Stávka Warrena Buffetta (a čo to znamená pre nás bežných investorov)

Norbert Nepela

Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri hedge fondov.

Takto v liste akcionárom za rok 2005 argumentoval Warren Buffett, pričom tvrdil, že práve poplatky za aktívny manažment takýchto fondov spôsobia, že ich investori prídu „skrátka“. Následne verejne ohlásil stávku v hodnote 500 000 dolárov, v ktorej sa chcel staviť, že žiaden investičný profesionál nedokáže zostaviť portfólio 5 hedge fondov, ktoré by počas 10 ročného obdobia dosiahli aspoň takú výkonnosť ako indexový fond kopírujúci S&P 500. (viac je písané aj v poslednom liste akcionárom od strany 21)

Napriek tomu, že na trhu je množstvo hedge-fondov s tisíckami manažérov, iba jeden manažér stávku prijal – Ted Seides z Protégé Partners. Ted zostavil portfólio 5 strešných fondov (fondy fondov), ktorých priemerný výnos mal byť porovnaný voči fondu Vanguard S&P 500. Tieto strešné fondy pokrývali dokopy viac ako 100 hedge fondov, aby konečný výsledok nebol výsledkom šťastia alebo nešťastia jediného manažéra.

Stávka začala 1.1.2008 a vyprší 31.12.2017 – t.j. už tento rok. A aký je zatiaľ výsledok?

(Zdroj: Berkshire/Marketwatch. Názvy fondov sú podľa dohody tajné, ale Warren má k dispozícii ich finančné výkazy.) Najlepší zo strešných fondov zarobil od 2008 do 2016 „len“ 62,8% pričom Vangaurd S&P 500 zarobil 85,4%. Vyzerá to tak, že Warren Buffet mal zase raz pravdu. A ak sa do konca roka nič kritického nestane (ako napríklad výrazný prepad trhov), stávku vyhrá Warren a celková suma 1 mil. USD pôjde na účet charitatívnej organizácie Girls Inc. of Omaha.

Napriek tomu, že Warren Buffet zarobil svoje obrovské imanie investovaním do konkrétnych spoločností, vždy, keď sa ho pýtajú na jeho investičné odporúčania, odporučí nízkonákladový indexový fond kopírujúci S&P 500. Podľa svojich vlastných slov totiž Warren za svoju celú kariéru spoznal len do 10 investičných profesionálov, ktorí dokážu konzistentne dlhodobo S&P 500 porážať.

Čo to znamená pre bežného investora? Dve veci:

  1. Ak uvažuješ o investovaní do fondov, vyber si radšej nízkonákladový indexový ako aktívne riadený. Môžeš sa inšpirovať aj nasledujúcimi knižkami o ETF:
    1. Little Book of Common Sense Investing
    2. ETFs for the Long Run: What They Are, How They Work, and Simple Strategies for Successful Long-Term Investing
    3. The ETF Book: All You Need to Know About Exchange-Traded Funds
  2. Ak už chceš investovať aktívne, kopíruj radšej prístup jedného z desiatich investičných profesionálov, o ktorých Warren hovorí, že sú schopní index poraziť. Patrí medzi nich napríklad aj Joel Greenblatt, ktorého prístup Magic Formula využívame v rámci nášho rastového portfólia.