Cez koho investovať – výber brokera

Toto je významný update/upgrade článku, ktorý bol pôvodne publikovaný 19.7.2014

Ak chceš ako fyzická osoba investovať na burze, či už do akcií, dlhopisov, ETF, či čohokoľvek iného, nevyhnutne budeš potrebovať účet u brokera

Broker je spoločnosť oprávnená obchodovať na kapitálových trhoch, ktorá Ti sprostredkuje realizáciu transakcií (nákupov a predajov) podľa Tvojich pokynov. Aj keď stále ešte existujú tradiční, tzv. kamenní brokeri (do tejto kategórie patria napríklad banky), vo väčšine prípadov už ide o spoločnosti, ktoré svoje služby ponúkajú primárne online. To však neznamená, že by „online“ brokeri boli menej spoľahliví ako tí kamenní. A dokonca už ani neplatí, že rozsah služieb je užší.

Ako vybrať správneho brokera?

Neexistuje univerzálne pravidlo, podľa ktorého stanovíš, ktorý broker je „správny“. Každý máme inú situáciu, iný stupeň znalostí, inú stratégiu, iné očakávania. Dá sa však pomenovať niekoľko oblastí, na ktoré sa pri výbere brokera sústrediť:

 • Dôveryhodnosť a reputácia – Ako dlho je broker na trhu? Akej regulácii podlieha? Aký je „veľký“? Aké sú jeho hodnotenia používateľmi a nezávislými inštitúciami?
 • Poplatky – Akýmsi “pravidlom pravej ruky” je, že celková výška poplatkov (nákup + správa + predaj) by nemala presiahnuť 1% hodnoty investície. Závisí teda od toho, aké sumy budeš investovať.
 • Rozsah pokrývaných trhov a „tried aktív“ – Chceš investovať len do akcií? Alebo aj do dlhopisov, ETF, cudzích mien, komodít, derivátov, … A stačia Ti americké burzy, alebo chceš aj európske či ázijské? Daj pozor na brokerov, ktorí obchodujú len deriváty (napr. CFD). Tieto sa síce tvária ako napr. akcie, ale nestávaš sa reálnym vlastníkom a tým pádom nedostávaš ani dividendy.
 • Ochrana účtu pre prípad insolventnosti brokera, podvodu alebo odcudzenia
 • Minimálny počiatočný vklad – Koľko minimum peňazí musím na úvod vložiť a aký je minimálny povolený zostatok
 • Dodatočné služby – Aký komplexný reporting poskytuje broker? Aké dodatočné nástroje, analýzy, a pod. dáva k dispozícii?
 • Zákaznícky servis a podpora – Ako na teba pôsobí kontakt s nimi, ako ti “sadne” platforma na zadávanie príkazov (je prehľadná, prispôsobiteľná, …)

Z čoho vyberať?

Na Slovensku dostupných je niekoľko relevantných brokerov. V skutočnosti je ich viac, len som sa snažil spraviť úvodný filter a predstaviť predovšetkým tých, o ktorých stojí za to uvažovať.

Takže, tu sú:

 • Interactive Brokers
 • Lynx
 •  DeGiro (update 24.10.2018: od 23.10.2018 si už Slováci účet u DeGiro neotvoria. DeGiro aktuálne umožňuje otvoriť účet iba rezidentom krajín, v ktorých má pobočky. Už otvorené účty zostávajú nedotknuté.)
 • XTB Brokers

Poďme sa na nich teraz pozrieť detailnejšie:

Interactive Brokers

Interactive brokers (IB) sú americká spoločnosť s históriou od roku 1977, pričom meno Interactive brokers prvýkrát použila v roku 1993. Pod symbolom IBKR sú obchodovaní na burze v New Yorku (NYSE). Ich vlastné imanie v roku 2018 dosiahlo 6 miliárd USD. Sídlo majú v USA, no pobočky majú v Kanade, Austrálii, Británii, Japonsku, Indii a Hong-Kongu. Pýšia sa investičným ratingom od Standard & Poor’s. Okrem regulácie zo strany SEC sú členmi NYSE, SIPC, FINRA a podliehajú regulácii príslušných orgánov v jednotlivých krajinách pôsobenia. V rokoch 2012 až 2018 získali od v hodnotení Barron’s ocenenie Best Online Broker.

IB ponúka cez svoju platformu Trader Workstation prístup na 120 trhov v 26 krajinách a umožňuje obchodovať v 22 rôznych menách. Ponúka prakticky plnú škálu produktov od akcií, dlhopisov, ETF, opcií, až po finančné deriváty a forex.

U IB si dokážeš otvoriť dva základné typy účtov – „cash“ a „margin“. Pri „Cash“ účte môžeš obchodovať len s prostriedkami, ktoré máš na účte (tzn. žiadna „páka“) a minimálny počiatočný vklad IB od tohto roku už nevyžaduje. Ak chceš maržový (margin) účet, potrebuješ na úvod vložiť najmenej 2000 USD alebo ich ekvivalent.

