Indexy, stockpicking alebo niečo medzi?

Norbert Nepela

Každý, kto sa kedy zamýšľal nad investovaním, zamýšľal sa aj nad stratégiou a hlavne nad spôsobom investovania. Spôsobov je viacero. Najjednoduchší, a v praxi čoraz viac populárny, spôsob investovania je tzv. pasívne investovanie – pravidelný nákup indexových ETF. Na druhej strane si však investovanie často spájame s výberom konkrétnych akciových titulov, tzv. „stockpickingom“. Veď kto z nás „bežných“ investorov by nesledoval velikánov ako sú Warren Buffett, Peter Lynch, či Joel Greenblatt? A ruku na srdce, koľkí z nás by sa im chceli rovnať, nebodaj ich dokonca prekonať 😉...?

Tento článok má za cieľ pozrieť sa na výhody a nevýhody jednotlivých prístupov a na to, kedy a pre koho je ich použitie vhodné.

Životný cyklus portfólia

Životný cyklus portfólia môžeme rozdeliť na tri základné etapy

  • Akumulačná fáza – v tejto prvej fáze životného cyklu portfólia je hodnota nášho účtu s ohľadom na cieľovú sumu ešte malá. Snažíme sa pravidelne prispievať a čo najviac svoju investíciu zhodnotiť tak, aby dosiahla svoju cieľovú výšku. Portfólio sa snažíme optimalizovať práve na rast, nevadí nám prípadná vyššia volatilita. Táto etapa spravidla trvá 7 a viac rokov.
  • Fáza čerpania – v tejto poslednej fáze životného cyklu portfólia si užívame plody svojej investície. Primárnym cieľom už nie je zhodnotenie vloženej čiastky, ale jej stabilita a pravidelnosť a bezpečnosť poberaného príjmu a tomuto je prispôsobené aj naše portfólio. Táto fáza, ak nevyberieme jednorazovo, trvá v ideálnom prípade donekonečna.
  • Fáza „preklápania“ – (inak aj fáza „stabilizácie“) je prechodná fáza medzi akumulačnou fázou a fázou čerpania. Môže trvať od doslova okamžiku až po niekoľko rokov, všetko v závislosti od toho, ako veľmi sa „rentové“ portfólio líši od nášho rastového portfólia. Zmyslom, ako už názov napovedá, je „preklopiť“ portfólio z podoby optimalizovanej na rast do podoby optimalizovanej na dlhodobé čerpanie renty.

Akumulačná fáza

S výnimkou prípadov, keď už máš zarobené veľké sumy z podnikania alebo iných zdrojov, ak začínaš investovať, spravidla začínaš akumulačnou fázou a potrebuješ vybudovať rastové portfólio. Pri akumulácii majetku hrá najdôležitejšiu úlohu čas. Čím skôr začneš, tým dlhšie Tvoje peniaze pracujú a spravidla tým viac prostriedkov naakumuluješ. Preto je najlepšie zvoliť investičný nástroj, ktorý umožňuje začať investovať rýchlo a bez potreby veľkých investičných znalostí (ktoré v investičných začiatkoch aj tak pravdepodobne väčšina z nás nemá). Na toto sú vhodné práve indexové ETF. Je to akoby taká „základná škola“ investovania – dá Ti väčšinu toho, čo do života potrebuješ. V prípade indexových ETF dostaneš výnos na úrovni trhu.

Ako budeš naberať znalosti a skúsenosti, možno, ale nie nevyhnutne, sa začneš zamýšľať, či nie je možné aktívnejším prístupom trhový výnos poraziť. Však predsa existuje veľa fondov a investorov, ktorí si portfólio zostavujú sami z akcií konkrétnych spoločností (tzv. „stockpicking“). Hneď na tomto mieste však musím povedať, že minimálne v rastovom portfóliu stockpicking neodporúčam. Hlavné dôvody sú dva.

Po prvé, štatistiky ukazujú, že drvivá väčšina aktívne manažovaných portfólií nedokáže poraziť index. A tie, ktoré to dokážu dnes, nie sú tie isté, ktoré to dokázali pred tromi rokmi a ani tie, ktoré to dokážu za tri roky.

Pre zobrazenie celého článku je potrebná bezplatná registrácia. Ak nie ste zaregistrovaní, zaregistrujte sa zdarma TU. Ak už máte účet, prihláste sa prosím.

img

Chceš vedieť, ako začať investovať?

Stiahni si e-book Investorom za pár klikov


Podobné články

Všetky články