Obchodovať alebo investovať? Lekcia za cenu ročného platu.

Investovanie je novodobým hitom. Hoď kameň so zavretými očami a trafíš investora. Myslím si však, že tak, ako je investovanie dnes prezentované rôznymi brokerskými spoločnosťami, ide skôr o „prezlečené“ špekulácie na rast a pokles. Akcií, meny, komodít…

Asi je to dané našou snáď prirodzenou snahou zbohatnúť rýchlo a bez úsilia. Mám podobnú skúsenosť. Spravil som chyby, ktoré ma stáli ročný plat. A myslím si, bez toho, aby som to mal štatisticky potvrdené, že väčšina dnešných „investorov“ robí rovnaké chyby. Preto sa chcem o túto skúsenosť podeliť.

Začiatky

Keď som začínal s investovaním (okolo roku 2000), učaroval mi potenciál vysokých výnosov popisovaný v propagačných materiáloch brokerov. Poznáte to, takmer peniaze za nič…Tak som zobral svoje ťažko zarobené peniaze a otvoril som si svoj prvý účet u lokálneho brokera. Cieľ som mal jasný – zarobiť toľko, koľko sa len dá.

Navštívil som úvodný investičný seminár organizovaný brokerom a prečítal hádam dve knihy o analýze grafov. Takto „vyzbrojený“ som sa vydal do boja.

Počas niekoľkých týždňov som analyzoval grafy a na základe rôznych vzorov vývoja sa snažil predvídať krátkodobé pohyby cien akcií. A investoval, alebo radšej obchodoval, som niekoľkokrát za deň.

Všetko išlo dobre a po niekoľkých mesiacoch som svoj účet zveľadil asi na hodnotu môjho ročného platu. Po takomto víťaznom ťažení som sa začal považovať za odborníka. Myslel som si, že už všetkému rozumiem. A vtedy to prišlo…

Osudné dni

Spravil som investíciu, o ktorej som bol presvedčený, že mi prinesie veľký zisk. A požičal som si až 80% investovanej sumy (tzv. obchodovanie na „margin“)! S potešením som sa pozeral, ako hodnota investície vzrástla o asi 20%. V tejto chvíli mi moja stratégia diktovala, aby som investíciu predal a „vykešoval“ zisk.

Bol som ale nenásytný. Myslel som si, že keďže investícia doteraz rástla, chvíľu bude trvať, kým sa trend otočí. A tak som nepredal…

Nasledujúci deň moja investícia stratila svoj predchádzajúci 20%-ný nárast. Ja som však vytrval. Na ďalší deň spadla hodnota o ďalších 20%. Neuvážene som investoval ešte viac, mysliac si, že som kúpil „so zľavou“. Po ďalšom poklese o 15% môj broker videl, že prostriedky na mojom účte nepostačujú na krytie straty (80% investície bolo na úver) a uzavrel moju pozíciu. Skončil som chudobnejší o ročný plat…

Najhoršie na tom celom bolo, že pokles ceny bol len dočasný a spôsobený krátkodobou prehnanou reakciou trhu na fámy a jednorazové udalosti. O týždeň neskôr bola moja investícia opäť v zisku. Ale to už som ju predal…

Kde sa stala chyba?

Chvíľu mi trvalo, kým som sa cez túto skúsenosť dostal. Moje ego dostalo poriadnu „nakladačku“. Vôbec nie dobrý pocit. Ale bola to všetko moja chyba…

 • Študoval som grafy, ale nechápal som, aké hybné sily sú za nimi skryté.
 • Bol som chamtivý, keď som mal byť opatrný. Opustil som svoju stratégiu, keď som sa jej mal držať.
 • Mal som veľmi chabú kontrolu (a porozumenie) nad faktormi, ktoré ovplyvňovali výkonnosť mojej investície.
 • Stavil som všetky peniaze na jedného koňa, a dokonca som si na to ešte peniaze požičal.
 • Nemal som žiaden plán pre prípad, že by moja stratégia nefungovala.

