Cez koho investovať – výber brokera

Norbert Nepela

Toto je významný update/upgrade článku, ktorý bol pôvodne publikovaný 19.7.2014

Ak chceš ako fyzická osoba investovať na burze, či už do akcií, dlhopisov, ETF, či čohokoľvek iného, nevyhnutne budeš potrebovať účet u brokera

Broker je spoločnosť oprávnená obchodovať na kapitálových trhoch, ktorá Ti sprostredkuje realizáciu transakcií (nákupov a predajov) podľa Tvojich pokynov. Aj keď stále ešte existujú tradiční, tzv. kamenní brokeri (do tejto kategórie patria napríklad banky), vo väčšine prípadov už ide o spoločnosti, ktoré svoje služby ponúkajú primárne online. To však neznamená, že by „online“ brokeri boli menej spoľahliví ako tí kamenní. A dokonca už ani neplatí, že rozsah služieb je užší.

Ako vybrať správneho brokera?

Neexistuje univerzálne pravidlo, podľa ktorého stanovíš, ktorý broker je „správny“. Každý máme inú situáciu, iný stupeň znalostí, inú stratégiu, iné očakávania. Dá sa však pomenovať niekoľko oblastí, na ktoré sa pri výbere brokera sústrediť:

 • Dôveryhodnosť a reputácia – Ako dlho je broker na trhu? Akej regulácii podlieha? Aký je „veľký“? Aké sú jeho hodnotenia používateľmi a nezávislými inštitúciami?
 • Poplatky - Akýmsi "pravidlom pravej ruky" je, že celková výška poplatkov (nákup + správa + predaj) by nemala presiahnuť 1% hodnoty investície. Závisí teda od toho, aké sumy budeš investovať.
 • Rozsah pokrývaných trhov a „tried aktív“ – Chceš investovať len do akcií? Alebo aj do dlhopisov, ETF, cudzích mien, komodít, derivátov, ... A stačia Ti americké burzy, alebo chceš aj európske či ázijské? Daj pozor na brokerov, ktorí obchodujú len deriváty (napr. CFD). Tieto sa síce tvária ako napr. akcie, ale nestávaš sa reálnym vlastníkom a tým pádom nedostávaš ani dividendy.
 • Ochrana účtu pre prípad insolventnosti brokera, podvodu alebo odcudzenia
 • Minimálny počiatočný vklad – Koľko minimum peňazí musím na úvod vložiť a aký je minimálny povolený zostatok
 • Dodatočné služby – Aký komplexný reporting poskytuje broker? Aké dodatočné nástroje, analýzy, a pod. dáva k dispozícii?
 • Zákaznícky servis a podpora - Ako na teba pôsobí kontakt s nimi, ako ti "sadne" platforma na zadávanie príkazov (je prehľadná, prispôsobiteľná, ...)

Z čoho vyberať?

Na Slovensku dostupných je niekoľko relevantných brokerov. V skutočnosti je ich viac, len som sa snažil spraviť úvodný filter a predstaviť predovšetkým tých, o ktorých stojí za to uvažovať.

Takže, tu sú:

 • Interactive Brokers
 • Lynx
 •  DeGiro (update 24.10.2018: od 23.10.2018 si už Slováci účet u DeGiro neotvoria. DeGiro aktuálne umožňuje otvoriť účet iba rezidentom krajín, v ktorých má pobočky. Už otvorené účty zostávajú nedotknuté.)
 • XTB Brokers

Poďme sa na nich teraz pozrieť detailnejšie:

Interactive Brokers

Interactive brokers (IB) sú americká spoločnosť s históriou od roku 1977, pričom meno Interactive brokers prvýkrát použila v roku 1993. Pod symbolom IBKR sú obchodovaní na burze v New Yorku (NYSE). Ich vlastné imanie v roku 2018 dosiahlo 6 miliárd USD. Sídlo majú v USA, no pobočky majú v Kanade, Austrálii, Británii, Japonsku, Indii a Hong-Kongu. Pýšia sa investičným ratingom od Standard & Poor’s. Okrem regulácie zo strany SEC sú členmi NYSE, SIPC, FINRA a podliehajú regulácii príslušných orgánov v jednotlivých krajinách pôsobenia. V rokoch 2012 až 2018 získali od v hodnotení Barron’s ocenenie Best Online Broker.

