Cez koho investovať – výber brokera

Toto je významný update/upgrade článku, ktorý bol pôvodne publikovaný 19.7.2014

Ak chceš ako fyzická osoba investovať na burze, či už do akcií, dlhopisov, ETF, či čohokoľvek iného, nevyhnutne budeš potrebovať účet u brokera

Broker je spoločnosť oprávnená obchodovať na kapitálových trhoch, ktorá Ti sprostredkuje realizáciu transakcií (nákupov a predajov) podľa Tvojich pokynov. Aj keď stále ešte existujú tradiční, tzv. kamenní brokeri (do tejto kategórie patria napríklad banky), vo väčšine prípadov už ide o spoločnosti, ktoré svoje služby ponúkajú primárne online. To však neznamená, že by „online“ brokeri boli menej spoľahliví ako tí kamenní. A dokonca už ani neplatí, že rozsah služieb je užší.

Ako vybrať správneho brokera?

Neexistuje univerzálne pravidlo, podľa ktorého stanovíš, ktorý broker je „správny“. Každý máme inú situáciu, iný stupeň znalostí, inú stratégiu, iné očakávania. Dá sa však pomenovať niekoľko oblastí, na ktoré sa pri výbere brokera sústrediť:

 • Dôveryhodnosť a reputácia – Ako dlho je broker na trhu? Akej regulácii podlieha? Aký je „veľký“? Aké sú jeho hodnotenia používateľmi a nezávislými inštitúciami?
 • Poplatky – Akýmsi „pravidlom pravej ruky“ je, že celková výška poplatkov (nákup + správa + predaj) by nemala presiahnuť 1% hodnoty investície. Závisí teda od toho, aké sumy budeš investovať.
 • Rozsah pokrývaných trhov a „tried aktív“ – Chceš investovať len do akcií? Alebo aj do dlhopisov, ETF, cudzích mien, komodít, derivátov, … A stačia Ti americké burzy, alebo chceš aj európske či ázijské? Daj pozor na brokerov, ktorí obchodujú len deriváty (napr. CFD). Tieto sa síce tvária ako napr. akcie, ale nestávaš sa reálnym vlastníkom a tým pádom nedostávaš ani dividendy.
 • Ochrana účtu pre prípad insolventnosti brokera, podvodu alebo odcudzenia
 • Minimálny počiatočný vklad – Koľko minimum peňazí musím na úvod vložiť a aký je minimálny povolený zostatok
 • Dodatočné služby – Aký komplexný reporting poskytuje broker? Aké dodatočné nástroje, analýzy, a pod. dáva k dispozícii?
 • Zákaznícky servis a podpora – Ako na teba pôsobí kontakt s nimi, ako ti „sadne“ platforma na zadávanie príkazov (je prehľadná, prispôsobiteľná, …)

Z čoho vyberať?

Na Slovensku dostupných je niekoľko relevantných brokerov. V skutočnosti je ich viac, len som sa snažil spraviť úvodný filter a predstaviť predovšetkým tých, o ktorých stojí za to uvažovať.

Takže, tu sú:

 • Interactive Brokers
 • Lynx
 •  DeGiro (update 24.10.2018: od 23.10.2018 si už Slováci účet u DeGiro neotvoria. DeGiro aktuálne umožňuje otvoriť účet iba rezidentom krajín, v ktorých má pobočky. Už otvorené účty zostávajú nedotknuté.)
 • XTB Brokers

Poďme sa na nich teraz pozrieť detailnejšie:

Interactive Brokers

Interactive brokers (IB) sú americká spoločnosť s históriou od roku 1977, pričom meno Interactive brokers prvýkrát použila v roku 1993. Pod symbolom IBKR sú obchodovaní na burze v New Yorku (NYSE). Ich vlastné imanie v roku 2018 dosiahlo 6 miliárd USD. Sídlo majú v USA, no pobočky majú v Kanade, Austrálii, Británii, Japonsku, Indii a Hong-Kongu. Pýšia sa investičným ratingom od Standard & Poor’s. Okrem regulácie zo strany SEC sú členmi NYSE, SIPC, FINRA a podliehajú regulácii príslušných orgánov v jednotlivých krajinách pôsobenia. V rokoch 2012 až 2018 získali od v hodnotení Barron’s ocenenie Best Online Broker.

IB ponúka cez svoju platformu Trader Workstation prístup na 120 trhov v 26 krajinách a umožňuje obchodovať v 22 rôznych menách. Ponúka prakticky plnú škálu produktov od akcií, dlhopisov, ETF, opcií, až po finančné deriváty a forex.

U IB si dokážeš otvoriť dva základné typy účtov – „cash“ a „margin“. Pri „Cash“ účte môžeš obchodovať len s prostriedkami, ktoré máš na účte (tzn. žiadna „páka“) a minimálny počiatočný vklad IB od tohto roku už nevyžaduje. Ak chceš maržový (margin) účet, potrebuješ na úvod vložiť najmenej 2000 USD alebo ich ekvivalent.

Ochrana účtu je poňatá veľmi štedro. Ide o kombináciu ochrany zo strany SIPC (Securities Investor Protection Corporation) a komerčného poistenia u Lloyd’s. Výška krytia je do 30 mil. USD per typ účtu (z toho max. 1 mil. cash), avšak maximálne do kombinovanej výšky 150 mil. USD (pre prípad, že máš viacej typov účtov). Ochrana sa, samozrejme, vzťahuje na „zlyhania“ na strane brokera (úpadok, sprenevera, …), nie na poklesy trhu.

Čo sa týka poplatkov, tak v princípe za obchody na US burzách (akcie, ETF, Warranty) zaplatíš 0.005 USD za akciu, minimálne však 1 USD a maximálne 1% z ceny obchodu. Okrem toho platíš ďalšie transakčné poplatky a FINRA poplatky, ktoré sumárne predstavujú 0.000132 USD za akciu.

Na európskych burzách je to už horšie, platíš 0.1% z ceny transakcie, minimálne však 4 EUR, maximum väčšinou nie je stanovené. Minimálna cena sa tiež odvíja od krajiny, burzy a tiež meny transakcie, 4 Eurá sú za Euro denominované transakcie. IB pri cash účte neposkytuje automatickú konverziu meny, len pri maržovom. Za konverziu EUR na USD resp. naopak tak zaplatíš cca 4 Eurá.

IB však účtuje tzv. „Activity fee“. Ide o akési predplatné na transakcie vo výške 10 USD (alebo ekvivalentu v inej mene) mesačne na všetky účty s hodnotou nižšou ako 100 000 USD. To znamená, že ak máš účet v hodnote do 100 000 USD a spravíš počas mesiaca transakcie s poplatkami menšími ako 10 USD, bude Ti na konci mesiaca doúčtovaná suma do 10 USD. Pri hodnote účtu nižšej ako 2000 USD stúpne tento poplatok na 20 USD mesačne.

IB obchodovacia platforma (v ponuke je online WebTrader a stiahnuteľná aplikácia TraderWorkstation a tiež mobilná aplikácia) ponúka množstvo funkcií. Primárne je určená aktívnym obchodníkom, takže Papučový investor väčšinu z funkcií nevyužije (používateľský manuál k Trader Workstation má vyše 1500 strán). Moja obľúbená funkcia je však Rebalansovanie, kde si nastavíš požadované percentuálne váhy jednotlivých investícií a IB automaticky vygeneruje potrebné obchodné príkazy. Okrem toho z online Account Management rozhrania máš prístup k bohatým možnostiam reportingu, v princípe si dokážeš „naklikať“ takmer akýkoľvek report chceš.

Podporu dokážeš dostať buď telefonicky, cez správu alebo formou online chat-u v anglickom jazyku. Celková úroveň podpory je podľa môjho názoru vyhovujúca.

Nakoniec je dôležité poznamenať, že IB sa pýši najlepšou exekúciou obchodov – t.j. garantuje najlepšiu cenu na trhu. K tomuto slúži ich „smart routing“ algoritmus. Aj keď pre dlhodobých investorov toto nie je až tak dôležité, pre trader-ov je táto funkcionalita kritická.

Lynx

Lynx bol založený v roku 2006 v Holandsku a aktuálne má zastúpenie v 9 krajinách Európy, vrátane Čiech a Slovenska. Počas svojho pôsobenia získal viacero ocenení najlepšieho v  brokera Holandsku od investičných časopisov ako Beleggers Belangen, Handelsblatt, či Cash.

Lynx je v podstate Interactive Brokers technológia zabalená do Lynx „krabičky“. To znamená, že obchodovacia platforma, pokrytie trhov, produktov a mien, kvalitná exekúcia príkazov, regulácia, ochrana účtu, reporting a doplnkové funkcie sú totožné s Interactive Brokers. Dokonca aj proces otvorenia účtu je veľmi podobný (a relatívne rozsiahly a pre začiatočníka aj trochu komplikovaný).

Čím sa Lynx od IB líši, sú tri základné veci: minimálny vklad, poplatky a podpora.

U Lynxu si otvoríš účet, cash aj maržový, s minimálnym vkladom 2000 EUR.

U Lynxu za US akcie zaplatíš 0.01 USD za akciu, minimálne 5 USD, maximálne 1% z objemu transakcie. Za EUR akcie a ETF zaplatíš 0.12% z objemu transakcie, minimálne 6 EUR. Lynx však nemá tzv. Activity fee ako IB, takže ak spravíš mesačne maximálne 1-2 transakcie, oplatí sa nákladovo viac Lynx ako IB (avšak len do hodnoty portfólia 100 000 USD). Okrem toho však má Lynx poplatok za výbery z účtu. Vždy prvý výber v kalendárnom mesiaci je zadarmo. Všetky ďalšie sú spoplatnené sumou 300CZK / 8 EUR / 10 USD.

Veľmi dôležitou výhodou Lynxu oproti IB je telefonická podpora v českom jazyku. Takže ak máš problém s angličtinou, alebo len proste preferuješ na komunikáciu český jazyk, Lynx je pre Teba vhodnejší.

Update 9.7.2019: Od júla 2019 nadviazal Papučový investor spoluprácu so spoločnosťou TRIM Broker. TRIM je sprostredkovateľom pre Lynx a ak si účet otvoríš cez neho, tak okrem všetkých výhod a parametrov Lynx účtu získaš aj prístup ku kvalitne spracovaným investičným vzdelávacím materiálom. Ak si navyše aj prémiovým členom Papučového investora, dostaneš od TRIM Broker-a navyše bonus pri obchodovaní akcií a ETF v USD. Viac informácií a možnosť otvoriť účet nájdeš na tejto stránke

DeGiro

(update 24.10.2018: od 23.10.2018 si už Slováci účet u DeGiro neotvoria. DeGiro aktuálne umožňuje otvoriť účet iba rezidentom krajín, v ktorých má pobočky. Už otvorené účty zostávajú nedotknuté.)

DeGiro vznikol v roku 2013 v Holandsku. Je regulovaný Holandským Úradom pre Finančný trh (AFM) a holandskou centrálnou bankou (DNB). Aktuálne pôsobí v 18 krajinách Európy, vrátane Čiech. Počas svojej krátkej histórie získal viacero ocenení za najlepšieho/najlacnejšieho „execution-only“ online brokera od Financial Times, Investors Chronicle, Investir, či Handelsblatt. Na svojich stránkach zverejňuje aktuálne štatistiky hopodárenia, k 30.6.2018 dosiahol polročné tržby vyše 27 mil. EUR, čo je oproti roku 2017 nároast o 41% a počet účtov sa za rok zvýšil o 64% na vyše 305 tisíc. DeGiro je na najlepšej ceste stať sa najväčším európskym online brokerom.

Umožňuje obchodovať na vyše 60 burzách v 30 krajinách sveta a rozsah produktov je praktiky rovnaký ako pri IB  a Lynxe. U DeGiro si môžeš otvoriť základný alebo maržový účet s minimálnym vkladom 1 Euro. Proces otvorenia účtu je pritom veľmi rýchly, podstatne rýchlejší ako pri IB alebo Lynx. Dôležité však je, že účet si otváraš v konkrétnej krajine a v konkrétnej mene a v konkrétnom jazyku, takže pre slovenského investora je najlepšie otvoriť si účet v krajine používajúcej EURO a podľa preferencií buď angličtinu, nemčinu alebo španielčinu. Pri otvorení si účtu v Čechách totiž budeš mať účet v CZK a budeš tak vystavený permanentnej hrozbe kurzových pohybov.

Ochranu účtu má DeGiro vyriešenú tak, že účty spadajú pod holandskú ochrannú schému investícií a sú pre prípad úpadku brokera alebo sprenevery chránené do výšky 20 000 EUR. DeGiro poukazuje na skutočnosť, že všetok klientsky majetok je oddelený nielen na samostatných účtoch, ale aj fyzicky, a to v samostatnom truste (spoločnosti), ktorého jedinou činnosťou je správa majetku klientov a nesmie vykonávať žiadnu inú komerčnú činnosť. V princípe ide o veľmi bezpečné nastavenie, je však na každom z nás, aby sme posúdili dostatočnosť tohto zabezpečenia pre náš pokoj duše.

Poplatky sú oblasťou, v ktorej DeGiro exceluje. Za US akcie zaplatíš za transakciu 0.50 USD + 0,004 USD / akciu. Nenašiel som nič lacnejšie nikde. V rámci Európy je cena za transakciu pri akciách vo väčšine prípadov 4 EUR + 0.058% z objemu transakcie. ETF nakúpiš za 2 EUR + 0.038% za transakciu, s výnimkou zoznamy tzv. „free“ ETF, ktoré nakúpiš bez poplatku. Okrem toho DeGiro účtuje poplatok 2.50 EUR ročne za každú burzu, na ktorej si počas roka realizoval transakciu alebo držíš pozíciu. Dobrým bonusom pri DeGiro je automatická konverzia meny aj pri basic cash účte. Nemusíš sa starať o prevody z jednej meny na inú, DeGiro za poplatok 0.1% zamení Tvoje EUR na potrebnú menu a zrealizuje transakciu. Nevýhodou tohto však je, že keď investíciu v cudzej mene odpredáš, prípadne z nej prijmeš dividendy, tieto sumy sa tiež automaticky konvertujú na základnú menu (EUR). Čiže ak pravidelne investuješ do US akcií, vždy pri predaji prechádzaš konverziou na EUR a pri nákupe na USD, spolu so zaplatením 0.1% poplatku.

DeGiro naozaj ponúka minimálne poplatky. Dokáže tak učiniť aj preto, že v rámci otvárania účtu dávaš súhlas na tzv. „securities lending“, t.j. k tomu, že Tvoje akcie/ETF budú môcť byť za zábezpeku požičané tzv. „Short sellerom“, t.j. tým, ktorí špekulujú na pokles ceny, požičajú si akcie, ktoré predajú a po  poklese ceny znovu nakúpia a vrátia. Ide o relatívne bežnú prax. Podobnú možnosť, avšak ako voliteľnú, ponúka aj IB pre účty s viac ako 50 000 USD s tým, že výnos môže prestavovať aj vyše 4% ročne. DeGiro Ti za takéto požičiavanie peniaze neplatí, ale pretavuje benefit do nižších poplatkov. Ak však chceš, aby Tvoje pozície neboli požičiavané, môžeš si otvoriť aj tzv. Custody účet. Vtedy budú pozície len Tvoje, avšak budeš platiť výrazne vyššie poplatky a tiež poplatok za pripísanie dividend.

DeGiro má svoju vlastnú obchodnú platformu, ktorú pristúpiš buď online alebo cez mobilnú aplikáciu. Funkcie sú jednoduché a základné, ako prináleží „execution only“ brokerovi. Dokážeš efektívne vyhľadať titul, zrealizovať transakciu, pozrieť si portfólio, jeho výkonnosť a históriu transakcií, a tiež aktuálny vývoj trhov. Ale sofistikované trading funkcie ako pri IB a Lynxe, určite nehľadaj.

Čo sa týka reportingu, tak dostaneš každoročne základný report pre daňové účely. Sofistikovanejšie analýzy si budeš musieť urobiť sám.

Veľkou výhodou DeGiro je, že nech si otvoríš účet v ktorejkoľvek krajine, dokážeš zavolať na zákaznícku podporu do Čiech. Z mojej skúsenosti je podpora cez maily dosť pomalá, ale telefonicky počas úradných hodín je dostatočne efektívna a kvalitná.

Ak máš na úvod len málo financií, ide Ti primárne o výšku poplatkov a nehľadáš sofistikované funkcie, DeGiro je výborný kandidát.

XTB Brokers

V poslednej dobe sa na trh fyzických akcií a ETF „posunul“ aj dovtedy čisto forex a derivátový poľský XTB Brokers. Na trhu je už vyše 14 rokov a za ten čas sa v oblasti forexu a CFD prepracoval medzi svetovú špičku. Pôsobí v 13 krajinách Európy. Otvorením sa fyzickým aktívam sa snaží osloviť aj tradičných „buy and hold“ investorov.

XTB ponúka prístup k fyzickým akciám a ETF na burzách v USA a v Európe, a tiež k obchodovaniu CFD na Forex, komodity, indexy a krytptomeny. Pre „Papučového“ investora sú z tejto ponuky zaujímavé hlavne fyzické akcie a ETF, avšak XTB ponúka zatiaľ dohromady niečo menej ako 2000 akciových titulov, z čoho takmer 1000 je amerických, zvyšok európskych. ETF je na výber 76 (z cca 1400 UCITS ETF v dostupných v EÚ). Z tohto pohľadu je výber dosť obmedzený, aj keď plány XTB sú do budúcnosti tento zoznam rozširovať. Dnes však nakúpiš len cca 1000 US spoločností a o niečo menej európskych, avšak sú tam všetky veľké a známe spoločnosti. Ako jediný z uvedenej štvorice XTB neumožňuje obchodovať opcie.

XTB ponúka jeden druh účtu na obchodovanie všetkého, čo má v ponuke. Tento účet si otvoríš relatívne jednoducho online, pričom nie je stanovený žiaden minimálny vklad. Ochrana účtu je v súlade s poľskými reguláciami, a to 100% do výšky 3000 Eur a 90% do výšky 22000 Eur. Majetok klientov je v súlade s európskou legislatívou držaný na samostatných účtoch, ktoré v prípade úpadku brokera ostanú klientom, čo je  v línii s ostatnými brokermi.

Z pohľadu poplatkov sa XTB pohybuje niekde medzi DeGiro a Lynxom, bližšie k Lynxu. Za akcie a ETF zaplatíš za transakciu 0.12% z hodnoty transakcie, minimálne však 4.99 EUR (resp. 4.99 USD pre US akcie). Pri CZ akciách je to 0.2% a 350 CZK. Žiadne ďalšie poplatky neplatíš, avšak ak budeš neaktívny jeden rok, začne sa Ti účtovať poplatok 10 EUR mesačne, kým na účte budú peniaze.
Update 16.10.2020: Od 5.10.2020 XTB zrušili transakčné poplatky za nákup fyzických akcií a ETF, takže sa zaradili do kategórie commission-free brokerov

XTB ponúka obchodovaciu platformu X-Station, ktorá poskytuje niektoré zaujímavé možnosti, ktorými sa podobá na Trader Workstation od IB, napríklad základný akciový screener, analýza trhového sentimentu, analýzy grafov (technická analýza), alebo možnosť exportu histórie transakcií do .csv formátu (môžeš si spracovať vlastný report). Taktiež máš k dispozícii analýzy trhov. Obchodná platforma je dostupná online, ako mobilná aplikácia alebo ako desktop aplikácia na PC. Výhodou je, že aplikácia bezplatne ponúka dáta v reálnom čase, nie dáta oneskorené o 15 minút, ako je to štandard pri cash účtoch ostatných brokerov.

XTB, rovnako ako DeGiro, ponúka automatickú konverziu meny. Ku konverznému kurzu sa ako poplatok pripočíta 0.5%, platí sa pri nákupe aj predaji.

XTB tiež prevádzkuje vlastnú analyticko-komentárovú stránku a ponúka viacero vzdelávacích webinárov a iných aktivít. A tiež je dôležitá podpora v slovenskom jazyku.

XTB je teda skôr pre tých, ktorým nevadí obmedzená ponuka akcií a ETF, majú na úvod relatívne málo peňazí a chcú od obchodovacej platformy viac, ako len zadať príkaz a pozrieť na stav portfólia.

Na záver

Samozrejme, možností brokerov je mnoho. Vybral som len tých, ktorí umožňujú nakupovať fyzické akcie a ETF a zároveň sú poplatkovo lacní. Možno som mohol začleniť ešte Fio, avšak ich poplatky za transakciu sa mi zdajú už príliš vysoké a celková pridaná hodnota oproti uvedeným nie je veľká. Okrem toho treba ísť fyzicky na pobočku, čo v dnešnej dobe považujem za negatívum.

Takže na záver to zhrniem nasledovne: Každý broker má svoje plusy a mínusy a nie je jeden, ktorý vyhovuje všetkým najlepšie. Odvetvovým štandardom je Interactive brokers, ktorý je najväčší, najstarší, najsilnejší, najbezpečnejší a má najsilnejšiu platformu a služby. Na oplátku vyžaduje najvyššie počiatočné vklady a otázka je, či to všetko naozaj potrebuješ. Na opačnej strane je DeGiro, ktorý je najlacnejší. Bodka. Nič viac.

V blízkej budúcnosti sa ešte pozriem na bezpoplatkových brokerov Trading212 a Revolut.

Ktorého brokera preferuješ Ty a prečo? Daj mi vedieť v komentároch.

378 Komentárov

 • Igor

  Odpovedať Odpovedať 17. októbra 2020

  Dobrý deň.Mal by som otázku ohladom zlúčenia ,stiahnutia alebo podobnej aktivity okolo akcií podniku.Napríklad minulý týždeň sa stiahli z Pražskej burzy akcie CETV,ktoré sa už neobchodujú a majiteľov vyplatia,alebo čo daľej?..Predtým aerolinka IAG vydala nové akcie ktoré sa investorom pripísali ak vlastnili akciu každý dostal novú navyše,alebo ju mohol aj odpredať a tak podobne.Moja otázka znie,že či všetky alebo niektoré veci rieši brooker,alebo si to musí nejako ošetrovať sám držiteľ danej akcie,čo by znamenalo,že aj dlhodobý drobný investor ktorý má napr.10-15 druhov akcií roznych podnikov by musel defacto denne sledovať vývoj a zmeny na svojich akciách.To je pre niekoho možno časovo nemožná vec.Nemože prísť k stratám?Snáď bola moja otázka zrozumiteľná.Ďakujem za odpoveď.

  • Norbert Nepela

   Odpovedať Odpovedať 28. októbra 2020

   Ahoj Igor, všetky tieto záležitosti rieši broker, zo strany investora nie je treba riešiť nič. Jednou z mála prípadov, kedy je potrebná akcia, je keď spoločnosť vydá warranty na akcie. Tieto sú pripísané automaticky, ale ich realizáciu je potrebné uplatniť „manuálne“.

 • Erik

  Odpovedať Odpovedať 16. októbra 2020

  Zdravím, chcel by som sa opýtať na zdaňovanie príjmov z dividend, keďže online som našiel viacero vysvetlení a niektoré si aj protirečili. Keby som nakúpil nejaké ETF a nejaké akcie firiem zo zazmluvneného štátu, ktoré platia dividendy, musím tento príjem uviesť do daňového priznania? Ďakujem.

 • Rado

  Odpovedať Odpovedať 15. októbra 2020

  Dobrý deň

  Mám otázku.Keď si chcem otvoriť účet u IB na ktorej stránke to urobiť .com .uk alebo.eu

  Ďakujem

  • Michal

   Odpovedať Odpovedať 16. októbra 2020

   A nie je lepsie otvorit ucet cez Lynx? Lynx defakto otvara ucet v IB. Lynx by mal mat nizsie poplatky oproti IB. Ja ich prave riesim, akurat, ze prvy aktivacny vklad treba 4tis. Tak poslem 4, cca 2 investujem a 2 si vratim spat.

   • Norbert Nepela

    Odpovedať Odpovedať 16. októbra 2020

    Lynx aj IB majú v princípe rovnaké poplatky, líšia sa iba výškou minimálneho poplatku V oboch prípade je to ale 0.005 USD za akciu, resp. 0.12% z objemu transakcie pre EU trhy, akurát IB má minimum 1USD/4EUR a Lynx 5USD/6EUR. Okrem toho má IB požiadavku, aby si na poplatkoch mesačne zaplatil aspoň 10 USD. Takže v princípe je to jedno, či IB alebo Lynx.

  • Norbert Nepela

   Odpovedať Odpovedať 16. októbra 2020

   Je to jedno, presmeruje ťa to

   • Rado

    Odpovedať Odpovedať 16. októbra 2020

    Ďakujem za odpoveď
    A je posielanie kópie občianskeho a výpisu z účtu bezpečné?
    Treba tam niektoré údaje začierniť?

   • Igor

    Odpovedať Odpovedať 16. októbra 2020

    Dobry den, viaceri zahranicni (americki) lektori odporucaju pre EU daytrejderov Zerotrade. Vas nazor?

 • Šimon

  Odpovedať Odpovedať 12. októbra 2020

  Ahoj, Norbert pozrel som si aj článok z iného portálu a našiel som tam nezhody medzi tvojím a ich článkom. Napríklad o výhodnosti xtb a degiro.