Keď sa na to teraz spätne pozerám, táto skúsenosť bola pre mňa najlepšia, aj keď najdrahšia, lekcia investovania…

Čo som sa naučil

Môj terajší prístup k investovaniu, ktorý sa snažím aplikovať v rámci Papučového investovania, je veľmi ovplyvnený mojou drahou skúsenosťou. V rámci neho

 • Menej pozerám na grafy vývoja ceny a viac na finančné ukazovatele a podnikanie firmy. Investíciu vnímam nie ako cenný papier, ale ako investíciu do konkrétnej spoločnosti.
 • Mám presné pravidlá kedy a čo kúpiť a kedy predať. Tieto pravidlá presne dodržiavam.
 • Investujem najmenej na 1 rok. Tým sa vyhnem riziku spojenému s krátkodobými výkyvmi trhu.
 • Investujem podľa princípu „bezpečnostného vankúša“ (margin of safety), kedy investíciu nakúpim len vtedy, ak stojí výrazne menej, ako si myslím, že je hodná. Tým sa vyhnem riziku, že sa pri odhade rastu pomýlim.
 • Vždy vlastním viacero investícií rozložených vo viacerých odvetviach. Tým zmierňujem negatívny finančný dopad v prípade, že by sa konkrétnej spoločnosti alebo konkrétnemu odvetviu nedarilo.
 • Investujem len svoje vlastné peniaze. Vyhnem sa tým riziku, že aj pri relatívne malom poklese ceny investície prídem o veľa peňazí.
 • Pravidelne vyhodnocujem, či investícia napĺňa investičné predpoklady. V prípade, že už investícia pôvodnú investičnú tézu nespĺňa, odpredám ju, bez ohľadu na aktuálnu cenu.

K uvedeným pravidlám a spôsobu ich realizácie som sa dopracoval postupne počas niekoľkých rokov. Okrem opísanej skúsenosti, ktorá bola akýmsi štartérom, som sa veľmi inšpiroval myšlienkami Benjamina Grahama, Warrena Buffeta a takisto bratov Gardnerovcov, zakladateľov The Motley Fool.

Okrem toho, že mi tieto pravidlá dávajú stabilný rámec pre výber kvalitných investícií, umožňujú mi v noci pokojnejšie spávať. A rovnaké pravidlá už od roku 2007 riadia investičné princípy Papučového investora.

Nehovorím, že krátkodobé obchodovanie je zlé. Hovorím len, že som spokojnejší, keď miesto „obchodovania“ investujem. Každý si však vyberá svoju vlastnú cestu.

Aký je Tvoj názor? Vyjadri ho v komentároch nižšie. Čítame každý jeden!

17 Komentárov

 • Patrik

  Odpovedať Odpovedať 22. apríla 2020

  Mal som podobnú skúsenosť, až na… Rok som testoval kratkodobe spekulacie cez demo ucet u brokera a odtial pochadzali moje jedine vedomosti. Broker ma sice stale tlacil do realnych nakupov, kedze sa mi na demo ucte darilo, ale aj tak som necitil prilezitost.
  Povedal som si, ze budem nakupovat len za predpokladu, poklesu pod niekolko rocnu priemernu cenu a to len v tak malom mnozstve, ako to len ide. Ciel bolo zarobit na obchode par eur. Ked zarobim, pockam na dalsi pokles a nakupim zase. Taketo poklesi sa diali často.
  Zrazu cena stupla viac, ako bola bezna odchylka. Neodolal som.
  No nesiel som na rast, ale pokles ceny. Vzdy sa vrati k priemernej cene, ale pre istotu som vlozil na ucet tolko penazi, aby som ustal extremne navysenie. Prvych par obchodov vyslo a tak som prikupoval dalsie pozicie. Až jedno rano som bol vyrazne v minuse. Dalsiu noc som sa par krat zobudil a kontroloval stav. Stale horsie. 10 dni som dobre nespal a moja radost zo zivota bola na bode mrazu. Sice som mal dost penazi na ucte, aby som ustal 2 nasobok straty, ale moje kludne spanie mi bolo prednejsie a bozicie som predal s 10 x vyssou stratou, ako bol ciel zarobit. Nedodrzal som svoje dve zasady. Mat len jednu otvorenu poziciu a ist vzdy len na rast ceny. A tiez som podcenil psychyku.

