Ako zostaviť investičné portfólio krok za krokom

Norbert Nepela

Internet je zaplavený rôznymi tipmi na to, aké portfólio je „optimálne“, najlepšie a super perfektné v každej situácii. Je to veľmi jednoduché - stačí si len vybrať.

O tom, ako vyzerá typické portfólio bohatých som písal v tomto článku. Warren Buffet odporúča 90% do US akcií a 10% do krátkodobých štátnych dlhopisov. Ďalej možno narazíš na Bogleheads Three Fund portfolio, Rick Ferri Core 4 Portfolio, Schultheis Coffeehouse portfolio, Armstrong Ideal Index portfolio, či Ray Dalio All Seasons portfolio.

 A už to tak jednoducho nevyzerá... Problémom je, že začínajúci investori čakajú, že existuje jedno najlepšie portfólio, ktoré keď nakúpia, tak zarobia najviac a najistejšie. Ale pri investičných portfóliách je to ako s diétami – je ich tak veľa rôznych, pretože žiadna nefunguje v každom prípade a pre každého.

Či chceš alebo nechceš, ak túžiš po portfóliu, ktoré Ti najviac pasuje, budeš musieť trošku priložiť ruku k dielu (alebo sa obráť na dobrého poradcu, ktorému dôveruješ, ale aj tak bude z Teba potrebovať vytiahnuť kopec osobných info a preferencií, takže tu čas neušetríš). No a namiesto „hrabania sa“ v existujúcich portfóliách na webe (a ver mi, nájdeš všetky možné aj nemožné kombinácie) bude omnoho efektívnejšie, keď si vlastné portfólio postavíš od základu. Ako teda na to?

Krok č.1 – Nastav si investičné ciele

Urči si, akú sumu a v akom časovom horizonte potrebuješ na zabezpečenie Tvojich budúcich finančných potrieb. Prečo je to potrebné? Prečo nejsť proste cestou „chcem čo najväčšie zhodnotenie“? Dôvod je, že pointou investovania nie je dosiahnuť čo najväčšie zhodnotenie, ale dosiahnuť svoje investičné ciele pri čo najnižšom riziku. Ak cieľ nemám stanovený, neviem zhodnotiť, či sa mi vyvíja správnym smerom a ani znížiť rizikovosť portfólia v prípade, že sa investíciám darí lepšie, ako som predpokladal. Preto, ak už nemáš konkrétnu cieľovú sumu, skús si stanoviť aspoň časový horizont, minimálny požadovaný výnos a maximálny tolerovateľný pokles portfólia.

Príklad: Mojím cieľom je zabezpečiť si pasívny príjem aspoň 1000 Eur mesačne v horizonte 20 rokov. Chcem si ho zabezpečiť tak, že budem mesačne vyťahovať 0.25% svojho portfólia, aby som zabezpečil, že mi portfólio vydrží aspoň 30 rokov. To znamená, že potrebujem vybudovať portfólio v hodnote aspoň 400 tis. Eur.

Krok č.2 – Zmapuj si svoje aktuálne finančné možnosti

V tomto kroku si zmapuj, koľko už máš našetrené a koľko dokážeš pravidelne prispievať. Je to dôležité najmä preto, že čím viac dokážeš pravidelne prispievať, tým menej rizikové portfólio môžeš zostaviť a stále dosiahnuť svoj cieľ. Práve Tvoje aktuálne a predpokladané budúce finančné možnosti majú zásadný vplyv na vhodné zloženie Tvojho portfólia.

Príklad: Aktuálne mám našetrených 10 tis. Eur. Mesačne viem prispievať 300 Eur.

Krok č.3 - Vypočítaj, aký potrebuješ dosiahnuť ročný výnos

Pre zobrazenie celého článku je potrebná bezplatná registrácia. Ak nie ste zaregistrovaní, zaregistrujte sa zdarma TU. Ak už máte účet, prihláste sa prosím.


Podobné články

Všetky články