Ochrana účtu je poňatá veľmi štedro. Ide o kombináciu ochrany zo strany SIPC (Securities Investor Protection Corporation) a komerčného poistenia u Lloyd’s. Výška krytia je do 30 mil. USD per typ účtu (z toho max. 1 mil. cash), avšak maximálne do kombinovanej výšky 150 mil. USD (pre prípad, že máš viacej typov účtov). Ochrana sa, samozrejme, vzťahuje na „zlyhania“ na strane brokera (úpadok, sprenevera, …), nie na poklesy trhu.

Čo sa týka poplatkov, tak v princípe za obchody na US burzách (akcie, ETF, Warranty) zaplatíš 0.005 USD za akciu, minimálne však 1 USD a maximálne 1% z ceny obchodu. Okrem toho platíš ďalšie transakčné poplatky a FINRA poplatky, ktoré sumárne predstavujú 0.000132 USD za akciu.

Na európskych burzách je to už horšie, platíš 0.1% z ceny transakcie, minimálne však 4 EUR, maximum väčšinou nie je stanovené. Minimálna cena sa tiež odvíja od krajiny, burzy a tiež meny transakcie, 4 Eurá sú za Euro denominované transakcie. IB pri cash účte neposkytuje automatickú konverziu meny, len pri maržovom. Za konverziu EUR na USD resp. naopak tak zaplatíš cca 4 Eurá.

IB však účtuje tzv. „Activity fee“. Ide o akési predplatné na transakcie vo výške 10 USD (alebo ekvivalentu v inej mene) mesačne na všetky účty s hodnotou nižšou ako 100 000 USD. To znamená, že ak máš účet v hodnote do 100 000 USD a spravíš počas mesiaca transakcie s poplatkami menšími ako 10 USD, bude Ti na konci mesiaca doúčtovaná suma do 10 USD. Pri hodnote účtu nižšej ako 2000 USD stúpne tento poplatok na 20 USD mesačne.

IB obchodovacia platforma (v ponuke je online WebTrader a stiahnuteľná aplikácia TraderWorkstation a tiež mobilná aplikácia) ponúka množstvo funkcií. Primárne je určená aktívnym obchodníkom, takže Papučový investor väčšinu z funkcií nevyužije (používateľský manuál k Trader Workstation má vyše 1500 strán). Moja obľúbená funkcia je však Rebalansovanie, kde si nastavíš požadované percentuálne váhy jednotlivých investícií a IB automaticky vygeneruje potrebné obchodné príkazy. Okrem toho z online Account Management rozhrania máš prístup k bohatým možnostiam reportingu, v princípe si dokážeš „naklikať“ takmer akýkoľvek report chceš.

Podporu dokážeš dostať buď telefonicky, cez správu alebo formou online chat-u v anglickom jazyku. Celková úroveň podpory je podľa môjho názoru vyhovujúca.

Nakoniec je dôležité poznamenať, že IB sa pýši najlepšou exekúciou obchodov – t.j. garantuje najlepšiu cenu na trhu. K tomuto slúži ich „smart routing“ algoritmus. Aj keď pre dlhodobých investorov toto nie je až tak dôležité, pre trader-ov je táto funkcionalita kritická.

Lynx

Lynx bol založený v roku 2006 v Holandsku a aktuálne má zastúpenie v 9 krajinách Európy, vrátane Čiech a Slovenska. Počas svojho pôsobenia získal viacero ocenení najlepšieho v  brokera Holandsku od investičných časopisov ako Beleggers Belangen, Handelsblatt, či Cash.

Lynx je v podstate Interactive Brokers technológia zabalená do Lynx „krabičky“. To znamená, že obchodovacia platforma, pokrytie trhov, produktov a mien, kvalitná exekúcia príkazov, regulácia, ochrana účtu, reporting a doplnkové funkcie sú totožné s Interactive Brokers. Dokonca aj proces otvorenia účtu je veľmi podobný (a relatívne rozsiahly a pre začiatočníka aj trochu komplikovaný).

Čím sa Lynx od IB líši, sú tri základné veci: minimálny vklad, poplatky a podpora.

U Lynxu si otvoríš účet, cash aj maržový, s minimálnym vkladom 2000 EUR.

U Lynxu za US akcie zaplatíš 0.01 USD za akciu, minimálne 5 USD, maximálne 1% z objemu transakcie. Za EUR akcie a ETF zaplatíš 0.12% z objemu transakcie, minimálne 6 EUR. Lynx však nemá tzv. Activity fee ako IB, takže ak spravíš mesačne maximálne 1-2 transakcie, oplatí sa nákladovo viac Lynx ako IB (avšak len do hodnoty portfólia 100 000 USD). Okrem toho však má Lynx poplatok za výbery z účtu. Vždy prvý výber v kalendárnom mesiaci je zadarmo. Všetky ďalšie sú spoplatnené sumou 300CZK / 8 EUR / 10 USD.