  Prikladám ešte ten článok o brokeroch, ktorý som našiel na googli
  https://www.bluenumbers.sk/ako-si-vybrat-etf-brokera-velke-porovnanie-brokerov/

  Podľa teba sa teraz ktorý broker oplatí najviac?

  • Norbert Nepela

   Odpovedať Odpovedať 16. októbra 2020

   Ahoj,
   v princípe dnes si už/zatiaľ Slovák zo Slovenska účet na DeGiro neotvorí a XTB 5.10. znížilo poplatky za nákup akcií a ETF na nulu. Takže z tohto pohľadu je výhodnejšie XTB. Ale zas je tam obmedzenejšia ponuka akcií a ETF ako napríklad na Interactive Brokers/Lynx. Takže najvýhodnejší broker je ten, čo najlepšie spĺňa Tvoje požiadavky. Zbytočný mi bude broker, ktorý má nulový poplatok, ale neumožňuje mi nákup toho, čo potrebujem. Dnes je prehnaná honba za nízkyi poplatkami, ale omnoho dôležitejšie je, aby poplatky boli prijateľné a služby podľa požiadaviek. Lebo poplatok za transakciu sa mi rozráta na celú dobu držania investície a na ročný výnos bude mať len minimálny dopad. No a ja používam Interactive Brokers.

 • James D Robertson

  Odpovedať Odpovedať 16. septembra 2020

  Trading212 vypustil novú feature, človek si vie naklikať svoj „pie“, povedzme že 50% Apple a 50% Tesla a automaticky to bude investovať. Taktiež je možné nastaviť reinvestovanie dividend. Neviete niekto ako to je v takýchto prípadoch s daňou / zdravotkou? Treba zaplatiť daň zo zisku aj keď dividend reinvestujem?

  • Martin

   Odpovedať Odpovedať 16. septembra 2020

   Dividendy uz dostavas zdanene, cize predpokladam, ze aj pri reinvestovani ti budu investovat uz zdanene dividendy. Zdravotne odvody sa z dividend neplatia. Niekedy sa platili, ale uz je to zrusene.

   • Michal

    Odpovedať Odpovedať 16. septembra 2020

    niesom si isty ci dividendy na trading 212 zdanuju. To by trebalo presne zistit. Ale ako nahle ti pride dividenda a vies kolko mas dostat a pride ti ina ciastka tak ti to zdanili ak nie musis platit 7 percentnu dan

    • James D Robertson

     Odpovedať Odpovedať 16. septembra 2020

     Tak som sa na to pozrel, mal som tam cca. o 15% menej než bola dividenda na akciu, čiže zjavne mi som vyplnil aj W-8BEN. Takže podľa tohto nemusím na SR už dňaňovať nič na dividendoch?

 • Michal

  Odpovedať Odpovedať 2. septembra 2020

  Mozno pre niekoho zaujimava info od FIO….

  Daňové formuláre W-8, Doručené 02.09.2020

  Vážení klienti,

  v prípade, že obchodujete s americkými cennými papiermi alebo máte americký cenný papier vo svojom portfóliu, potrebujeme od Vás z legislatívnych dôvodov podpísať daňový formulár W-8BEN, pokiaľ ste spotrebiteľ alebo W-8BEN-E, pokiaľ ste podnikateľ.

  Formulár je nutné podpísať pre obchodovanie s cennými papiermi obchodovanými na trhu v USA, ale tiež pre obchodovanie s americkými cennými papiermi (CP s „US“ v ISIN) na všetkých trhoch (napríklad aj na RM-S či Pražskej burze).

  Predmetný formulár nám umožní uplatňovať nižšiu zrážkovú daň z výnosov z amerických cenných papierov, obvykle 15% daň namiesto 30% dane v plnej výške.

  Bližšie informácie o formulároch W-8 vrátane odkazu na samotné formuláre a návody na ich vyplnenie nájdete na našom webe.

  Upozorňujeme, že v budúcnosti nebude bez splnenia tejto povinnosti možné prostredníctvom Fio banky obchodovať na trhoch v USA a na všetkých ostatných trhoch nebude možné obchodovať s americkými cennými papiermi.

  Ďakujeme za spoluprácu a prajeme Vám príjemný deň.

  Váš tím klientskej podpory

  • Michal

   Odpovedať Odpovedať 17. septembra 2020

   To je supr teda dan nemusime platit kedze to je zdanene. Otazka znie ci to treba uvadzat do danoveho priznania ked to je zdanene. Niekde hovoria ze ano ale co viem tak danove hovori ze netreba. Ked sa to uvedie tak to je ako preddavok. Toto este musim zistit. Tak isto ak predas akciu a nedrzis ju jeden rok tak zo zisku platis dan. Ak zisk je do 500 eur(rocny) tak neplatis dan. Ale potom otazka je ci to musis dat do danoveho ale dan uz nezaplatis

 • Adam K.

  Odpovedať Odpovedať 2. septembra 2020

  Dobry den,

  skvely clanok, a diskusia pod nim super. Sam si nieco studujem a mam asi len taku zaciatocnicku otazku. Na prvotnu investiciu, cca 10-15tis eur, som si vybral LYNX, spravny vyber? potom asi kvartalne pridavat 500-1000e. Rad by som vedel vasu radu ohladne rozdelenia investicie, vyhliadol som si tieto ETF:
  1. iShares Core S&P 500 UCITS ETF
  2. iShares S&P 500 Information Technology Sector ETF
  3. iShares Nasdaq 100 UCITS ETF (Acc)
  4. VanEck Vectors Video Gaming and eSports UCITS ETF

  je rozumne prvotnu investiciu spravit do 4 ETF? pripadne napriklad mam si najst este viac koli diverzifikacii a do kazdeho dat rovnaky podiel, alebo je rozumnejsie dat vacsiu cast do jedneho a menej do ostatnych?
  Tiez som si na stank justetf.com porovnaval vynosy a prekvapil ma niekedy viac ako 10% rozdiel vo vykone medzi akciamy kupovanymi v USD a EUR. Ako malemu investorovi sa my oplati vymenit EUR na USD a kupit US ETF alebo nakupit ETF za EURa?

  Dakujem za akukolvek radu

 • Lubo

  Odpovedať Odpovedať 6. augusta 2020

  Zdravim,

  pouzivat Revolut a eToro brokera ale wht tax / dan mi to strahava 30% pri USA akciach. Da sa potom nejako v ramci danoveho priznania dozadovat naspat tych 15%?

  • Norbert Nepela

   Odpovedať Odpovedať 7. augusta 2020

   Ahoj, dá sa dožadovať, ale budeš musieť podať daňové priznanie v USA – formulár 1040-NR a následne požiadať IRS o vrátenie 15%

 • peter

  Odpovedať Odpovedať 27. júla 2020

  Pridavam len skromny postreh s Lynx (cca po 5 mesiacoch):
  Po ukonceni transakcie/pozicie sa prostriedky pripisu k „available funds“ az o niekolko pracovnych dni.
  (zevraj preto, lebo ich pripisuju „rucne/fyzicky“ na Vas obchodny ucet)

  \\ Je toto bezne aj u IB, resp. inych brokerov? \\

  Niesom daytrader, ale planoval som urobit 4-8 transakcii mesacne (podla situacie na trhu).
  Takto budem musiet svoju strategiu pozmenit.
  Vyuzivam ich weboveho clienta Lynx Basic, a je hodne Basic! UI v celku fajn, ale analytika je velmi-velmi basic!
  Takze grafy a analytiku musim nahradzat na inych weboch.

  Za mna Lynx 6/10, ak by sa niekto pytal 😉

  • Nela

   Odpovedať Odpovedať 30. júla 2020

   Ja mám fio a lynx. Vo fio mám pripísané prostriedky na investovanie v lehotách ako prevody medzi bankami. Pri odpredaji vidím okamžite po obchode peniaze na ceste a doteraz som ich mala na účte druhý deň po predaji. Dokonca prevod potom na môj bežný účet sa udialo v rovnaký deň aj keď som pokyn dala až okolo obeda. Takže super. V lynxe sú podľa mňa neflexibilni, doteraz som nepredávala, len nakupovala, ale treba dať najprv oznam o pláne poslať peniaze a aj po poslaní som čakala cca 2dni, kým som ich mala na účte a vedela investovať. Tiež používané len lynx Basic ale hodnotenie podobne 6/10.

  • Peter

   Odpovedať Odpovedať 6. augusta 2020

   Pokiaľ ti broker neponukne W-8BEN formular tak ti bude strhavať 30 WHT z US akcií.
   Čudujem sa, že idete cez brokera Etoro. Určite ist jedine bud cez Lynx alebo priamo cez IB

   • Lukáš

    Odpovedať Odpovedať 7. augusta 2020

    Cauko uz som pocul o W-8BEN … to ti ponuknu priamo pri registracii uctu? alebo kde sa to da nasledne dohladaT? Ďakujem

    • Norbert Nepela

     Odpovedať Odpovedať 7. augusta 2020

     Ako pri ktorom brokerovi. IB a Lynx to majú priamo v procese registrácie, uvádzaš tam daňový domicil. DeGiro myslím, že má samostatný formulár. Revolut a eToro to myslím nemajú, u Trading 212 som tiež nič také nevypĺňal… Najlepšie bude, ak sa obrátiš priamo na svojho brokera a spýtaš sa ich.

     • Martin

      7. augusta 2020

      Z osobnej skusenosti mozem potvrdit, ze Revolut aj Trading 212 zdanuju US akcie 15%.

     • Lukáš

      8. augusta 2020

      Ďakujem 🙂

 • Lukáš

  Odpovedať Odpovedať 14. júla 2020

  Zdravim ludia prosim vas mate dakto skusenosti s brokerom etoro? Kamarat cez neho vraj obchoduje uz dlhsie a je spokojny … ale aj interactive brokers ma zaujal ale tam sa plati etoro je ak sa nemylim zadarmo viete dakto prosim dake objektivne zhodnotenie kto je v etoro? (IB nemusite to mam priblizne zmapovane) ked tak porovnat co je podla vas lepsie planujem investovat mesacne minimalne 200€

  • Martin

   Odpovedať Odpovedať 14. júla 2020

   Ak chces investovat cez etoro, tak tam zdanuju dividendy US akcii 30 % (tiez XTB broker). IB, Lynx, Revolut, trading212 zdanuju US dividendy 15 %. Aby si nebol potom prekvapeny.

   • Lukas

    Odpovedať Odpovedať 14. júla 2020

    Coooooo tak to je dost rozdiel teda tak asi pojdem ku IB

   • Lukáš

    Odpovedať Odpovedať 22. júla 2020

    Cauko prosim ta snazil som sa to najst ale nikde nevidim ze by mali uvedene v akej viske zdanuju dividendy a podobne nasiel som poplatky ako take ale kolko co zdanuju nien(pozeral som to etoro) vies prosim ta poslat kde najdem taketo informacie?

    • Martin

     Odpovedať Odpovedať 22. júla 2020

     Na strankach etoro a XTB nenajdes, kolko zdanuju dividendy, aby neodplasili buducich klientov. Existuje jeden slovensky youtube kanal o investovani cez etoro “ CashFlow Investor „, kde pod videami sa ludia stazuju, ze etoro zdanuje US dividendy 30 %. Dotycnemu youtuberovi to ani velmi nevadi, lebo on zaraba na proviziach z etoro, ze ho ludia kopiruju. Ludia sa stazuju na etoro, ale etoro sa ani nesnazi to zmenit.

     • Lukáš

      22. júla 2020

      Wow diki 😀 nechces mi dat na seba fb? 😀 lebo vidim ze sa mam este vela co ucit a nech to tu nespamujem vzdy ked ma napadne daco

     • Martin

      23. júla 2020

      fb nepouzivam, ale moj mail je maticvideo@gmail.com. Kludne napis.

     • Lukáš

      24. júla 2020

      Este posledna vecicka ma napadla asi si mam rovno nastavit nech mam na ucte v ibkr dolare ked planujem kupovat len americke akcie nie? Nech zaplati prevod na dolare len pri vklade vzdy a nemusi zamienat menu pri kazdom jednom obchode … ci ako je to najefektivnejsie?

   • Michal

    Odpovedať Odpovedať 12. októbra 2020

    Martin, prečo si myslíš že Revolut zdaňuje len 15% ? chcel som totižto cez nich investovať ale na ich stranke píšu ´´Vyplnený formulár W-8 BEN sprístupníme v niektorej z budúcich verzií aplikácie.´´
    čo mi príde teda že este to len riesia a teda zatial je tam 30%

   • Michal

    Odpovedať Odpovedať 12. októbra 2020

    Martin, prečo si myslíš že Revolut zdaňuje len 15% ? chcel som totižto cez nich investovať ale na ich stranke píšu ´´Vyplnený formulár W-8 BEN sprístupníme v niektorej z budúcich verzií aplikácie.´´
    čo mi príde teda že este to len riesia a teda zatial je tam 30%…

    • Martin

     Odpovedať Odpovedať 12. októbra 2020

     Michal, ja si to nemyslim, ja to viem. V Revolute nakupujem akcie 1 rok – odkedy to umoznili. Dostal som od teba mail, tak ti napisem podrobnosti.

  • Stephane

   Odpovedať Odpovedať 23. septembra 2020

   Americké daňové zákony požadujú, aby všetci sprostredkovatelia uplatňovali zrážkovú daň vo výške 30% z dividend vyplácaných ľuďom mimo USA. To platí pre všetkých sprostredkovateľov vrátane spoločnosti eToro. Dohoda o zamedzení dvojitého zdanenia medzi USA a Slovenskom to však znižuje na 15%. Ak si otvoríte účet eToro, požiadajte o formulár W-8. Viac informácií tu: https://trustedbrokers.com/uk/etoro a tu: https://www.irs.gov/pub/irs-trty/slovak.pdf

 • Lukáš

  Odpovedať Odpovedať 10. júla 2020

  Zdravim paradny clanok ale mam jednu otazku (dajme tomu ze ohladom takeho vnutorneho pokoja 😀 ) rozhodol som sa investovat dlhodobo buy&hold otazka znie ak teda dobre chapem tak jedine poplatky ktore su u interactive brokers su jednorazovy poplatok za kupu akcie a potom poplatok za drzanie akcii? Alebo ako to je s tim dlhodobym drzanim ak spravim dajme tomu mesacne nakupy za X€ tak za drzanie uz kupenych akcii neplatim nic? Aby som nemal otvoreny ucet a po par mesiacoch nedoplatky atd… dakujem som v tejto veci uplny novacik tak chcem mat istotu nemam sa na koho ineho obratit.
  Ďakujem
  Pekny den prajem

  • Peter

   Odpovedať Odpovedať 10. júla 2020

   Zdravim, u IB platis aj poplatok za neaktivitu/vedenie uctu ak mas hodnotu portfolia menej ako 100 000 usd ak si dobre spominam. Z tohoto dovodu je pre zacinajuceho dlhodobeho investora vhodnejsi Lynx, ktory ma transakcie trochu drahsie, ale staci tam mat 1000 eur na bezplatne udrzanie aktualne myslim.

   • Lukáš

    Odpovedať Odpovedať 10. júla 2020

    no ak je to teda tak .. tak asi pojdem do lynx.. dakujem su tam este dake rozdiely? pripadne nevyhody na jednej alebo druhej strane? nech uz teda mam taky objektivny pohlad na vec

    • Peter

     Odpovedať Odpovedať 10. júla 2020

     Ono je to v podstate jedno, ci IB alebo Lynx, ked si zalozis ucet u Lynx, mas ho vedeny vlastne u IB rozdiel je len v poplatkoch – IB je miereny na investorov s vacsim portfoliom, Lynx je privetivejsi pre zaciatocnika. V US ponuka IB este lite verziu, ktora je este lacnejsia na poplatkoch ako Lynx, len tu myslim ze neponuka pre EU klientov. Lynx pouziva aj rovnaky zaklad webovej platformy ako IB, len ho ma trosku prisposobeny. Ak chces, neskor ked budes mat vybudovane portfolio, mozes sa prehodit ku IB a mierne usetrit na poplatkoch, transakcne poplatky by vsak pre dlhodobeho investora nemali hrat az taku velku rolu, lebo aj tak sa najviac oplati nakupovat naraz za vyssiu cenu (idealne 1000 EUR a viac) a ci vtedy zaplatis 6 eur ako u Lynx alebo 5 EUR ako u IB je pomerne k investovanej sume zanedbatelny rozdiel.

     • Lukáš

      10. júla 2020

      ved hej hovorim planujem kupit a drzat az do smrti nakupit stabilne firmy ktore vyplacaju dividendy takze neviem ci to tam hra rolu… a ked je teda lynx pod IB tak tim padom je tam moj ucet plne zabezpeceny? ze tie akcie co vlastnim su teda naozaj moje? alebo ako… nechcem sa popalit na dakej blbosti 😀 racej si priplatim dake drobaky a budem teda u IB ajtak planujem ako hovorim investovat az do smrti… neviem naozaj 😀

     • Lukáš

      10. júla 2020

      este prosim ta posledna otazka… ked ma clovek live ucet v lynx a nakupi akcie co vyplacaju aj dividendy…. tak tie dividendy mi pridu na ten linx ucet? alebo kam chodia?

     • Martin

      11. júla 2020

      Ak by chcel Lukáš kupovat US akcie, tak tam uz je dost velky rozdiel v poplatkoch : IB – 1 USD, Lynx – 5USD.

     • Poplatky

      11. júla 2020

      Chcem vás všetkých upozorniť, aby ste si poriadne a do detailov pozreli poplatky IB a Lynx. Lebo poplatok za nákup USA akcií nie je len tých 1 USD alebo 5 USD. Všetko záleží aj od toho, koľko kusov akcií nakupujete. Konkrétne pri USA akciách platíte za 500 kusov 5 USD, ale už pri kúpe 4 000 kusov platíte 40 USD poplatok. Takýto brokeri totiž majú poplatky aj z počtov kusov. V sekcií poplatkov je totiž napísané toto: Za nákup platíte 0,15 % z objemu transakcie – minimálne 5 USD a maximálne 2 % z transakcie. Pri USA akciách dokonca 0,01 USD za každý jeden kus akcie. A podobné tarify OD a DO máte pri nákupe na všetkých burzách. Treba si veľmi podrobne naštudovať poplatky !!! Lebo ak budete nakupovať lacnejšie akcie, ale vo väčších množstvách, tak poplatky raketovo stúpajú. Takže sa tu nebavíme len o 1 USD a 5 USD poplatkoch. Preto ja osobne nakupujem cez FIO. Lebo tam toto nie je. Či nakúpim 1000 kusov, alebo 50 000 kusov, poplatok je stále rovnaký 9,95 USD. Takže na toto bacha !!!

     • Poplatky - link

      11. júla 2020

      Ešte pridávam link na poplatky Lynx, aby ste sa presvedčili na vlastné oči:

      https://www.lynxbroker.sk/poplatky-za-obchodovanie/

     • Martin

      11. júla 2020

      S tym FIOM by som sa velmi nechvalil. FIO je vyhodnejsie pri nakupoch v tisicoch ks. Ak ty nakupujes v tisicoch, tak predpokladam, ze kupujes akcie okolo 1 dolara, co nie je investovanie, ale spekulovanie. Na dividendy mozes pri takych lacnych akciach zabudnut a budes rad, ak neskrachuju. IB ma min.poplatok 1 USD, pripadne 0.005 USD za akciu, maximum 1.0%. Napriklad pri 1000 ks je jednoznacne vyhodnejsie IB. Tu su 2 priklady :

      1000 akcii x 25 USD/1 akciu = 5.00 USD – poplatok
      1000 akcii x 0.25 USD/1 akciu = USD 2.50 – poplatok

      Cize ak by si ty realizoval tu prvu moznost vo FIO, musel by si mat 25 000 USD na jeden obchod (co predpokladam take drahe akcie neobchodujes).

     • FIo

      11. júla 2020

      Milujem takýchto mudrlantov ako si ty Martin čo okamžite napádajú človeka. Ja som tu čisto objektívne napísal, že poplatok u IB a Lynx 1 USD a 5 USD nie je jediný poplatok, čo si účtujú, pridal som aj ich webový link, nech si každý urobí svoj názor a ty sa tu okamžite do mna navážaš?! Mne je jedno cez koho si kto nakupuje. Chcel som len upozorniť, že tu nezverejňujete kompletné poplatky, ale len ich časť. A čo sa týka investovania, tak kto tebe dal právo rozhodovať čo je investícia a čo špekulácia. Tak len pre tvoje informovanie. Ak si ty myslíš, že dlhodobí nákup akcií Moneta Money Bank v tisícoch kusoch, kvôli tomu, že sú najziskovejšou bankou v Europe a vyplácajú mi dividendový výnos cez 16 % percent je podla teba špekulácia a nie investícia, tak potom ľutujem tvoje peniaze, ktoré zhodnocuješ len na úrovni inflácie.

     • Martin

      11. júla 2020

      Neviem, ako si prisiel na to, ze ta napadam. Pises, ze FIO je vyhodnejsie ako IB a LYNX pri tisicoch kusov, s cim som aj suhlasil. Lenze kolko ludi nakupuje tisice akcii v jednom obchode okrem teba? 1%? Das link na poplatky LYNX, ale uz nedas link na IB. Takze si cisto objektivny. Ja mam ucet v IB a platim za obchod 1 az 1,02 USD. My sa tu bavime o poplatkoch v dolaroch za nakup US akcii a ty tu das priklad nejakej ceskej banky. Neviem co si tym chcel povedat. Ale dobre, tak som sa na nu pozrel.

      1. tvoje tvrdenie : „najziskovejšou bankou v Europe“ skutocnost : 5.miesto v Ceskej rep. v cistom zisku
      https://www.finance.cz/496071-kdo-vlastni-ceske-banky/#Banky%202
      Mas nejaky link, kde sa pise, ze Moneta je najziskovejsia banka v Europe?

      2. tvoje tvrdenie : „vyplácajú mi dividendový výnos cez 16 %“
      Za rok 2019 maju vyplatit 6,65 CZK (pricom vyplatenie polovice tejto dividendy pozastavili). Ak by som zobral aktualnu cenu 54 CZK (takmer all time low), tak by bol hruby divid.vynos 12,3 %, cisty div.vynos 10,5 %. Ak by si tie akcie kupil skor, tak mas dividendovy vynos okolo 7%.

      A este aby som nezabudol, kludne „INVESTUJ“ do penny stocks.

     • Igor

      12. júla 2020

      Moneta momentálne žiadne dividendy nevypláca.

     • Michal

      12. júla 2020

      Ono FIO je v pohode, mne vobec nevadi poplatok 9,95e, len sa clovek musi zariadit… kedze plati pravidlo, ze pri investovani by poplatok nemal presiahnut 1% z vkladu, tak to znamena, ze treba investovat v sumach 1 tisic eur a vyssie. Cize peniaze si kumulujem, ked dosiahnem tisicku nakupim cez FIO. Nerobim vela transakcii – som buy and hold investor, cize z dlhodobeho hladiska mi je suma fuk ci mam poplatok 4,5,6 ci 9,95 eur za transakciu tu alebo tam. Dalsou vyhodou je, ze mate moznost vo FIO zobrat hypoteku a investovanymi peniazmi tusim do 80 alebo 90% hodnoty portfolia mozete rucit, cize velmi zaujimave pre niekoho to moze byt, ja sa to chystam v buducnosti vyuzit, preto som nesiel do Lynxu a tiez preto, lebo tam je nutny vklad na zaciatok 4tis., co si myslim, ze odradi nejedneho zaciatocnika. Vo FIO ziadny minimalny vklad nie je nutny.

     • Martin

      13. júla 2020

      To, ze mozes rucit akciami za hypoteku, ti povedali na pobocke, alebo je to niekde na ich stranke? Mohol by si dat ohladne toho link? A preco vlastne nechces rucit kupovanou nehnutelnostou?

 • Marek

  Odpovedať Odpovedať 7. júla 2020

  Ahoj. Mám otvorený učet u Lynx broker. Chcem sa opýtať, na ktorej burze mám nakupovať akcie. Kupovať na nemeckej XETRA europske aj americké akcie, alebo zmeniť na doláre a kupovať americké na NYSE burze? Príde mi logickejšie a menej nákladné kupovať za eura na XETRE. Máte niekto iný názor? Ďakujem.

  • Patrik

   Odpovedať Odpovedať 7. júla 2020

   Všetko záleží na tom aké akcie ideš kupovať. Ak kupuješ nemeckú Deutche bank, tak je logické ju kúpiť na nemeckej burze. Ale ak kupuješ čisto americkú firmu ako Microsoft, tak radšej na USA burze kvôli likvidite a spreadu kurzu. Druhá vec je aj tá, ako dlho mieniš držať akcie. Lebo do dlhodobého držania ti potom prehovorí aj výmenný kurz EUR/USD. Ja osobne vždy nakupujem firmu na tej burze, kde je jej domovská krajina – teda pokial je to možné 🙂

   • Marek

    Odpovedať Odpovedať 7. júla 2020

    Chcem ich kúpiť a držať na stalo. Kupujem kvôli dividende veľké a stabilné firmy. Plán cca 12 nákupov ročne.

 • Janči

  Odpovedať Odpovedať 1. júla 2020

  Ahojte ja skúšam obchodovať na xtb ale teraz pred nedávnom som stretol jedné chlapíka ktorý tiež obchoduje a odporučil mi TRADE ZERO… poznáte to niekto? lebo mne sa nejak nepodarilo nič o tom nájsť ani nejaké fóra možno len neviem 🙂 Ďakujem

 • Kamil

  Odpovedať Odpovedať 28. júna 2020

  Aký máte názor na WDC MARKETS.