IB ponúka cez svoju platformu Trader Workstation prístup na 120 trhov v 26 krajinách a umožňuje obchodovať v 22 rôznych menách. Ponúka prakticky plnú škálu produktov od akcií, dlhopisov, ETF, opcií, až po finančné deriváty a forex.

U IB si dokážeš otvoriť dva základné typy účtov – „cash“ a „margin“. Pri „Cash“ účte môžeš obchodovať len s prostriedkami, ktoré máš na účte (tzn. žiadna „páka“) a minimálny počiatočný vklad IB od tohto roku už nevyžaduje. Ak chceš maržový (margin) účet, potrebuješ na úvod vložiť najmenej 2000 USD alebo ich ekvivalent.

Ochrana účtu je poňatá veľmi štedro. Ide o kombináciu ochrany zo strany SIPC (Securities Investor Protection Corporation) a komerčného poistenia u Lloyd’s. Výška krytia je do 30 mil. USD per typ účtu (z toho max. 1 mil. cash), avšak maximálne do kombinovanej výšky 150 mil. USD (pre prípad, že máš viacej typov účtov). Ochrana sa, samozrejme, vzťahuje na „zlyhania“ na strane brokera (úpadok, sprenevera, ...), nie na poklesy trhu.

Čo sa týka poplatkov, tak v princípe za obchody na US burzách (akcie, ETF, Warranty) zaplatíš 0.005 USD za akciu, minimálne však 1 USD a maximálne 1% z ceny obchodu. Okrem toho platíš ďalšie transakčné poplatky a FINRA poplatky, ktoré sumárne predstavujú 0.000132 USD za akciu.

Na európskych burzách je to už horšie, platíš 0.1% z ceny transakcie, minimálne však 4 EUR, maximum väčšinou nie je stanovené. Minimálna cena sa tiež odvíja od krajiny, burzy a tiež meny transakcie, 4 Eurá sú za Euro denominované transakcie. IB pri cash účte neposkytuje automatickú konverziu meny, len pri maržovom. Za konverziu EUR na USD resp. naopak tak zaplatíš cca 4 Eurá.

IB však účtuje tzv. „Activity fee“. Ide o akési predplatné na transakcie vo výške 10 USD (alebo ekvivalentu v inej mene) mesačne na všetky účty s hodnotou nižšou ako 100 000 USD. To znamená, že ak máš účet v hodnote do 100 000 USD a spravíš počas mesiaca transakcie s poplatkami menšími ako 10 USD, bude Ti na konci mesiaca doúčtovaná suma do 10 USD. Pri hodnote účtu nižšej ako 2000 USD stúpne tento poplatok na 20 USD mesačne.

IB obchodovacia platforma (v ponuke je online WebTrader a stiahnuteľná aplikácia TraderWorkstation a tiež mobilná aplikácia) ponúka množstvo funkcií. Primárne je určená aktívnym obchodníkom, takže Papučový investor väčšinu z funkcií nevyužije (používateľský manuál k Trader Workstation má vyše 1500 strán). Moja obľúbená funkcia je však Rebalansovanie, kde si nastavíš požadované percentuálne váhy jednotlivých investícií a IB automaticky vygeneruje potrebné obchodné príkazy. Okrem toho z online Account Management rozhrania máš prístup k bohatým možnostiam reportingu, v princípe si dokážeš „naklikať“ takmer akýkoľvek report chceš.

Podporu dokážeš dostať buď telefonicky, cez správu alebo formou online chat-u v anglickom jazyku. Celková úroveň podpory je podľa môjho názoru vyhovujúca.

Nakoniec je dôležité poznamenať, že IB sa pýši najlepšou exekúciou obchodov – t.j. garantuje najlepšiu cenu na trhu. K tomuto slúži ich „smart routing“ algoritmus. Aj keď pre dlhodobých investorov toto nie je až tak dôležité, pre trader-ov je táto funkcionalita kritická.