 • Jozef Mak

  Odpovedať Odpovedať 22. novembra 2017

  Ahoj Norbert este som chcel nieco dodat.(ucet v Degiru kde su docasne peniaze ktore nevydrzia dlhsie ako rok kedze sa budu davat do ETFka vo vztahu k daniam alebo poistke zdravotnej )
  ( FundShare EUR Cash Fund/Degiro verzus dane a odvody)…….. .Mam takyto problem.Chcem si dokoncit registraciu v Degire ale narazil som na maly no podstatny zadrhel. Takmer mi uslo z pozornosti to ze nemecke Degiro zhodnocuje prostriedky na ucte vo fonde FundShare EUR Cash Funds……… Samozrejme môj investicny horizont je na minimalne na rok kedze nechcem mat danove ci odvodove problemy kôli tomu ze sa to riesi cez burzu v zahranici.Cize aj keby som mal peniaze par mesiacov alebo par dni na ich ucte aj ked nie velmi ale trosku by sa zhodnocovali cez fond FundShare EUR Cash Funds…Mozno vies co je to za fond. V skopirovanom texte nizsie je text k nemu v nemcine.. Nech rozmyslam ako rozmyslam aj ked to hodi mozno len par centov az par euro ci uz za par dni alebo par mesiacov kym si kupim ETFko vznika mi problem s tym ze nejaky zins-urok cize zisk spravim a budem ho musiet udat v danovom priznani.Kedze nehodlam cakat rok kedze za to chcem kupit ETFko. Chcem sa opytat co by co by si mi poradil? Co sa tohto problemu tyka.Peniaze by som nechcel previest spat na slovensky ucet ktory som zadal pri registracii v Degire.No v okamihu nakupu z Degiro uctu kedze nakupim etf a nejakych mozno 10 euro mi ostane na pripadne poplatky skratka porusujem podmienku zotrvana vo fonde aspon rok cize vysvetlujem si to tak ze vzniknuty rozdiel z uroku budem musiet uviest v dalsom roku v danovom priznani a zaplatit z toho dan a pripadne odvody.Myslis ze mi daju riadny vypis kolko mi ten fond zarobil aj ked pôjde o par centov? a tie komicke centy pripadne eura dam do danoveho priznania v nasledujucom roku a budem musiet zaplatit este poistne alebo sa poistne uz zrusilo pri investicii do podieloveho fondu v zahranici?

  • Jozef Mak

   Odpovedať Odpovedať 22. novembra 2017

   Erhalte ich einen Guthabenzins auf meine Bareinlagen?

   FundShare EUR Cash Funds
   Basisverzinsung EUR Zinssatz

   EONIA

   Basisverzinsung EUR Spread

   minus 0,25 %

   Der Zinssatz für Ihr Guthaben setzt sich zusammen aus dem aktuellen EONIA Zinssatz abzüglich. 0,25 %. Die Minimalverzinsung beträgt jedoch immer 0,00 %. Ein Negativzins ist nicht vorgesehen.

 • Jozef Mak

  Odpovedať Odpovedať 7. novembra 2017

  Ahoj Norbert.Som tu novy.Cital som niektore Tvoje clanky.Velmi sa mi pacia.Vidim ze mas prehlad.Vedel by si mi poradit ci by Bola koncom roka investicia do hedzovaneho fondu iShares MSCI World EUR Hedged UCITS ETF dobra moznost.Sice akciove trhy rastu ale uz sa dost povrava ze ze ze mozu prist velke poklesy respektive druha vlna krizy. Ja hladam etfko take co nevyplaca dividendy kedze nechcem mat problemy so zbytocnou byrokraciou.A ak som to v jednom z Tvojich clankov pochopil tak ked je niekde v ETFku uvedene UCITS jedna sa prave o takyto fond.Vsimol som si na inom fore clanok o Litiovom fonde Global X Lithium & Battery Tech ETF (LIT ale zial neviem ci by to Bola tiez vhodna investicia z pohladu pasivneho investora ktory chce investovat vacsiu ciastu cez online brokera aspon na jeden rok.Kedze sa chce vyhnut plateniu dane ktora je po roku oslobodena.Alebo by si mi poradil nejake bezplatne ETFko ci radsej az tak nesetrit a skusit ten hedzovany fond MSCI World EUR Hedged UCITS ETF ? Je to myslim jeden z tych dvoch fondov co si radil pre zaciatocnikov v oblasti ETF.Druhy bol Wanguard ci ako sa to pise ale ten ma nezaujima lebo chcem len taky aby som nemal byrokraticke problemny s dividendami.