  • Janči

   Odpovedať Odpovedať 2. júla 2020

   Niekde som tu čítal myslím, že v komentároch pod článkom roboporadca alebo broker? CHalan tam písal že mu to zablokovalo peniaze alebo respektíve účet a nevedel zastaviť klesajúce obchody. Inak to nepoznám.

 • Igor

  Odpovedať Odpovedať 26. júna 2020

  Ešte doplním otázku.Napríklad v kombinácii Interactive Brokers,Lynx,TrimBrooker.Je systém ochrany Interactive Brokers totožný z Lynx,Trim alebo sú podmienky rozdielne.Vďaka.

 • Igor

  Odpovedať Odpovedať 26. júna 2020

  Dobrý deň.Na stránke akosporit.sk som sa v článku ..Brooker a jeho nestabilita.. dočítal nasledovné citujem „Existujú veľkí brokeri s priamym prístupom na burzu. U nich môžete mať svoj dedikovaný účet a byť si viacej istý, že akcie sú naozaj vaše. Tento prístup ne burzu je však cenovo veľmi náročný. Preto klientmi týchto veľkých brokerov sú aj iný menší brokeri. Tí fungujú cez takzvané zberné účty, to aké a koľko akcií vlastní investor vie iba Váš lokálny broker. Tento lokálny broker má účet u veľkého brokera. Veľký broker eviduje iba to koľko a akých akcií má u neho lokálny broker. Jednotlivý investori ho nezaujímajú. Takže ak by sa nenávratne stratila databáza lokálneho brokera, nikto nebude vedieť či Vám nejaké akcie patria.“
  Zaujímalo by ma teda či sa v danej súvislosti niečo zmenilo a ako je vyriešená ochrana investícií u brookera a takisto ochrana vkladov u banky brookera pretože to sú zrejme dve rozdielne veci.Ďakujem.

  • Michal

   Odpovedať Odpovedať 26. júna 2020

   A FIO broker je na tom ako? Mam tam dva obchodne ucty, su to dedikovane moje ucty alebo ako?

  • Norbert Nepela

   Odpovedať Odpovedať 30. júna 2020

   Ahoj Igor,
   to, čo popisuješ je vzťah medzi tzv. introducing brokerom a veľkým brokerom, ktorého platformu introducing broker používa. To bol napríklad vzťah austrálskeho Halifaxu voči Interactive Brokers, Hlaifax myslím minulý rok prestal vyplácať svojich klientov a IB nemohli uplatniť svoju zábezpeku účtov. Lynx napríklad ale nemá u IB omnibus účet, ale tzv. fully disclosed – t.j. IB viem ktor je Lynx klient.

   V skutočnosti je tzv. „street name“ účet (t.j. zberný účet brokera, na ktorý nakupuje akcie pre všetkých svojich klientov) bežnou praxou, vrátane Interactive Brokers. Mať vlastný majetkový účet u brokera je služba navyše, za ktorú si platíš a nie každý broker ju poskytuje. Z „nízkonákladových“ brokerov viem akurát o DeGiro, ktorí majú tzv Custody účet, ale platíš tam výrazne viac ako na štandardnom „state street“ účte.

   Je pravdou, že na state street účte sú akcie nakúpené na brokera, ktorý však Teba vedie ako „beneficial ownera“ akcií. Je to technicky jednoduchšie a rýhlejšie, aj vzhľadom na už implementovanú technickú infraštruktúru. Zároveň to umožňuje investorom obchodovať napr. zlomkové akcie.

   S tou stratou DB je to veľmi nepravdepodobné. V skutočnosti regulovaní brokeri potrebujú mať dáta chránené spôsobom, ktorý prakticky znemožňuje ich stratu, resp. ak by sa také niečo stalo, tak je to situácia, v ktorej nie sú bezpečné ani databázy búrz či centrálnych depozitárov, či bánk (napr. cielený hackerský útok, globálna nukleárna vojna, gigantická slnečná erupcia a zničenie elektrickej siete vo svete). Takže to, že je Tvoj beneficial ownership akcií vedený u renomovaného brokera, je rovnako bezpečné ako to, že je vedený u centrálneho depozitára alebo na Tvojom majetkovom účte. Pravidlá zabezpečenia dát sú totiž regulované rovnakými pravidlami. Jediný spôsob, ako tomuto predísť, je mať fyzicky papierové akcie v trezore, čo už dnes prakticky nikto nerobí.

   Preto je veľmi dôležité vybrať si spoľahlivého brokera, ktorý je regulovaný renomovanou finančnou autoritou. V prípade straty údajov a ich nemožnosti sa k údajom spätne dostať podlieha Tvoj účet u brokera regulačnej ochrane do výšky podľa sídla brokera a prípadne ďalších jeho komerčných poistení. Napr. u Interactive brokers je to poistenie do výšky 30 mil. USD na investora. A je preto aj dobré si z času na čas spraviť snímku svojho účtu, ak by náhodou k strate dát došlo.

 • Maria

  Odpovedať Odpovedať 15. júna 2020

  Ahojky,
  Chcela by som sa opýtať ako to je so sociálnou poisťovňou ak obchodujem ako FO? A musím sa prihlásiť na daňový úrad hneď? Nemôžem až keď budem podávať daň?ďakujem pekne 🙂

 • Mato

  Odpovedať Odpovedať 10. júna 2020

  Ahoj Norbert,

  aky je tvoj nazor na JELLYFISH o.c.p., resp. mas nimi skusenost ? Ma vyznam ich davat este do uzsieho vyberu spolahlivych brokerov? Pridu mi ako spolocnost, co uz ide iba zo zotrvacnosti.

  Dakujem.
  M.

  • Norbert Nepela

   Odpovedať Odpovedať 10. júna 2020

   Ahoj, ide o bývalých RM-S Systém. Ich výhodou oproti „omnibusovým“ brokerom je to, že Ti vedú Tvoj vlastný majetkový účet. Ak to nie je pre Teba nevyhnutnosť a stačí Ti mať akcie na omnibus účte brokera, tak JellyFish je drahší ako napr. IB či Lynx, a to už nehovorím o Revolut-e či Trading212

 • Fero

  Odpovedať Odpovedať 15. mája 2020

  Zdravím, Noro. Dnes som sa registroval na eToro. Poslal som 1000Eur na účet kartou Mastercard. Dnes je kurz Eur/USD cca 1.081. Na stránkach o poplatkoch za konverziu mien je uvedené, že by som mal zaplatiť 50pips, čo mi vychádza na cca 5eur, teda zhruba 0.5%. Na obchodnom účte mám však 1056.10 USD a nie 1076.10 USD. Teda realizovali pips250. Veľmi tomu nerozumiem, ako je teda najvhodnejšie posielať peniaze.

  https://www.etoro.com/trading/market-hours-fees/

  • Norbert Nepela

   Odpovedať Odpovedať 24. mája 2020

   Fero, úprimne, najlepšie je túto otázku smerovať na eToro. Vôbec netuším, prečo to spravili tak, ako to spravili 😉

  • Vladimir Stopka

   Odpovedať Odpovedať 9. júna 2020

   poplatok za konverziu je v skutocnosti 150 pips pre depozit cez kartu
   50 pips plati len pre „wire transfer“
   bohuzial este maju aj poplatok za konverziu pri vybere 50 pips

  • Lubo

   Odpovedať Odpovedať 26. júla 2020

   Nazdar, nejlepsie je WireTransfer s poplatkom 50 pips cize to vychadza na 0.5% zo sumy.
   Cez VISA / MASTERCARD je to 1500pips co vychadzan a 1.5% zo sumy.
   Najvyhodnejsie teda vychadza WireTransfer 😉 cize prevodom na ucet.

   Ale da sa aj bez poplatkov – Cez Revolut si prevedies EUR na USD a posles si USD cez PayPal na eToro 😉

 • Peter

  Odpovedať Odpovedať 4. mája 2020

  Zdravim,

  mam otazku ako prebieha uhradzanie poplatkov za spravu fondu, pokial si ETF kupim cez brokera. Dajme tomu, ze si kupim ETF Msci core world acc, ktory ma rocny poplatok za spravu 0,20%. Je potrebne ho nejako uhradzat, alebo si ho fond automaticky strhava a prejavi sa na jeho hodnote, ktora bude nizsia o tento poplatok?

  Zaujima ma to, aby som predisiel nejakemu neprijemnemu prakvapeniu, ze budem dlhodobo drzat toto ETF a po niekolkych rokoch na mna vyskoci poplatok aj s urokmi, to by som nerad 🙂 Dakujem

  • Norbert Nepela

   Odpovedať Odpovedať 11. mája 2020

   Ahoj Peter, poplatok ETF za správu sa neplatí navyše, je strhávaný z majetku fondu a prejavuje sa na cene ETF.

 • Jozef

  Odpovedať Odpovedať 22. apríla 2020

  Zdravim pan Nepela,

  skvely clanok aj diskusia. Chcel by som zacat aktivnejsie obchodovat s US akciami, zatial so sumou pod 25 tisic USD. Paka, technicka analyza, ani kratke obchody ma neoslovuju. Mozno existuju experti na technicku analyzu, pomocou ktorej znu uspechy na kapitalovych trhoch, ale mne to skor pripomina astrologiu. Osobne nepoznam nikoho, kto by obchodoval/investoval, tak som sa odhodlal Vas kontaktovat a polozit niekolko otazok.

  Zatial sa “rozhliadam”, ake podmienky rozni brokeri ponukaju:
  Co sa tyka $0commission pre us stocks/etf, takmer vsetci neumoznuju zalozit ucet pre us-nerezidentov, pripadne maju pre nich nenulove commission. Nerozumiem tomu, napriklad IB, Lynx neponukaju Lite platformu pre europskych zakaznikov. V USA je velka konkurencia, tlak nulovych poplatkov kompenzuju zmenou obchodneho modelu.
  — Moze to byt sposobene nizsou konkurenciou medzi brokermi mimo USA? Myslite si, ze v dohladnej dobe by mohlo byt IB Lite dostupne aj pre europanov? –

  Narazil som vsak na dvoch brokerov Firstrade a Tradestation.
  — Stretli ste sa niekedy s tymito brokermi? —

  https://www.firstrade.com/content/en-us/international, na trhu su o 1985, povodne zalozene pre komunitu cinskych imigrantov, umoznuju $0commission aj pre medzinarodnych traderov, ale maju nejak obmedzenu funkcionalitu platforiem, customer supportu, ziadne demo.
  Dalej je tu Tradestation, kontaktoval som ich. Pre US-nerezidentov: $5 za obchod, nad 10000 akcii $0.005 za kazdu akciu naviac (cize nad 1000 akcii (5/0.005) to vyjde lacnejsie ako u IB). Avsak TS integroval TradingView ako webovu zobrazovaciu obrazovku https://theindustryspread.com/tradestation-trading-api-tradingview/ a bolo mi povedane, ze ak pojdem ako klient TS cez TV rozhranie potom pricing: Equities: $0.00 up to 10,000 shares, $0.005 after 10,000 shares. Ano, TV je social trading platforma, zaujalo ma to iba z dovodu $0commission. Real time market data TS sa mi nezdaju celkom zadarmo.
  Samozrejme, kriteria na vyber brokera su viacrozmerne – reputacia, poplatky, exekucia obchodov, bezpecnost, real market data fees, zvolena trading strategia.
  Najviac ma vsak oslovuje IB, ktory podla reputacie, hodnoteni patri medzi spickovych brokerov, hoci mi tam IB Lite chyba. Dokonca FIO, ktory ako pisete v diskusii ma problemovejsiu exekuciu a podla mna sa IB nemoze rovnat, je lacnejsi pri nakupe nad 1990 akcii(9.95flat fee/0.005). Chlapik z FIO mi potvrdil, ze keby som dal nakupny pokyn aj na milion akcii platil by som stale 9.95$.
  V diskusii spominate, ze obchodujete cez IB preto by som sa spytal:
  Na zaciatku clanku uvadzate: “Akýmsi „pravidlom pravej ruky“ je, že celková výška poplatkov (nákup + správa + predaj) by nemala presiahnuť 1% hodnoty investície”.
  Priklad: kupim cez IB 100 akcii po 100 USD, nasledne to predam.
  Teda (100akcii x 0.005 + sprava + 100akcii x 0.005) <= 1% zo sumy (100akcii x 100USD).
  — Chapem to spravne? Co mate na mysli pod pojmom “sprava” v takejto uzavretej pozicii? —

  — Aby som konverzie eliminoval iba na vklad/vyber z investicneho uctu, je mozne u IB zalozit ucet priamo v urcitej mene (napriklad v USD, kedze ma zaujimaju americke burzy)? —

  V diskusii pisete, ze IB custodian je v USA, teda prevody nebudu SEPA platbami. Dokonca mam skusenosti s prevodmi z USA, muselo to ist cez medzibanku, ktora si zrazala poplatok.
  — Ako je to u IB s deposit/withdrawal, wire transfer poplatkami? —

  V diskusii uvadzate, ze brokeri zvyknu nulove commission obchadzat spreadom.
  — Je zahrnute commission fee u IB uz v spreade? —

  Lynx uvadza, ze hodnota marzoveho účtu (hodnota cenných papierov + hotovosť) musi neustále nad hranicou $2 000 – https://www.lynxbroker.sk/minimalne-poziadavky
  — Plati to aj pre IB? –
  Nevedel som to dohladat.

  V casti XTB Brokers clanku uvadzate, “že aplikácia (X-Station) bezplatne ponúka dáta v reálnom čase, nie dáta oneskorené o 15 minút, ako je to štandard pri cash účtoch ostatných brokerov”.
  — To 15 minutove opozdenie na cash uctoch sa tyka len analyz trhov, sprav, alebo aj udajov realnych cien akcii (to by bolo podla mna pre traderov nepouzitelne)? Plati opozdenie aj pre IB cash ucet? Su real time market data u IB pre marzovy ucet spoplatnene? —

  V diskusii som postrehol, ze trader ma moznost pozicat prave nevyuzivane prostriedky brokerovi na short obchody.
  — Ak ich chce nasledne vyuzit, musi cakat kym sa neuzavrie nejaky short obchod? Ako to funguje? —

  Co sa tyka americkeho trhu, koli FINRA/SEC regulaciam, pre cash ucet plati "free ride rule", koli settlement date a v pripade margin uctu plati "pattern day trader rule".
  — Platia nejake podobne regulacie pre europske trhy? —

  Dakujem.

  • Norbert Nepela

   Odpovedať Odpovedať 26. apríla 2020

   Ďakujem Jozef 😉
   Čo sa týka 0 commission brokerov, tak pre Buy&Hold investora by nemali predstavovať primárne rozhodovacie kritérium pri výbere brokera. Transakčný poplatok je ekvivalent „vstupného“ poplatku a rozráta sa na celú dobu držania investície, takže dopad na ročný výnos bude minimálny. Okrem toho, 0 commission brokeri zvyčajne zatiaľ majú len obmedzený zoznam obchodovateľných nástrojov (viď Revolut, Trading212, ale aj eToro). Z tohto pohľadu je „klasický“ low-cost broker omnoho lepší. Čo sa týka IB, tak Lite je zatiaľ dostupný len pre US a indických klientov. Introducing broker (t.j. Lynx) ho podľa pravidiel tiež môže klientom ponúkať, ale zatiaľ to vraj neplánujú.

   Tradestation niektorí z našich členov používajú na nákup US domicilovaných ETF. Firstrade nemám priamu skúsenosť, ani skúsenosť z komunity.

   Industry štandard je asi IB, či už napriamo alebo cez Lynx. Lynx je o niečo drahší na poplatkoch, ale zas nemá Activity fee pri účtoch do 100 000 USD.

   To 1%, vrátane správy, je sú myslené celkové náklady, pričom najväčší dopad má práve správa, resp. pravidelný ročný poplatok z objemu investovaných peňazí. Toto sa však týka primárne roboporadcov, pri investovaní cez brokera „správa“ väčšinou neexistuje.

   Pri založení IB účtu človek vyberá základnú menu účtu, ale tá je iba pre reportovacie účely a je možné ju kedykoľvek zmeniť. Inak tam môžeš mať cca 20 rôzych mien, či ich už prevedieš priamo z banky alebo spravíš menovú konverziu cez IB. IB custodian je cíce v USA, avšak peniaze na svoj IB účet posielaš na účet európskeho IB, väčšinou ide o banku v Nemecku (myslím, že je to CITI bank), a teda aj o SEPA prevod. Treba však ustriehnuť sumu, aby bola v EUR a do 50 000.

   IB nemá nulové commissions, t.j. má trhový spread. Väčšina 0 commission broekrov sú market makers, alebo s market maker-om spolupracujú, takže tam tie spready bývajú širšie a poplatok je skrytý v nich.

   Podmienky pre margin účet sú rovnaké pri Lynx aj IB

   15min opozdenie u IB sa týka aj trhových dát. Buy&Hold investorom to stačí, traderi si priplatia. Za real time dáta sa platí podľa úrovne. Pozri https://www.interactivebrokers.com/en/index.php?f=14193

   Ad Securities Lending na short obchody – požičiavaš vlastnené akcie, avšak stále sú tvojím majetkom a môžeš s nimi nakladať podľa svojho uváženia – IB voči short sellerovi spraví „recall“ požičaných akcií. Aby si však bol eligible na securities lending program u IB, musíš mať hodnotu portfólia aspoň 50 000 USD.

   Ad pravidlá FINRA/SEC vs EU trhy – úprimne neviem, ako buy&hold investor som sa s týmito pravidlami moc v praxi nestretol.

   • Patrik

    Odpovedať Odpovedať 26. apríla 2020

    Je možné cez nejakého brokera kúpiť akcie gréckej banky Alpha bank? Našiel som možnosť len cez FIO a to formou ADR a deGiro – ktoré momentálne neotvára nové účty. Je ešte aj nejaký iný broker pre tieto grécke akcie? A čo sa týka deGiro – to, že som v poradovníku na otvorenie účtu naozaj súvisí len s tým, že nestíhajú, alebo majú nejaký problém ako firma?

    • Dá sa cez Interactive brokers, a teda tým pádom aj cez Lynx, na aténskej burze, symbol ALPHA.

     • Patrik

      3. mája 2020

      …tym pádom ? Ibaže v Lynx v ponuke vôbec nevidím Athensku burzu kámo 🙂

     • Norbert Nepela

      3. mája 2020

      Kámo 😉 zadaj ticker ALPHA. Pravdepodobne, ak nemáš zakúpený Euro balík trhových dát za 12.50 Eur mesačne, tak neuvidíš trhové dáta (budeš si ich musieť pozrieť inde), ale nakúpiť by si mal vedieť (ak máš správne nastavené permissions).

     • Patrik

      3. mája 2020

      Nie nerozumieme si. Nemám účet ani u IB ani u Lynx. Pozerám na ich ponuku trhov na ktorých umožnujú nakupovať akcie a Athensky trh tam ani neponúkajú.

      https://www.lynxbroker.sk/produkty-a-burzy/#1455612575707-1daa95a8-80c2

     • Norbert Nepela

      3. mája 2020

      Máš pravdu, nie je to tam napísané. Napriek tomu to ide zobchodovať. Len minimálny poplatok na gréckej burze je myslím 12 Eur za transakciu v IB. Lynx používa IB, takže predpokladám, že by to malo tiež cez neho fungovať, akurát neviem povedať poplatok.

     • Patrik

      3. mája 2020

      Keď ťa tu už mám, tak sa opýtam….je skutočne overené, že nie je možné, aby som ako slovák otvoril účet u deGiro? Lebo som sa tam zaregistroval a ukazuje mi, že som v poradí.. Keby išlo nakúpiť akcie na Athenskej burze aj cez Lynx, tak by som bol rád. Nakupujem vo veľkom akcie Alpha bank na dlhšie držanie long a jednorázový poplatok mi nevadí. Akurát ma štve, že tieto akcie nakupujem ako ADR cez FIO a tam už cvakám cez 100 eur ročne, lebo za ADR sa platí špecialny poplatok vydávatelovi ADR – Deutche Bank. Tak hladám alternatívu.

     • Norbert Nepela

      3. mája 2020

      Áno, je to overené. Bohužiaľ, kým oficiálne neprídu na SVK, alebo nezmenia politiku, tak si Slovák účet v DeGiro neotvorí. A bohužiaľ, ani časový plán nevedia povedať. 🙁

     • Peter

      22. mája 2020

      Čaute, viete niekto či degiro akceptuje účet ak som slovák ale daňový rezident v ČR? (mám v ČR založenú živnosť, aj tu žijem, trvalý pobyt mám stále na slovensku, dane platím v ČR)

     • Patrik

      7. júna 2020

      No tak som sa informoval priamo u Lynx a toto mi napísali:

      Zpráva:
      Dobrý deň, chcem sa opýtať, či je možné cez Vás nakupovať akcie na Athenskej burze – konkrétne akcie Alpha bank. Nakupujem ich cez FIO ako ADR, ale tam platím zbytočne veľké ročné poplatky. Jeden môj kolega tvrdí, že keďže využívate platformu od Interactiv Broker a tam tieto akcie je možné nakupovať, tak by sa to malo aj cez Vás. Ale vo vašej ponuke nevidím túto možnosť. Je Vaša ponuka nákupu akcií na Athenskej burze teda iná ako má Interactiv Broker? Ďakujem za odpoveď.

      Dobrý den, pán Hlavačka,

      je pravda, že používáme technickou infrastrukturu IB, ale ani oni tuto burzu ve své nabídce nemají, viz https://www.interactivebrokers.com/en/index.php?f=1563&p=europe_stk. Proto jí nemůžeme nabídnou ani my.

      S pozdravem,

      Ondřej Likeš – Lynx

      A teraz mám komu veriť ???

     • Norbert Nepela

      8. júna 2020

      Tak som sa dnes snažil nakúpiť to fyzicky. IB symbol ALPHA nájde, dokonca umožní zadať príkaz, ale vyzerá, že ho nezrealizuje – príkaz ostane v stave „pending“. Nechám to dobehnúť do konca dňa. ale vyzerá to, že IB grécku burzu už zo zoznamu ponúkaných búrz vyradili. Určite ju historicky mali, poplatok bol ale minimum 12 Eur za transakciu.

     • Patrik

      8. júna 2020

      Ahoj, akurát dnes je Athenska burza zatvorená, preto ti to nejde. Ale chcem ťa poprosiť ak je to možné, skús to zajtra. Veľmi mi na tom záleží. Vopred ti dakujem. Potom sem výsledok určite napíš.

     • Norbert Nepela

      9. júna 2020

      Ahoj, skúsil som dnes, cez IB v pohode nakúpilo 20ks ALPHA za 0.7220 Eur, burza GETTEX2, poplatok 4 EUR. 😉

     • Patrik

      9. júna 2020

      Veľké ďakujem. 🙂

     • Norbert Nepela

      9. júna 2020

      Rado sa stalo 😉

   • Martin

    Odpovedať Odpovedať 18. mája 2020

    Lynx ma activity fee. Toto je z ich cennika :

    Poplatky za nečinnosť
    Ak je hodnota Vášho účtu (cenné papiere + hotovosť) nižšia ako $ 1 000 alebo ekvivalent v inej mene a ak počas kalendárneho mesiaca nezaplatíte na poplatkoch aspoň $ 1 alebo ekvivalent v inej mene, potom Vám bude zaúčtovaný nasledujúce poplatok za neaktivitu:

    Poplatok za neaktivitu = $ 1 – Hodnota zaplatených poplatkov za kalendárny mesiac

    • Peter

     Odpovedať Odpovedať 18. mája 2020

     Hej, toto mali aj v minulosti, len vtedy to bolo minimum 2000. Trochu ma vyrusuje ten 1 eurovy poplatok,ak clovek neurobi ziadny obchod, dufam, ze sa to vztahuje len na ucty pod 1000, inak sa nam dlhodobym obcasnym investorom Lynx dost predrazi…

     • Martin Moravcik

      18. mája 2020

      Ano, podmienka 1usd poplatku mesacne je suvstazna a nedelitelna. Tj musia byt splnene dve skutocnosti zaroven, ziaden obchod a minimalny likvidacny zostatok (cash+cenne papiere) pod 1000 usd.

     • Martin

      18. mája 2020

      Ja nakupujem akcie na Revolute a potrebujem otvorit este nejake ine ucty pre deti, tak pozeram cez koho by som to otvoril. Uvazujem nad http://www.trading212.com a tiez som zistil, ze robinhood uz onedlho umozni obchodovanie vo Velkej Britanii. Stranku pre UK uz maju spustenu :

      https://robinhood.com/gb/en/about/

      Dufam, ze to potom co najskor spustia pre celu Europu. Robinhood mal v USA ku koncu roka 2019 10 miliónov otvorených účtov.

    • Peter

     Odpovedať Odpovedať 22. mája 2020

     Čaute, viete niekto či degiro akceptuje účet ak som slovák ale daňový rezident v ČR? (mám v ČR založenú živnosť, aj tu žijem, trvalý pobyt mám stále na slovensku, dane platím v ČR)

     • Tomas

      7. júna 2020

      Ano da sa to tak otvorit v CZ.

