Obchodovať alebo investovať? Lekcia za cenu ročného platu.

Norbert Nepela

Investovanie je novodobým hitom. Hoď kameň so zavretými očami a trafíš investora. Myslím si však, že tak, ako je investovanie dnes prezentované rôznymi brokerskými spoločnosťami, ide skôr o „prezlečené“ špekulácie na rast a pokles. Akcií, meny, komodít...

Asi je to dané našou snáď prirodzenou snahou zbohatnúť rýchlo a bez úsilia. Mám podobnú skúsenosť. Spravil som chyby, ktoré ma stáli ročný plat. A myslím si, bez toho, aby som to mal štatisticky potvrdené, že väčšina dnešných „investorov“ robí rovnaké chyby. Preto sa chcem o túto skúsenosť podeliť.

Začiatky

Keď som začínal s investovaním (okolo roku 2000), učaroval mi potenciál vysokých výnosov popisovaný v propagačných materiáloch brokerov. Poznáte to, takmer peniaze za nič...Tak som zobral svoje ťažko zarobené peniaze a otvoril som si svoj prvý účet u lokálneho brokera. Cieľ som mal jasný – zarobiť toľko, koľko sa len dá.

Navštívil som úvodný investičný seminár organizovaný brokerom a prečítal hádam dve knihy o analýze grafov. Takto „vyzbrojený“ som sa vydal do boja.

Počas niekoľkých týždňov som analyzoval grafy a na základe rôznych vzorov vývoja sa snažil predvídať krátkodobé pohyby cien akcií. A investoval, alebo radšej obchodoval, som niekoľkokrát za deň.

Všetko išlo dobre a po niekoľkých mesiacoch som svoj účet zveľadil asi na hodnotu môjho ročného platu. Po takomto víťaznom ťažení som sa začal považovať za odborníka. Myslel som si, že už všetkému rozumiem. A vtedy to prišlo...

Osudné dni

Spravil som investíciu, o ktorej som bol presvedčený, že mi prinesie veľký zisk. A požičal som si až 80% investovanej sumy (tzv. obchodovanie na „margin“)! S potešením som sa pozeral, ako hodnota investície vzrástla o asi 20%. V tejto chvíli mi moja stratégia diktovala, aby som investíciu predal a „vykešoval“ zisk.

Bol som ale nenásytný. Myslel som si, že keďže investícia doteraz rástla, chvíľu bude trvať, kým sa trend otočí. A tak som nepredal...

Nasledujúci deň moja investícia stratila svoj predchádzajúci 20%-ný nárast. Ja som však vytrval. Na ďalší deň spadla hodnota o ďalších 20%. Neuvážene som investoval ešte viac, mysliac si, že som kúpil „so zľavou“. Po ďalšom poklese o 15% môj broker videl, že prostriedky na mojom účte nepostačujú na krytie straty (80% investície bolo na úver) a uzavrel moju pozíciu. Skončil som chudobnejší o ročný plat...

Najhoršie na tom celom bolo, že pokles ceny bol len dočasný a spôsobený krátkodobou prehnanou reakciou trhu na fámy a jednorazové udalosti. O týždeň neskôr bola moja investícia opäť v zisku. Ale to už som ju predal...

Kde sa stala chyba?

Chvíľu mi trvalo, kým som sa cez túto skúsenosť dostal. Moje ego dostalo poriadnu „nakladačku“. Vôbec nie dobrý pocit. Ale bola to všetko moja chyba...

[bullet_block style="size-16" small_icon="19.png" width="" alignment="left"]

 • Študoval som grafy, ale nechápal som, aké hybné sily sú za nimi skryté.
 • Bol som chamtivý, keď som mal byť opatrný. Opustil som svoju stratégiu, keď som sa jej mal držať.
 • Mal som veľmi chabú kontrolu (a porozumenie) nad faktormi, ktoré ovplyvňovali výkonnosť mojej investície.
 • Stavil som všetky peniaze na jedného koňa, a dokonca som si na to ešte peniaze požičal.
 • Nemal som žiaden plán pre prípad, že by moja stratégia nefungovala.

[/bullet_block]

Keď sa na to teraz spätne pozerám, táto skúsenosť bola pre mňa najlepšia, aj keď najdrahšia, lekcia investovania...

