Prečo trhy kolíšu

Norbert Nepela

Prečo trhy kolíšu

Zamýšľal si sa niekedy nad tým, prečo vlastne akciové trhy kolíšu? Prečo jeden deň klesajú, a inokedy zas stúpajú. Prečo sú obdobia, keď idú len jedným smerom a potom zas iné, keď v rámci jedného dňa má človek pocit, že potrebuje užiť Kinedryl?

Ak čítaš trhové správy, tak určite poznáš niečo takéto (reálne správy z Denníka N):

  • 2. februára: „Americké akcie sa dnes prevažne posilňovali. Ťažili z nádejí na blížiaci sa koniec zvyšovania úrokových sadzieb v Spojených štátoch.“
  • 3. februára: „Americké akcie v závere týždňa klesli. Reagovali na prekvapivo pozitívnu štatistiku z trhu práce ktorá vzbudila obavy že uvoľní americkej centrálnej banke ruky na väčšie sprísňovanie menovej politiky.“

V uvedených príkladoch sú kľúčové dve slová: „nádej“ a „obavy“. Dáta opakovane a dlhodobo potvrdzujú, že v dlhodobom horizonte sú ceny akcií veľmi silno previazané na schopnosť podkladových spoločností generovať zisk. Napriek tomu však „investori“ pozorne sledujú denné udalosti a na základe nich robia investičné rozhodnutia, ktoré krátkodobo hýbu trhom. Napríklad také zvyšovanie úrokových sadzieb. Áno, výška úrokov ovplyvňuje biznisy, v niektorých prípadoch dokonca významne, cez cenu dlhového financovania. Ale z dlhodobého hľadiska je v podstate skoro jedno, či úroky budú o 0.5% vyššie alebo nižšie a či také budú o pol roka či rok dlhšie alebo kratšie. V tomto prípade ide skôr o to, že investori hľadajú potvrdenie, že kríza je už za nami a prichádzajú dobré časy. Lebo investori sú v podstate optimisti, ktorí chcú, aby boli časy dobré. A tak každú, aj najmenšiu správu, ktorá môže indikovať, že zlé časy sú preč, oslavujú nakupovaním. Ale sú tiež bojazliví optimisti, lebo nechcú prísť o peniaze. A tak každú, aj najmenšiu správu, ktorá môže indikovať, že zlé časy tu ešte nejaký čas ostanú, odmenia predávaním.

Otázka za milión je, prečo sa títo investori nesústredia na dlhodobé fundamenty a nevykašlú sa na krátkodobé faktory? Je na to niekoľko dôvodov, v každom z nich hrajú úlohu nádej a obavy:

  1. Existencia akciového trhu ako takého. Už len naša schopnosť v ktoromkoľvek okamihu si pozrieť hodnotu našich investícií spôsobuje, že sa chceme vyhnúť poklesom a zabezpečiť trvalý rast. A chceme mať pocit, že sme pre to spravili všetko, čo sa dá. A preto reagujeme, kedykoľvek máme pocit, že je to potrebné. A ten pocit máme vždy, keď sa trhy začnú nejak hýbať. Nechceme byť vynechaní, nechceme si potom vyčítať nečinnosť. Konáme v nádeji alebo z obavy. Paradoxne, keď investujeme do svojho vlastného biznisu, prakticky nikdy sa nezaoberáme jeho aktuálnou predajnou cenou, a určite nie na dennej báze. Pretože tú informáciu väčšinou proste nemáme. Sústredíme sa na dlhodobé biznis vyhliadky. Pri investovaní do biznisu niekoho iného však potrebu denného sledovania ceny máme a cítime potrebu reagovať. Len preto, že trh nám informáciu o cene poskytuje. Warren Buffet svojho času povedal niečo v zmysle, že „najväčším nepriateľom investovania do akcií je akciový trh“. Mal pravdu.
  2. Snaha o časovanie trhu. Idea, že do investície naskočím v najlepšom možnom čase, t.j. na samom spodku poklesu, spôsobuje, že hľadím na aktuálne správy a snažím sa odhadnúť, kedy už to dno bolo dosiahnuté. Fakt, že časovanie trhu sa investorom spravidla nedarí, nikomu pri pokusoch o časovanie neprekáža. Opäť konám v nádeji, že chytím dno, resp. z obavy, že ho nechytím.
  3. Zameranie na krátkodobú výkonnosť. Toto je neduh nielen malých investorov, ale aj veľkých fondov. A tie práve vedia svojím konaním ovplyvniť trhy. Veľké fondy medzi sebou súťažia v ročných výkonnostiach, pretože investori inklinujú k tým, ktoré mali tento rok lepšie výnosy. Preto myšlienka, že s cieľom dlhodobého nadvýnosu akceptujú niekoľko rokov podpriemerných výsledkov je pre tieto fondy neprijateľná. Preto reagujú na krátkodobé správy s cieľom nepremeškať potenciálne možnosti krátkodobého zisku a vyhnúť sa krátkodobým poklesom. Pretože konkurencia sa snaží o to isté.
  4. Krátkodobé špekulácie. Trejderi sú veľmi dôležitou zložkou trhu. Dodávajú mu likviditu, aby sme aj my, dlhodobí investori dokázali efektívne nakúpiť a predať naše akcie. Podľa štúdií na efektívnu likviditu trhu stačí, aby 5% objemu obchodov bolo krátkodobých trejdov. Momentálne je to však výrazne viac, napriek rozmachu dlhodobého pasívneho investovania. A títo trejderi sa snažia odhadnúť nálady na trhu a pravdepodobné reakcie ostatných účastníkov trhu na aktuálne správy v konkrétny deň. A podľa toho zadávajú obchody. A tieto denné obchody, v ktorých je veľké množstvo peňazí, keďže sú spravidla na páku, hýbu s cenou. A tieto pohyby ceny potom spôsobujú ďalšie reakcie ostatných investorov.