 • Michal

  Odpovedať Odpovedať 11. apríla 2020

  Viete prosim niekto, ci u Fio je mozne mat viac ako jeden obchodny ucet? Nikde som to nenasiel. Mam na mysli oddelit investicie/portfolia, viest napr. 2 samostatne obchodne ucty napr. jeden by som pouzival pre seba a druhy pre neplnolete dieta (login spolocny mi nevadi). To iste v podstate by ma zaujimalo aj u inych brookerov. Dakujem.

  • Patrik

   Odpovedať Odpovedať 24. apríla 2020

   Ano u FIO môžeš mať viacej účtov. Ja osobne mám až 3 samostatné obchodné účty. Každý má svoje prihlasovacie údaje.

   • Michal

    Odpovedať Odpovedať 24. apríla 2020

    Hmm, tak aj samostatny login, parada, nevedel som. Obchodne ucty uz mam dva ale pod jednym loginom… Ako sa to riesi? Cez FIO servis?

    • Patrik

     Odpovedať Odpovedať 24. apríla 2020

     Och prepáč, zmýlil som sa. Login aj heslo je len jedno. 🙂

 • Michal

  Odpovedať Odpovedať 10. apríla 2020

  Veta v clanku „U Lynxu si otvoríš účet, cash aj maržový, s minimálnym vkladom 2000 EUR“ uz neplati. Minimum je uz 4000 EUR. Cize na uplny zaciatok a okusenie investovania to zvyhodnuje Fio, ktore v clanku nie je.

  • Martin Moravcik

   Odpovedať Odpovedať 10. apríla 2020

   Minimalny vklad sme museli po masivnom zaujme Investicnych uctov i zo strany spekulujucich investorov zvysit, docasne. Ak mate seriozny zaujem o investovanie, minimum je mozne individualne dojednat na vynimku. Staci nas kontaktovat. TRIM Broker

   • Maria

    Odpovedať Odpovedať 15. júna 2020

    Ahojky,
    Chcela by som sa opýtať ako to je so sociálnou poisťovňou ak obchodujem ako FO? A musím sa prihlásiť na daňový úrad hneď? Nemôžem až keď budem podávať daň?ďakujem pekne 🙂

 • Laco

  Odpovedať Odpovedať 26. marca 2020

  Ahoj Norbert,

  uzasny clanok! A predovsetkym aj diskusia pod nim.

  Prechadzal som si nejake danove zakony a clanky, ale nie je mi jasna jedna vec. Velmi strucne sa to tu zmienilo, ale nie som si isty ako to naozaj je.

  Predpokladajme nasledovnu situaciu – mam iba SK obcianstvo a trvaly pobyt na SK (no nezdrzujem sa tu 183 a viac dni a nemam tu ziadny prijem) – toto by sa ani v relativne dalekej buducnosti zmenit nemalo. Pred nejakou dobou som sa prestahoval do UK kde pracujem a platim dane. Je mozne ze sa niekedy v buducnosti (2+ roky) znovu prestahujem do nejakej inej EU krajiny. Na SK aktualne nedojde k dvojitemu zdaneniu mojho platu kvoli zmluvam medzi tymito statmi (no samozrejme musim priznavat svoje celosvetove prijmy, takze SK danove priznanie nemozem uplne odignorovat). Mam v plane si zalozit ucet u IB, kde sa odo mna chcu hned na zaciatku 2 veci: Residential Country a Country of Legal Residence. Otazka – je na mne, kde si vyberiem krajinu v ktorej platim dane z akcii/dividend/atp – (v mojom pripade UK alebo SK)? Intuicia mi hovori, ze by som mal v UK, ale neviem najst preco.

  Coraz viac mladych ludi sa presuva do zahranicia a toto nie je uplne netypicky scenar. Snad sa toto bude hodit aj niekomu inemu.

  https://ibkr.info/glossary/1182

  Dakujem velmi pekne!

  • Peter

   Odpovedať Odpovedať 22. mája 2020

   Tiež by ma to zaujímalo. Mám rovnakú situáciu v ČR – pri zakladaní účtu som zadal ČR, keďže v upresnení bolo „where do you live“ alebo niečo na ten štýl.

 • Andrej

  Odpovedať Odpovedať 26. marca 2020

  Preco tu nikde nie je spomenuty TradestationGlobal? Mate s nimi niekto skusenosti?

 • Martin

  Odpovedať Odpovedať 2. marca 2020

  Zdravim, mam konto na Etore a este na zaciatku som podpisoval tlacivo W8BEN,tax ID som uviedol svoje rodne cislo, nakupujem len dividendové US akcie ale dividendy su znížené o 30% namiesto 15%, vie mi niekto poradit v com by mohol byt problem?

  • Juraj Podhradský

   Odpovedať Odpovedať 7. apríla 2020

   Zdravím, viacerí sme písali na support Etora a povedali že to riešia….

   • Martin

    Odpovedať Odpovedať 18. mája 2020

    Nejako dlho to riesia. Ci si oni nenechavaju ten rozdiel 15 % pre seba. Aky vyznam ma potom podpisovat to W8BEN, ked aj tak zdanuju dividendy 30 %? Je zvlastne, ze vsetci ostatni brokeri zdanuju 15 %.

    • Marek

     Odpovedať Odpovedať 19. mája 2020

     Podľa mňa si rozdiel 15% určite nechávajú. Ja som im písal včera a dostal som túto odpoveď:
     Dividends paid on US stocks and ETFs

     In general, the withholding tax rate for a cash dividend paid by a US corporation is 30%. In cases where effectively connected income
     (ECI) is paid, the tax rate is 37%.
     Any furhter question, you can contact us again.
     Best regards,
     Gerardo
     eToro Customer Support

     • Martin

      19. mája 2020

      Cize uz to doriesili. Cize klienti maju byt radi, ze maju len 30 % a nie 37 %. Kedze ja som zamerany na dividendy, uz nad nimi ani neuvazujem. Jeden ucet mam v Revolute a este pre deti otvorim v http://www.trading212.com. A onedlho bude v Europe robinhood, tak uz sa mozme na etoro vykaslat.

     • Marek

      19. mája 2020

      Tiež mi ide o dividendy takže sa s nimi asi rozlúčim…

     • Fero

      19. mája 2020

      Chcem sa opýtať, akým spôsobom robíte vklad na účet v eToro, aby to bolo najvýhodnejšie. Mastercard mi započítalo 2.5%. Klasicky cez IB z účtu na účet?

 • Jozef

  Odpovedať Odpovedať 20. februára 2020

  Dobrý deň Norbert,
  aký máte názor a akú máte skúsenosť s brokerom Trading 212? Všimol som si, že ste ho vo svojich odpovediach občas aj Vy zmienili. Momentálne sa zatiaľ „hrám“ na demo účte v eToro, ktoré sa mi páči, ale v posledných týždňoch som objavil Trading 212, ktorý zdá sa postupne rozširuje svoju zákaznícku bázu, takže v ďalšom texte porovnávam najmä eToro s Tradng 212.
  Trading 212 má všeobecne nízke poplatky pri investovaní do akcii a ETF, páči sa mi ich webové rozhranie, ktoré som si zatiaľ vyskúšal v demo verzii a tak isto aj mobilná aplikácia. Majú relatívne aktívne fórum, kde si používatelia vymieňajú informácie a zdá sa, že aj dobrú dostupnosť čo sa týka zákazníckej podpory. Neviem, či je to skôr bulharská alebo britská spoločnosť (zaregistrovaná v Bulharsku, sídliaca v Londýne myslím), avšak UK vo mne vzbudzuje väčšiu dôveru, čo sa týka aj pomerne prísnych regulácii atď., ako povedzme Cyprus pri eTore. Čo sa poplatkovej politiky týka, tak je často porovnávaný s Revolutom, avšak narozdiel od Revolutu mi pri Trading 212 vyhovuje, že má aj webové rozhranie, nie len aplikáciu, kde má navyše aj pomerne podrobné nastavenia a viem si prostredie upraviť „na svoj obraz“ a plus aj viac akcii a ETF, aj keď nie zďaleka ako TOP brokeri, ale pre mňa sú tam všetky potrebné značky a ETF. Ešte mi vyhovuje, že je možné účet mať otvorený aj v EUR a možnosť vkladov už od 10€ čo mi vyhovuje, hľadám niečo, kde to bude čo najnižšia suma (200€ v eTore je ešte pre mňa dosť, niečo, kde by to bolo aspoň pod 30€), možnosť nakupovať aktíva už od malých súm (eToro má minimum 50€, hľadá niečo, kde by to bolo max 20€), nemajú poplatky za neaktivitu a je možné nakupovať aj zlomky akcii, kdesi som čítal, že je aj pomerne nízky poplatok za výber peňazí (5€ vs 25€ pri eToro) a minimálny alebo žiaden pri prevode mien napr. EUR/USD, čo je tiež nemalá výhoda.
  Sú však relatívne krátko na trhu, ide zrejme o startup, chýba mi aspoň CZ jazyk prostredia, ideálne aj CZ jazyk podpory (to už by som prežil že nie je SK 🙂 ), hádam po čase, ak sa viac rozšíria, tak pribudne.
  Podľa všetkého sú skôr zameraní na obchodovanie ako investovanie, aj keď všade na ich stránkach sa snažia vykresľovať ich produkty CFD a INVEST ako rovnocenné.
  Otázniky sa na internete s touto spoločnosťou vynárajú najmä typu „čo bude po brexite“, keďže ide o britský projekt. Či to nejak ovplyvní investovanie cez tohto brokera, alebo sa nestane nič, čo by sme si všimli a nebude mať na to brexit žiaden dopad.

  Ďakujem za odpovede.

  S pozdravom Jozef

  • Dobrý deň chcela by som sa spýtať som v tom nováčik investovala som do wdc market 200 euro teraz požadujú prefotit bankokartu a občiansky preukaz je to v poriadku nejako sa mi to nezdá a čo ochrana osobných údajov nie je to podvod celé ma s wdc markets niekto skúsenosť mám strach že tie doklady zneuziju vraj to potrebujú pre spustenie burzy ďakujem za odpovede.

   • Robert

    Odpovedať Odpovedať 15. apríla 2020

    Ahoj. S WDC Market obchodujem už dávnešie.Aj odo mňa chceli všetky tieto preukazy a bankovú kartu je to v poriadku môžem potvrdiť. Ano potrebujú to na spustenie tvojho účtu inak ti nebude fungovať. Ked im všetko odošleš tak ti pridelia makléra ktorý ti bude investovať, sama to nerob.Pýtaj si maklérku Angelu Balasco je výborná. Ak ti môžem poradiť tak pri fotení zakry na karte trojčíslo na zadnej strane.Je to bezpečné a sú tam dobré zisky.

    • Pavol

     Odpovedať Odpovedať 21. mája 2020

     Ahoj Robert.

     Prosím ak budeš mať dnes chvíľku čas, vedeli by sme sa skontaktovať?

     0907 600 876

  • Peter

   Odpovedať Odpovedať 3. marca 2020

   Kladieš otázku na nespravnom mieste. najprv si skontroluj W8BEN tlačivo, a ak bude všetko OK kontaktuj support Etoro ,že prečo ti strhávajú 30% WHT namiesto 15% WitHoldingTax.

  • Martin

   Odpovedať Odpovedať 19. mája 2020

   Niekde na youtube som videl video, kde to vkladali na etoro cez paypal v USD a bez poplatku.

 • Palo

  Odpovedať Odpovedať 13. februára 2020

  Dobry den,

  Viete mi povedat, ake sidlo uvadza Lynx v zmluve pri otvoreni uctu cez slovensku verziu platformy Lynx? Je to pre mna dolezite z hladiska zdanovania, kedze mam danovy domicil v Rakusku, budem musiet zisky uvadzat a zdanovat v rakuskom danovom priznani danou z kapitalovych ziskov 27,5%. Zistil som, ze existuju rozdiely v narodnych platformach Lynx, napriklad ta rakuska spada pod nemecku, so vsetkymi nevyhodami, preto by som rad otvoril ucet cez slovensku Lynx platformu. Je zdanovana kazda transakcia automaticky zrazkovou danou pri zdroji, v prislusnej krajine, odkial akcia, fond, atd. pochadza?

 • Peter

  Odpovedať Odpovedať 7. februára 2020

  Dobry den,

  chcem sa spytat na WDC Markets. Poznate ho niekto. Nie je to podfuk.

 • Tomas

  Odpovedať Odpovedať 4. februára 2020

  Dobry den,

  neviete prosim, aky vyhodny/nevyhodny je kurz EUR/USD v Lynxe? Momentalne mam Fio, kde si viem z EUR do USD previest za cca 1.07 ale naspat az za 1.13, co mi vzhladom na to, ze sa zaujimam primarne o americke akcie a ETF pride celkom dost (napr na 500 eurach vznikne takto “strata” skoro 30 eur).
  Su takto rozdielne kurzy bezne aj pri inych brokeroch, resp neviete, ako je to pri Lynxe?

  Dakujem,

  • Andrea Solomonova

   Odpovedať Odpovedať 28. februára 2020

   Tiež by ma zaujímalo či nie je wdc markets podvod

   • Jano

    Odpovedať Odpovedať 26. marca 2020

    Ahoj
    Aj teba oklamali?Poslala si im.prefotenu bankomatovu kartu?

  • Peter

   Odpovedať Odpovedať 4. marca 2020

   zdravím ak sa chcete o tom porozpravať tak mi pošlite email.Trošku som do wdc investoval.

   • peter

    Odpovedať Odpovedať 10. marca 2020

    Zdravím, ako sa Vám to pozdávalo… Já mám dáke peniaze v Wdc markets

   • Jano

    Odpovedať Odpovedať 16. marca 2020

    Mozes mi viac napisat o WDC?Tiez som tam vlozil 250 eur.Dik

   • Jakub

    Odpovedať Odpovedať 19. marca 2020

    Zdravím, vedeli by ste mi prosím dat nejaké info ohľadom wdc market?

   • Pavol Bobrovský

    Odpovedať Odpovedať 27. marca 2020

    Ahoj Peter
    Aj ja som investoval s WDC a chcel by som sa s Tebou o nich porozprávať.
    Prosím daj mi na seba nejaký kontakt
    ďakujem Palo č.t. 0908218999, pbobrovsky@gmail.com

   • Pavol Bobrovský

    Odpovedať Odpovedať 27. marca 2020

    Ahoj Peter, chcel by som sa o WDC s Tebou porozprávať, možeš mi dať na seba nejaký kontakt.
    ďakujem. č.t. 0908218999, pbobrovsky@gmail.com

    • Kristyna K.

     Odpovedať Odpovedať 2. apríla 2020

     Dobrý den, bohužel jsem též investovala s WDC. Jaké máš zkušenosti? Občanku, účet s adresou ani kartu jsem jim nevyfotila ale bohužel jsem jim dala svou adresu když jsem jim přes formulář přes email eletronicky podepsala deklaraci o složení depositu.

     • Jano

      2. apríla 2020

      Ahoj.A ako si dopadla dalej?Poslali ti heslo na prihlasenie do uctu?Kolko si investovala?

    • Daniela

     Odpovedať Odpovedať 26. októbra 2020

     Tiež som investovala vo wdc markets – aké su Vaše skúsenosti?

   • Miro

    Odpovedať Odpovedať 13. apríla 2020

    ahoj , mozem ti zavolat ohladom wdc ? alebo napis mi par slov ake mas skusenosti . dik Miro

   • Michal

    Odpovedať Odpovedať 15. apríla 2020

    Mohol by som tá poprosiť o pár informácií ohľadom WDC markets ?

   • Janka

    Odpovedať Odpovedať 27. júla 2020

    Ahoj Peter,

    mohla by som poprosiť pár info ohľadne WDC markets? Je to podfuk alebo skutočnosť? Môžeš mi prosím napísať e-mail na koptakovajana@gmail.com Ďakujem pekne

  • Dan

   Odpovedať Odpovedať 27. marca 2020

   Načo špekulovať s neznámimi, novými, neoverenými atď … LYNX, slovenský Jellyfish je tiež v pohode

   • Jen

    Odpovedať Odpovedať 9. júna 2020

    Servus a mas, resp. mate niekto aj skusenost so slovenskym Jellyfish? Viem, ze maju na SK trhu tradiciu, ale mate s nimi niekto aj realne skusenosti ? Dakujem.

 • František

  Odpovedať Odpovedať 3. februára 2020

  Dobrý deň Norbert, prosím viete povedať niečo o finančnom zdraví spoločnosti Trim broker? Podľa finstatu sa tam niečo deje, teda pokiaľ to nemá súvis so zmenou názvu.
  Ďakujem.

  • Martin Moravcik

   Odpovedať Odpovedať 13. februára 2020

   TRIM Broker sa v roku 2017 presidlila do Ceskej republiky zriadenim novej pravnickej osoby, pricom ta slovenska zalozena od roku 2003 bola premenovana a bude zrusena. TRIM Broker Ma povolenia na vykonavanie cezhranicnych sluzieb v sr a cr, a zaroven je viazanym agentom pre LYNX, tj trim broker neprijima vklady a ani nevedie ucty ale je defacto sprostredkovatelom. Tj nasa financna situacia nie je pre klienta i tak smerodajna. Trim brokeru sa vdaka rastucemu poctu investorov dari drzat svoju prevadzku ziskovu, no firma nie je moloch. Nezarabame na spredoch z pakovych produktov ale z centovych marzi, ktore dostavame od lynxu z poplatkov investorov, ktore si od cennika lynxu nezvysujeme.

   Dalej, dovodom presidlenia bolo efektivnejsie riesenie regulacnych poziadaviek pri ziskani licencie viazaneho agenta pre Lynx z Ceskej republiky, kde ma Lynx i svoju oficialnu pobocku regulovanu pod CNB. A zaroven, v neposlednom rade, i negativna skusenost so slovenskym regulatorom, NBS.

   Martin Moravcik – trimbroker.

 • Darina

  Odpovedať Odpovedať 22. decembra 2019

  Zdravím Vás Norbert,som v ťažkej životnej situácii a tak som pozerala ako trochu prísť k peniazom. Do investovania sa vôbec nerozumiem. Investovať treba každý mesiac, alebo raz ročne, alebo je to individuálne? Môžem investovať 300€ jednorázovo a potrebovala by som výnos každý rok. Môžete mi poradiť? Ďakujem.
  Darina

  • Norbert Nepela

   Odpovedať Odpovedať 22. decembra 2019

   Dobrý deň Darina, úprimne, v takomto prípade asi radšej neinvestovať. Z 300 Eur je možné si zabezpečiť ročný výnos cca 15 Eur, čo asi nie je to, čo by Vás „vytrhlo“. 300 Eur je skôr vhodných ako začiatok dlhodobého budovania investičného portfólia. Treba si uvedomiť, že investovanie nie je zázračná rýchla výroba veľkého objemu peňazí z ničoho ani spôsob, ako rýchlo zbohatnúť. Takže skôr radím neinvestovať.
   Prajem všetko dobré
   Noro

   • Igor

    Odpovedať Odpovedať 13. januára 2020

    Dobrý deň, chcel by som vedieť Váš názor na brokera Etoro. Podľa reklamy je bez poplatkov, akurát je spoplatnený výber. Je to spoľahlivý a bezpečný broker? Ďakujem za odpoveď.

 • Macano

  Odpovedať Odpovedať 17. decembra 2019

  Ahoj Norbert,

  prosím ťa, som úplný amatér, prečítal som zopár článkov v angličtine, češtine, slovenčine a tento Tvoj mi prišiel jasný a stručný. Mám si v pláne kúpiť, dajme tomu, jednu alebo dve akcie nejakej firmy. Nič viac zatiaľ. Moja otázka je či sa mi to vôbec oplatí alebo nie a keď áno u koho si mám založiť účet a jednoducho to iba vyskúšať? Všetko zatiaľ nasvedčovalo na DeGiro, ale vyššie je uvedené, že zo Slovenska si asi žiaden účet u nich už nezaložím.
  Vedel by si mi poradiť?

  Ďakujem a pozdravujem.

  Maťo

  • Norbert Nepela

   Odpovedať Odpovedať 19. decembra 2019

   Ahoj Maťo, ak si chceš investovanie „iba vyskúšať“, najlepšie bude zriadiť si nejaký demo účet u kohokoľvek. Ak chceš „naostro“, tak pri takom malom objeme investície (1-2 akcie), skús Revolut – máš tam síce iba cca 450 veľkých US spoločností, ale máš to úplne bez poplatku a vieš nakúpiť aj zlomky akcií, čím využiješ všetky vložené peniaze.

  • Darina

   Odpovedať Odpovedať 22. decembra 2019

   Ďakujem Vám Norbert za radu aj za úprimnosť.
   Darina

 • Dušan Štefanides

  Odpovedať Odpovedať 13. decembra 2019

  Ahoj Norbert,
  mozem nejake otazocky? Resp. ziadost o nazor, radu.
  Chcel by som investovat do ETF, buy and hold (cca na 10-20 rokov). Max do 5 ETF, napr.iSHARES S&P500 UCITS ETF, …. teda skor indexy. Jedna sa o tvorbu majetku na dochodok. V objeme na zaciatok 10tis. a nasledne predpoklad max.1tis. mesacne (skor to vidim ze 3-5tis. kazdych 5 mesiacov). Akeho brokera by si mi odporucil? Pripadne ake ETF? Pripadne ine dobre rady?
  Dakujem
  Dusan

  • Norbert Nepela

   Odpovedať Odpovedať 14. decembra 2019

   Ahoj Dušan,
   výber brokera závisí, okrem iného, aj od celkového predpokladaného počtu transakcií ročne. V každom prípade, ak chceš spraviť max 20 transakcií ročne, poplatkovo sa Ti oplatí Lynx, potom už Interactive brokers. Čo sa týka konkrétnych ETF, môžeš sa inšpirovať tými, čo má vo svojom portfóliu Finax (pozri túto linku: https://www.papucovyinvestor.sk/inteligentne-portfolio/ a tam si porozklikávaj veci)

 • LUBOS

  Odpovedať Odpovedať 10. decembra 2019

  Ahoj Norbert, prosím ťa môžem sa ťa opýtať ako je to z interactive brokers a sierra chart a poplatky za to mesačne, úplne ako celok? Balik 5., som daily trader z futures kontraktami. ďakujem 🙂

 • Peter

  Odpovedať Odpovedať 1. decembra 2019

  Zdravim, uvazujem o vytvoreni uctu u Brokera, investovat by som chcel do ETF, buy and hold strategia, par tisic EUR na zaciatok a nasledne v pravidelnych 2-3 mesacnych intervaloch dokupovat za par stoviek. Pri tejto strategii mi najidealnejsie vychadza LYNX, pripadne si necham poradit, ak by bolo nieco lepsie napr. Interactive Brokers Lite (anglictina nie je problem).

  • Juraj

   Odpovedať Odpovedať 8. decembra 2019

   zdravim,

   Ja mam podobnu strategiu a vyuzivam Finax zo Slovenska. Zatial spokojnost. Spravuju ti cele portfolio za 1% rocne a zatial celkom uspesne. Je to fajn cena. Nevyhodou (alebo vyhodou :)) je, ze si nemozes vyberat vlastne fondy.

   Prajem pekny den
   Juraj

 • Peter Sabo

  Odpovedať Odpovedať 29. novembra 2019

  Zdravim,
  chcem sa opytat ci vobec su nejake rozdiely medzi Lynx broker a TRIM broker? Ak ano v com konkretne su vyhody a nevyhody napr. z pohladu dlhodobeho investora? Dakujem

  • Norbert Nepela

   Odpovedať Odpovedať 29. novembra 2019

   Nie je tam rozdiel. TRIM s sprostredkovateľ pre Lynx, takže de jure aj de fakto cez TRIM si otváraš účet v Lynx. TRIM je platený provízne Lynxom, takže pre investora nie je rozdiel v poplatkoch. TRIM navyše ponúka kopu vzdelávania a osobnú podporu.

 • Tomáš Pospíšil

  Odpovedať Odpovedať 27. novembra 2019

  Ahojte,
  som zacinajuci investor – cca od juna a vyuzivam Lynx. Podla mna pre zacinajuceho a obcasneho investora (cca 1-2x mesacne) je to fajn. Proces otvorenia uctu bol s miernou podporou zo strany Lynx ok, otvorenie po zaslani podkladov cez mail, nebolo treba chodit na nejaku pobocku, podpora je v SK/CZ, odpovedaju obratom, platforma vcelku prijemna a prehladna, za mna odporucam.

 • Tomáš Pospíšil

  Odpovedať Odpovedať 27. novembra 2019

  Ahojte,
  som zacinajuci investor – cca od juna tohto roku, využívam Lynx a som s nimi spokojný. Založenie investičného účtu bez nutnosti chodiť na pobočku, proces otvarania vcelku zvladnutelny s miernou podporou z Lynxu, aj platforma fajn. Support v CZ/SK, komunikuju obratom, poplatky nizke. Za mna odporucam.

  • Igor

   Odpovedať Odpovedať 13. januára 2020

   Dobrý deň, chcel by som vedieť Váš názor na brokera Etoro. Podľa reklamy je bez poplatkov, akurát je spoplatnený výber. Je to spoľahlivý a bezpečný broker? Ďakujem za odpoveď.