Veľmi dôležitou výhodou Lynxu oproti IB je telefonická podpora v českom jazyku. Takže ak máš problém s angličtinou, alebo len proste preferuješ na komunikáciu český jazyk, Lynx je pre Teba vhodnejší.

DeGiro

(update 24.10.2018: od 23.10.2018 si už Slováci účet u DeGiro neotvoria. DeGiro aktuálne umožňuje otvoriť účet iba rezidentom krajín, v ktorých má pobočky. Už otvorené účty zostávajú nedotknuté.)

DeGiro vznikol v roku 2013 v Holandsku. Je regulovaný Holandským Úradom pre Finančný trh (AFM) a holandskou centrálnou bankou (DNB). Aktuálne pôsobí v 18 krajinách Európy, vrátane Čiech. Počas svojej krátkej histórie získal viacero ocenení za najlepšieho/najlacnejšieho „execution-only“ online brokera od Financial Times, Investors Chronicle, Investir, či Handelsblatt. Na svojich stránkach zverejňuje aktuálne štatistiky hopodárenia, k 30.6.2018 dosiahol polročné tržby vyše 27 mil. EUR, čo je oproti roku 2017 nároast o 41% a počet účtov sa za rok zvýšil o 64% na vyše 305 tisíc. DeGiro je na najlepšej ceste stať sa najväčším európskym online brokerom.

Umožňuje obchodovať na vyše 60 burzách v 30 krajinách sveta a rozsah produktov je praktiky rovnaký ako pri IB  a Lynxe. U DeGiro si môžeš otvoriť základný alebo maržový účet s minimálnym vkladom 1 Euro. Proces otvorenia účtu je pritom veľmi rýchly, podstatne rýchlejší ako pri IB alebo Lynx. Dôležité však je, že účet si otváraš v konkrétnej krajine a v konkrétnej mene a v konkrétnom jazyku, takže pre slovenského investora je najlepšie otvoriť si účet v krajine používajúcej EURO a podľa preferencií buď angličtinu, nemčinu alebo španielčinu. Pri otvorení si účtu v Čechách totiž budeš mať účet v CZK a budeš tak vystavený permanentnej hrozbe kurzových pohybov.

Ochranu účtu má DeGiro vyriešenú tak, že účty spadajú pod holandskú ochrannú schému investícií a sú pre prípad úpadku brokera alebo sprenevery chránené do výšky 20 000 EUR. DeGiro poukazuje na skutočnosť, že všetok klientsky majetok je oddelený nielen na samostatných účtoch, ale aj fyzicky, a to v samostatnom truste (spoločnosti), ktorého jedinou činnosťou je správa majetku klientov a nesmie vykonávať žiadnu inú komerčnú činnosť. V princípe ide o veľmi bezpečné nastavenie, je však na každom z nás, aby sme posúdili dostatočnosť tohto zabezpečenia pre náš pokoj duše.

Poplatky sú oblasťou, v ktorej DeGiro exceluje. Za US akcie zaplatíš za transakciu 0.50 USD + 0,004 USD / akciu. Nenašiel som nič lacnejšie nikde. V rámci Európy je cena za transakciu pri akciách vo väčšine prípadov 4 EUR + 0.058% z objemu transakcie. ETF nakúpiš za 2 EUR + 0.038% za transakciu, s výnimkou zoznamy tzv. „free“ ETF, ktoré nakúpiš bez poplatku. Okrem toho DeGiro účtuje poplatok 2.50 EUR ročne za každú burzu, na ktorej si počas roka realizoval transakciu alebo držíš pozíciu. Dobrým bonusom pri DeGiro je automatická konverzia meny aj pri basic cash účte. Nemusíš sa starať o prevody z jednej meny na inú, DeGiro za poplatok 0.1% zamení Tvoje EUR na potrebnú menu a zrealizuje transakciu. Nevýhodou tohto však je, že keď investíciu v cudzej mene odpredáš, prípadne z nej prijmeš dividendy, tieto sumy sa tiež automaticky konvertujú na základnú menu (EUR). Čiže ak pravidelne investuješ do US akcií, vždy pri predaji prechádzaš konverziou na EUR a pri nákupe na USD, spolu so zaplatením 0.1% poplatku.

DeGiro naozaj ponúka minimálne poplatky. Dokáže tak učiniť aj preto, že v rámci otvárania účtu dávaš súhlas na tzv. „securities lending“, t.j. k tomu, že Tvoje akcie/ETF budú môcť byť za zábezpeku požičané tzv. „Short sellerom“, t.j. tým, ktorí špekulujú na pokles ceny, požičajú si akcie, ktoré predajú a po  poklese ceny znovu nakúpia a vrátia. Ide o relatívne bežnú prax. Podobnú možnosť, avšak ako voliteľnú, ponúka aj IB pre účty s viac ako 50 000 USD s tým, že výnos môže prestavovať aj vyše 4% ročne. DeGiro Ti za takéto požičiavanie peniaze neplatí, ale pretavuje benefit do nižších poplatkov. Ak však chceš, aby Tvoje pozície neboli požičiavané, môžeš si otvoriť aj tzv. Custody účet. Vtedy budú pozície len Tvoje, avšak budeš platiť výrazne vyššie poplatky a tiež poplatok za pripísanie dividend.

