólio u "roboporadcu"ETF portfólio u "roboporadcu"
Niečo málo viemETF portfólio u "roboporadcu"ETF portfólio u "roboporadcu" / vlastné ETF portfólioETF portfólio u "roboporadcu" / vlastné ETF portfólio
Dosť veľaETF portfólio u "roboporadcu"ETF portfólio u "roboporadcu" / vlastné ETF portfólioVlastné ETF/akciové/dlhopisové portfólio

Nastavenie "investičného procesu"

Ok, tak máš základnú predstavu, do čoho a akou formou, teraz je otázka "ako ďalej?". Čo má byť ďalší krok? V tabuľke nižšie je uvedené, čo je vhodné spraviť, ak chceš začať s konkrétnou formou investovania:

Forma investovaniaČo treba spraviť
ETF portfólio u "roboporadcu"Pozri sa na naše Inteligentné portfólio
Vlastné ETF portfólioZváž náš koučingový program "Cesta k prvej investícii" / Otvor si účet u brokera
Vlastné akciové/dlhopisové portfólioOtvor si účet u brokera / Zváž možnosť papučového prémiového členstva

Samozrejme, uvedené kroky sú len špičkou ľadovca, úplným základom. Ak chceš vedieť viac o tom, do čoho investovať, prečítaj si tento článok.