 • Tomáš Kemenský

  Odpovedať Odpovedať 26. novembra 2019

  Ahojte,

  uvažujem správne? :

  Lynx: pri MagicFormula urobim v druhom roku cca 48 tranzakcií (6 krát ročne 4 nákupy, 4 odpredaje) = 5 EUR x 48 = 240 EUR ročne
  Interactive brokers: pri rovnakej stratégii budem platiť 10 EUR x 12 mesiacov = 120 EUR ročne (keďže počet transakcii bude menej ako activity fee)

  Ak by som pridal aj nejaké ETF tak mi stále vychádza lacnejšie IB ako lynx aj pri účte pod 100k, či som niečo prehliadol?

  Objem pre každú investičnú dávku pri MagicFormula uvažujem 2000 EUR.

  Ďakujem za pomoc.

  • Norbert Nepela

   Odpovedať Odpovedať 28. novembra 2019

   AHoj Tomáš, je to presne tak, ako hovoríš. Na Magic Formula je lacnejší IB ako Lynx

 • Julius

  Odpovedať Odpovedať 21. novembra 2019

  Ahoj Norbert,obchodujem v Goldenburg Group LTD.Musím povedať,že som začal ako nováčik,dal som sa tam nahovoriť tohoto roku v marci.Teraz som tam v strate.A je tomu asi mesiac čo mi volajú ľudia s ETX a hovoria mi že tam,kde som, mám veľké poplatky,(swap) a že u nich by som mal oveľa menšie poplatky,aby som prišiel k ním a porozprával sa o tom.Chcel by som vedieť tvoj názor na Goldenburg Group LTD a ETX, čo vieš o nich.A čo by si mi poradil o výbere brokera.

  Vopred ďakujem s pozdravom Julius.

  • Norbert Nepela

   Odpovedať Odpovedať 21. novembra 2019

   V prvom rade je dôležité vedieť, či chceš investovať alebo špekulovať. Pretože ako Goldenburg, tak aj ETX ponúkajú iba špekulovanie prostredníctvom derivátov (CFD). To znamená, že nekupuješ priamo akcie, ale kus „papiera“, ktorý hovorí „som kus papiera a moja cena bude rovnaká, ako aktuálna cena akcie XYZ“. Keďže takýto typ „zábavy“ neschvaľujem a nevenujem sa mu, neviem posúdiť, ktorý z týchto dvoch brokerov je na to vhodnejší.

 • Michal

  Odpovedať Odpovedať 16. novembra 2019

  Dobry den,
  otvoril som si ucet u Interactive Brokers. Vyzera ze ten ucet je vedeny v Anglicku – ‚Interactive Brokers (UK) Limited‘. Teraz mam trosku obavy im tam posielat peniaze kedze Anglicko odchadza z EU. Co si o tom myslite?
  Dakujem.
  Michal

  • Norbert Nepela

   Odpovedať Odpovedať 20. novembra 2019

   Zdravím Michal,
   pokiaľ viem, tak IB custodian je v USA, t.j. fyzicky peniaze/portfólio nie sú v UK. Okrem toho, IB UK chceli kvôli Brexitu spraviť pobočku v Luxembursku, musím pozrieť, ako to dopadlo.

  • Norbert Nepela

   Odpovedať Odpovedať 20. novembra 2019

   Tak, Luxembursko zatiaľ nie je potvrdené, ale IBKR má kancelárie v Estónsku, Maďarsku a veľký office vo Švajčiarsku. Môže byť, že servisovanie EU/EHS klientov bude po Brexite presunuté niekde tam.

 • Jozef

  Odpovedať Odpovedať 12. novembra 2019

  Ahoj Norbert,
  mam ucet v IB a bol som v tom, ze dan platim az ked prevediem peniaze na bankovy ucet. Vlozil som 2500 eur a momentalne som na 3200 eurach. Dostal som sa na tuto sumu kupou/predajom tesly, googlu, atd. Budem teraz musiet platit dan zo vsetkych transakcii, alebo je tu nejaka suma, do ktorej dan neplatim, napriklad ak nebol zisk vacsi ako X tisic eur, neplatim dan? Tiez mam ucet v XTB, kde som robil trading pre zabavu s 1000€ a momentalne som na 700€. Ak by som si poslal peniaze spat na bankovy uceet, platim dan? Vlastne som stratil 300€, tak mi nepride logicke platit dan… A tiez mi nepride logicke platit dan za kazdu transakciu u brokera, nakolko niekto rad robi swing trading… Dakujem za odpoved

  • Norbert Nepela

   Odpovedať Odpovedať 12. novembra 2019

   Ahoj Jozef,
   nie som daňový poradca, ale vímam to tak, že daňová povinnosť vzniká, keď súhrnný príjem z daného typu počas kalendárneho roka je kladný. To znamená, že môžeš zisky za počítať zo stratami z rovnakého typu investícií (rovnaký typ podľa definície podľa zákona o dani z príjmu).
   Daňová povinnosť vzniká realizáciou ziskového obchodu, nie výberom z brokerského účtu.
   V praxi: ak počas roka robíš trading s CFD cez XTB, takna konci roka spočítaš celkové zisky a celkové straty a daňový základ bude rozdiel kladný ziskov a strát. Pri tomto type „investovania“ nie je žiadna daňová úľava.

   V prípade nákupu a predaja konkrétnych akcií alebo ETF (nie CFD) je to rovnaký princíp s dvoma výnimkami:
   1. Ak držíš akcie/ETF viac ako rok, zisk z predaja je oslobodený od dane
   2. Daňový základ je možné znížiť si o 500 Eur ročne (ak si zníženie neuplatnil už ori inom príjme podľa rovnakého paragrafu daňového zákona).

   Takže, ak si predal akcie TSLA, GOOG pred uplynutím 1 roku, výnos podlieha zdaneniu. Teno výnos nie je možné započítať so stratou na CFD (to je iný paragraf daňového zákona). Keďže Tvoj základ dane je 3200-2500 = 700, môžeš si ho znížiť ešte o 500, t.j. základ dane bude 200 Eur. Z tohto odvedieš daň 19%, t.j. 38 Eur.

   Hádam som bol zrozumiteľný,
   🙂

 • matus

  Odpovedať Odpovedať 31. októbra 2019

  Ahoj,
  co povies na IBKR Lite? Nieje to teraz lepsia volba ako Lynx ak samozrejme portfolio nieje >100k?

  • Norbert Nepela

   Odpovedať Odpovedať 31. októbra 2019

   Ahoj, samozrejme, pre dlhodobého investora je IBKR Lite lepšia voľba. Bohužiaľ je zatiaľ dostupná len pre rezidentov US a Indie. Ešte je možnosť, že túto alternatívu sprítupní svojim klientom nejakýý Introducing broker, napr. Lynx, ale Lynx to podľa ich vlastného vyjadrenia zatiaľ neplánuje. Takže zatiaľ „smola“ :-(. V závislosti od stratégie však mášš aj iné možnosti. Ak chceš začať budovať portfólio z veľkých US spoločností, tak môžeš použiť Revolut.

   • Igor

    Odpovedať Odpovedať 13. januára 2020

    Dobrý deň, chcel by som vedieť Váš názor na brokera Etoro. Podľa reklamy je bez poplatkov, akurát je spoplatnený výber. Je to spoľahlivý a bezpečný broker? Ďakujem za odpoveď.

    • Norbert Nepela

     Odpovedať Odpovedať 22. januára 2020

     Majú skvelý marketing. Bez poplatkov formálne síce sú, ale vynahradia si to na spreadoch a iných poplatkoch, takže reálne človek toho až tak moc neušetrí. Poplatky by nemali byť hlavným krtériom výberu brokera za predpokladu, že nie sú premrštené. eToro je primárne social trading platforma, v tom sú skvelí. Ale myslím, že na dlhodobé investovanie sú vhodnejší iní brokeri – napr. Interactive Brokers.

  • Tomas

   Odpovedať Odpovedať 31. októbra 2019

   Podľa ich stránky je to zatiaľ iba pre USA

 • Róbert

  Odpovedať Odpovedať 22. októbra 2019

  Vieš dať link na článok, kde si písal o revolute?

 • Róbert

  Odpovedať Odpovedať 21. októbra 2019

  Ahoj Norbert,

  teraz pribudol nový hráč v obchodovaní – Revolut. Okrem bankového účtu už má aj možnosť kupovať akcie.
  Poplatky za kúpu by mal mať nízke, správcovský poplatok 0,01% mesačne, nevýhoda je zdaňovanie dividend 15% daňou podľa USA zákonov (chýbajúci formulár W-8BEN), investuje cez tretiu stranu amerického brookera DriveWealth.

  Čo si o tom myslíš? Investovať cez neho?

  Aktuálne stále som si nevybral brookera
  Mám Revolut účet,
  Mám Fio účet,
  uvažujem otvoriť si Lynx.

  Som dlhodobý investor a budem skôr kupovať a držať akcie a ETF.

  • Norbert Nepela

   Odpovedať Odpovedať 21. októbra 2019

   Ahoj Róbert, písal som o tom vo svojom poslednom mesačníku. Revolut je vhodný na nákupy veľkých US spoločností, napríklad na budovanie výnosového portfólia tak, ako ho prezentujem na stránke. 15% daň z US dividend je štandard v prípade, že máš W-8BEN, inak je to 30%.

   • Róbert

    Odpovedať Odpovedať 22. októbra 2019

    Vieš dať link na článok, kde si písal o revolute?

    • Norbert Nepela

     Odpovedať Odpovedať 22. októbra 2019

     Je ako príhovor v poslednom emailovom mesačníku. Taktiež je v prémiovom .pdf mesačníku, ktorý je dostupný z Klubovej zóny prémiovým členom.

  • Peter

   Odpovedať Odpovedať 22. októbra 2019

   pri zriadení obchodovania u Revolut banky tak to tlačivo W-8BEN tam je . Pri klasickom účte môžte urobiť 3 obchody zadara mesacne U premium účtu 11 obchodov mesacne a u metal 100 obchodov mesacne.trošku mi vadí ,že revolut ponuka iba 450 akcií a žiadne ETF nie viac neviem prečo. To sa skôr oplatilo ísť priamo cez DriveWealth, kým bol premium účet,kedy ste mohli nakupovať akcie bez komisie za 4,99USD lenže to dvihli u DriveWealth na 14,99 mesiacne čo sa už neoplatí. Momentalne by som počkal na NinetyNine šianielskeho brokera ,ktorý bude ponúkať EU akcie, US akcie,US prioritné akcie a US ETFka bez poplatku, IBKR sa tiež začalo prispôsobovať a už existuje IBKR Lite a IBKR Pro.IBKR Pro v tom mate všetko mozte použit API obchodovať derivaty pokial nezobchodujete 10USd tak je tam to main. fee a potom je tu IBKR lite,ktore je zatial pristupne iba pre US a INR klientov, kde poplatky za neaktivitu neplatíte môžte nakupovať akcie a ETf bez komisie a ešte inkasujete aj uroky z volnej hotovosti a uroky z short sellingu, kedy si vaše CP požicia iný obchodník dúfam,že to rozšíria ja na EU klientov aj ked nebude mozne kupovať US etfka bude to dobra volba.

   • Tomáš Huszár

    Odpovedať Odpovedať 12. novembra 2019

    Dobrý deň Peter, to tlačivo W-8BEN pri revolute ste museli nejak specialne potvrdit alebo to bolo pri tych dokumentoch pri zakladani obchodneho uctu ?

    • Peter

     Odpovedať Odpovedať 12. novembra 2019

     Ak sa dobre pamätám tak to bolo pri zriadení obchodného účtu u Revolut

 • Peter Netri

  Odpovedať Odpovedať 20. októbra 2019

  Mám otázku ohľadom daní. Je broker povinný zaslať raz ročne výpis vkôli daniam? Z toho mi plynie, je lepšie mať slovenského brokera? Je Lynx považovaný za slovenského, hoc to je sprostredkovateľ pre IB? Pôvodne som si otvoril konto u brokera v Nemecku, ale keď som zistil ako u nich fungujú dane tak som upustil od toho, aby som išiel cez neho.

  • Norbert Nepela

   Odpovedať Odpovedať 21. októbra 2019

   Ahoj Peter, broker má povinnosť sprístupniť aspoň raz ročne výpis. Môže to byť aj elektronicky v rámci svojej platformy. Je jedno, či je to slovenský broker alebo zahraničný – výpis obsahuje zrealizované transakcie a prijaté dividendy. Lynx je belgický/holandský broker, nie slovenský, ale výpisy dostávaš od Interactive Brokers, nakoľko platforma je ich. Hádam som bol zrozumiteľný 😉

 • Samuel

  Odpovedať Odpovedať 14. októbra 2019

  Ahoj ! V prvom rade ti ďakujem za super článok. Napriek tomu by som sa ťa rád spýtal na osobnú radu.
  Doteraz som obchodoval na XTB, a momentálne sa rozhodujem medzi IB a lynxom. Mám 10 000 eur a plánujem nakúpiť za desinu a mesačne prikupovať po 500 eur. Aké je tvoje odporúčanie ?
  Ďakujem, spozdravom
  Samuel.

 • Luisa

  Odpovedať Odpovedať 10. októbra 2019

  Pekne pozdravujem pan Nepela,

  chcem sa opytat co si myslite o ETX Capital (predtym FX Capital) https://www.etxcapital.com/en/why-etx-capital/professional-client-service Nazor, skusenosti, recenzie ? Vopred velmi pekne dakujem!

  • Norbert Nepela

   Odpovedať Odpovedať 13. októbra 2019

   Zdravím Luisa, ďakujem za otázku. S ETX Capital nemám skúsenosti, avšak na prvý pohľad ide o brokera, ktorý poskytuje obchodovanie prostredníctvom finančných derivátov, t.j. nie samotných podkladových aktív. To znamená, že pri nákupe „akcií“ nakupuješ len derivát, tzv. „CFD“, z ktorého nevyplývajp žiadne majetkové práva, ani nárok na dividendu. Je to vhodné skôr na krátkodobé špekulácie ako na dlhodobé investovanie.

 • Milan

  Odpovedať Odpovedať 4. októbra 2019

  Zdravim!
  v XTB idu zvysovat poplatky na nakup fyzickych akcii a ETF na 10€ tusim a s otcom tam planujeme zrusit ucty.

  v Lynxe mame ucet na manzelku a zvazujem, ze by som si otvoril ucet priamo v IB a chcem sa opytat, kedze som na stranke asi nie uplne pochopil info ohladom family uctu.

  Je mozne mat nejaky zvyhodneny rodinny balik, kde by som ja mal master account a otec a brat poducty, ktore by si vedeli spravovat samy a ktore by som im vedel spravovat ja? (prip. ci je mozne v IB zriadit aj ucet na deti?)

  Zaujimaju ma najma poplatky,ci sa tam potom sumarne rataju poplatky za transakcie na vsetky uctoch vo famiky accounte alebo na kazdom ucte musim urobit 10$ aby mi neuctovali to activity fee?

  Dakujem

  • Norbert Nepela

   Odpovedať Odpovedať 8. októbra 2019

   AHoj, je možnosť prepojiť si účty, resp. pod jedným používateľom zriadiť viacero účtov. Na deti nie je možné zriadiť účet. Pokiaľ ale viem, Lynx neúčtuje activity fee.

 • Marek

  Odpovedať Odpovedať 4. októbra 2019

  Zdravím, rozmýšľam nad investovaním do poklesu akcie nad takzvaným predajom nakrátko. Aké sú poplatky za držanie pozície cez noc u XTB? Chcel by som dať na túto špekuláciu 500 eur. Dajú sa u XTB nakupovať akcie len za svoje peniaze a bez poplatku cez noc?

  • Norbert Nepela

   Odpovedať Odpovedať 8. októbra 2019

   Pokiaľ viem, tak na shortovanie si nemôžeš nepožičať – požičiavaš si už pri otvorení pozície akcie, ktoré nemáš. Rollover som u XTB nepozeral, pretože na páku neobchodujem ani neshortujem. Odhováram odd toho aj Teba 😉

 • Tomáš Huszár

  Odpovedať Odpovedať 12. septembra 2019

  Ahoj Noro,

  ďakujem za obsiahlosť a kvalitu článku. V tomto prípade je pre mňa jasná voľba Lynx ( mesačne prostriedky vo výške 250 € a nákup ETF každý druhý mesiac za 500 € – drzanie viac ako rok a rozhodujem sa medzi iShares Core S&P 500 UCITS ETF (Acc) alebo Xtrackers STOXX Europe 600 UCITS ETF 1C)

  Otázka:
  1. Som SZČO len krátko a nie som si istý ako dlho ju budem využívať. Tak pre ICO mám uviesť ICO alebo rodné číslo ?
  2. Je nejaký rozdiel pri SZCO a FO ako taký (poplatky, dane, odvody etc. ) ?
  3. A neviem či som tomu správne rozumel. Keď držím pozíciu dlhšie ako rok a nemám dividendu (pretože akumulačné ETF ) tak túto investíciu neuvádzam nikde do daňového priznania. Až po predaji sa uvádza, aj keď z toho neplynú ziadne dane a odvody ?

  • Norbert Nepela

   Odpovedať Odpovedať 12. septembra 2019

   Ahoj Tomáš,
   ak plánuješ investovať dlhodobo a rozmýšľaš iba nad jedným ETF, tak by som radšej volil iShares Core S&P 500 UCITS ETF (Acc). Čo sa týka otázok:
   1. Kľudne ako FO môžeš uviesť rodné číslo
   2. V tomto prípade nie je rozdiel
   3. Po roku je príjem z predaja oslobodený od dane, takže do daňového priznania neuvádzaš nič ani počas držania investície ani po jej odpredaji po viac ako roku.

   • Tomáš Huszár

    Odpovedať Odpovedať 12. septembra 2019

    Ďakujem za odpoveď 🙂

    a mohol by som ťa poprosiť, prečo by si volil radšej iShares Core S&P 500 UCITS ETF (Acc). Predpokladám, že pre obe máš urobené nejaké analýzy, keď ich uvádzaš ako príklady pre ETF portfólio, ale zaujíma ma, ktoré kritéria vyhodnotili daný fond lepšie 🙂 Ďakujem

    • Norbert Nepela

     Odpovedať Odpovedať 14. septembra 2019

     Jasné, jednoduchý dôvod – historicky US akcie boli výnosnejšie pri nižšom riziku ak Európske akcie. Kým sa niečo zásadného vo svetovom usporiadaní nezmení, bude tento trend pravdepodobne pretrvávať.

     • Ján

      20. septembra 2019

      Ahoj Norbert, neplánuješ náhodou aktualizovať tento blog? Od júna zmenili poplatky v SaxoBroker. Mohol by byť teraz tento broker pre začiatočníkov čo sa týka poplatkov zaujímavý?
      Prípadne ešte poraď ako investovať v USA a poriešiť sa s daňami. Vďaka

     • Norbert Nepela

      20. septembra 2019

      Saxo je stále drahý. Poplatok 3 USD za transakciu je pre VIP účet od vkladu 1 mil. USD. Do 200 tis. USD platíš za transakciu 10 USD, čo je podľa ma príliš veľa

  • Ivan

   Odpovedať Odpovedať 23. septembra 2019

   zdravim, je ešte stale registracia taka komplikovana a zabere take množstvo času ? – myslim registracia na lynx diky

   • Norbert Nepela

    Odpovedať Odpovedať 24. septembra 2019

    Registrácia je poplatná všetkým smerniciam a pravidlám, ktoré je potrebné dodržať. V Lynxe v podstate prechádzaš registrácioupodľa požiadaviek Interactive brokers (aj keď dizajn je trochu iný).

 • Róbert

  Odpovedať Odpovedať 19. augusta 2019

  Zdravím,

  rád by som namiesto akciového fondu nakupoval priamo akcie. Bude sa jednať najskôr o US a EU spoločnosti. Mám záujem byť priamo vlastníkom akcií, získavať dividendu aj výročné správy pre akcionárov. Rád by som zaplatil na poplatkoch čo najmenej. Úvodná investícia by bola cca 2000€.

  Anglicky viem plynule.

  Ktorého obchodníka by som si mal vybrať a ako by vychádzali poplatky nákupné aj poplatky za správu?

  Vďaka,
  Róbert

  • Dávid

   Odpovedať Odpovedať 19. augusta 2019

   eToro?

  • Ján

   Odpovedať Odpovedať 23. septembra 2019

   Už mi to je jasné, dokonca mi zo Saxo aj volali, lebo som sa niečo informoval. Mimochodom skúšam to demo od InteractiveBrokers ale naozaj tomu nerozumiem. Nepodarilo sa mi zrealizovať žiadny obchod a nevidím poriadne ani koľko mám na účte. Všetky pokusy o nákup či predaj končia upozornením Order partialy failed, Order failed.

   • Norbert Nepela

    Odpovedať Odpovedať 24. septembra 2019

    Máš na mysli Paper Account?

    • Ján

     Odpovedať Odpovedať 29. septembra 2019

     Ahoj Norbert, keď si zapínam TraderWorkstation tak idem cez možnosť Try demo. Je to dole modro vysvietené. Je možné, že preto? Cez paper Account by to asi išlo všetko ako má, či? Ale to potom musím mať otvorený už normálny account u nich alebo? Inak ďakujem za odpoveď aj za to, že to tu aktualizuješ, diskusiu. Ešte by ma zaujímalo, lebo trochu sa už orientujem ale asi stále málo, podľa čoho vieš akú má tá či oná akcia, alebo ETF, alebo Index likviditu? Môže sa stať, že kúpiš a keď stúpne cena nenájde sa nikto kto by kúpil? A už len, ty investuješ na amerických trhoch? Ďakujem a pekný deň.

     • Norbert Nepela

      29. septembra 2019

      Ahoj, úprimne, netuším, kde môže byť problém. Čo sa týka likvidity, tak pre každú burzu a každý akciový alebo ETF titul si vieš pozrieť na rôznych stránkach, napr. morningstar.com, primerný denný objem obcchodov. V rámci TWS uvidíš denný objem obchodu (je možné, že si tento stĺpec budeš musieť pridať do štandardného zobrazenia).
      Čo sa týka toho, či pri náraste ceny nikto nebude kupovať, tak tohto by som sa nebál. Pretože už len skutočnosť, že pri náraste cien časť investorov vyberá zisky, resp. rebalansuje portfólio, zabezpečuje dostatočnú likviditu trhu.
      Ja investujem aj na US trhoch (rastové akcie, dividendové akcie) aj na EU trhoch – dividendové ETF, dlhopisové ETF.

 • Adam Baca

  Odpovedať Odpovedať 17. augusta 2019

  Ahoj,
  chcel by som sa spýtať aký máš názor na eToro? Nonstop mi teraz vyskakujú reklamy že sa dajú u nich kupovať akcie bez poplatkov ale niekde píšu že sa dajú nakupovať iba CFD a inde zase že aj ako podkladové aktíva. Nevieš náhodou ako to teda v skutočnosti je?

  • Norbert Nepela

   Odpovedať Odpovedať 20. augusta 2019

   Ahoj,
   eToro je skôr Social Trading platforma ako „klasický“ broker. Závisí teda, čo chceš nakupovať, pretože ich zoznam dostupných akcií je obmedzený, ale v princípe všetky najznámejšie spoločnosti by si mal byť schopný nakúpiť. Problémom je, že účet môžeš mať len v USD, takže eToro automaticky EUR konvertuje na USD. Taktiež, pri výbere platíš poplatok 25 USD. Podrobné review máš na https://brokerchooser.com/broker-reviews/etoro-review

   • Roman

    Odpovedať Odpovedať 8. októbra 2019

    Ahoj. Rozmýšľam, že si otvorím účet práve na etoro. So stratégiou buy and hold. Hlavne kvôli nulovým poplatkom za nákup akcií. Poprosím, o tvoj názor, či je to dobrá myšlienka alebo radšej si otvoriť účet u iného brokera? Poprípade u akého ak chcem držať a nepredávať.

    • Norbert Nepela

     Odpovedať Odpovedať 10. októbra 2019

     Pred otvorením účtu na eToro si dôkladne preštuduj všetky podmienky a poplatkovú schému. To, že niekto ponúka obchody bez poplatku za nákup, neznamená, že je to lacnejšie. Obvykle si to broker „doženie“ na širších spreadoch alebo nižšom úročení hotovostného zostatku, prípadne cez pooplatky za vedenie účtu. Konkrétne eToro účtuje 25USD za výber prostriedkov a 10 USD mesačný „inactivity fee“. Okrem toho, eToro umožňuje iba účet v USD, takže ak žiješ v EUR, budeš vystavený kurzovým rozdielom. Pri buy and hoold stratégii by som volil iného brokera, v závislosti od dostupnej investičnej sumy a objemu a frokvencie pravidelných obchodov buď Interactive brokers alebo Lynx (napríklad aj cez TRIM Brokera).

   • Radovan

    Odpovedať Odpovedať 20. februára 2020

    Feb. 2020 – eToro znizilo poplatok za vyber na $5

    https://www.etoro.com/blog/from-etoro/low-withdrawal-fees/

  • Ján

   Odpovedať Odpovedať 29. septembra 2019

   Aha, netušil som že Volume, alebo Average dayli volume je zároveň aj likvidita, teda ak som to pochopil správne. A neviem čo je TWS. Inak škoda, že si až z Blavy, možno by som skúsil aj stretko.
   A keď už obchoduješ v USA, ideš tou cestou, že držíš dlhšie ako rok, alebo aj kratšie ako rok? Pekný deň.