DeGiro má svoju vlastnú obchodnú platformu, ktorú pristúpiš buď online alebo cez mobilnú aplikáciu. Funkcie sú jednoduché a základné, ako prináleží „execution only“ brokerovi. Dokážeš efektívne vyhľadať titul, zrealizovať transakciu, pozrieť si portfólio, jeho výkonnosť a históriu transakcií, a tiež aktuálny vývoj trhov. Ale sofistikované trading funkcie ako pri IB a Lynxe, určite nehľadaj.

Čo sa týka reportingu, tak dostaneš každoročne základný report pre daňové účely. Sofistikovanejšie analýzy si budeš musieť urobiť sám.

Veľkou výhodou DeGiro je, že nech si otvoríš účet v ktorejkoľvek krajine, dokážeš zavolať na zákaznícku podporu do Čiech. Z mojej skúsenosti je podpora cez maily dosť pomalá, ale telefonicky počas úradných hodín je dostatočne efektívna a kvalitná.

Ak máš na úvod len málo financií, ide Ti primárne o výšku poplatkov a nehľadáš sofistikované funkcie, DeGiro je výborný kandidát.

XTB Brokers

V poslednej dobe sa na trh fyzických akcií a ETF „posunul“ aj dovtedy čisto forex a derivátový poľský XTB Brokers. Na trhu je už vyše 14 rokov a za ten čas sa v oblasti forexu a CFD prepracoval medzi svetovú špičku. Pôsobí v 13 krajinách Európy. Otvorením sa fyzickým aktívam sa snaží osloviť aj tradičných „buy and hold“ investorov.

XTB ponúka prístup k fyzickým akciám a ETF na burzách v USA a v Európe, a tiež k obchodovaniu CFD na Forex, komodity, indexy a krytptomeny. Pre „Papučového“ investora sú z tejto ponuky zaujímavé hlavne fyzické akcie a ETF, avšak XTB ponúka zatiaľ dohromady niečo menej ako 2000 akciových titulov, z čoho takmer 1000 je amerických, zvyšok európskych. ETF je na výber 76 (z cca 1400 UCITS ETF v dostupných v EÚ). Z tohto pohľadu je výber dosť obmedzený, aj keď plány XTB sú do budúcnosti tento zoznam rozširovať. Dnes však nakúpiš len cca 1000 US spoločností a o niečo menej európskych, avšak sú tam všetky veľké a známe spoločnosti. Ako jediný z uvedenej štvorice XTB neumožňuje obchodovať opcie.

XTB ponúka jeden druh účtu na obchodovanie všetkého, čo má v ponuke. Tento účet si otvoríš relatívne jednoducho online, pričom nie je stanovený žiaden minimálny vklad. Ochrana účtu je v súlade s poľskými reguláciami, a to 100% do výšky 3000 Eur a 90% do výšky 22000 Eur. Majetok klientov je v súlade s európskou legislatívou držaný na samostatných účtoch, ktoré v prípade úpadku brokera ostanú klientom, čo je  v línii s ostatnými brokermi.

Z pohľadu poplatkov sa XTB pohybuje niekde medzi DeGiro a Lynxom, bližšie k Lynxu. Za akcie a ETF zaplatíš za transakciu 0.12% z hodnoty transakcie, minimálne však 4.99 EUR (resp. 4.99 USD pre US akcie). Pri CZ akciách je to 0.2% a 350 CZK. Žiadne ďalšie poplatky neplatíš, avšak ak budeš neaktívny jeden rok, začne sa Ti účtovať poplatok 10 EUR mesačne, kým na účte budú peniaze.

XTB ponúka obchodovaciu platformu X-Station, ktorá poskytuje niektoré zaujímavé možnosti, ktorými sa podobá na Trader Workstation od IB, napríklad základný akciový screener, analýza trhového sentimentu, analýzy grafov (technická analýza), alebo možnosť exportu histórie transakcií do .csv formátu (môžeš si spracovať vlastný report). Taktiež máš k dispozícii analýzy trhov. Obchodná platforma je dostupná online, ako mobilná aplikácia alebo ako desktop aplikácia na PC. Výhodou je, že aplikácia bezplatne ponúka dáta v reálnom čase, nie dáta oneskorené o 15 minút, ako je to štandard pri cash účtoch ostatných brokerov.

XTB, rovnako ako DeGiro, ponúka automatickú konverziu meny. Ku konverznému kurzu sa ako poplatok pripočíta 0.5%, platí sa pri nákupe aj predaji.