Lynx

Lynx bol založený v roku 2006 v Holandsku a aktuálne má zastúpenie v 9 krajinách Európy, vrátane Čiech a Slovenska. Počas svojho pôsobenia získal viacero ocenení najlepšieho v  brokera Holandsku od investičných časopisov ako Beleggers Belangen, Handelsblatt, či Cash.

Lynx je v podstate Interactive Brokers technológia zabalená do Lynx „krabičky“. To znamená, že obchodovacia platforma, pokrytie trhov, produktov a mien, kvalitná exekúcia príkazov, regulácia, ochrana účtu, reporting a doplnkové funkcie sú totožné s Interactive Brokers. Dokonca aj proces otvorenia účtu je veľmi podobný (a relatívne rozsiahly a pre začiatočníka aj trochu komplikovaný).

Čím sa Lynx od IB líši, sú tri základné veci: minimálny vklad, poplatky a podpora.

U Lynxu si otvoríš účet, cash aj maržový, s minimálnym vkladom 2000 EUR.

U Lynxu za US akcie zaplatíš 0.01 USD za akciu, minimálne 5 USD, maximálne 1% z objemu transakcie. Za EUR akcie a ETF zaplatíš 0.12% z objemu transakcie, minimálne 6 EUR. Lynx však nemá tzv. Activity fee ako IB, takže ak spravíš mesačne maximálne 1-2 transakcie, oplatí sa nákladovo viac Lynx ako IB (avšak len do hodnoty portfólia 100 000 USD). Okrem toho však má Lynx poplatok za výbery z účtu. Vždy prvý výber v kalendárnom mesiaci je zadarmo. Všetky ďalšie sú spoplatnené sumou 300CZK / 8 EUR / 10 USD.

Veľmi dôležitou výhodou Lynxu oproti IB je telefonická podpora v českom jazyku. Takže ak máš problém s angličtinou, alebo len proste preferuješ na komunikáciu český jazyk, Lynx je pre Teba vhodnejší.

Update 9.7.2019: Od júla 2019 nadviazal Papučový investor spoluprácu so spoločnosťou TRIM Broker. TRIM je sprostredkovateľom pre Lynx a ak si účet otvoríš cez neho, tak okrem všetkých výhod a parametrov Lynx účtu získaš aj prístup ku kvalitne spracovaným investičným vzdelávacím materiálom. Ak si navyše aj prémiovým členom Papučového investora, dostaneš od TRIM Broker-a navyše bonus pri obchodovaní akcií a ETF v USD. Viac informácií a možnosť otvoriť účet nájdeš na tejto stránke

DeGiro

(update 24.10.2018: od 23.10.2018 si už Slováci účet u DeGiro neotvoria. DeGiro aktuálne umožňuje otvoriť účet iba rezidentom krajín, v ktorých má pobočky. Už otvorené účty zostávajú nedotknuté.)

DeGiro vznikol v roku 2013 v Holandsku. Je regulovaný Holandským Úradom pre Finančný trh (AFM) a holandskou centrálnou bankou (DNB). Aktuálne pôsobí v 18 krajinách Európy, vrátane Čiech. Počas svojej krátkej histórie získal viacero ocenení za najlepšieho/najlacnejšieho „execution-only“ online brokera od Financial Times, Investors Chronicle, Investir, či Handelsblatt. Na svojich stránkach zverejňuje aktuálne štatistiky hopodárenia, k 30.6.2018 dosiahol polročné tržby vyše 27 mil. EUR, čo je oproti roku 2017 nároast o 41% a počet účtov sa za rok zvýšil o 64% na vyše 305 tisíc. DeGiro je na najlepšej ceste stať sa najväčším európskym online brokerom.

Umožňuje obchodovať na vyše 60 burzách v 30 krajinách sveta a rozsah produktov je praktiky rovnaký ako pri IB  a Lynxe. U DeGiro si môžeš otvoriť základný alebo maržový účet s minimálnym vkladom 1 Euro. Proces otvorenia účtu je pritom veľmi rýchly, podstatne rýchlejší ako pri IB alebo Lynx. Dôležité však je, že účet si otváraš v konkrétnej krajine a v konkrétnej mene a v konkrétnom jazyku, takže pre slovenského investora je najlepšie otvoriť si účet v krajine používajúcej EURO a podľa preferencií buď angličtinu, nemčinu alebo španielčinu. Pri otvorení si účtu v Čechách totiž budeš mať účet v CZK a budeš tak vystavený permanentnej hrozbe kurzových pohybov.