   • Norbert Nepela

    Odpovedať Odpovedať 1. októbra 2019

    Čím viac kusov sa obchoduje, tým väčšia šanca, že predáš/kúpiš za rozumnú cenu – t.j. likvidita. TWS = Trader Workstation = obchodný softvér Interactive brokers. Som síce z Bratislavy, ale viem robiť konzultácie aj online, takže osobná prítomnosť nie je nevyhnutný predpoklad. Daj vedieť, ak by si mal záujem. 😉
    Snažím sa vždy pozície držať aspoň rok, kvôli daniam. Skôr odpredávam len vo výnimočných prípadoch.

 • Ján

  Odpovedať Odpovedať 12. augusta 2019

  Ahojte, chcem sa opýtať lebo sa nevyznám. Chcel by som investovat do zlata cez ETF, dá sa aj cez XTB Brokers? Zaujímalo by ma čí je aj normálne,že pri registrácii napr. U XTB je nutnosť zadať rodné číslo, a poslať ďalšie oskenované doklady ako občiansky atď. Pripadne poraďte cez koho a ako investovať do zlata? Vďaka.

  • Norbert Nepela

   Odpovedať Odpovedať 14. augusta 2019

   Zlaté ETF, do ktorých vieš investovať v rámci EU sú na tejto linke: https://www.justetf.com/de-en/find-etf.html?query=gold

   Či ich má aj XTB, neviem, treba sa na nich obrátiť. Ak nemajú, vedia pridať.

   Vyžadovanie osobných údajov, vrátane rodného čísla, je povinnosť podľa EU smerníc, takže tomu sa nevyhneš.

  • Ján

   Odpovedať Odpovedať 1. októbra 2019

   Ďakujem za ponuku, no na začiatok by som uprednostnil osobné stretnutie, len neviem kedy pôjdem do Blavy. Online by som využil asi skôr potom neskôr keď budem rozhľadenejší. Maš aj nejaké časy kedy poskytuješ osobné poradenstvo, alebo to je vec dohody? Pretože ak by som bol v BA tak len cez víkend, alebo ak cez týždeň tak len pracovne a čas by som mal skôr k večeru, ak vôbec. Väčšinou som tam na školeniach z práce.

   • Norbert Nepela

    Odpovedať Odpovedať 3. októbra 2019

    Všetko je vecou dohody, víkendy však robím iba vo výnimočných prípadoch. Podvečerné časy nie sú problém. Keď budeš mať cestu do BA, napíš mi email a dohodneme sa.

 • Kamil

  Odpovedať Odpovedať 12. augusta 2019

  Ahoj Noro,

  vďaka za článok. Prosím ťa ak by som chcel nakupovať v menších čiastkach jednorázovo (povedzme za 200€ akcie Continental atď) a diverzifikovať si investície, je tu nejaká vhodná varianta podľa teba, hlavne aj čo sa týka poplatkov? S tým, že nejaké akcie by boli na americkej a nejaké na nemeckej burze.

  • Norbert Nepela

   Odpovedať Odpovedať 14. augusta 2019

   Ahoj Kamil,
   brokeri majú každý stanovený poplatok za transakciu, ktorú zaplatíš bez ohľadu na výšku investície. Ak na úvod nemáš 10 000 USD alebo ekvivalent v inej mene, tak pri jednej investícii mesačne nie je výhodné ísť cez Interactive Brokers (kvôli tzv. Activity fee), ale skôr by som išiel cez Lynx alebo XTB. Za nákup v USE tak zaplatíš cca 5 USD a za nákup v Európe cca 5-6 EUR. Toto je v porovnaní so sumou 200 Eur na investovanie celkom dosť, tak buy som možno zvážil investovať radšej raz za kvartál 600 Eur.

  • Ján

   Odpovedať Odpovedať 19. augusta 2019

   Ahoj a ďakujem za odpoveď. Teraz by ma zaujímalo ak dovolíš, dočítal som sa, že ETF nie je na dlhodobé investovanie do zlata. Ak máš ETF v zlate dlhšie ako rok platíš vysoké dane – IRA až do výšky 28%. Je to pravda, alebo som tomu len zle rozumel? Prípadne ako by si investoval do zlata ty? Vďaka

   • Norbert Nepela

    Odpovedať Odpovedať 20. augusta 2019

    Ahoj, ja by som do zlata vôbec neinvestoval. Písal som o tom aj článok.
    Čo sa týka zdaňovania Gold ETF, tak to závisí výhradne od daňového domicilu Gold ETF a tiež investora, t.j. Teba. Na Slovensku neviem o tom, že by gold ETF malo iný daňový režim ako iné cenné papiere obchodvané na burze (vlastne gold ETF nemajú žiadny režim, lebo zákon o dani z príjmov zatiaľ na takéto veci nepamätá). Tiež asi bude závisieť od toho, akú právnu štruktúru má gold ETF a či drží aj nejaké fyzické zlato (pochybujem), tam môže dochádzať k daňovej povinnosti na úrovni ETF. Takže je celkom náročné na takto položenú otázku odpovedať.

  • Ján

   Odpovedať Odpovedať 3. októbra 2019

   V poriadku, sám ale neviem kedy to bude. Keď som v BA, tak to mám dosť nabitý program. Môžeš mi ešte aspoň vysvetliť ako to funguje keď napr. kúpiš na akciovom trhu akcie nejakej spoločnosti XY, dajme tomu 30 akcii niekedy napr. dnes 3.10. 2019 a potom by si ešte dokúpil napr. 10 akcie tej istej firmy niekedy 12.12. 2019 hej. Ak si od dane oslobodený až po roku tak potom sa to ráta od 12.12. alebo už aj tých 30 akcií od 3.10.? No a ešte keď sme už pri brokeroch túto informáciu som objavil a podobne sa chystá spraviť už aj Schwab Broker. Link ohľadom nadchádzajúcej zmeny: https://www.investopedia.com/the-race-to-zero-speeds-up-4771447 vďaka.

   • Norbert Nepela

    Odpovedať Odpovedať 8. októbra 2019

    Ročný „časový test“ sa počíta od dátumunákupu konkrétnych kusov akcií. T.j. v Tvojom príklade bude zisk z predaja prvých 30 akcií oslobodený od dane v prípade, že ich predáš po 3.10.2020 a zisk z predaja zvyšných 10 akcií bude oslobodený od dane až po 12.12.2020. Treba si viesť evidenciu.. Dobré je, že Ty sa rozhoduješ, ktoré akcie odpredávaš. Napríklad, ak predávaš 10 kusov akcií pred uplynutím 1 roka a akcie z 3.10. sú v zisku, ale akcie z 12.12. sú v strate, môžeš sa rozhodnúť, že odpredávaš tie akcie, ktoré sú v strate a nebudeš platiť daň.

 • Mária

  Odpovedať Odpovedať 23. júla 2019

  Dobry den,
  som uplny novacik :)(citam diskusie,prezeram atd) chcela by som sa opytat, s ktorým brokerom je dobre zacat?ktory by mal demo ucet, s ktorym by som sa mohla vzdelavat? Pozerala som admiral markets ale asi nie a lynx zase nema demo ucet 🙁 vedeli by ste mi poradit?
  Dakujem pekne

  • Norbert Nepela

   Odpovedať Odpovedať 23. júla 2019

   Ahoj Mária, Interactive brokers ponúka demo účet. Ide o rovnakú platformu ako ponúka Lynx. Viac info na https://www.interactivebrokers.com/en/index.php?f=19903

   • Mária

    Odpovedať Odpovedať 23. júla 2019

    Ďakujem… A chcela by som sa opýtať je dobre obchodovať a začať na etoro broker? Ďakujem

    • Norbert Nepela

     Odpovedať Odpovedať 24. júla 2019

     eToro nie je broker, ale social trading platforma, kde môžeš kopírovať iných traderov. Ak o investovaní vieš len málo a nevieš, do čoho ideš, eToro by som sa radšej vyhol.

    • Jan

     Odpovedať Odpovedať 12. augusta 2019

     Ahojte, chcem sa opýtať lebo sa nevyznám. Chcel by som investovat do zlata cez ETF, dá sa aj cez XTB Brokers? Zaujímalo by ma čí je aj normálne,že pri registrácii napr. U XTB je nutnosť zadať rodné číslo, a poslať ďalšie oskenované doklady ako občiansky atď. Pripadne poraďte cez koho a ako investovať do zlata? Vďaka.

     • Ondrej

      5. septembra 2019

      etoro (na rozdiel od iných „social trading“ platforiem) je zároveň aj autorizovaný brooker regulovany CySEC

     • Norbert Nepela

      6. septembra 2019

      Super 😉

 • MatejB

  Odpovedať Odpovedať 19. júla 2019

  Ahoj,

  Dakujem za velmi obsazne zhrnutie.
  Mam velky zaujem investovat aj do korejskych spolocnosti ako napr. Samsung. Avsak mam pocit ze cez Lynx ani XTD Brokers nie je mozne nakupovat akcie na juhokorejskom trhu. Je to tak?

  https://www.lynxbroker.sk/produkty-a-burzy/
  https://www.xtb.com/sk/ponuka/informacie-o-uctoch/specifikacia-instrumentov#forex

  Dakujem za odpoved.

  • Norbert Nepela

   Odpovedať Odpovedať 21. júla 2019

   Ahoj Matej, v princípe máš pravdu KSE nie je dostupná na obchodovanie konkrétnych podkladových aktív, len derivátov (futures, options) a indexov. Ak však chceš nakúpiť priamo akcie konkrétnych kórejských spoločností, skús pozrieť, či nemajú ADR alebo GDR obchodované v USA alebo Európe. Napr. Samsung má GDR, pozri tu: https://www.samsung.com/global/ir/stock-information/listing-Info/
   Noro

 • miro

  Odpovedať Odpovedať 30. júna 2019

  Výborný článok, pomohol mi zorientovať sa. Mal by som však dve otázky.
  1. Chápem, že sa nedajú spomenúť všetci brokeri, zaujímalo by ma však prečo Saxobank nie je v užšom výbere resp. preferovaná možnosť. Aké sú tam nevýhody? je to len o poplatkoch?, resp. len o tom že sú drahší?
  2. Ako som z článku pochopil XTB, už ponúka aj priame obchodovanie, nie len s CFD ako to bolo v minulosti. Je to tak?

  • Ahoj Miro,
   Saxo bank je super broker s veľmi kvalitnými službami, avšak poplatkami sa pre mňa diskvalifikuje. Pre inštitucionálnych investorov však predstavuje častú voľbu.
   S XTB je to tak, už nie sú čisto iba derivátový broker.

 • Mario

  Odpovedať Odpovedať 26. júna 2019

  Chcem sa opytat ako je to s DPH na crypto mene ked investujem napr 15k eur a zapisem zisk 30k eur podlieha DPH aj zisk z obchodu aj s kryptomeny? A tiez ked som zivnostnik ci musim dopnit zivnost napr na cinost obchodovania ? a ked budem zo zisku robit danove ak to podlieha dph zvysia sa mi aj odvody do socialnej a zdravotnej poistovne? lebo ak spocitam ze zo zisku musim platit dph plus odvody cely rok ci vobec ten zisk stoji za to riziko dakujem za informacie

 • Peter

  Odpovedať Odpovedať 23. júna 2019

  Dobry den, co je pravdy na tomto komentari ohladom ochrany uctu a prostriedkov na nom u LYNX?

  „V minulom roku skrachoval broker Halifax v Australii. Najviac investorov Halifaxu investovalo prostrednictvom interactive brokers a do dnesneho dna sa nedostali k peniazom. Bude to trvat viac ako 12 mesiacov kym uvidia aspon cast penazi. Vsetky peniaze bohuzial spat nedostanu.

  Par perliciek na zaver: Tu je odpoved spravcu konkurznej podstaty pre klientov IB:
  Our investigations indicates that IB investors are unfortunately unable to claim coverage under the SIPC policy.
  Halifax America – veselo funguje dalej. Halifax America je clenom SIPIC, Halifax Australia vsak nebol.
  Interactive brokers LLC je clenom SIPIC, ked vsak investujete cez Lynx tak vase peniaze nejdu to IB LLC ale IB UK, ktory clenom SIPIC nie je.“

 • Majo

  Odpovedať Odpovedať 23. júna 2019

  Ahoj Norbert,
  Super clanok a porovnanie :). Som si isty ze poznas US brokera ThinkOrSwim, chcel by som sa opytat ze ktory z tychto uvedenych brokerov co porovnavas by bol vhodny/podobny na day trading US stockov a ETFs. Skoda ze TOS je dostupny iba v US, robim paper trading na ich platforme a paci sa mi ich rozhranie. Na zaciatok by som chcel investoval 1000-2000€. Dakujem

  • Ahoj, Think or Swim nepoznám. Z brokerov uvedených v článku je sú na day trading vhodní všetci, závisí od sumy, ktorú máš na daytrading k dispozícii. V princípe Ťa však od daytradingu dosť vehementne odrádzam. Ak sa ale napriek tomu rozhodneš daytrading robiť, vyčleň naň iba malú časť svojich investičných peňazí.

 • Ondrej

  Odpovedať Odpovedať 19. júna 2019

  Ahoj Norbert. Čo hovoríš na brokera IC markets? Chcem si u nich otvoriť účet a začať s tradingom, denne budem robiť okolo 5 až 10 obchodov. na začiatok som chcel vložiť 2000 eur. Resp. ktorého brokera by si mi odporučil v mojom prípade?

  • Norbert Nepela

   Odpovedať Odpovedať 19. júna 2019

   Ahoj Ondrej,
   brokera IC Markets nepoznám, pretože neumožňuje investovať, iba špekulovať. A to je to, čo v rámci Papučového investovania z princípu nerobíme. Prosím zváž ešte raz svoje rozhodnutie vydať sa touto cestou. Tento „druh zábavy“ je akceptovateľný v prípade, že už máš niekde solídne investičné portfólio. Resp. čo od tokejto formy obchodovania na trhoch očakávaš?

   • Ondrej

    Odpovedať Odpovedať 19. júna 2019

    Chcel som špekulovať aby som nazbieral kapitál na investovanie. S 2000 eurami toho veľa nenainvestujem. Ale to je môj názor začiatočníka.

    • Norbert Nepela

     Odpovedať Odpovedať 19. júna 2019

     Úprimne, s najväčšou pravdepodobnosťou o tie peniaze prídeš. Omnoho lepší nápad bude otvoriť si účet u normálneho brokera (napr. Lynxbroker alebo XTB) a investovať do indexových ETF. Alternatívne môžeš skúsiť Finax – keď pôjdeš cez moju linku nižšie, dám Ti k tomu kopec bonusov. Pre viac info pozri túto stránku: https://www.papucovyinvestor.sk/inteligentne-portfolio/

     • Daniela

      16. októbra 2020

      Dobrý deň
      vložila som nejaké peniaze vo WDC markets. Som začiatočník, mám u nich účet zrušiť? Počula som nejaké negatíva na túto firmu.

     • Norbert Nepela

      16. októbra 2020

      Ahoj Daniela,
      Ak si začiatočník, tak vo WDC markets nemáš čo hľadať 🙂 Okrem toho je to pravdepodobný scam, nie sú nikde regulovaný a neposkytujú žiadnu ochranu Tvojho účtu. Takže preč odtiaľ.

 • Erik

  Odpovedať Odpovedať 12. júna 2019

  Ahoj Norbert, plánujem si otvoriť účet v Lynx, ale čítam tu, že neviem nakúpiť US ETF. Ako by som teda vedel nakupovať nejaké alternatívy ETF US mid cup? Napr. niečo ako Vanguard Mid-cup ETF? Ďakujem za radu.

 • Peter

  Odpovedať Odpovedať 11. júna 2019

  Dobry den
  Kedy prosim zdanujem zisk?
  Ak som napr. vlozil na IB ucet 50k. po 1/2roku tam mam 70k.
  a) Po 1,5roku tam mam 40k a rozhodnem sa 20k vybrat. Platim dan?
  b) Po 1,5roku tam mam 80k a rozhodnem sa vybrat 50k. Platim dan?
  Najlogickejsie mi pride, ze zisk je vsetko co prevediem spat na ucet do banky nad 50k.
  Dakujem pekne za vysvetlenie.
  Peter

  • Norbert Nepela

   Odpovedať Odpovedať 12. júna 2019

   Zdravím Ťa Peter,
   zisk je realizovaný vždy pri konkrétnej transakcii (predaji), nie pri „vyberaní“.
   Čiže ak investíciu nakúpiš za 100 a neskôr predáš za 200, zrealizoval si zisk, ktorý môže podliehať dani, aj keď ho z účtu nevyberieš. Ak si však nakúpil za 100, stále držíš a cena je 200, nedošlo k realizácii zisku. Roznako k realizácii zisku dôjde v prípade vyplatenia dividend, rovnako bez ohľadu na to, či ich z účtu vyberieš alebo nie.
   Zdaňovanie zrealizovaného zisku je potom závislé od Tvojho daňového domicilu. Ak platíš dane na Slovensku, potom zisk z predaja cenných papierov obchodovaných na regulovaných trhoch (napr. burze) je oslobodený od dane, ak medzi nákupom a predajom ubehol viac ako rok. INak zaplatíš 19% daň a 14% zdravotné poistenie. Pri dividendách je daň 7%, prípadne pri dividendách zo zahraničia je to zrážková daň pri zdroji, minimálne 7%. Zároveň, ak si zrealizoval zisk, ktorý by bol zdaniteľný, môžeš si od neho odpočítať príípadnú stratu z predaje rovnakého typu investícií (napr. akcií).
   Noro

 • Vladimir

  Odpovedať Odpovedať 23. mája 2019

  Ahoj, pokial by som chcel len nakupit s jednorazovym budgetom 2000€ nejake akcie a nech ich volne plavat do buducich ziskov, co by bolo lepsie? Nechcem platit poplatky ked mojim cielom je hold 5-10 rokov.

  • Norbert Nepela

   Odpovedať Odpovedať 24. mája 2019

   Ahoj Vladimír, nerozuumiem otázke. Pýtaš sa na brokera alebo na konkrétne akcie?

   • Vladimír

    Odpovedať Odpovedať 24. mája 2019

    Ahoj, pytam sa na konkretneho brokera. Kedze sa plati poplatok za neaktivitu, ako je to v tomto pripade. Nakupim par akcii, na ucte nebude pohyb mozno rok/dva a potom sa rozhodnem akcie predat a zasa chvilu pockat vo fiate kym nakupim zasa za lepsie.

 • igor

  Odpovedať Odpovedať 22. mája 2019

  Zdravim pan Nepela, skusim polozit zrozumitelnu otazku: Kupim si cez brokera 100 akcii Allianz. Po roku si chcem vybrat dividendu. Ale 100 akcii Allianz chcem nechat zainvestovanych dalej. Ako sa dostanem k dividende, co za to zaplatim, ked si ju dam poslat na bezny ucet – aky poplatok – a co budem platit za to ze budem mat dalej u brokera Allianz akcie. Otazka ktory broker je bezpecny ak chcem otacat viac ako 100 tis. Eur a uz nemam iny prijem – je to moj dochodok? Som totiz momentalne v banke a ta si uctuje poplatok za investicny ucet, zaroven chce odo mna poplatky za tzv. private banking, aj ked si cele akciove portfolio aktivne riadim sam a moj „poradca“ vie o akciach asi tolko ako moj vlciak… Momentalne platim za nakup O,2% a predaj O,2% – akcie Europa.

  • Norbert Nepela

   Odpovedať Odpovedať 24. mája 2019

   Zdravím Ťa Igor,
   v prípade „otáčania“ viac ako 100 tis. Eur jee asi najvhodnejší Interactive Brokers (IB), ktorí majú účty klientov chránené do výšky 30 mil. USD. Dividenda je pri výplate automaticky pripísaná na účet brokera, v prápade konkrétnych spoločností je .už dividenda zdanená zrážkovou daňou pri zdroji a na Slovensku je treba zdaňovať len v prípade, že zrážková daň bola nižšia ako 7%. Na bežný účet je dividendu možné previesť príkazom u brokera, poplatok sa neplatí, keďže ide o SEPA platbu.
   Interactive brokers pri hodnote účtu nad 100 tis. EUr účtuje iba poplatok za transakciu (nákup a predaj cenných papierov), to znamená, že žiaden poplatok za vedenie účtu sa neplatí. Za transakciu IB účtuje na US burzách 0.005 USD za akciu, min. 1 USD, na európskych burzách spravidla 0.1%, min 4 EUR. Detaily o poplatkoch sú tu: https://www.interactivebrokers.com/en/index.php?f=1590&p=stocks1

   • igor

    Odpovedať Odpovedať 12. júna 2019

    Mam vsak problem s anglictinou, ako som sa docital mohol by som mat problem s komunikaciou… V takmom pripade by si odporúcal ktoreho, aby to bolo este stale korektne a bezpecne pre navratnost penazi v objeme nad 100… eur? A este: obchodujem hlavne s europskymi titulmi.

  • Patrik Kulich

   Odpovedať Odpovedať 10. júla 2019

   Ahoj Igor, skús mi zavolať, viem o jednej možnosti, kde si môžeš peniaze zhodnotiť, projekt kombinácia (Conseq,IAD,ZFP gold) aj v prípade krízy to máš chránené.. kľudne mi zavolaj. Patrik Kulich tel. 0950462147

   • Norbert Nepela

    Odpovedať Odpovedať 10. júla 2019

    Patrik, prosím vieš dať na túto investičnú možnosť link, nech sa na to môžme pozrieť a posúdiť výhodnosť? Ďakujem.

 • manforweb

  Odpovedať Odpovedať 14. mája 2019

  Zdravim vas, mam prosbu o radu. Uspesne som sa zaregistroval do IB a previedol prostriedky, neskor som zistil ze nemozem kvoli vyssej spomenutemu nakupit US ETF. Mam v plane nakupit gold ETF. Vie mi prosim niekto odporucit ktore su najlepsie dostupne pre EU? Dakujem za skoru radu.

 • Kali

  Odpovedať Odpovedať 18. apríla 2019

  Ahoj Norbert

  Ďakujem za dobrý článok. Nemám zatiaľ s investovaním cez brokera žiadne skúsenosti a preto by som sa rád opýtal na nasledovné. Ak plánujem investovať do ETF a zároveň do dividend stocks za účelom dlhodobého držania (a vyplácania dividend) a chcem takto investovať pravidelne každý mesiac v hodnote pár sto USD, je pre mňa najlepší IB alebo mám radšej skúsiť Lynx?

  Na IB som už zaregistrovaný, ale ešte som nepreviedol peniaze, zvažujem svoje možnosti. Určite nebudem môcť investovať viac ako 100 000 USD, takže mesačný poplatok 10 USD bude pre mňa platiť, lebo zrejme nebudem ani robiť 10 obchodov za mesiac. No, z toho čo sa tu píše to vyzerá tak, že IB je stále najlepšou voľbou, je to tak aj v mojom prípade? Neplánujem v krátkodobom horizonte robiť žiaden day trading, žiadne CFD-čka a ani žiadne obchodovanie na páku, takže veľa z funkcií IB bude pre mňa irelevantných, ale to asi aj v prípade Lynx.

  Ďakujem za radu!

  • Norbert Nepela

   Odpovedať Odpovedať 22. apríla 2019

   Ahoj Kali,
   ak urobíš mesačne 2 a viac transakcií, oplatí sa Ti nákladovo viac IB. Jediný ďalší rozdiel je, že Lynx má podporu aj v slovenčine/češtine, čo IB nemá.
   Noro

   • Nela

    Odpovedať Odpovedať 24. apríla 2019

    Ahojte, este jedna prakticka rada a skusenost. Na zaklade tohto clanku som sa ‘hicla’ a otvorila si ucet v Lynx. Nateraz som mala len fio. Su ochotni a mili, ale vzhladom k online komunikacii ziadaju kopec dokladov, co v mojom pripade znamenalo, ze proces otvorenia trval asi 3tyzdne. Niet nad 30 min v banke :-). Navyse kazde zaslanie penazi na ucet podmienuju registraciou danej transakcie dopredu, co je extra praca navyse. Mozno sa to da nejako zautomatizovat ale aj tak. Prve peniaze som prakticky vedela investovat az cca 4 pracovne dni po Ich zaslani na ucet. A plus dajte si bacha. Ak zadate pokyn na kupu ETF, nedavajte pri pokyne co sa tyka burzy “smart”. Kupa sa Vam moze predrazit. Realne totiz budete kupovat na vsetkych burzach kde je dana akciaETF obchodovane a fee zaplatite za kazde osobitne. V mojom pripade som tym padom za kupu ETF v cene necelych 2000 eur zaplatila fee 12 eur, lebo som bola “smart” a kupa sa realizovala cez 2 burzy. Fio taku vymozenost nema tak prakticky setrite resp. ucite sa na vlastnych chybach. Inak je Lynx mozno na efekt krajsi a viac moderny ako fio, plus uprava pokynov sa da lepsie realizovat, ale prakticky tiez rovnako problematicky na vyhladavanie konkretnych ETF. Uvidim ako sa to zmeni casom.

