Investovanie v dobe AI: Prečo poradcovia nevyhynú (aspoň nie všetci)

Norbert Nepela

Investovanie v dobe AI: Prečo poradcovia nevyhynú (aspoň nie všetci)

Ak sa pozrieme na to, čo, a akým tempom, sa udialo za posledných niekoľko rokov, tak som presvedčený, že jednu z top pozícií obsadí technologický vývoj, konkrétne vývoj umelej inteligencie.

Dnes sa však nebudem zamýšľať nad tým či sú AI akcie dobrou investíciou. Skôr sa zamyslím nad tým, ako vývoj umelej inteligencie ovplyvní spôsob, akým investujeme a tiež fungovanie celého investičného odvetvia. A možno budem (zase) trochu kacírsky...

Či chceme alebo nie, AI prináša zásadné zmeny do prakticky všetkých oblastí nášho života (aj keď niektoré výnimky – napríklad staničné verejné záchody – na svoj vývoj ešte len čakajú). Okrem automatizácie rutinných procesov nám AI umožňuje jednoduchý a okamžitý prístup k informáciám a hlavne znalostiam. A do istej miery aj k expertíze, ktorú štandardne človek získava rokmi učenia sa a praxe.

Automatizácia rutinných procesov spôsobuje, že investori že investori majú k dispozícii lacné nástroje na správu portfólií. Už dnes sú k dispozícii brokeri, ktorí poskytujú správu pasívnych ETF portfólií takmer na jeden klik a zadarmo. A stačí len krátky „pokec“ s AI, aby som si takéto pasívne ETF portfólio zostavil. Bez pomoci investičného poradcu, bez poplatkov.

Som presvedčený, že uvedené do niekoľko málo rokov spôsobí, že investori prestanú byť ochotní platiť za správu pasívnych portfólií. A tiež za investičné poradenstvo pri ich zostavovaní. Pasívne investičné portfóliá sa stanú komoditou, kde jediným konkurenčným faktorom bude cena. No a keďže už dnes sú riešenia, ktoré sú bezplatné ... vieš kam tým smerujem. Poskytovatelia a poradcovia, ktorí neponúkajú unikátne know-how alebo špecializované služby, budú mať pri aktuálnej úrovni poplatkov problémy s udržaním klientely.

Zmena sa samozrejme neudeje naraz a skokovo. Ľudia neradi menia zabehnuté postupy v prospech nových, aj keby nové mali byť jednoduchšie, lepšie a lacnejšie. Určitá miera zotrvačnosti tu bude. Či už zo strachu z nového, alebo z pohodlnosti. Napriek tomu však postupne čoraz viac klientov bude prechádzať na „samosprávu“ s použitím AI a bezplatných fintech nástrojov. A platiť budú ochotní len za služby, ktoré prinášajú reálnu pridanú hodnotu.

Čo však AI stále úplne jednoducho nedokáže (aj keď ktovie, ako to bude o 3 roky...) je:

  • Poskytovať plnohodnotné personalizované riešenia
  • Navrhovať a spravovať aktívne riadené portfóliá
  • Zabezpečiť behaviorálne poradenstvo (zvládanie emócií)
  • Vybudovať v investorovi dôveru vo vlastné investičné schopnosti

V týchto bodoch vidím do budúcnosti priestor pre rozvoj vzťahov medzi investičnými profesionálmi a klientami. Sú to oblasti, kde sa bude ďalej budovať ten osobný vzťah založený na dôvere medzi klientom a jeho poradcom. A oblasti, za ktoré budú klienti ešte stále (možno) ochotní zaplatiť.

Ak však budú chcieť poskytovatelia investičných služieb uspieť v konkurencii, tiež budú musieť správne uchopiť moderné technologické nástroje aby:

  • Zefektívnili a zlacnili svoje rutinné aktivity
  • Boli schopní pružne poskytnúť vysokú kvalitu a odlíšiť sa od konkurencie.

Stále je však jeden faktor, ktorý považujem v investičnom biznise za kľúčový. Už som ho vyššie spomenul. Je to dôvera. V prostredí, kde technológie umožňujú dostatočne dobre investovať prakticky každému, a to bez potreby za správu svojho portfólia platiť, si klient bude vyberať a silno zvažovať, či na svoje investovanie potrebuje okrem brokera aj ďalšieho partnera (poradcu, wealth manažéra, nazvime si to ako chceme...). A kľúčovými otázkami pri rozhodovaní sa budú:

  • Má mi čo ponúknuť (nad rámec toho, čo bezplatne získam vďaka technológii)?
  • Dôverujem mu?
  • Je jeho pridaná hodnota hodná ceny, ktorú si účtuje?

Čo tým všetkým chcem povedať?

Budúcnosť patrí technológiám, no dôvera, odborné znalosti a personalizované poradenstvo budú stále kľúčové.