Ochranu účtu má DeGiro vyriešenú tak, že účty spadajú pod holandskú ochrannú schému investícií a sú pre prípad úpadku brokera alebo sprenevery chránené do výšky 20 000 EUR. DeGiro poukazuje na skutočnosť, že všetok klientsky majetok je oddelený nielen na samostatných účtoch, ale aj fyzicky, a to v samostatnom truste (spoločnosti), ktorého jedinou činnosťou je správa majetku klientov a nesmie vykonávať žiadnu inú komerčnú činnosť. V princípe ide o veľmi bezpečné nastavenie, je však na každom z nás, aby sme posúdili dostatočnosť tohto zabezpečenia pre náš pokoj duše.

Poplatky sú oblasťou, v ktorej DeGiro exceluje. Za US akcie zaplatíš za transakciu 0.50 USD + 0,004 USD / akciu. Nenašiel som nič lacnejšie nikde. V rámci Európy je cena za transakciu pri akciách vo väčšine prípadov 4 EUR + 0.058% z objemu transakcie. ETF nakúpiš za 2 EUR + 0.038% za transakciu, s výnimkou zoznamy tzv. „free“ ETF, ktoré nakúpiš bez poplatku. Okrem toho DeGiro účtuje poplatok 2.50 EUR ročne za každú burzu, na ktorej si počas roka realizoval transakciu alebo držíš pozíciu. Dobrým bonusom pri DeGiro je automatická konverzia meny aj pri basic cash účte. Nemusíš sa starať o prevody z jednej meny na inú, DeGiro za poplatok 0.1% zamení Tvoje EUR na potrebnú menu a zrealizuje transakciu. Nevýhodou tohto však je, že keď investíciu v cudzej mene odpredáš, prípadne z nej prijmeš dividendy, tieto sumy sa tiež automaticky konvertujú na základnú menu (EUR). Čiže ak pravidelne investuješ do US akcií, vždy pri predaji prechádzaš konverziou na EUR a pri nákupe na USD, spolu so zaplatením 0.1% poplatku.

DeGiro naozaj ponúka minimálne poplatky. Dokáže tak učiniť aj preto, že v rámci otvárania účtu dávaš súhlas na tzv. „securities lending“, t.j. k tomu, že Tvoje akcie/ETF budú môcť byť za zábezpeku požičané tzv. „Short sellerom“, t.j. tým, ktorí špekulujú na pokles ceny, požičajú si akcie, ktoré predajú a po  poklese ceny znovu nakúpia a vrátia. Ide o relatívne bežnú prax. Podobnú možnosť, avšak ako voliteľnú, ponúka aj IB pre účty s viac ako 50 000 USD s tým, že výnos môže prestavovať aj vyše 4% ročne. DeGiro Ti za takéto požičiavanie peniaze neplatí, ale pretavuje benefit do nižších poplatkov. Ak však chceš, aby Tvoje pozície neboli požičiavané, môžeš si otvoriť aj tzv. Custody účet. Vtedy budú pozície len Tvoje, avšak budeš platiť výrazne vyššie poplatky a tiež poplatok za pripísanie dividend.

DeGiro má svoju vlastnú obchodnú platformu, ktorú pristúpiš buď online alebo cez mobilnú aplikáciu. Funkcie sú jednoduché a základné, ako prináleží „execution only“ brokerovi. Dokážeš efektívne vyhľadať titul, zrealizovať transakciu, pozrieť si portfólio, jeho výkonnosť a históriu transakcií, a tiež aktuálny vývoj trhov. Ale sofistikované trading funkcie ako pri IB a Lynxe, určite nehľadaj.

Čo sa týka reportingu, tak dostaneš každoročne základný report pre daňové účely. Sofistikovanejšie analýzy si budeš musieť urobiť sám.