    • Norbert Nepela

     Odpovedať Odpovedať 25. apríla 2019

     Ahoj Nela,
     to, čo píšeš o SMART routingu a poplatkoch je zaujímavé. Nemalo by k tomu dochádzať. Interactive brokers, ktorého technológiu Lynx využíva, pri SMART routingu funguje tak, že sa snaží nájsť najlepšiu cenu na dostupných burzách. To, čo popisuješ, môže nastať v prípade, že ide o relatívne vysoký objem nákupu, ktorý sa uspokojí po častiach, resp. sa po častiach uspokojuje viac ako jeden deň (pre takéto prípady existuje v IB TWS možnosť nastavenia AON „All or nothing“ príkazu). Taký vysoký poplatok by si nemala mať, ani keď máš „tiered“ poplatkovú schému. Zároveň, najvyšší oplatok je za švajčiarsku burzu, 10 EUR. Môžeš prosím napísať, aké ETF si nakupovala a na akých burzách Ti to zrealizovalo? Ďakujem.

     • Nela

      25. apríla 2019

      Ahoj Noro, kupovala som 39 ks ETF ishares core msci world (iwda) a kupilo mi 4ks na holandskej a zvysok xetra. Zatial pracujem len na platforme Lynx basic.

     • Norbert Nepela

      9. mája 2019

      No, mne sa to šte nestalo, pravdepodobne išlo o výnimočný prípad. Skúsil by som používať možnosť AON (All or nothing) pri zadávaní príkazu.

 • Tomas

  Odpovedať Odpovedať 8. apríla 2019

  Ahoj Norbert,

  vdaka za super clanok.
  Chcem sa spytat, da sa v IB alebo v Lynx investovat do akcii a ETFs na emerging markets ako India, Brazilia, Turecko, Cina, atd? Ak nie, poznas nejakeho brokera kde by to slo pre nas Slovakov? Tomas

 • Tomáš Majerník

  Odpovedať Odpovedať 21. marca 2019

  Zdravím,
  písal do na Írske Degiro ohľadom otvárania účtov zo Slovenska, tu je čo mi napísali:

  Thank you for your email and your interest.

  This is something that we are working on to be able to offer to our clients, however we cannot provide a timeline at this time

  If you wish to be added to the waiting list to be notified once these accounts become available, please confirm this in a reply to this email.

  Takže zrejme do budúcna plánujú sprístupniť účty pre zahraničných klientov.

  • Filip Havrlent

   Odpovedať Odpovedať 21. marca 2019

   Vyzerá to tak, tiež ma pridali do toho mailing listu keď som menil bankový účet a musel som pridať N26 keďze SK IBAN už neberú.

 • Filip

  Odpovedať Odpovedať 16. marca 2019

  Rád by som nakupoval ETFka VOO a VTI za 350€ mesačne, mám síce účeť u Degiro ešte z doby kedy šiel otvoriť, ale neviem tam nájsť žiadne US ETFs. U koho by sa to viac oplatilo, aby som zároveň aj platil čo najmenej na poplatokoch v %? Vďaka.

  • Norbert Nepela

   Odpovedať Odpovedať 17. marca 2019

   Ahoj Filip,
   VOO a VTI sú ETF domicilované v USA. V súlade s EU smernicami MiFID II a PRIIPS musia ETF, ktoré sú ponúkané retaiovým investorom v rámci EU, spĺňať konkrétne formálne požiadavky. Tieto požiadavku US domicilované ETF nespĺňajú, preto od minulého roka ich brokeri nemôžu ponúkať na nákup EU investorom, a teda ich nenakúpiš ani cez DeGiro ani cez iného brokera pôsobiaceho v EU prostredí. Máš niekoľko možností – buď si otvoríš účet u lokálneho US brokera, alebo sa skúsiš pozrieť na ETF schválené pre EU (tzv. UCITS). Celý komplement nájdeš na stránke http://www.justetf.com.

   Toto povedané, je podľa mňa zbytočné kupovať VTI a VOO zároveň – je tam veľký prekryv. Rozhodni sa pre jeden znich. Asi najlepšou alternatívou pre VOO v rámci EU je iShares Core S&P 500 UCITS ETF (SXR8 na Xetra).

   • Nela

    Odpovedať Odpovedať 21. marca 2019

    Ahojte, to, ze sa uz nedaju US domicilovane ETF nedaju kupit v EU nie je uplne pravda. Fio to nejako vyriesilo, lebo ja som tesne potom ako to bolo obmedzene v juni minuleho roku kupovala VT ETF a dokonca aj cca pred mesiacom. A dalo sa bez problemov.

    • Norbert Nepela

     Odpovedať Odpovedať 11. apríla 2019

     Nuž, neviem celkom presne, ako to Fio „vyriešilo“, pretože smernica hovorí jednoznačne – retailovým klientom ich ponúkať nemôžu. Ledaže by Fio pre tieto non-UCITS ETF vytvorilo požadovanú dokumentáciu vo vlastnej réžii.

 • Martin Menhart

  Odpovedať Odpovedať 16. marca 2019

  Ahoj Noro,

  myslel som,ze viem ktoreho brokera vybrat ale po precitani tohto blogu a hlavne diskusie som si neni uz taky isty. Cize rad by som pocul radu od teba (ale kludne aj inych). Moj profil

  chcem cash ucet
  jednorazovo vlozim 2000 EUR (aj ked po prejdeni lekcie 5 to asi nebude jednorazovo ale radcej navysim prve 3-4 vklady) a potom kazdy mesiac 250 EUR
  budem kupovat 4 ETF z ktorych 2 su denominovane v USD a 2 v EUR
  neplanujem kupovat kazdy mesiac ale asi az kazdy druhy lebo tak by mi malo vyjst kupit 1 FTE z kazdych tych 4 co chcem
  Ivesticny horizont 15 a 30 rokov (mam 2 investicne plany)
  nevadi mi anglicke menu resp anglictina ako taka
  neviem ci natom zalezi- ale neni som danovym rezidentom Slovenska, ale platim dan aj na slovensku- z najmu (cize mam osobne danove cislo)

  ktoreho brokera by si odporucil?

  • Norbert Nepela

   Odpovedať Odpovedať 16. marca 2019

   Ahoj Martin,
   ak aj budeš nakupovať ETF denominované v USD, pravdepodobne ich budeš kupovať na burze v EUR, čiže nebudeš potrebovať robiť menovú konverziu. Pri sumách, ktoré budeš investovať a pri 4 ETF v portfóliu budeš musieť prostriedky kumulovať počas niekoľkých mesiacov, tak, ako aj píšeš. Z tohto pohľadu sú poplatkovo najvýhodnejší Lynx alebo XTB (za predpokladu, že XTB ponúka tie ETF, o ktoré máš záujem). Rozdiel v poplatku za transakciu je 1 Euro v prospech XTB. Na strane druhej, Lynx = Interactive Brokers platforma a ochrana účtu, čo je zas osobne pre mňa vyššia hodnota ako ušetriť 1 Euro na transakcii. Ja osobne by som išiel do Lynxu.
   Daňový domicil s tým nemá nič spoločné.
   Noro

   • Tomáš

    Odpovedať Odpovedať 10. júna 2020

    Ahoj Noro,

    Je možné u Interactive Brokers, alebo Lynx kupovať len časť akcie (volá sa to tuším Fractional Trading)? Najmä kvôli tomu, aby som vedel pravidelne mesačne nakupovať aj za menšie sumy a v danom pomere akcií a dlhopisov, ktorý som si stanovil.
    Skúsil som demo účet u IB a tam to žiaľ nie je možné nastaviť.
    Prípadne u ktorého brokera je takáto forma investovania možná?
    Ďakujem.

    • Norbert Nepela

     Odpovedať Odpovedať 10. júna 2020

     Ahoj, IB to umožňuje pri US shares (treba v Permissions zakliknúť „US fractional shares“). Lynx to neumožňuje. Ak chceš investovať s relatívne menšími sumami, skús sa pozrieť na Trading212

     • Tomáš

      10. júna 2020

      Ahoj,
      Ďakujem za odpoveď.
      Čiže keby som chcel nakúpiť v IB časť ETF hedgovaného do EUR, (napr.DBZB – X GLOBAL GOV BOND 1C EUR, alebo SXR8- ISHARES CORE S&P 500), tak to nie je možné?
      Začínam s investovaním, tak sa ospravedlňujem, ak pokladám triviálnu otázku.
      Ďakujem.

     • Peter

      11. júna 2020

      Ahojte,

      na IB mi nejde obchodovať ETF kontrakty. Píše to niečo ako „Contract not available for trading“ – napríklad pre VOO (Vanguard ETF). Vraj to nie je prístupné pre nás z európy kvôli nejakým reguláciam.
      @Norbert nevieš náhodou prosím, aké sú najlepšie alternatívy v IB ak chce človek investovať do ETF? Máme prípadne alternatívy aj k inverzným ETF (SH – ProShares Short S&P 500, SRS – ProShares UltraShort Real Estate)?
      A keď už sme pri tých zlomkových akciách. Čo sa stane ak človek kúpi 0.5 akcie a potom 0.8 akcie? Bude vlastniť 1 akciu celú a 0.3 zlomok akcie? Alebo sa to nespája? Dividendy sa vyplácajú pravdepodobne iba z celých akcií, či?
      Peter

     • Norbert Nepela

      11. júna 2020

      @Tomáš: Nie, mimo US búrz to nie je možné.
      @Peter: UCITS ETF alternatívy k US ETF nájdeš na justetf.com. Short UCITS ETF súú tu: https://www.justetf.com/de-en/find-etf.html?assetClass=class-equity&productGroup=epg-shortAndLeveraged&groupField=index&shortleverage=shortLeveraged-short. Zlomkové akcie sa Ti spočítajú, takže ak Ti zlomky dajú dokopy 1 akciu, budeš mať 1 akciu. Dividendy sa rozrátajú pomerne podľa toho, aký zlomok držíš.

 • Milan

  Odpovedať Odpovedať 14. marca 2019

  Zdravim! chcel by som sa opytat na banky ako brokera. Neviem ako TATRA a VUB, ale napr. v SLSP platim za nakup/pokyn 25€ a rocne za spravu 0,2%. Oproti brokerom je to o dost viac, ale chodi mi domov papierova konfirmacia o case, burze a cene realizacie, taktiez k dividendam mi pride domov postou papierova konfirmacia s danou strhnutou v krajine, kde mam akciu (nemecko, usa, cina atd). Kedze na roznych foroach citam, ze brokeri maju ucty u velkych brokerov, alebo ze drzim len nejake sysnteticke akcie,ktore kopiruju realne akcie atd atd, tak ci napr. nie je lepsie a hlavne bezpecnejsie to ozaj kupit cez banku? ak napr. chcem kupit Coca Colu a drzat ju 30 rokov a nakupim za 2,500€ tak mam poplatok v podstate 1%, ale viem ze realne drzim akciu.

  • Norbert Nepela

   Odpovedať Odpovedať 14. marca 2019

   Ahoj Milan, základnou otázkou je, či máš v banke zriadený majetkový účet cenných papierov, ktorý chceš využívať (budeš to asi vedieť, lebo ak ho máš, tak zaň asi platíš). Ak áno, potom je asi jednoduchšie nakupovať veci cez banku, ktorá Ti bude nakúpené cenné papiere evidovať priamo tam (cez iného brokera by to bolo o dosť náročnejšie). Aj keď 25 Eur za transakciu je celkom dosť.
   Online brokeri, napríklad Interactive Brokers síce nakupujú na „veľký zberný účet“, ale majetok je Tvoj a tak je aj evidovaný. Nie je pravda, že ide o syntetické akcie (teda, ak explicitne nenakúpiš derivát namiesto akcií) – ide o reálne akcie, aj keď v princípe, rovnako ako pri majetkovom účte v banke, ide „len“ o záznam v informačnom systéme. Konkrétne interactive brokers Ti tiež pošlú všetko to, čo uvádzaš pri banke a ešte Ti ponúkajú množstvo ďalších reportov a nástrojov navyše. Cena za transakciu na US burze je cca 1 USD a v EU cca 4-6 EUR.

   Suma sumárum, cez banku je to rovnako bezpečné ako cez renomovaného brokera, akurát cez banku je to drahšie a väčšinou dostávaš za viac peňazí menej služieb a funkcionalít. Výhodou je len prípad, že chceš mať živú kontaktnú osobu, s ktorou sa môžeš naživo stretnúť.

 • Monika Šály

  Odpovedať Odpovedať 8. marca 2019

  Ahoj Noro. Prosim ta ako je to s IB a koverziou EUR na USD? Ak otvorim ucet s base currency EUR, poslem EURa a chcem kupovat US akcie….je rozdiel vo fees ak mam cash ucet vs margin ucet? Chapem to tak, ze ked mam vlozene EURa a kupim US akcie, IB mi ‚pozicia‘ USD, ktore je potom asi fajn vratit kvoli uroceniu dlhu, co ale stoji par USD (EUR?). Je nejaky sposob ako toto obist a priblizit sa k poplatku v DEGIRO (0.1%) ? Dakujem

  • Norbert Nepela

   Odpovedať Odpovedať 12. marca 2019

   Ahoj Monika,
   pri margin účte máš dve možnosti – buď si pred nákupom US akcií spravíš konverziu z EUR na USD, vtedy platíš transakčný poplatok cca 4,- Eur, alebo si USD požičiaš od IB (myslím, že úrok je 3.9% ročne). Pri zavretí pozície potom úver s úrokom splatíš a, ideálne, zvyšok Ti ostane ako zisk.
   Pri cash účte máš iba prvú možnosť – spraviť konverziu. K poplatku na úrovni 0.1% sa teda dostaneš v prípade, že budeš meniť cca 4000 Eur 😉

 • Roman

  Odpovedať Odpovedať 25. februára 2019
 • Marek

  Odpovedať Odpovedať 22. februára 2019

  Dobry den,
  Rozhodujem sa medzi otvorením maržoveho alebo hotovostného úctu.
  Neviem co je pre mna ako začiatočníka vyhodnejsie a prehľadnejšie.

  Dakujem.

  • Norbert Nepela

   Odpovedať Odpovedať 22. februára 2019

   Jednoznačne hotovostný účet. Maržový je len o tom, že máš možnosť si na nákup požičať a tiež môžeš riešiť tzv. short-selling. Ani jedno Ti ako začiatočníkovi neradím.

   • Marek

    Odpovedať Odpovedať 22. februára 2019

    Dakujem za odpoved.
    Este by som sa rad spytal na etoro, ktory nebol spomenuty.
    Ma uricte nevyhody, pre ktore ho radsej vynechat?.

    Dakujem.

    • Norbert Nepela

     Odpovedať Odpovedať 23. februára 2019

     eToro je social trading platforma, čiže je vhodný primárne na to, ak chceš kopírovať obchody nejakého iného tradera. Obdobnú platformu, Covestor, pred časom kúpil Interactiv brokers.
     Problém eToro je, že primárne ponúka obchodovanie derivátov, nie reálnych akcií.
     Pre uvedené dôvody som eToro nezaradil do porovnania, rovnako ako ani FX brokerov.

   • Marek

    Odpovedať Odpovedať 25. februára 2019

    Ok. Vďaka.
    Chcem pravidelne investovať do dvoch ETF cez lynx.
    Po rokoch keby bolo pre mna viac výhodný broker IB, mozem jednoducho prejist tam?
    Ze si prenesiem peniaze z lynx do IB?

    Dakujem

    • Norbert Nepela

     Odpovedať Odpovedať 26. februára 2019

     Ahoj, je to možné, len je to trochu kompikovanejšie, lebo IB ti neotvroí účet, ak už máš účet v lynx – t.j. de facto v IB. Treba to vykomunikovať s podporou v IB.

 • Patrik

  Odpovedať Odpovedať 21. februára 2019

  Ahoj Noro.
  Ak som správne pochopil, ideálna kombinácia pre „buy and hold“ napr. 10 000 Euro je Lynx a pri pravidelnom vklade 100 Eur/mesačne (bez vyššieho počiatočného vkladu) je XTB?

  Rozumiem tomu správne? 🙂

  Paťo

  • Norbert Nepela

   Odpovedať Odpovedať 21. februára 2019

   Ahoj Paťo,
   ak to zúžime na krtitérium poplatkov, tak je to tak, ako hovoríš. Závisí ale tiež od výšky vkladu, lebo ak máš cez 100 000 USD, tak ani Interactive brokers neúčtujú activity fee a nákup cez IB je lacnejší ako nákup cez Lyx alebo XTB.

  • Peter

   Odpovedať Odpovedať 25. februára 2019

   Ano IBKR direkt je lepšia voľba pre poplatky ale pokiaľ nie je na účte viac ako 100K tak je tam poplatok za neaktivitu 10USD. Lynx je IB pre IBKR nie je tam poplatok za neaktivitu 10USd ale minimalny poplatok za obchod je 5USD čo je dosť ked by clovek chcel investovať mesacne 100USD. Ja by som zvažil ešte ten Driwealth možnosť vykonať depozit cez transferwise konverzia za interbamk rate jedine je tam poplatok za konverziu 0,5% čo myslím že nie je vela,ked si zoberieme banky tak maju priražku k FX aj 3%,možnosť nakupu fractional shares, no a pokiaľ človek chce mať nakupy akcií za 0,0125c tak je nutna aktivacia membershipu za 4,99USd mesacne. ,ale tipujem že aj s tým by sa dalo vybabrať pokiaľ by clovek robil nakupy raz za quartal vždy to aktivovať na mesiac a potom to vypnuť.

 • Roman

  Odpovedať Odpovedať 12. februára 2019

  Za mna jednoznacne Interactive Broker to nie je co riesit. Ako je popisane vyssie – je to top class kupite cez to vsetko. Je jedno ci ste trader alebo investor. Na pravidelne sporenie kupujete v US fakt ze 1 USD na prikaz (ak nejdete do velkych prikazov). Vyborne poistenie a krytie rizik . Podpora 24/7 kde vyriesite vsetko (aj ked nie v slovencine samozrejme). Europa fees trocha vyssie ale vacsinou neplatim za nakupny prikaz viac ako 4 EUR.

  Iste oplati sa najma pre vacsie ucty – minimum je 10.000 USD alebo ekvivalent ale ked nechcete riesit activity fee idealne je 100.000 USD+ inak musite zaplatit na fees aspon 10 USD mesacne – ak nie dany mesiac Vas douctuju do 10 USD.

  Pridavam este fakt ze IB uctuje velmi slusne uroky na volne USD (nie EUR), vymena USD/EUR je za super kurz takze ja si tam vzdy poslem EUR a menim ich az tam nie v nasich bankach. Navyse sa viete registrovat na short selling program kde dostavate urok ak si niekto vase akcie / ETF „pozicia“ na short selling. Mne to vlastne vyslo tak ze uroky za vyssie uvedene veci mi plne kryju vsetky rocne fees a poplatky za burzove / analyticke data co som si zapol.

  Takze vrelo odpporucam hlavne ak planujete ist do vacsieho dochodkoveho uctu.

  • Norbert Nepela

   Odpovedať Odpovedať 13. februára 2019

   Roman, vďaka za komentár. Minimum 10 000 USD už neplatí, ale aktivity fee stále áno 🙁
   Len doplním pre čitateľov – Yield Enhancement program (Securities lending, či ako to nazývaš „short selling“ program) je dostupný od portfólia 50 000 USD +

   • Peter

    Odpovedať Odpovedať 23. mája 2020

    Ahoj Norbert,
    má „Yield Enhancement program“ aj nejaké nevýhody pre užívateľa? Alebo ak má človek viac ako 50k na účte, nemá veľmi nad čím premýšľať?
    Peter

    • Norbert Nepela

     Odpovedať Odpovedať 24. mája 2020

     Ahoj Peter,
     pri YEP je treba si uvedomiť, že reálne požičiavaš svoje akcie short sellerom. IB požaduje zábezpeku 107% hodnoty požičaných akcií, avšak ak dôjde k rýchlemu negatívnemu vývoju pre short sellera, tak sa môže stať, že zábezpeka nebude postačovať a reálne prídeš o peniaze. pravdepodobnosť je síce malá, ale nie nulová a v dnešných volatilných časoch podľa mňa vyššia ako zvyčajne.
     Druhou nevýhodou je , že počas zapožičania akcií nedostávaš dividendu, ale tzv. payment in lieu of dividend. Ten je však zdaňovaný nie ako dividenda, ale ako kapitálový výnos a tak ho aj musíš priznať v daňovom priznaní.
     Iné nevýhody/riziká nevidím.

 • Adam

  Odpovedať Odpovedať 9. februára 2019

  Dobry Den!

  Mam otazku, mozno trivialnu. Budem si musiet otvorit tu na Slovensku majetkovy ucet, alebo kludne mozem poslat peniaze z klasickej uctu k brokerovi Lynx?
  Dakujem.

  Adam

  • Norbert Nepela

   Odpovedať Odpovedať 9. februára 2019

   Adam, peniaze posielaš z bežného bankového účtu. Väčšina brokerov stejne funguje tak, že majú jeden veľký zberný účet, na ktorý prijímajú peniaze od všetkých investorov a nasledne si vedú analytiku, čo komu patrí. ?

 • Radoslav Petic

  Odpovedať Odpovedať 18. januára 2019

  Ahojte! Ja mam obchodny ucet u fio. Chcel by som dat na zaciatok 2000 eur do dobreho etf ale ako pozeram tak fio UCITS etfka poriadne ani nema a jedine co sa mi tam paci tak je vanguard total stock market (VTI). Dal som poziadavku na fio servis o zaradenie dvoch etf a to Ishares core sp500 ucits etf(SXR8) a Ishares core msci world ucits etf usd(EUNL) ale ktovie ci ich zaradia. Chcel by som sa len prosim opytat ci mam vlozit peniaze do toho americkeho VTI alebo radsej pockat ci nezaradia tie UCITS fondy. Moja predstava je ze kazdy polrok(alebo ako mi to bude vychadzat popri hypoteke a pod.)vlozit do fondu okolo tisic eur a nechat to tam co to zarabat. Dakujem pekne!

  • Nela

   Odpovedať Odpovedať 21. januára 2019

   Ahoj, to SXR8 urcite maju, treba len vyhladat, ja sama ho mam zakupene. Ak nenajdes to druhe ETF a je obchodovany na XETRe, tak ked im napises spravu rychlo ti odpovedia a predpokladam, ze daju do zoznamu. Ja som to tak urobila a bolo to uplne v pohode. Ak dobre chapem, akekolvek EtF obchodovane na burze, na ktorej obchoduju, vedia dat do ponuky ak prejavis zaujem.

   • Radoslav Petic

    Odpovedať Odpovedať 22. januára 2019

    No ja som bol asi slepy. Naozaj tam to sxr8 je. Dakujem za odpoved.

 • Radoslav Petic

  Odpovedať Odpovedať 18. januára 2019

  Ahojte! Ja mam obchodny ucet u fio. Chcel by som dat na zaciatok 2000 eur do dobreho etf ale ako pozeram tak fio UCITS etfka poriadne ani nema a jedine co sa mi tam paci tak je vanguard total stock market (VTI). Dal som poziadavku na fio servis o zaradenie dvoch etf a to ishares core sp500 ucits etf a

 • Len Ja

  Odpovedať Odpovedať 14. januára 2019

  Čo hovoríš na ETX Capital?

  • Peter

   Odpovedať Odpovedať 17. januára 2019

   ETX Capital neponukaju klasicke investovanie do akcií ale OTC derivaty na akcie(ContractForDifference).
   Na klasicke investovanie by som využil tie fintech spolocnosti v USA DriveWealth,ale počkal by som na spustenie https://www.ninetynine.com/ španielsky broker bude ponukať zero commissions investovanie a trading akcie a prioritne akcie v USA,UK a EU a ešte koncom januára dlhoočakavané zero-commisions trading,investing spušta REVOLUT CEO Storonsky to to zverejnil ,ked robil interview pre CNBC.
   https://www.youtube.com/watch?v=mn-mGRO2Y1c

 • Ivan

  Odpovedať Odpovedať 2. januára 2019

  Dobry den,

  ja som zvolil ako brokera Fio banku. Nema ziadne mesacne poplatky a plati sa iba za nakup akcii (do 10 usd). Prislo mi to ako najlepsia volba pre buy and hold investora.

  Ak sa vsak mylim, budem rad, ked ma opravite.

  ISz

  • Norbert Nepela

   Odpovedať Odpovedať 3. januára 2019

   A skúšal si pozrieť Lynx? Žiadne mesačné poplatky a cena za transakciu je 5 USD resp. 6 EUR – menej ako Fio. Zároveň má prístup na omnoho viac trhov a lepšiu exekúciu príkazov.

   • Brano

    Odpovedať Odpovedať 19. júla 2019

    dakujem za obsazny clanok. rad by som sa spytal na nazor investovanie do akcii konope a kanabisu, popripade ktory broker by bol pri tomto nakupe akcii najvyhodnejsi. dakujem!

    • Norbert Nepela

     Odpovedať Odpovedať 21. júla 2019

     Do konope ani kanabisu ako komodity zatiaľ investovať nemôžeš, asoň ja o tom neviem. Ak však máš na mysli investovanie do spoločností, ktoré pôsobia v kanabis biznise, je to úplne rovnaký princíp ako investovanie napr. do technologických akcií. Vždy si sprav analýzu konkrétnych spoločností. Potenciál nejakého kanabis indexu odhadnúť neviem (ako ani nikto iný).
     No a brokera volíš nie podľa odvetvia, do ktorého chceš investovať, ale podľa búrz, ktoré pokrýva, ceny, spoľahlivosti a dodatočných služieb.

 • TIVI

  Odpovedať Odpovedať 25. decembra 2018

  Ahoj Norbert . Chcem odteba opitat ze u LYNX BROKERS ohrana uctu investora kde mozem pozriet.