XTB tiež prevádzkuje vlastnú analyticko-komentárovú stránku a ponúka viacero vzdelávacích webinárov a iných aktivít. A tiež je dôležitá podpora v slovenskom jazyku.

XTB je teda skôr pre tých, ktorým nevadí obmedzená ponuka akcií a ETF, majú na úvod relatívne málo peňazí a chcú od obchodovacej platformy viac, ako len zadať príkaz a pozrieť na stav portfólia.

Na záver

Samozrejme, možností brokerov je mnoho. Vybral som len tých, ktorí umožňujú nakupovať fyzické akcie a ETF a zároveň sú poplatkovo lacní. Možno som mohol začleniť ešte Fio, avšak ich poplatky za transakciu sa mi zdajú už príliš vysoké a celková pridaná hodnota oproti uvedeným nie je veľká. Okrem toho treba ísť fyzicky na pobočku, čo v dnešnej dobe považujem za negatívum.

Takže na záver to zhrniem nasledovne: Každý broker má svoje plusy a mínusy a nie je jeden, ktorý vyhovuje všetkým najlepšie. Odvetvovým štandardom je Interactive brokers, ktorý je najväčší, najstarší, najsilnejší, najbezpečnejší a má najsilnejšiu platformu a služby. Na oplátku vyžaduje najvyššie počiatočné vklady a otázka je, či to všetko naozaj potrebuješ. Na opačnej strane je DeGiro, ktorý je najlacnejší. Bodka. Nič viac.

 

Ktorého brokera preferuješ Ty a prečo? Daj mi vedieť v komentároch.

34 Komentárov

 • Matej Petrgal

  Odpovedať Odpovedať 11. decembra 2018

  Zdravim vospolok,

  mam otazku ohladne zalozenia uctu v DeGiro. Kedze od 23.10 to s SK uctom nejde, aky by ste mi odporucali najlepsi postup?
  Napadlo ma jedine nieco ako otvorit si ucet v CZ/Rakuskej banke a zalozit si ucet v DeGiro s nim…

  Alebo mate lepsi napad?

  Dakujem za tipy

  Matej

  • Norbert Nepela

   Odpovedať Odpovedať 14. decembra 2018

   Ahoj,
   tu nejde ani o to, z ktorej banky pošleš. Pri registrácii do DeGiro už nedokážeš vybrať Slovensko ako krajinu svojho domicilu/bydliska. Čiže ako Slovák si nový účet neotvoríš, nech máš banku kdekoľvek. Ak už ale účet máš, peniaze tam pošleš len z banky z krajín, kde má DeGiro pobočky. Napríklad vieš poslať z mBank (poľská banka), či z Fio banky (česká banka), ale nie z Tatry či VUB či SLSP.

 • Jozef

  Odpovedať Odpovedať 9. decembra 2018

  Ahoj Miro,
  nechapem, preco chces robit obchody cez SR. Kedze platis dane v srn, platis ich za celosvetove prijmy a musis priznat a zdanit aj ucty a obchody v SR (a inde). A to by som ti aj radil 😉
  To si ani nechcem predstavit tie vsetky formalne problemy okolo zdanovania tychto obchodov a vynosov z nich (Kapitalertragssteuer, Kirchensteuer atd a preklady a dokladovanie…).
  Neviem co presne a kde chces kupit, ale neviem si predstavit ziadnu vyhodu v tom, robit to cez SR. Si si isty, ze je to lacnejsie? Pozri si ponuky na Consorsbank, finvesto, comdirect, ing-diba a podobne. Je to jednoduche, podla mna lacne a mas svaty klud od Finanzamt. Ked si stiahnes ziadosti o otvorenie uctu (bezplatneho) a urobis Postident alebo video-ident mozes za par minut alebo prinajhorsom niekolko malo dni obchodovat.
  Pozri si tie banky, ich cenniky a neblbni…

  • Miroslav Ficko

   Odpovedať Odpovedať 11. decembra 2018

   Zdravim
   vdaka za reakciu ,no chcel by som obchodovat swingovo a taktiez investovat napr. pomocou magic formula alebo nieco podobne … Ked podavam danove priznanie tuna v Nemecku tak musim k tomu dokladovat aj danove zo Slovenska cize davam aj v Nemecku aj na Slovensku . Myslis ze to bude problem na Finanzamte ked budem mat neaky zisk a to zdanim na Slovensku ? Ucet mi uz schvalili v ib pytali sa ma preco mam zamestnavatela v Nemecku ked mam Slovenske obcianstvo vysvetlil som a vsetko ok . Ale prave nad tym som rozmyslal ci to nebude potom problem s danami v Nemecku 🙁

 • Miroslav Ficko

  Odpovedať Odpovedať 8. decembra 2018

  Zdravim Norbert mam otazku ohladom otvarania uctu. Neviem aku mam zvolit adresu kedze pracujem aj platim dane v nemecku no trvale bydlisko aj obcianstvo mam slovenske. Mam teda zvolit Residential Country – Germany a Country of Legal Residence – Slovakia ?