Veľkou výhodou DeGiro je, že nech si otvoríš účet v ktorejkoľvek krajine, dokážeš zavolať na zákaznícku podporu do Čiech. Z mojej skúsenosti je podpora cez maily dosť pomalá, ale telefonicky počas úradných hodín je dostatočne efektívna a kvalitná.

Ak máš na úvod len málo financií, ide Ti primárne o výšku poplatkov a nehľadáš sofistikované funkcie, DeGiro je výborný kandidát.

XTB Brokers

V poslednej dobe sa na trh fyzických akcií a ETF „posunul“ aj dovtedy čisto forex a derivátový poľský XTB Brokers. Na trhu je už vyše 14 rokov a za ten čas sa v oblasti forexu a CFD prepracoval medzi svetovú špičku. Pôsobí v 13 krajinách Európy. Otvorením sa fyzickým aktívam sa snaží osloviť aj tradičných „buy and hold“ investorov.

XTB ponúka prístup k fyzickým akciám a ETF na burzách v USA a v Európe, a tiež k obchodovaniu CFD na Forex, komodity, indexy a krytptomeny. Pre „Papučového“ investora sú z tejto ponuky zaujímavé hlavne fyzické akcie a ETF, avšak XTB ponúka zatiaľ dohromady niečo menej ako 2000 akciových titulov, z čoho takmer 1000 je amerických, zvyšok európskych. ETF je na výber 76 (z cca 1400 UCITS ETF v dostupných v EÚ). Z tohto pohľadu je výber dosť obmedzený, aj keď plány XTB sú do budúcnosti tento zoznam rozširovať. Dnes však nakúpiš len cca 1000 US spoločností a o niečo menej európskych, avšak sú tam všetky veľké a známe spoločnosti. Ako jediný z uvedenej štvorice XTB neumožňuje obchodovať opcie.

XTB ponúka jeden druh účtu na obchodovanie všetkého, čo má v ponuke. Tento účet si otvoríš relatívne jednoducho online, pričom nie je stanovený žiaden minimálny vklad. Ochrana účtu je v súlade s poľskými reguláciami, a to 100% do výšky 3000 Eur a 90% do výšky 22000 Eur. Majetok klientov je v súlade s európskou legislatívou držaný na samostatných účtoch, ktoré v prípade úpadku brokera ostanú klientom, čo je  v línii s ostatnými brokermi.

Z pohľadu poplatkov sa XTB pohybuje niekde medzi DeGiro a Lynxom, bližšie k Lynxu. Za akcie a ETF zaplatíš za transakciu 0.12% z hodnoty transakcie, minimálne však 4.99 EUR (resp. 4.99 USD pre US akcie). Pri CZ akciách je to 0.2% a 350 CZK. Žiadne ďalšie poplatky neplatíš, avšak ak budeš neaktívny jeden rok, začne sa Ti účtovať poplatok 10 EUR mesačne, kým na účte budú peniaze.
Update 16.10.2020: Od 5.10.2020 XTB zrušili transakčné poplatky za nákup fyzických akcií a ETF, takže sa zaradili do kategórie commission-free brokerov

XTB ponúka obchodovaciu platformu X-Station, ktorá poskytuje niektoré zaujímavé možnosti, ktorými sa podobá na Trader Workstation od IB, napríklad základný akciový screener, analýza trhového sentimentu, analýzy grafov (technická analýza), alebo možnosť exportu histórie transakcií do .csv formátu (môžeš si spracovať vlastný report). Taktiež máš k dispozícii analýzy trhov. Obchodná platforma je dostupná online, ako mobilná aplikácia alebo ako desktop aplikácia na PC. Výhodou je, že aplikácia bezplatne ponúka dáta v reálnom čase, nie dáta oneskorené o 15 minút, ako je to štandard pri cash účtoch ostatných brokerov.

XTB, rovnako ako DeGiro, ponúka automatickú konverziu meny. Ku konverznému kurzu sa ako poplatok pripočíta 0.5%, platí sa pri nákupe aj predaji.

XTB tiež prevádzkuje vlastnú analyticko-komentárovú stránku a ponúka viacero vzdelávacích webinárov a iných aktivít. A tiež je dôležitá podpora v slovenskom jazyku.