  • Norbert Nepela

   Odpovedať Odpovedať 8. novembra 2017

   Ahoj Jozef,
   ďakujem za milé slová, potešia 🙂
   Čo sa týka otázky, či bolo dané ETF dobrá investícia, odpoveď závisí od odpovede na inú otázku, a síce „s akým cieľom a na ako dlho si tam investoval?“. Vo všeobecnosti akciové investície majú zmysel pri horizontoch nad 10 rokov. MSCI World konkrétne je jedna z „tradičných“ volieb do dlhodobého rastového portfólia. Otázkou je, či voliť hedge-ovaný variant alebo nehedžovaný. Pretože už samotný fakt, že doň investuješ v EUR, predstavuje istú základnú formu hedžingu. Hedžované fondy dokážu krátkodobo zmierniť negatívny dopad kurzových rozdielov, avšak v dlhodobom horizonte skôr pridávajú ETF náklady, ktoré spôsobujú podpriemernú výkonnosť.
   Keď si vyberáš vhodné ETF, tak proces je nasledujúci:
   1. Najprv si určíš cieľ – sumu a časový horizont.
   2. Následne si stanovíš, koľko vieš na úvod a následne pravidelne investovať.
   3. Na základe uvedeného si vypočítaš, aký ročný výnos potrebuješ dosiahnuť
   4. Podľa požadovaného výnosu identifikuješ tzv. „triedy aktív“ (= typy investícií, napr. US akcie, EUR dlhopisy, a pod…), ktoré sú daný výnos schopné ponúknuť pričom berieš do úvahy maximálnu tolerovanú mieru rizika / volatility.
   5. Pre danú triedu aktív vyberieš ETF, ktoré je dostatočne veľké, má nízke ročné poplatky a je v mene, ktorú preferuješ (USD, EUR)

   • Jozef Mak

    Odpovedať Odpovedať 9. novembra 2017

    Ja chcem realizovat jendorazovu investiciu cez jedneho nemenovaneho lacneho brokera v Nemecku.Chcel by som sa drzat pravidla ze ak to bude stupat vyberiem to naskor po roku aby som sa vyhol plateniu dani.Ak by to slo do minusu tak to tam necham lezat v domneni ze snad to nebude niekolko rokov v prepade 50 percent a ak by predsa tak o 7 rokov fond vyzenie hore.Len aby som netratil.Priorita je pre mna len fond v Eurach a taky co nevyplaca dividendy aby som nemal problemy s extra danami ci poistkou.Mozno po roku by som siel s mensimi sumami povedzme kazdych 3 mesiacoch po par tisic.Zalezi ak sa mi bude darit s pracou.No teraz ma skor zaujima vacsia suma kedze mi konci terminak este s velmi slusnym urokom.Chcem investovat cisto do akcii .Dlhopisy u zralokov posledne daju ledva 3,5 percenta a to hovorime o zralocich spolocnostiach.Ktovie ci to nebudu o rok ci dva len na urovni jedneho percenta.O zvysovani urokov sa vravi uz velmi dlho..Myslis ze to spominane ETF by bolo vhodne? .Samozrejme caka ma aj par nebezpecnych krokov so zacatim u online brokera.Vela ludi ma uz presvedcilo ako hrozne na nas banky zarabaju..Degiro sa mi paci len skoda ze je to len do 20000 poistene.

    • Norbert Nepela

     Odpovedať Odpovedať 9. novembra 2017

     Ak nechceš mať „problémy“ s daňami z dividend, potom určite hľadaj tzv. accumulating ETF (Acc). iShares MSCI World EUR Hedged UCITS ETF je relatívne drahý (TER = 0,55%), pričom ten istý nehedžovaný je za 0,2% ročne. Pritom ho tiež kúpiš v EUR a má dokonca lepšie výnosy. Obidva sú akumulačné, takže problémy s daňami nebudú…

     Tak, ako si popísal svoju stratégiu, nemusíš sa obmedzovať iba na MSCI World. Zoznam relevantných akumulačných UCITS ETF nájdeš na tejto linke: https://www.justetf.com/en/find-etf.html?groupField=index&distributionPolicy=distributionPolicy-accumulating&replicationType=replicationType-full&replicationType=replicationType-sampling&fsg=more500&age=etfAgeThree&assetClass=class-equity&region=all