  • Norbert Nepela

   Odpovedať Odpovedať 8. decembra 2018

   Ahoj,
   trvalý pobyt by si mal mať nahlásený tam, kde tráviš 183 a viac dní v roku. Ak je to Nemecko, malo by to byť tam. Toto väčšina ľudí pracujúcich v zahraničí nedodržiava a potom vznikajú situácie, keď človek reálne žije v jednom štáte ale “úradne” v štáte inom. V každom prípade, pre úradné účely sú smerodajné údaje v Tvojich dokladoch. U akáho brokera si otváraš účet?

   • Miroslav Ficko

    Odpovedať Odpovedať 8. decembra 2018

    Tak mam nahlaseny pobyt aj v Nemecku a som tu v podstate cely rok ale doklady mam stale Slovenske kedze tam mam aj trvale bydlisko . Takze tam mam dat cisto Residential Country – Slovakia ? Ucet otvaram v interactive brokers

    • Norbert Nepela

     Odpovedať Odpovedať 8. decembra 2018

     Ak máš trvalý pobyt na Slovensku, uvádzaš Slovensko.

     • Jozef

      9. decembra 2018

      Nie je to celkovo pravda. V SRN neexistuje nieco ako prechodny pobyt z pohladu slovenskych zvyklosti. Zweiter Wohnsitz sa tomu podoba asi najviac, ale to je cele trolinku inak ponimane. miro je obcan eu zije v srn kde plati dane a preto ma prakticky trvaly pobyt tam a na sr niem

     • Norbert Nepela

      10. decembra 2018

      Slovenská legislatíva jasne hovorí, že ak sa niekde zdržuje viac ako 183 dní v roku, má povinnosť si “vyriešiť” trvalý pobyt tam. Teda ak žijem väčšinu času v SRN, podľa slovenských zákonov som povinný si tam zriadiť trvalý pobyt (akokoľvek sa to tam oficiálne nazýva). V dôsledku je potrebné si trvalý pobyt na Slovensku odhlásiť. Toľko legislatíva. Prax je evidentne trochu iná 😉 Ale máš pravdu, z právneho pohľadu by teda nemal mať na Slovensku trvalý pobyt.

 • Michal Masar

  Odpovedať Odpovedať 18. novembra 2018

  Zdravím Norbert, mám otázku k brokerovi Lynx. Minimálny vklad 2000€ je považovaný ako úvodný minimálny vklad na vytvorenie účtu, alebo sa jedná o akýkoľvek pravidelný vklad, ktorý budem chcieť vykonať počas môjho pravidelného investovania (môj plán je nakupovať za cca 800€ kvartálne)? Dík, Michal

  • Norbert Nepela

   Odpovedať Odpovedať 20. novembra 2018

   Ahoj Michal,
   2000 Eur je minimálny úvodný vklad. Následné vklady nie sú zdola ani zhora obmedzené.
   Noro

 • Jerdna81

  Odpovedať Odpovedať 17. novembra 2018

  Dobry den. Nema niekto skusenosti s brokerom Cap trader? Ide o nemeckeho sprostredukuceho brokera pre interactive brokers, cize nieco ako Lynx akurat ma oproti Lynxu vyhodnejsie poplatky – napr. Xetra 0.1% od 4 EUR, USA od 2 USD atd.

 • Karol

  Odpovedať Odpovedať 11. novembra 2018

  Zdravim Vás Norbert, chcel by som sa opýtať ohľadom IB. Nový účet keď sa otvára, nemusí to byť min 10000 iba pri investovani, alebo aj pri iných typoch obchodovania, napr opcie?

  • Norbert Nepela

   Odpovedať Odpovedať 11. novembra 2018

   Zdravím Karol,
   po novom už IB nevyžaduje minimálny úvodný vklad pre cash účet a len 2000 USD pre margin účet. Stále však platí, že do výšky účtu 2000 USD človek platí “activity fee” 20 USD mesačne a od 2000 do 100 000 USD platí 10 USD mesačne. T.j., stále sa pri nízkom objeme prostriedkov a nízkom počte transakcií viac oplatí na úvod Lynx ako IB.

   • Karol

    Odpovedať Odpovedať 18. novembra 2018

    Skvelé, ďakujem pekne. Ja chcem aj obchodovat opcie a popritom aj investovať, tak to bude v pohode.

 • Nela

  Odpovedať Odpovedať 10. novembra 2018

  Dobry den,
  Ja mam otvoreny ucet vo fio. V case otvarania bol poplatok 0,15% min 9,95eur, vyhodnejsi pre mna ako 0,12% u Lynx, lebo min suma bola ak dobre pamatam 12eur. Inak nemam ziadne ine poplatky za ucet. Pre mna kamenna pobocka je skor vyhoda ale realne tam aj tak clovek zajde minimalne. Takze fio az tak drahe nie je. Jedina nevyhoda, co som casom zistila je mierne obmedzenie ponuky burz, kde fio investuje, co som na zaciatku neriesila, lebo moj ciel primarne bola xetra. Ak chcete investovat napr. priamo dolare musite ist cez nyse.