Už o pár rokov sa za pasívne indexové investičné riešenia nebude platiť. Nebude dôvod, keďže si to každý bude vedieť jednoducho a rýchlo nastaviť sám a sám aj zadarmo spravovať. Bez potreby nejakých špeciálnych znalostí či skúseností, bez potreby tráviť s tým čas. A pre značnú časť bežných investorov to bude takto postačujúce.

Časť investorov však bude chcieť viac. Či už pomôcť nastaviť personalizované riešenie, dosiahnuť nadpriemerné investičné výsledky (podľa výnosu, rizika, výšky pasívneho príjmu, či akýchkoľvek iných kritérií, ktoré sú pre investora dôležité), porozumieť investovaniu nad rámec bežných znalostí, alebo len mať možnosť sa s niekým „rozumným“ stretnúť a porozprávať o svojich investičných myšlienkach a pocitoch. Ak patríš medzi nich, zamysli sa, čo od svojho „investičného partnera“ očakávaš. Akú hodnotu chceš od neho dostávať. A ak už takéhoto partnera máš, zamysli sa, čo tieto tvoje požiadavky naozaj spĺňa.

My v Papučovom investorovi tu chceme byť práve pre tých, ktorí chcú viac. Vieme Ťa naštartovať na cestu bezplatného spravovania vlastného pasívneho ETF portfólia. Ale našou ambíciou je byť pre Teba partnerom s pridanou hodnotou. Pomôcť Ti dosiahnuť lepšie investičné výsledky, naučiť Ťa investovaniu rozumieť a byť tu pre Teba, ak potrebuješ poradiť, alebo len zdieľať. A chceme sa v tom, aj s Tvojou pomocou, neustále zlepšovať.


Ak hľadáš rastové portfólio, ktoré by bolo silnou a potenciálne výnosnejšou alternatívou nie len k pasívnemu ETF portfóliu, určite sa zamysli nad naším novým Papučovým riadeným rastovým portfóliom. Viac informácií a záznam z nášho kickoff online webinára zo 7.11.2024 si môžeš prejsť priamo na našej podstránke, ktorá je určená pre všetkých našich potenciálnych investorov, ktorý preferujú možnosť len "poslať peniaze a viac sa nestarať". Otvoriť účet online zvládneš už za 15 minút cez svoj PC a ak nechceš platiť administratívny poplatok 99 Eur, stačí keď sa nám ozveš cez náš kontaktný formulár pred samotným otvorením účtu.

Výkonnosť našej rastovej mechanickej stratégie US MidCap Value Momentum od 11/2019 dodnes sa pohybuje na úrovni 20% p.a. Týmito výsledkami počas tohto obdobia významným spôsobom porazila ako svoj benchmark ETF IWS o viac ako 10% p.a. , z ktorého pravidelne každý mesiac vyberáme svoje investície, ale aj široký trh reprezentovaný indexom S&P500 o viac ako 4% p.a..

PI RRP je spoločným produktom Papučového investora a spoločnosti Wealth Effect Management, o.c.p., a.s. (WEM). Papučový investor, s.r.o. ho sprostredkováva ako samostatný finančný agent plne regulovaný NBS a vedený v registri NBS pod registračným číslom 281691.

Papučové riadené rastové portfólio (skr. PI RRP) je kvantitatívna faktorová stratégia založená na dvoch faktoroch – Value a Momentum, vychádzajúca z našej stratégie US MidCap Value Momentum (PI USMCVM). Historické dáta ukazujú, že akcie, ktoré majú hodnotové charakteristiky a/alebo sa tešia silnému nárastu ceny za posledné obdobie (momentum), dlhodobo porážajú široký trh o 3-5 percentuálnych bodov per annum. Nie je to však pravda každý jeden rok a niekedy zaostávajú za širokým trhom aj niekoľko rokov. Avšak už pri 7 ročnom horizonte je pravdepodobnosť porazenia trhu vyššia ako 95%. PI RRP kombinuje pozitíva obidvoch týchto faktorov.

Od spustenia v 11/2024 má PI RRP aktuálne už viac ako 200 investorov, ktorí každomesačne vložia celkovo vyše 100 tisíc Eur do tohto nami aktívne spravovaného rastového portfólia (čo je priemer viac ako 500 Eur mesačne na investora).

Viac info TU.

img

Chceš vedieť, ako začať investovať?

Stiahni si e-book Investorom za pár klikov


Podobné články

Kľúč k investičnému úspechu

Norbert Nepela

Čítať článok

Roboporadca či broker? Ako sa rozhodnúť

Norbert Nepela

Čítať článok

Prečo investovať – dôvody a ciele

Norbert Nepela

Čítať článok

Kľúč k investičnému úspechu

Norbert Nepela

Čítať článok

Roboporadca či broker? Ako sa rozhodnúť

Norbert Nepela

Čítať článok

Valuácia „Papučovým“ spôsobom

Norbert Nepela

Čítať článok