Ako poraziť index

Norbert Nepela

Investovanie je jednou z mála oblastí, kde neplatí, že čím viac času a úsilia mu venuješ, tým lepšie výsledky dosiahneš. Keby to platilo, nestávalo by sa, že profesionáli v investičných výnosoch významne zaostávajú za svojimi referenčnými hodnotami (tzv. benchmarkami), o čom jasne hovorí pravidelný SPIVA report.

Práve na skutočnosti, že aktívne spravované portfólia „podliezajú“ výnosy trhu, je založená argumentácia v prospech pasívneho indexového investovania a celkový rozmach investovania do ETF. A verím, že pre väčšinu investorov je tento prístup nielen najjednoduchší, ale aj najvýnosnejší.

Lenže investovať pasívne do indexu je nuda. Naozaj. A človek má rád pocit, že niečo robí, že prispieva, že tvorí. Investície nie sú výnimkou.  Ako však už spomínaný SPIVA report dokazuje, venovať energiu a čas detailnej analýze a výberu konkrétnych akciových titulov, takmer isto nie je niečo, čo sa nám bude rentovať. To nás ale nemôže odradiť. To fakt neexistuje nejaká „zlatá stredná cesta“, ktorá by mne, ako investorovi, umožnila aj sa „realizovať“ aj poraziť index?

Predstavujem faktorové investovanie

V priebehu rokov bolo zrealizovaných množstvo štúdií, ktoré na empirických údajoch dokázali, že investície, ktoré preferujú určité „faktory“, v dlhodobom meradle porážajú širokospektrálny index.

Medzi investičné faktory, ktoré sú štatisticky dlhodobo najviac „zodpovedné“ za investičný úspech, patria:

Pre zobrazenie celého článku je potrebná bezplatná registrácia. Ak nie ste zaregistrovaní, zaregistrujte sa zdarma TU. Ak už máte účet, prihláste sa prosím.