Čo som sa naučil

Môj terajší prístup k investovaniu, ktorý sa snažím aplikovať v rámci Papučového investovania, je veľmi ovplyvnený mojou drahou skúsenosťou. V rámci neho

[bullet_block style="size-16" small_icon="1.png" width="" alignment="center"]

 • Menej pozerám na grafy vývoja ceny a viac na finančné ukazovatele a podnikanie firmy. Investíciu vnímam nie ako cenný papier, ale ako investíciu do konkrétnej spoločnosti.
 • Mám presné pravidlá kedy a čo kúpiť a kedy predať. Tieto pravidlá presne dodržiavam.
 • Investujem najmenej na 1 rok. Tým sa vyhnem riziku spojenému s krátkodobými výkyvmi trhu.
 • Investujem podľa princípu „bezpečnostného vankúša“ (margin of safety), kedy investíciu nakúpim len vtedy, ak stojí výrazne menej, ako si myslím, že je hodná. Tým sa vyhnem riziku, že sa pri odhade rastu pomýlim.
 • Vždy vlastním viacero investícií rozložených vo viacerých odvetviach. Tým zmierňujem negatívny finančný dopad v prípade, že by sa konkrétnej spoločnosti alebo konkrétnemu odvetviu nedarilo.
 • Investujem len svoje vlastné peniaze. Vyhnem sa tým riziku, že aj pri relatívne malom poklese ceny investície prídem o veľa peňazí.
 • Pravidelne vyhodnocujem, či investícia napĺňa investičné predpoklady. V prípade, že už investícia pôvodnú investičnú tézu nespĺňa, odpredám ju, bez ohľadu na aktuálnu cenu.

[/bullet_block]

K uvedeným pravidlám a spôsobu ich realizácie som sa dopracoval postupne počas niekoľkých rokov. Okrem opísanej skúsenosti, ktorá bola akýmsi štartérom, som sa veľmi inšpiroval myšlienkami Benjamina Grahama, Warrena Buffeta a takisto bratov Gardnerovcov, zakladateľov The Motley Fool.

Okrem toho, že mi tieto pravidlá dávajú stabilný rámec pre výber kvalitných investícií, umožňujú mi v noci pokojnejšie spávať. A rovnaké pravidlá už od roku 2007 riadia investičné princípy Papučového investora.

Nehovorím, že krátkodobé obchodovanie je zlé. Hovorím len, že som spokojnejší, keď miesto „obchodovania“ investujem. Každý si však vyberá svoju vlastnú cestu.

Aký je Tvoj názor? Vyjadri ho v komentároch nižšie. Čítame každý jeden!