XTB je teda skôr pre tých, ktorým nevadí obmedzená ponuka akcií a ETF, majú na úvod relatívne málo peňazí a chcú od obchodovacej platformy viac, ako len zadať príkaz a pozrieť na stav portfólia.

Na záver

Samozrejme, možností brokerov je mnoho. Vybral som len tých, ktorí umožňujú nakupovať fyzické akcie a ETF a zároveň sú poplatkovo lacní. Možno som mohol začleniť ešte Fio, avšak ich poplatky za transakciu sa mi zdajú už príliš vysoké a celková pridaná hodnota oproti uvedeným nie je veľká. Okrem toho treba ísť fyzicky na pobočku, čo v dnešnej dobe považujem za negatívum.

Takže na záver to zhrniem nasledovne: Každý broker má svoje plusy a mínusy a nie je jeden, ktorý vyhovuje všetkým najlepšie. Odvetvovým štandardom je Interactive brokers, ktorý je najväčší, najstarší, najsilnejší, najbezpečnejší a má najsilnejšiu platformu a služby. Na oplátku vyžaduje najvyššie počiatočné vklady a otázka je, či to všetko naozaj potrebuješ. Na opačnej strane je DeGiro, ktorý je najlacnejší. Bodka. Nič viac.

V blízkej budúcnosti sa ešte pozriem na bezpoplatkových brokerov Trading212 a Revolut.

Ktorého brokera preferuješ Ty a prečo? Daj mi vedieť v komentároch.