Ani jeden z uvedených dôvodov nie je relevantný pre dlhodobé investovanie ani konzistentný s cieľmi „Papučového“ investora. Preto hovorím: vykašli sa na krátkodobú výkonnosť svojej investície. S nástupom umelej inteligencie (AI) bude krátkodobé špekulovanie výhradnou doménou strojov. V podstate neexistuje človek, ktorý by vedel poraziť AI v krátkodobom tradingu. Denne totiž máme k dispozícii toľko informácií, ktoré potenciálne môžu mať dopad na našu investíciu, že len identifikovať, zozbierať, prečítať a vyhodnotiť ich zaberie človeku minimálne niekoľko dní, ak nie týždňov či mesiacov. To proste nedá nikto, a už vôbec nie investor-amatér.

Z dlhodobého pohľadu je však dôležitých naozaj iba niekoľko málo faktorov, ktoré väčšinou majú vplyv na charakter dlhodobých trendov a pozíciu Tvojich investícií v rámci relevantných trhov, vrátane ich schopnosti generovať zisky do budúcnosti. Toto AI zhodnotiť zatiaľ nedokáže. Takže keď už investuješ dlhodobo:

  • Sústreď sa na dôležité dlhodobé faktory ovplyvňujúce Tvoje investície. Odstráň informačný šum.
  • Nemaj pocit, že potrebuješ konať. V prípade pochybností, radšej neurob nič. Drž sa ďalej svojej stratégie. V drvivej väčšine prípadov tak urobíš dobre.
  • Nesleduj vývoj svojej investície príliš často. Pamätaj, že investuješ dlhodobo.

S vhodnými investičnými stratégiami a disciplinovaným prístupom môžete udržať tvoj investičný prístup na stabilnej ceste – a hlavne výnosný. Ak si náhodou na svojom investičnom rázcestí alebo len hľadáš komunitu podobne zmýšľajúcich ľudí, neváhaj a prečítaj si viac o našej PREMIUM službu.

Naučíme ťa spravovať si vlastný finančný majetok na kapitálových trhoch, pričom môžeš nasledovať naše rokmi overené investičné stratégie, ktorým sa darí porážať nie len vlastné ETF benchmarky, ale aj TRH ako celok, áno aj index S&P500. Získaš prístup k našim reálnym rastovým a dividendovým portfóliám, archívu vzdelávacieho obsahu, osobnej podpore a discord mastermind investičnej skupine a na konci dňa neplatíš žiadne poplatky za správu svojho portfólia. A to je podľa nás FÉR !

A ak sa Vám náš prístup a investičné stratégie budú páčiť, počas prvého roka si viete poplatok za ročné premium členstvo znížiť kľudne aj nastálo až o 99% cez náš affiliate program pozvánok. Aj to nám umožnilo získať status 1.investičnej služby na Slovensku, ktorú môžete získať skoro úplne ZADARMO = len za 4,32 Eur s DPH/ ročne bez ohľadu na veľkosť Vášho investovaného kapitálu na finančných trhoch.

img

Chceš vedieť, ako začať investovať?

Stiahni si e-book Investorom za pár klikov


Podobné články

Kľúč k investičnému úspechu

Norbert Nepela

Čítať článok

Roboporadca či broker? Ako sa rozhodnúť

Norbert Nepela

Čítať článok

Aký investičný prístup zvoliť

Norbert Nepela

Čítať článok

Kľúč k investičnému úspechu

Norbert Nepela

Čítať článok

Roboporadca či broker? Ako sa rozhodnúť

Norbert Nepela

Čítať článok

Čo je investovanie?

Norbert Nepela

Čítať článok