  • Norbert Nepela

   Odpovedať Odpovedať 11. novembra 2018

   Fio je aktuálne s 9,95 Eur výrazne drahší ako uvedená štvorka brokerov. Okrem toho som svojho času mal celkom problém s kvalitou exekúcie, čo údajne (podľa skúseostí viacerých našich členov) stále pretrváva. Takže preto som fio nezaradil. Kamenná pobočka je pozostatok doby minulej, aj keď ako psychologický faktor to beriem.

 • Daniela

  Odpovedať Odpovedať 7. novembra 2018

  Super článok, ďakujem za info 🙂 zaujímalo by ma čo hovoríte na fio a eToro v prípade ak robím 1 obchod za pol roka v max. hodnote 1000 €.
  Ďakujem.

  • Norbert Nepela

   Odpovedať Odpovedať 11. novembra 2018

   eToro je social trading platforma, nepovažujem ju za brokerage typu IB. Lynx a podobne. Skôr by som eToro prirovnal k platforme covesting.com, ktorú pred pár rokmi kúpil Interactive brokers.

 • Štefan

  Odpovedať Odpovedať 29. októbra 2018

  Ahojte.
  (otázky pre všetkých)
  Prosím vás, má niekto skúsenosti v brokerom LYNX?
  Dosť mi vadí, že nemá automatickú konverziu meny.

  Cez akého brokera obchodujete? stratégiu “buy and hold”?

  • Norbert Nepela

   Odpovedať Odpovedať 30. októbra 2018

   Ahoj,
   Lynx je broker, ktorý využíva na obchodovanie platformu aj technológiu Interactive Brokers (IB), pričom oproti IB majú výhodu v slovenskej/českej podpore a v tom, že sú lacnejší za predpokladu, že realizuješ max 2 obchody mesačne a hodnota Tvojho investičného účtu je nižšia ako 100 tis. USD. Spoľahlivosťou a úrovňou služieb inak nie je rozdiel.

   Automatická konverzia meny pri cash účte bola len pri DeGiro a má ju tiež XTB. Lynx aj IB myslím majú automatickú konverziu len pri margin účtoch (čo po novom nie je problém, len treba vložiť min. 2000 USD).

   Ja osobne obchodujem “buy and hold” cez Interactive brokers.
   Do čoho si plánoval investovať?

 • Jano

  Odpovedať Odpovedať 24. októbra 2018

  Ahoj,

  super článok. Musím však upozorniť na fakt že v pripade ak sa registrujete na De giro, pri zadávaní IBANU neprijma slovenské banky resp. účty so slovenským ibanom. Bez zadania ibanu Vám registrácia nie je možná. Neviete ako to riešit?

  • Norbert Nepela

   Odpovedať Odpovedať 24. októbra 2018

   Ahoj,
   ďakujem 🙂 Problém s IBAN-om sa týka niektorých “mutácií” DeGiro, napr. nemeckej, pričom ide o spôsob implementácie smernice proti praniu špinavých peňazí. Pokiaľ viem, tak írska mutácia DeGiro takýto problém nemá. Cez ktorú mutáciu ideš?

   • Jano

    Odpovedať Odpovedať 24. októbra 2018

    Praveze cez Irsku verziu, cesku som skusat kvoli kurzom neskusal.Kazdopadne po zvyrazeni kolonky na zadanie Ibanu degiro vypise ze nie na uzemi nasej krajiny sluzby neposkytuju.

    • Norbert Nepela

     Odpovedať Odpovedať 24. októbra 2018

     Prosím, vieš mi poslať screenshot na mail info@papucovyinvestor.sk. Preverím to. V každom prípade, ja som s tým pri otváraní nemal problém a mám účet v írskom DeGiro s SK bankovým účtom.

    • Norbert Nepela

     Odpovedať Odpovedať 24. októbra 2018

     Takže, podľa vyjadrenia DeGiro, od 23.10. je otvorenie účtu umožnené len pre rezidentov krajiny, v ktorej má DeGiro pobočku. Slováci si teda aktuálne nový účet u DeGiro už neotvoria, už otvorené účty zostávajú nedotknuté.