455 Komentárov
Samo 4. februára 2021
| | |
Caute, mam otazku ohladne IB - na ticket mi zatial neodpovedali, tak snad mi poradite. V ucte mi pri SMA, Leverage a pod. zmizli udaje.  Cize neviem, kolko mozem drzat overnight.  V sekcii "overnight" sa mi zobrazuje okolo $500 000 a polozka Buying power hlasi okolo $3 200 000. Kolko podla vas mozem este nakupit? Tak neviem, ci je to tym prechodom do HU alebo sa nieco zmenilo v regulacii SECu.
Michal 3. februára 2021
| | |
Co podla vas nisie uvedene po migracii z IBU do IBIE znamena? Pod UK bol ochrana 50 tis a teraz len 20 tis. Dost bieda nie? Potom asi o nicom, ze ked tam niekto chce mat hodnotu napr. 100 tis.? https://ibkr.info/node/3550 4. How am I protected against loss? Are there any material differences that will apply to my relationship with IBIE compared to those that apply to my existing relationship with IBUK? Currently, your eligible assets are protected from loss either under the US Securities Investor Protection Corporation at an amount of up to USD 500,000 (subject to a cash sublimit of USD 250,000) or the UK Financial Services Compensation Scheme at an amount up to £50,000 (which regime applies depends on the relevant segment of your IBUK account, as explained in the response to Question B2 above). After the Proposed Transfer, the Irish Investor Compensation Scheme, which is administered by The Investor Compensation Company DAC, may protect your assets from loss should IBIE default and be unable to meet its obligations to you. Ireland’s compensation scheme is similar to the compensation scheme you have access to in the UK, albeit with a lower limit. The purpose of the Irish Investor Compensation Scheme is to pay compensation to you (subject to certain limits) if you have invested money or investment instruments in either of the following cases: A firm goes out of business and cannot return your investments or money; and A Central Bank of Ireland determination or a court ruling has been made under the Investor Compensation Act 1998; The Investor Compensation Company DAC (ICCL) administers the scheme. IBIE will be a member of the scheme. The scheme covers investment products including: Public and private company shares Units in collective investment schemes Life insurance policies (including unit-linked funds) Non-life insurance policies Tracker bonds Futures and options Usually, you can only make a claim after a firm goes out of business and its assets have been liquidated and distributed to those who are owed money. Please check the details of the schemes for any limits that apply – not all losses will be covered as there are maximum levels of compensation. The ICCL will pay you compensation for 90% of the amount you have lost, up to a maximum of €20,000.
Igi 30. januára 2021
| | |
Tak lynx už zvýšil vstupný poplatok na 8000?
Ignac 14. januára 2021
| | |
Mate s tym skusenosti? (pripadne vnutorne informacie?) (po migracii accountov do IBIE nie je mozne konvertovat z EUR do USD (tak jednoducho, ako predtym) ak base currency na ucte je EUR) https://www.reddit.com/r/interactivebrokers/comments/kvot1z/no_currency_conversion_at_ibie/?utm_source=amp&utm_medium=&utm_content=post_body
Rado 5. januára 2021
| | |
Dobrý deň Chcem sa opýtať ani mne nejde v tom formuláry zadať National ID ako Samovi a to mam platný občiansky lebo účet som zakladal minulý rok. Tak som to voláko odklikol. Na druhy deň prišiel mail že mam poslat sken občianskeho. Ten som poslal a myslel že je to vybavené. Ale ked sa prihlásim do účtu zase mi vyskočí stránka s otázkou či chcem migráciu účtu do IBCE. Vyskakuje tá výzva stále aj vám?
Samo 2. januára 2021
| | |
Nuze, ako vidim, je to tu riadne skapate. Norbert uz asi chytil covidaka. Nemal tolko chlastat. Apropo, Etoro ma udajne poistku na 1 000 000 eur. Cize pri 10 000 000 userov po ich krachu dostane kazdy pausalne 10 centov. Super broker. Hlavne ho tu vychvalujte. A ze sa akcie nedaju preniest k inemu brokerovi? Lebo akcie su imaginarne v ramci etoro?! LOL
Samo 2. januára 2021
| | |
Zdravim, mam aktualny problem s IB - kvoli migracii z UK. Chcu po mne potrvdit formular a novu fotku National ID (OP). Kedze mam medzicasom novy OP, chcel som ho zmenit na ich strankach. Ale ked zadavam cislo noveho OP, stale to hlasi chybu - Invalid format!!! Support vobec neodpoveda na moje tickety uz viac ako 24 hodin!!! A zevraj po 17.1.2021 uz nemozem obchodovat!!! Nemam cas sa babrat s tymito amatermi s nefunkcnym webom a nulovym supportom. Viete mi preto odporucit, kde presunut moje US akcie, ktore v podstate len drzim. Obchodujem tak 1-3x za mesiac. Hodnota akcii je vyse 250 000 dolarov. Dik za kazdu radu.
Marek Biroš 31. decembra 2020
| | |
Ahojte, mne Lynx ponúkol migráciu k IBIE. Dostal niekto ponuku migrovať k IBCE? Pripadá mi to zvláštne, že ma nakoniec presunú do Írska.
Jozef 28. decembra 2020
| | |
Ahoj Norbert, v novembri som sa zúčastnil XTB online investičnej konferencie, kde si mal prednášku - Tipy a rady pre správu dividendového portfólia. Bohužiaľ som ju nemohol dopozerať do konca. Existuje nejaká možnosť si ju pozrieť ešte raz? XTB to podmieňuje mojím klientstvom u nich, do čoho sa mi nechce. Som klientom IB. Ešte by som sa chcel spýtať jednu vec. V komentároch som si všimol, že si klientom IB. Predpokladám, že si už migroval z IBUK do IBCE. Zaujímal by ma Tvoj názor na rozhodnutie IB prevádzať účty klientov z IBUK a IBLLC do Maďarska? Ja som teda spozornel. Maďarsko je členským štátom EU, ale dlhodobo sú tam problémy, najmä v oblasti politického vplyvu na súdnictvo, média. Aj EP sa oháňa článkom 7 - Zmluvy o EÚ pre vážne porušenie princípov právneho štátu. Ďakujem za odpoveď, Jozef
Sonka 24. decembra 2020
| | |
Dobry den, Vie niekto ktora banka alebo broker ponuka najviac svetovych podielovych fondov, teda po anglicky close ended funds a open ended funds (mutual funds)? Ked sa pozeram na roznych sprostredkovatelov, slovenske banky sa zdaju ponukat malo fondov a vacsinou tie fondy su spravovane tym istym asset manazerom, cize je malo vyberu. Zdalo sa mi, ze Saxobanka ponuka viac diversifikovanch fondov, ale ked som sa pozrela, tak iba 10 dlhopisovych som nasla. Dakujem pekne. Pekne sviatky prajem. Sonka