  Lebo troska z toho bojim keby stalo niaka problem kto da odskodne klientov.Vydim ze do 250000 eur pri cenne
  papire su poistene ale kde??? Cezku alebo v Hollandsku?
  Dakujem.

  • Norbert Nepela

   Odpovedať Odpovedať 27. decembra 2018

   Ahoj,
   Lynx má oficiálne poistenie vkladov do výšky 50 000 Eur v rámci EU pravidiel, ale „preberajú“ poistenie účtov, ktoré zabezpečuje Interactive brokers komerčným poistením, a to do výšky 30 mil. USD. V každom prípade, poistenie sa vzťahuje na úpadok brokera resp. „ukradnutie“ peňazí. V praxi sú peniaze aj cenné papiere uložené na samostatnom účte oddelenom od majetku brokera.

 • Matej Petrgal

  Odpovedať Odpovedať 11. decembra 2018

  Zdravim vospolok,

  mam otazku ohladne zalozenia uctu v DeGiro. Kedze od 23.10 to s SK uctom nejde, aky by ste mi odporucali najlepsi postup?
  Napadlo ma jedine nieco ako otvorit si ucet v CZ/Rakuskej banke a zalozit si ucet v DeGiro s nim…

  Alebo mate lepsi napad?

  Dakujem za tipy

  Matej

  • Norbert Nepela

   Odpovedať Odpovedať 14. decembra 2018

   Ahoj,
   tu nejde ani o to, z ktorej banky pošleš. Pri registrácii do DeGiro už nedokážeš vybrať Slovensko ako krajinu svojho domicilu/bydliska. Čiže ako Slovák si nový účet neotvoríš, nech máš banku kdekoľvek. Ak už ale účet máš, peniaze tam pošleš len z banky z krajín, kde má DeGiro pobočky. Napríklad vieš poslať z mBank (poľská banka), či z Fio banky (česká banka), ale nie z Tatry či VUB či SLSP.

   • Matej

    Odpovedať Odpovedať 17. decembra 2018

    Ahoj,

    hmmm, takze jedine riesenie je otvorit ucet na niekoho ineho napriklad z Ciech?
    Pytam sa preto ci nejaka ina moznost uz naozaj pre Slovakov neexistuje (a nie nemam tam ucet, inak by som sa nepytal 🙂

    Dakujem
    Matej

    • Norbert Nepela

     Odpovedať Odpovedať 17. decembra 2018

     presne tak 🙁

     • Henri

      26. decembra 2018

      Takže namiesto DeGiro teraz odporúčaš lynx?

     • Norbert Nepela

      28. decembra 2018

      To závisí od objemu pravidelnej investície a jej frekvencie. Ale áno, buď Lynx alebo priamo Interactive Brokers

   • Filip

    Odpovedať Odpovedať 27. novembra 2019

    Ahoj, prosím ťa a čo v prípade ak žijem a pracujem v čechách ale svoj trvalý pobyt mám stále na SVK? Domicil mam v čechách a teda by to mohlo ísť založiť? či sa mýlim? Ďakujem

    • Norbert Nepela

     Odpovedať Odpovedať 28. novembra 2019

     Áno, v Čechách to ide založiť, ak máš českú adresu, telefón a účet v banke. Ale účet budeš mať v CZK, t.j. pri každej transakcii budeš prechádzať konverziou meny.

   • Andrej

    Odpovedať Odpovedať 18. marca 2020

    Ahoj, mám účet u Degiro a menil som bankový účet pričom pôvodný mám už zrušený… Prosím ťa nevieš či si stačí otvoriť účet u Fio alebo Mbank v slovenskej pobočke a zoberú ho?

    • Andrej

     Odpovedať Odpovedať 26. marca 2020

     Tak len doolnam pre ludi v nrovnakej situacie, da sa otvorit ucet online cez nemecku banku N26, ktoru Degiro (De) akceptuje

 • Jozef

  Odpovedať Odpovedať 9. decembra 2018

  Ahoj Miro,
  nechapem, preco chces robit obchody cez SR. Kedze platis dane v srn, platis ich za celosvetove prijmy a musis priznat a zdanit aj ucty a obchody v SR (a inde). A to by som ti aj radil 😉
  To si ani nechcem predstavit tie vsetky formalne problemy okolo zdanovania tychto obchodov a vynosov z nich (Kapitalertragssteuer, Kirchensteuer atd a preklady a dokladovanie…).
  Neviem co presne a kde chces kupit, ale neviem si predstavit ziadnu vyhodu v tom, robit to cez SR. Si si isty, ze je to lacnejsie? Pozri si ponuky na Consorsbank, finvesto, comdirect, ing-diba a podobne. Je to jednoduche, podla mna lacne a mas svaty klud od Finanzamt. Ked si stiahnes ziadosti o otvorenie uctu (bezplatneho) a urobis Postident alebo video-ident mozes za par minut alebo prinajhorsom niekolko malo dni obchodovat.
  Pozri si tie banky, ich cenniky a neblbni…

  • Miroslav Ficko

   Odpovedať Odpovedať 11. decembra 2018

   Zdravim
   vdaka za reakciu ,no chcel by som obchodovat swingovo a taktiez investovat napr. pomocou magic formula alebo nieco podobne … Ked podavam danove priznanie tuna v Nemecku tak musim k tomu dokladovat aj danove zo Slovenska cize davam aj v Nemecku aj na Slovensku . Myslis ze to bude problem na Finanzamte ked budem mat neaky zisk a to zdanim na Slovensku ? Ucet mi uz schvalili v ib pytali sa ma preco mam zamestnavatela v Nemecku ked mam Slovenske obcianstvo vysvetlil som a vsetko ok . Ale prave nad tym som rozmyslal ci to nebude potom problem s danami v Nemecku 🙁

   • Ivan

    Odpovedať Odpovedať 21. decembra 2018

    Ak už nie si daňový rezident na Slovensku a nemáš tam žiadne zdaniteľné príjmy, podávať v SR daňové priznanie nemusíš a daníš všetky svoje celosvetové príjmy v krajine daňového domicilu (nezáleží na trvalom pobyte, ako tu je v diskusii chybne uvedené). To ale záleží od konkrétnej zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia medzi SR a Nemeckom, aby určila, v ktorom štáte si daňový rezident.

    • Tomas

     Odpovedať Odpovedať 13. marca 2019

     Zdravim pani,

     Mam jednu otazku ori registrovani na interactive brokers: vyzaduju danove cislo, ale kedze som fyzicka osoba, ziadne nemam, takze jednoducho zaskrtnut ze ziadne na Slovensku nedavaju? Pyram sa preto, lebo neskor vyskoci okno upozornujuce na to.

     S pozdravom,
     Tomas

     • Norbert Nepela

      14. marca 2019

      Ahoj Tomáš, daňové číslo fyzickej osoby nepodnikateľa je jeho rodné číslo (bez lomítka).

 • Miroslav Ficko

  Odpovedať Odpovedať 8. decembra 2018

  Zdravim Norbert mam otazku ohladom otvarania uctu. Neviem aku mam zvolit adresu kedze pracujem aj platim dane v nemecku no trvale bydlisko aj obcianstvo mam slovenske. Mam teda zvolit Residential Country – Germany a Country of Legal Residence – Slovakia ?

  • Norbert Nepela

   Odpovedať Odpovedať 8. decembra 2018

   Ahoj,
   trvalý pobyt by si mal mať nahlásený tam, kde tráviš 183 a viac dní v roku. Ak je to Nemecko, malo by to byť tam. Toto väčšina ľudí pracujúcich v zahraničí nedodržiava a potom vznikajú situácie, keď človek reálne žije v jednom štáte ale „úradne“ v štáte inom. V každom prípade, pre úradné účely sú smerodajné údaje v Tvojich dokladoch. U akáho brokera si otváraš účet?

   • Miroslav Ficko

    Odpovedať Odpovedať 8. decembra 2018

    Tak mam nahlaseny pobyt aj v Nemecku a som tu v podstate cely rok ale doklady mam stale Slovenske kedze tam mam aj trvale bydlisko . Takze tam mam dat cisto Residential Country – Slovakia ? Ucet otvaram v interactive brokers

    • Norbert Nepela

     Odpovedať Odpovedať 8. decembra 2018

     Ak máš trvalý pobyt na Slovensku, uvádzaš Slovensko.

     • Jozef

      9. decembra 2018

      Nie je to celkovo pravda. V SRN neexistuje nieco ako prechodny pobyt z pohladu slovenskych zvyklosti. Zweiter Wohnsitz sa tomu podoba asi najviac, ale to je cele trolinku inak ponimane. miro je obcan eu zije v srn kde plati dane a preto ma prakticky trvaly pobyt tam a na sr niem

     • Norbert Nepela

      10. decembra 2018

      Slovenská legislatíva jasne hovorí, že ak sa niekde zdržuje viac ako 183 dní v roku, má povinnosť si „vyriešiť“ trvalý pobyt tam. Teda ak žijem väčšinu času v SRN, podľa slovenských zákonov som povinný si tam zriadiť trvalý pobyt (akokoľvek sa to tam oficiálne nazýva). V dôsledku je potrebné si trvalý pobyt na Slovensku odhlásiť. Toľko legislatíva. Prax je evidentne trochu iná 😉 Ale máš pravdu, z právneho pohľadu by teda nemal mať na Slovensku trvalý pobyt.

   • Ivan

    Odpovedať Odpovedať 21. decembra 2018

    Norbert: To nie je pravda. Trvalý pobyt a daňový domicil je niečo úplne iné! Trvalý pobyt v zahraničí si nevybavíš len tak, ale až po 5 rokoch nepretržitého pobytu v krajine (platí vo vačšine krajín EU, určite napr. v ČR).

    Zároveň, ak sa viac než cca tuším 180 dní zdržiavaš napr. v tom Česku, tak si z pohľadu českých zákonov považovaný za daňového rezidenta (daňový domicil) Českej republiky. Zároveň ale podľa slovenských zákonov, keď máš trvalý pobyt na Slovensku, si považovaný za daňového rezidenta Slovenskej republiky. (Trvalý pobyt možeš mať hocikde a nikto ťa nemože donútiť si ho zmeniť, neexistuje taká povinnosť).

    Keďže si v takom prípade považovaný za daňového rezidenta dvoch štátov, treba tento konflikt vyriešiť na základe zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia s príslušným štátom. Zmluva s ČR v mojom prípade hovorí, že som rezidentom ČR, keďže tu mám stredisko životných záujmov, stály byt apod. Viď https://www.financnasprava.sk/sk/obcania/dane/dan-z-prijmov/obcania-sr-v-zahranici#KonfliktDvojitejRezidencie

    Tzn. pri registrácii na Degiru som uviedol trvalý pobyt na Slovensku a daňovú rezidenciu v ČR.

    • Norbert Nepela

     Odpovedať Odpovedať 27. decembra 2018

     Ivan, ďakujem za uvedenie na pravú mieru. Pozrel som to detailnejšie, samozrejme, máš pravdu.

 • Michal Masar

  Odpovedať Odpovedať 18. novembra 2018

  Zdravím Norbert, mám otázku k brokerovi Lynx. Minimálny vklad 2000€ je považovaný ako úvodný minimálny vklad na vytvorenie účtu, alebo sa jedná o akýkoľvek pravidelný vklad, ktorý budem chcieť vykonať počas môjho pravidelného investovania (môj plán je nakupovať za cca 800€ kvartálne)? Dík, Michal

  • Norbert Nepela

   Odpovedať Odpovedať 20. novembra 2018

   Ahoj Michal,
   2000 Eur je minimálny úvodný vklad. Následné vklady nie sú zdola ani zhora obmedzené.
   Noro

  • janci

   Odpovedať Odpovedať 8. júna 2020

   Lynx dáva výnimky, treba im napísať. Podla mňa ak chces 800 kvartálne tak ti to schvália.

   • Michal

    Odpovedať Odpovedať 8. júna 2020

    Ten vklad navysili na 4tis nedavno a tiez sa sepkalo, ze vedia na vynimku dat 2 tis. no pytal som primao ich a nie je to pravda. Takze na vynimky by som neveril. Ako kvartalne moze investovat 800 ako chce, to problem nie je, ale zacat bude musiet vkladom 4 tis.

    • Patrik

     Odpovedať Odpovedať 8. júna 2020

     Ak ti môžem dať tip, tak ich predajný agent TRIM broker – majú vlastný web – ti dokážu znížiť počiatočný vklad do Lynx. Kontaktuj ich.

 • Jerdna81

  Odpovedať Odpovedať 17. novembra 2018

  Dobry den. Nema niekto skusenosti s brokerom Cap trader? Ide o nemeckeho sprostredukuceho brokera pre interactive brokers, cize nieco ako Lynx akurat ma oproti Lynxu vyhodnejsie poplatky – napr. Xetra 0.1% od 4 EUR, USA od 2 USD atd.

  • Andrej

   Odpovedať Odpovedať 4. apríla 2020

   Cap Trader vypada ako najlepsi broker pre eu investorov, ktory chcu investovat 2k-100k euro do us, eu akcii a etf v eurach. Ja som si prave vytvoril ucet cez Tradestation Global, co je UK introduction broker pre Interactive Brokers. TG ma este nizsie poplatky ako CapTrader, lenze okrem US akcii chcem este kupit niektore ETF v eurach z nejakej europskej burzy. Tradestation Global ich ponuka jedine v librach na londnyskej burze a nema ziadny telefon ani livechat podporu, tak som zvedavy co mi odpisu na email.

 • Karol

  Odpovedať Odpovedať 11. novembra 2018

  Zdravim Vás Norbert, chcel by som sa opýtať ohľadom IB. Nový účet keď sa otvára, nemusí to byť min 10000 iba pri investovani, alebo aj pri iných typoch obchodovania, napr opcie?

  • Norbert Nepela

   Odpovedať Odpovedať 11. novembra 2018

   Zdravím Karol,
   po novom už IB nevyžaduje minimálny úvodný vklad pre cash účet a len 2000 USD pre margin účet. Stále však platí, že do výšky účtu 2000 USD človek platí „activity fee“ 20 USD mesačne a od 2000 do 100 000 USD platí 10 USD mesačne. T.j., stále sa pri nízkom objeme prostriedkov a nízkom počte transakcií viac oplatí na úvod Lynx ako IB.

   • Karol

    Odpovedať Odpovedať 18. novembra 2018

    Skvelé, ďakujem pekne. Ja chcem aj obchodovat opcie a popritom aj investovať, tak to bude v pohode.

 • Nela

  Odpovedať Odpovedať 10. novembra 2018

  Dobry den,
  Ja mam otvoreny ucet vo fio. V case otvarania bol poplatok 0,15% min 9,95eur, vyhodnejsi pre mna ako 0,12% u Lynx, lebo min suma bola ak dobre pamatam 12eur. Inak nemam ziadne ine poplatky za ucet. Pre mna kamenna pobocka je skor vyhoda ale realne tam aj tak clovek zajde minimalne. Takze fio az tak drahe nie je. Jedina nevyhoda, co som casom zistila je mierne obmedzenie ponuky burz, kde fio investuje, co som na zaciatku neriesila, lebo moj ciel primarne bola xetra. Ak chcete investovat napr. priamo dolare musite ist cez nyse.

  • Norbert Nepela

   Odpovedať Odpovedať 11. novembra 2018

   Fio je aktuálne s 9,95 Eur výrazne drahší ako uvedená štvorka brokerov. Okrem toho som svojho času mal celkom problém s kvalitou exekúcie, čo údajne (podľa skúseostí viacerých našich členov) stále pretrváva. Takže preto som fio nezaradil. Kamenná pobočka je pozostatok doby minulej, aj keď ako psychologický faktor to beriem.

 • Daniela

  Odpovedať Odpovedať 7. novembra 2018

  Super článok, ďakujem za info 🙂 zaujímalo by ma čo hovoríte na fio a eToro v prípade ak robím 1 obchod za pol roka v max. hodnote 1000 €.
  Ďakujem.

  • Norbert Nepela

   Odpovedať Odpovedať 11. novembra 2018

   eToro je social trading platforma, nepovažujem ju za brokerage typu IB. Lynx a podobne. Skôr by som eToro prirovnal k platforme covesting.com, ktorú pred pár rokmi kúpil Interactive brokers.

 • Štefan

  Odpovedať Odpovedať 29. októbra 2018

  Ahojte.
  (otázky pre všetkých)
  Prosím vás, má niekto skúsenosti v brokerom LYNX?
  Dosť mi vadí, že nemá automatickú konverziu meny.

  Cez akého brokera obchodujete? stratégiu „buy and hold“?

  • Norbert Nepela

   Odpovedať Odpovedať 30. októbra 2018

   Ahoj,
   Lynx je broker, ktorý využíva na obchodovanie platformu aj technológiu Interactive Brokers (IB), pričom oproti IB majú výhodu v slovenskej/českej podpore a v tom, že sú lacnejší za predpokladu, že realizuješ max 2 obchody mesačne a hodnota Tvojho investičného účtu je nižšia ako 100 tis. USD. Spoľahlivosťou a úrovňou služieb inak nie je rozdiel.

   Automatická konverzia meny pri cash účte bola len pri DeGiro a má ju tiež XTB. Lynx aj IB myslím majú automatickú konverziu len pri margin účtoch (čo po novom nie je problém, len treba vložiť min. 2000 USD).

   Ja osobne obchodujem „buy and hold“ cez Interactive brokers.
   Do čoho si plánoval investovať?

 • Jano

  Odpovedať Odpovedať 24. októbra 2018

  Ahoj,

  super článok. Musím však upozorniť na fakt že v pripade ak sa registrujete na De giro, pri zadávaní IBANU neprijma slovenské banky resp. účty so slovenským ibanom. Bez zadania ibanu Vám registrácia nie je možná. Neviete ako to riešit?

  • Norbert Nepela

   Odpovedať Odpovedať 24. októbra 2018

   Ahoj,
   ďakujem 🙂 Problém s IBAN-om sa týka niektorých „mutácií“ DeGiro, napr. nemeckej, pričom ide o spôsob implementácie smernice proti praniu špinavých peňazí. Pokiaľ viem, tak írska mutácia DeGiro takýto problém nemá. Cez ktorú mutáciu ideš?

   • Jano

    Odpovedať Odpovedať 24. októbra 2018

    Praveze cez Irsku verziu, cesku som skusat kvoli kurzom neskusal.Kazdopadne po zvyrazeni kolonky na zadanie Ibanu degiro vypise ze nie na uzemi nasej krajiny sluzby neposkytuju.

    • Norbert Nepela

     Odpovedať Odpovedať 24. októbra 2018

     Prosím, vieš mi poslať screenshot na mail info@papucovyinvestor.sk. Preverím to. V každom prípade, ja som s tým pri otváraní nemal problém a mám účet v írskom DeGiro s SK bankovým účtom.

    • Norbert Nepela

     Odpovedať Odpovedať 24. októbra 2018

     Takže, podľa vyjadrenia DeGiro, od 23.10. je otvorenie účtu umožnené len pre rezidentov krajiny, v ktorej má DeGiro pobočku. Slováci si teda aktuálne nový účet u DeGiro už neotvoria, už otvorené účty zostávajú nedotknuté.

 • Maťo

  Odpovedať Odpovedať 17. októbra 2018

  Veľmi dobrý článok, škoda ze som ho nečítal tak v roku 2009, kedy som chcel začať s akciami (veď bola kríza) a skončil som u CFD, čomu sol vtedy až tak veľmi nerozumel…

  • Norbert Nepela

   Odpovedať Odpovedať 17. októbra 2018

   Ahoj Maťo,
   ďakujem, cením si to. V skutočnosti situácia medzi brokermi bola v roku 2009 diametrálne odlišná, takže údaje z článku by vtedy neboli vôbec relevantné 🙂 Ale princípy výberu brokera sú, samozrejme, nadčasové 😉

 • Konstantin Kocian

  Odpovedať Odpovedať 12. októbra 2018

  Dobry den.
  Dakujeme za vyborny clanok.
  Mam par otazok k Lynx,pisete ze
  „U Lynxu za US akcie zaplatíš 0.01 USD za akciu, minimálne 5 USD, maximálne 1% z objemu transakcie. Za EUR akcie a ETF zaplatíš 0.12% z objemu transakcie, minimálne 6 EUR. Lynx však nemá tzv. Activity fee ako IB, takže ak spravíš mesačne maximálne 1-2 transakcie, oplatí sa nákladovo viac Lynx ako IB (avšak len do hodnoty portfólia 100 000 USD).“
  Preco sa oplati Lynx len do hodnoty portfólia 100 000 USD a potom uz skor Interactive brokers?
  Dakujem za odpoved.

  Kosto

  • Norbert Nepela

   Odpovedať Odpovedať 12. októbra 2018

   Je to preto, že IB účtuje paušálnu „activity fee“ len do hodnoty portfólia 100 000 USD. Ak máš na účte viac, platíš len za reálne transakcie, a poplatky u IB sú lacnejšie ako u Lynxu. Príklad: Investujem 1x mesačne do UCITS ETF na Xetre. Ak mám portfólio v hodnote pod 100 000, u IB zaplatím pooplatok 4 Eurá a na konci mesiaca doplatím do 10 USD. U Lynxu zaplatím 6 EUR a nedoplácam nič. Avšak pri portfóliu nad 100 tis. u IB zaplatím iba 4 Eurá a pri Lynxe stále 6 Eur.

 • Karol Koprivnansky

  Odpovedať Odpovedať 30. januára 2018

  Vdaka Norbert,
  ako vzdy k veci a zrozumintelne, ocenujem aj doplnujucu informaciu.

  Pre ostatnych pripsievatelov prikladam este odpoved z DeGiro (NL), ktoru mi medzicasom poslali vo vztahu k Irish website:

  Thank you for your e-mail. The language setting of the platform is always locked to the native language that is used in the country you open the account in. As I expect a language option to become available in the future, I do not think this will become available soon. Currently the only solution is to open an account through our Irish website. These accounts have the language set to English and a base currency in euro. The only downside is that the transaction costs will be slightly higher for the Dutch and Belgian exchange and you won’t have the possibility to make deposits using the iDeal payment method.

  If you have any further questions please do not hesitate to ask.

  With kind regards,

  Met vriendelijke groet,

  Ivo de Vries

  T +31 (0)20 535 34 96
  F +31 (0)20 535 34 99
  I http://www.degiro.nl

  DEGIRO
  Rembrandt Tower – 9th Floor
  Amstelplein 1
  1096 HA Amsterdam

 • Karol

  Odpovedať Odpovedať 29. januára 2018

  Ďakujem za zrozumiteľný prehľad najdôležitejších aspektov pri výbere brokera. Vieme či DeGiro spĺňa odporúčané podmienky nahrady/ochrany vkladov? A tiež kde dochádza k zdaneniu ziskov po ročnom obdobi ak DeGiro účet je otvorený v CR alebo inde-keďže v SR sa otvoriť nedá a zdá sa mi že má výhodné podmienky.
  Vopred ďakujem za názor a zaslúženú prácu papucovych investorov.
  Karol

  • Norbert Nepela

   Odpovedať Odpovedať 29. januára 2018

   Ahoj Karol,
   DeGiro podlieha schéme na ochranu investícií v Holandsku, kde má registrované sídlo. Ochrana je do výšky 20tis EUR. DeGiro však má všetky klientske peniaze v samostatnej spoločnosti, ktorej jediným predmetom činnosti je práve držať prostriedky a investície klientov, čiže v prípade úpadku DeGiro sa klientske peniaze nedostanú do konkurznej podstaty. Preto DeGiro tvrdí, že ochrana 20tis. je úplne postačujúca, pretože riziko straty peňazí nehrozí.
   To, kde si otvoríš účet, nemá vplyv na to, kde zdaňuješ príjmy. Tvoj daňový domicil je určený buď Tvojím trvalým podbytom alebo miestom, odkiaš poberáš väčšinu príjmov. Čiže pre väčšinu Slovákov to bude práve Slovensko.

   DeGiro je síce asi najlacnejší broker na trhu, no oproti iným má aj nevýhody – nedokážeš nakupovať ETF domicilované v USA a majú pobiednejší reporting. Na druhej strane, poplatky sú naozaj nízke a nepotrebuješ vysoký minimálny počiatočný vklad – stačí 1 Euro. Výber brokera je vždy o viacerých faktoroch, ale to si si už prečítal v článku 🙂

   • Tomas

    Odpovedať Odpovedať 3. februára 2020

    Dobry den,

    neviete prosim, aky vyhodny/nevyhodny je kurz EUR/USD v Lynxe? Momentalne mam Fio, kde si viem z EUR do USD previest za cca 1.07 ale naspat az za 1.13, co mi vzhladom na to, ze sa zaujimam primarne o americke akcie a ETF pride celkom dost (napr na 500 eurach vznikne takto “strata” skoro 30 eur).
    Su takto rozdielne kurzy bezne aj pri inych brokeroch, resp neviete, ako je to pri Lynxe?

    Dakujem,

    • Norbert Nepela

     Odpovedať Odpovedať 4. februára 2020

     Lynx, cez Interactive Brokers platformu ponúka reálny trhový kurz, spread je veľmi malý. Za transakciu zaplatíš 2,- Eurá. Pri FIO evidentne nenakupuješ na trhu, ale u market makera, ktorý si stanovuje vysoký spread, na ktorom zarába.

     Peniaze si môžeš ale konvertovať a posielať na brokerský účet cez Revolut.

Pridaj komentár

* Povinný údaj