 • Maťo

  Odpovedať Odpovedať 17. októbra 2018

  Veľmi dobrý článok, škoda ze som ho nečítal tak v roku 2009, kedy som chcel začať s akciami (veď bola kríza) a skončil som u CFD, čomu sol vtedy až tak veľmi nerozumel…

  • Norbert Nepela

   Odpovedať Odpovedať 17. októbra 2018

   Ahoj Maťo,
   ďakujem, cením si to. V skutočnosti situácia medzi brokermi bola v roku 2009 diametrálne odlišná, takže údaje z článku by vtedy neboli vôbec relevantné 🙂 Ale princípy výberu brokera sú, samozrejme, nadčasové 😉

 • Konstantin Kocian

  Odpovedať Odpovedať 12. októbra 2018

  Dobry den.
  Dakujeme za vyborny clanok.
  Mam par otazok k Lynx,pisete ze
  “U Lynxu za US akcie zaplatíš 0.01 USD za akciu, minimálne 5 USD, maximálne 1% z objemu transakcie. Za EUR akcie a ETF zaplatíš 0.12% z objemu transakcie, minimálne 6 EUR. Lynx však nemá tzv. Activity fee ako IB, takže ak spravíš mesačne maximálne 1-2 transakcie, oplatí sa nákladovo viac Lynx ako IB (avšak len do hodnoty portfólia 100 000 USD).”
  Preco sa oplati Lynx len do hodnoty portfólia 100 000 USD a potom uz skor Interactive brokers?
  Dakujem za odpoved.

  Kosto

  • Norbert Nepela

   Odpovedať Odpovedať 12. októbra 2018

   Je to preto, že IB účtuje paušálnu “activity fee” len do hodnoty portfólia 100 000 USD. Ak máš na účte viac, platíš len za reálne transakcie, a poplatky u IB sú lacnejšie ako u Lynxu. Príklad: Investujem 1x mesačne do UCITS ETF na Xetre. Ak mám portfólio v hodnote pod 100 000, u IB zaplatím pooplatok 4 Eurá a na konci mesiaca doplatím do 10 USD. U Lynxu zaplatím 6 EUR a nedoplácam nič. Avšak pri portfóliu nad 100 tis. u IB zaplatím iba 4 Eurá a pri Lynxe stále 6 Eur.

 • Karol Koprivnansky

  Odpovedať Odpovedať 30. januára 2018

  Vdaka Norbert,
  ako vzdy k veci a zrozumintelne, ocenujem aj doplnujucu informaciu.

  Pre ostatnych pripsievatelov prikladam este odpoved z DeGiro (NL), ktoru mi medzicasom poslali vo vztahu k Irish website:

  Thank you for your e-mail. The language setting of the platform is always locked to the native language that is used in the country you open the account in. As I expect a language option to become available in the future, I do not think this will become available soon. Currently the only solution is to open an account through our Irish website. These accounts have the language set to English and a base currency in euro. The only downside is that the transaction costs will be slightly higher for the Dutch and Belgian exchange and you won’t have the possibility to make deposits using the iDeal payment method.

  If you have any further questions please do not hesitate to ask.

  With kind regards,

  Met vriendelijke groet,

  Ivo de Vries

  T +31 (0)20 535 34 96
  F +31 (0)20 535 34 99
  I http://www.degiro.nl

  DEGIRO
  Rembrandt Tower – 9th Floor
  Amstelplein 1
  1096 HA Amsterdam

 • Karol

  Odpovedať Odpovedať 29. januára 2018

  Ďakujem za zrozumiteľný prehľad najdôležitejších aspektov pri výbere brokera. Vieme či DeGiro spĺňa odporúčané podmienky nahrady/ochrany vkladov? A tiež kde dochádza k zdaneniu ziskov po ročnom obdobi ak DeGiro účet je otvorený v CR alebo inde-keďže v SR sa otvoriť nedá a zdá sa mi že má výhodné podmienky.
  Vopred ďakujem za názor a zaslúženú prácu papucovych investorov.
  Karol

  • Norbert Nepela

   Odpovedať Odpovedať 29. januára 2018

   Ahoj Karol,
   DeGiro podlieha schéme na ochranu investícií v Holandsku, kde má registrované sídlo. Ochrana je do výšky 20tis EUR. DeGiro však má všetky klientske peniaze v samostatnej spoločnosti, ktorej jediným predmetom činnosti je práve držať prostriedky a investície klientov, čiže v prípade úpadku DeGiro sa klientske peniaze nedostanú do konkurznej podstaty. Preto DeGiro tvrdí, že ochrana 20tis. je úplne postačujúca, pretože riziko straty peňazí nehrozí.
   To, kde si otvoríš účet, nemá vplyv na to, kde zdaňuješ príjmy. Tvoj daňový domicil je určený buď Tvojím trvalým podbytom alebo miestom, odkiaš poberáš väčšinu príjmov. Čiže pre väčšinu Slovákov to bude práve Slovensko.

   DeGiro je síce asi najlacnejší broker na trhu, no oproti iným má aj nevýhody – nedokážeš nakupovať ETF domicilované v USA a majú pobiednejší reporting. Na druhej strane, poplatky sú naozaj nízke a nepotrebuješ vysoký minimálny počiatočný vklad – stačí 1 Euro. Výber brokera je vždy o viacerých faktoroch, ale to si si už prečítal v článku 🙂

Pridaj komentár

* Povinný údaj