18 Komentárov
[…] Papučový investor. Stránku píše už niekoľko rokov (najstarší článok vidím z roku 2014) a má teda vybudované meno v komunite investorov amatérov (investor amatér tu cháp vo […]
Patrik 21. apríla 2020
| | |
Mal som podobnú skúsenosť, až na... Rok som testoval kratkodobe spekulacie cez demo ucet u brokera a odtial pochadzali moje jedine vedomosti. Broker ma sice stale tlacil do realnych nakupov, kedze sa mi na demo ucte darilo, ale aj tak som necitil prilezitost. Povedal som si, ze budem nakupovat len za predpokladu, poklesu pod niekolko rocnu priemernu cenu a to len v tak malom mnozstve, ako to len ide. Ciel bolo zarobit na obchode par eur. Ked zarobim, pockam na dalsi pokles a nakupim zase. Taketo poklesi sa diali často. Zrazu cena stupla viac, ako bola bezna odchylka. Neodolal som. No nesiel som na rast, ale pokles ceny. Vzdy sa vrati k priemernej cene, ale pre istotu som vlozil na ucet tolko penazi, aby som ustal extremne navysenie. Prvych par obchodov vyslo a tak som prikupoval dalsie pozicie. Až jedno rano som bol vyrazne v minuse. Dalsiu noc som sa par krat zobudil a kontroloval stav. Stale horsie. 10 dni som dobre nespal a moja radost zo zivota bola na bode mrazu. Sice som mal dost penazi na ucte, aby som ustal 2 nasobok straty, ale moje kludne spanie mi bolo prednejsie a bozicie som predal s 10 x vyssou stratou, ako bol ciel zarobit. Nedodrzal som svoje dve zasady. Mat len jednu otvorenu poziciu a ist vzdy len na rast ceny. A tiez som podcenil psychyku.
Jozef Mak 21. novembra 2017
| | |
Ahoj Norbert este som chcel nieco dodat.(ucet v Degiru kde su docasne peniaze ktore nevydrzia dlhsie ako rok kedze sa budu davat do ETFka vo vztahu k daniam alebo poistke zdravotnej ) ( FundShare EUR Cash Fund/Degiro verzus dane a odvody)........ .Mam takyto problem.Chcem si dokoncit registraciu v Degire ale narazil som na maly no podstatny zadrhel. Takmer mi uslo z pozornosti to ze nemecke Degiro zhodnocuje prostriedky na ucte vo fonde FundShare EUR Cash Funds......... Samozrejme môj investicny horizont je na minimalne na rok kedze nechcem mat danove ci odvodove problemy kôli tomu ze sa to riesi cez burzu v zahranici.Cize aj keby som mal peniaze par mesiacov alebo par dni na ich ucte aj ked nie velmi ale trosku by sa zhodnocovali cez fond FundShare EUR Cash Funds...Mozno vies co je to za fond. V skopirovanom texte nizsie je text k nemu v nemcine.. Nech rozmyslam ako rozmyslam aj ked to hodi mozno len par centov az par euro ci uz za par dni alebo par mesiacov kym si kupim ETFko vznika mi problem s tym ze nejaky zins-urok cize zisk spravim a budem ho musiet udat v danovom priznani.Kedze nehodlam cakat rok kedze za to chcem kupit ETFko. Chcem sa opytat co by co by si mi poradil? Co sa tohto problemu tyka.Peniaze by som nechcel previest spat na slovensky ucet ktory som zadal pri registracii v Degire.No v okamihu nakupu z Degiro uctu kedze nakupim etf a nejakych mozno 10 euro mi ostane na pripadne poplatky skratka porusujem podmienku zotrvana vo fonde aspon rok cize vysvetlujem si to tak ze vzniknuty rozdiel z uroku budem musiet uviest v dalsom roku v danovom priznani a zaplatit z toho dan a pripadne odvody.Myslis ze mi daju riadny vypis kolko mi ten fond zarobil aj ked pôjde o par centov? a tie komicke centy pripadne eura dam do danoveho priznania v nasledujucom roku a budem musiet zaplatit este poistne alebo sa poistne uz zrusilo pri investicii do podieloveho fondu v zahranici?
Jozef Mak 6. novembra 2017
| | |
Ahoj Norbert.Som tu novy.Cital som niektore Tvoje clanky.Velmi sa mi pacia.Vidim ze mas prehlad.Vedel by si mi poradit ci by Bola koncom roka investicia do hedzovaneho fondu iShares MSCI World EUR Hedged UCITS ETF dobra moznost.Sice akciove trhy rastu ale uz sa dost povrava ze ze ze mozu prist velke poklesy respektive druha vlna krizy. Ja hladam etfko take co nevyplaca dividendy kedze nechcem mat problemy so zbytocnou byrokraciou.A ak som to v jednom z Tvojich clankov pochopil tak ked je niekde v ETFku uvedene UCITS jedna sa prave o takyto fond.Vsimol som si na inom fore clanok o Litiovom fonde Global X Lithium & Battery Tech ETF (LIT ale zial neviem ci by to Bola tiez vhodna investicia z pohladu pasivneho investora ktory chce investovat vacsiu ciastu cez online brokera aspon na jeden rok.Kedze sa chce vyhnut plateniu dane ktora je po roku oslobodena.Alebo by si mi poradil nejake bezplatne ETFko ci radsej az tak nesetrit a skusit ten hedzovany fond MSCI World EUR Hedged UCITS ETF ? Je to myslim jeden z tych dvoch fondov co si radil pre zaciatocnikov v oblasti ETF.Druhy bol Wanguard ci ako sa to pise ale ten ma nezaujima lebo chcem len taky aby som nemal byrokraticke problemny s dividendami.
Mariam Abdova 13. decembra 2016
| | |
I ked spred dvoch rokov, ale aj tak vdaka za clanok! Co znamena, ze broker uzavrel tvoju poziciu? Blokol ti moznost obchodovat? Vdaka! Mariam
Mariam Abdova 13. decembra 2016
| | |
Perfektne! Realne si pisem poznamky. Diky moc Norbert! Mariam