Investovanie

História investovania siaha až do Mezopotámie, do obdobia okolo roku 3000 p.n.l.  Počas 5000 rokov svojej histórie prešlo investovanie rôznymi podobami a formami, pričom akciové spoločnosti uzreli svetlo sveta v polovici 16. storočia. Od tej doby, a obzvlášť od otvorenia Amsterdamskej burzy v roku 1787, si mohli investori kúpiť podiel v akciových spoločnostiach (a akciové spoločnosti získať peniaze na rozvoj) a podieľať sa tak na úspechu biznisu niekoho iného.

Dôvody pre investovanie sú pre rôznych ľudí rôzne. Pre väčšinu z nás je to zlepšenie svojej finančnej situácie, zabezpečenie sa na budúcnosť, odpútanie sa od závislosti na štedrosti štátu.

Na rozdiel od veľmi rozšírenej predstavy, podstatou investovania nie je zarobiť čo najviac. Podstatou investovania je dosiahnuť svoje investičné ciele pri podstúpení čo najnižšieho rizika. Tým sa líši investovanie od „špekulovania“.

Čo je to investovanie?

Jeden z najväčších investičných géniov histórie, Benjamin Graham, sa nechal počuť:

„Investičná operácia je taká, ktorá po dôkladnej analýze sľubuje bezpečnosť vloženej sumy a zodpovedajúci výnos. Operácie, ktoré nespĺňajú tieto požiadavky, sú špekuláciami.

Investovanie nie je akčný thriller, aký vídame vo filmoch o Wall Street. Viacero popredných svetových investorov sa nechalo počuť v zmysle, že „Dobré investovanie je ako pozorovať trávu rásť. Ak je investovanie vzrušujúce, pravdepodobne nie je výnosné.“ Dobré investovanie je:

 • Pravidelné a dlhodobé
 • Zahŕňa potrebnú analýzu
 • Snaží sa minimalizovať riziko straty vložených peňazí
 • Snaží sa o "primeraný" výnos

Čo nie je investovanie?

Investovaním nie sú tie „operácie“, ktoré podstupujú neprimerane vysoké riziko, pri ktorých absentuje analýza a tie, ktorých cieľom je zarobiť veľa, rýchlo a bez rizika. Základnými kategóriami „neinvestovania“ sú:

 • Denné obchodovanie (daytrading)
 • Vkladanie peňazí do schém rýchleho zbohatnutia
 • Hazardné hry a stávkovanie

Veľa ľudí však nikdy investovať nezačne. Je to preto, že majú skreslené odpovede na nasledujúce otázky:

 • Koľko potrebujem peňazí?
 • Nie je investovanie rizikové?
 • Aké výnosy môžem očakávať?
 • Koľko času tomu musím venovať?

Koľko peňazí potrebujem?

Pri investovaní na vlastnú päsť sa dá začať s úvodným vkladom už v nízkych stovkách Eur a následnými pravidelnými príspevkami na úrovni od cca 100 Eur mesačne. Pri investovaní cez naše inteligentné portfólio Ti stačí už 20,- Eur mesačne.

Nie je investovanie rizikové?

Áno aj nie. V krátkodobom horizonte môže hodnota investícií klesať alebo stúpať v závislosti od aktuálnej nálady na trhu. Ale ak investuješ dlhodobo (rozumej rádovo v rokoch až desiatkach rokov) a pravidelne, potom pravdepodobnosť, že na investovaní prerobíš, je veľmi malá.

Ak patríš medzi ľudí, ktorých vyvedie z miery každý jeden deň, kedy hodnota ich peňazí nenarastie, potom investovanie nie je pre Teba. Ak však vieš akceptovať dočasný krátkodobý pokles, potom okrem úspešného rozbehnutia vlastného biznisu nie je lepší spôsob zhodnotenia svojich peňazí ako investovanie na kapitálových trhoch.

Aké výnosy môžem očakávať?

V krátkodobom horizonte jednotiek rokov môžu výnosy nepredvídateľne kolísať a je náročné ich predpovedať. V dlhodobom horizonte desiatok rokov však boli historicky výnosy na nasledujúcich úrovniach:

 • Akcie

  Výnos 7-10% ročne

 • Dlhopisy

  Výnos 4-7% ročne

 • Peňažný trh

  do 1% ročne

Koľko času tomu musím venovať?

Závisí od toho, či chceš investovať sám, alebo zveríš starostlivosť o investície „roboporadcovi“, t.j. investičnej spoločnosti, ktorá Tvoje peniaze investuje do automatizovaného portfólia nízkonákladových indexových fondov.

Ak do toho pôjdeš „na vlastnú päsť“, najviac času, cca 1-2 týždne práce, Ti zaberie úvodné nastavenie. Napríklad náš "štartovací" program je rozvrhnutý do 9 týždňov, avšak počíta s "investíciou" rádovo jednotiek hodín týždenne. Po úvodnom nastavení si vieš vystačiť s 1-2 hodinami mesačne.

V prípade, že sa rozhodneš investovať prostredníctvom nášho inteligentného portfólia, môžeš odštartovať už dnes a zaberie Ti to len toľko času, koľko treba na vyplnenie investičného formulára a zriadenie trvalého príkazu v banke.

Po zodpovedaní na uvedené otázky a rozhodnutí sa, že „idem do toho“, nevyhnutne prídu ďalšie otázky:

 • Ako začať investovať?
 • Do čoho investovať?

Blogové články