     • Jozef Mak

      9. novembra 2017

      Tak je skutocne rozdiel platit rocne 0,55 a platit rocne 0,2 percenta.Tie poplatky sa strhavaju uz pri nakupe na cely rok dopredu? .Neviem ho najst ten isty nehedzovany.Alebo to myslis tak ze to je jeden z tych dolarovych fondov .Lebo hedzovany fond znamena predsa fond ktory je ponukany v eurach a nehedzovany je ponukany v dolaroch.Oprav ma ak sa mylim.Cize ked ho kupim v eurach mi to Broker premeni nejako cez devizy? …….No ale v tom zozname ho nevidim .Nasiel som len inde iShares MSCI World UCITS ETF (Dist) s poplatkom 0,50% v dolaroch.Myslel si azda tento? No ale s poplatkom 0,20 som veru taky nenasiel.

     • Norbert Nepela

      10. novembra 2017

      Ide o tento ETF: https://www.ishares.com/uk/individual/en/products/251882/ishares-msci-world-ucits-etf-acc-fund. Jeho mena je v USD, čo je ok, lebo investuje do akcií po celom svete, ktoré sú aj tak väčšinou v lokálnej mene a takmer 60% aj tak tvoria US akcie.

      „Hedžovať“ to budeš jednoducho tým, že to budeš kupovať v EUR napríklad na nemeckej burze (pod symbolom EUNL), na talianskej burze (SWDA) alebo na amsterdamskej burze (IWDA).

      Poplatok je platený z NAV, t.j. investor neplatí nič navyše – poplatok je zahrnutý v cene ETF, čiže de fakto znižuje výnos o výšku poplatku.

   • Mario Nano

    Odpovedať Odpovedať 29. septembra 2018

    Dobry den.
    Ja by som chcel len na okraj pridat maly update stavu veci k dnesnemu dnu 29.10.2018 ako odpoved na vetu v orig komente.

    „Sice akciove trhy rastu ale uz sa dost povrava ze ze ze mozu prist velke poklesy respektive druha vlna krizy.“

    Stale sa povrava ze sme na konci ekonomickeho cyklu US a predikcie vravia recesia pride koncom 2019, zaciatkom 2020, kedze akciove trhy su vysoko nadhodnotene.
    Oblubeny Buffetov indikator pomeru MarCap vsetkych akciovych firiem na trhu a americkeho HDP je na 138%, pricom normal je 70%, pri sto blikaju vystrazne cervene kontrolky v Mochovciach.
    Plus us bond vynosova krivka sa prevracia a FED za rok pri sucasnom pomalom tempe zvysovania urokovych sadzieb nebude mat s coho uberat v zlych casoch a v neposlednom rade Trumpova populisticky zle nacasovana danova reforma.
    Ale za katalizator buducej recesie sa najviac povazuje obrovske zadlzenie v emerging markets, ktore je velke a v dolaroch, a dolar vdaka spominanej Trumpovej reforme stupa na cene a pravdepodobne bude prilis pre dlhovu sluzbu zadlzenych EM.

    Aale to je dnes. Mozno sem o rok niekto znova napise o rok, ako sa veci maju 🙂

 • Mariam Abdova

  Odpovedať Odpovedať 14. decembra 2016

  Perfektne! Realne si pisem poznamky. Diky moc Norbert! Mariam

  • Norbert Nepela

   Odpovedať Odpovedať 14. decembra 2016

   Za málo 🙂

  • Jozef Mak

   Odpovedať Odpovedať 10. novembra 2017

   Dakujem Ti………….myslis ze je rozdiel na ktorej burze ho kupim? Dostal som typ ze je dobre mat nemecke Degiro lebo tam su vyhodne vstupy na burzy oproti inym burzam. No a tak ci tak viem nemecky lepsie zaklady takze anglictina neprichichadza do uvahy. Ale stale nechapem preco je vykonnejsi tento ako ten hedzovany v eurach? Myslis kurzovy rozdiel? Co v pripade ak to budem spät odpredavat a budem chcem dostat opat eura ako som ich aj dal budem nieco tratit? Myslis zeby som mal nechat par euro na ucte aby mi mali z coho strhnut poplatok za vstup na burze?

   • Norbert Nepela

    Odpovedať Odpovedať 14. novembra 2017

    Nemecká XETRA má naozaj nižšie poplatky ako väčšina európskych búrz. Okrem toho, ak si v Degiro otvoríš účet v Nemecku, budeš mať obchodovanie na XETRA bez ročného poplatku (inak DeGiro účtuje 2,50 Eur ročne za prístup na burzu). Možno si budeš musieť zriadiť účet v nemeckej banke, aby si mohol prevádzať peniaze na účet Degiro (to súvisí s nemeckou implementáciou EU smerníc) – v takom prípade skús zvážiť bezplatnú nemeckú online banku N26 bank (https://next.n26.com/en-eu/bank-account).

    K hedžovanému fondu vs. nehedžovanému: Aktívny hedžing niečo stojí – prácu človeka, poplatky za hedžové operácie a fakt, že nie všetky aktíva ETF sú investované do podkladového indexu. Toto všetko znižuje výnos. V dlhodobom meradle sú dopady kurzových rozdielov na výnosy menej ako 0,5% ročne, čiže je veľká šanca, že nákaldy na hedžing budú vyššie a preto aj celkový výnos nižší. Okrem toho, hedžing môže tiež brániť ETF využiť pozitívne kurzové rozdiely, čo spôsobí ďalší rozdiel oproti nehedžovanému ETF.

    Okrem toho, skutočnosť, že nakupuješ USD ETF v Euro, už sama o sebe je základnou a najlacnejšou formou hedžingu. Ak budeš predávať, budeš predávať za aktuálnu cenu v Euro, takže nič navyše „tratiť“ nebudeš. Kurzové rozdiely už totiž budú zahrnuté v Euro cene ETF.

    No a určite je treba nechať si pár Eur na brokerskom účte na pokrytie transakčných poplatkov 🙂

    • Jozef Mak

     Odpovedať Odpovedať 14. novembra 2017

     Ano mal som typ na nemecke Degiro aj ked som uvazoval nad rakuskym. Len neviem ked je tam limit 20000 ci nie je rizikove dat vacssiu sumu.Dost ma stve ze nemaju ani jednu jedinu kamennu filialku kde by sa dalo aspon zriadenie uctu zrealizovat osobne.Ved aj reklamacie sa tazko vybavuju ked môzes ist na neexistujucu pobocku alebo ma ist clovek do Amsterdamu? Som prekvapeny ze ten hedzing je skutocne taky nakladny…………Cize podla toho co mi pises budem stale vidiet na mojom ucte kolko mi to stupa v prepocte na eura teda aj v den ak by som to povedzme po roku vybral Kedze kupim dolarovu investiciu v eurach…….Nieco si tam necham to je jasne len ma caka par odvaznych krokov ako previest prostriedky do Nemecka aby sa nestalo to ze ja tam nieco poslem a oni to nedostanu.asi to skusim po castiach poslat zatial na ucet nech mam istotu a viem ako to chodi..VIdim ze si velmi scitany klobuk dole pred tebou.No tak ci tak nemam este hotovu registraciu v Degire ale to ti napisem ohladne nej neskôr ked ju ukoncim.Aspon budem vediet ako sa tie policka zobrazuju.

 • Mariam Abdova

  Odpovedať Odpovedať 14. decembra 2016

  I ked spred dvoch rokov, ale aj tak vdaka za clanok! Co znamena, ze broker uzavrel tvoju poziciu? Blokol ti moznost obchodovat? Vdaka! Mariam

  • Norbert Nepela

   Odpovedať Odpovedať 14. decembra 2016

   Znamená to, že broker mnou nakúpenú investíciu predal so stratou.
   Pri obchodovaní „na úver“ je Tvoja strata vyššia ako Tvoja investícia, pretože musíš brať do úvahy, že celková výška investície predstavuje Tvoju investíciu + požičané peniaze. Keď sa investícia potom nevyvíja podľa predstáv, strata narastá až do chvíle, kedy je rovná Tvojim zostávajúcim peniazom na účte. Ak by sa v takom prípade strata ešte zvýšila, nabudeš ju mať z čoho pokryť. Preto Ťa broker vyzve na doplnenie peňazí na účet. Ak tak neurobíš, Tvoju stratovú investíciu odpredá a stratu pokryje z Tvojich peňazí na účte. Čím sa Ti účet dostane prakticky na nulu. Nie veľmi príjemná situácia…

Pridaj komentár

* Povinný údaj