Investuj ako bohatí – aj keď máš na investovanie len málo peňazí

Asi každý z nás by chcel dosahovať výnosy, aké dosahujú bohatí ľudia. Veď asi o práci s peniazmi niečo vedia, keď sú bohatí…  😉

Je pravdou, že bohatí na svojich investíciách zarábajú viac, ako bežní ľudia. Okrem väčšieho objemu peňazí na investovanie (a v prípade investícií stopercentne platí známe „peniaze plodia peniaze“), bohatí ľudia investujú aj do iných „nástrojov“ ako bežní ľudia.

Capgemini v spolupráci s RBC Wealth Management každoročne pripravujú report o tom, do čoho investujú bohatí ľudia – v tomto prípade sú bohatí ľudia tí, ktorí majú na investovanie viac ako 1 mil. USD. Podľa tohto reportu, bohatí umiestňujú svoje peniaze nasledovne:

Wealth_Structure

Asi štvrtinu svojich voľných peňazí majú bohatí v hotovosti alebo vo forme vkladov. Tu podotýkam, že nejde o prostriedky určené na spotrebu. Ide o peniažky, ktoré tvoria buď „železnú rezervu“ alebo čakajú na investičnú príležitosť. Ďalšiu o niečo viac ako štvrtinu investujú do akcií, ktoré generujú výnos jednak prostredníctvom zhodnotenia ceny a jednak prostredníctvom výplaty dividend. Bežnou praxou je dividendy reinvestovať, t.j. nakúpiť za vyplatené dividendy ďalšie akcie danej spoločnosti.

18% portfólia bohatých tvoria nehnuteľnosti. Nie tie, v ktorých bývajú. Tie, ktoré im zarábajú. Ďalších 17% tvoria investície s pevným výnosom, primárne dlhopisy. Takto bohatí požičiavajú firmám alebo štátu peniaze a za to poberajú pevný výnos vo forme úroku, tzv. kupónu.

No a nakoniec, asi 13% portfólia tvoria alternatívne investície. Sem patria hedge fondy, priame investície do začínajúcich podnikov (private equity), komodity a podobne.

Toto je teda zloženie portfólia, ktoré z bohatých robí ešte bohatších. Ak by chcel svoje portfólio takto vyskladať bežný človek, určite „zakape“ na nedostatku peňazí. Však?

Nuž, nemusí to byť celkom tak. Dobrou správou je, že portfólio „bohatých“ si dokážeš vyskladať aj s oveľa menším investičným rozpočtom ako 1 mil. USD. Musíš však splniť 3 základné podmienky:

 1. Nájdeš si nízkonákladového brokera
 2. Budeš investovať pravidelne
 3. Budeš investovať do ETF

Nízkonákladový broker je absolútna nevyhnutnosť, ak nechceš veľké percento svojej investície zaplatiť na poplatkoch. V dnešnej dobe je možné realizovať transakcie s poplatkom na úrovni okolo 1 USD a dokonca niektorí brokeri za určitých podmienok ponúkajú vybrané ETF bez transakčných poplatkov. Viac o výbere brokera píšem v tomto článku. Ja osobne používam Interactive Brokers a DeGiro.

Pravidelnosť je jeden zo základných kameňov úspešného investovania. Hlavný rozdiel medzi bohatými a tými chudobnejšími je aj v tom, že chudobnejší obyčajne celý svoj príjem minú a okrem toho sa ešte zadlžia, aby si kúpili ďalšie veci, ktoré im negenerujú príjmy. A ruku na srdce, veci, ktoré častokrát ani až tak nepotrebujú. Preto sa tak darí kreditným kartám, či spotrebným úverom. O hypotékach nehovorím, toto považujem za nutné zlo.

Na druhej strane, bohatí zo svojho príjmu v prvom rade vyčlenia časť, ktorú investujú do zarábajúcich aktív. Až z toho zvyšku žijú a míňajú. Väčšina milionárov nemá také dobré autá a drahé domy, ako si dopraje stredná vrstva. Peniaze radšej investujú a luxus si doprajú až vtedy, keď im na to investície zarobia.

Preto, ak nemáš na investovanie k dispozícii hneď teraz dostatočne veľkú sumu (šance sú, že nie), budeš si musieť svoje investičné portfólio budovať postupne, práve pravidelným odkladaním. Zabudni na predčasné splátky hypotéky. Každá takáto splátka Ti totiž prinesie výnos presne na úrovni úrokovej sadzby hypotéky, a tie sú teraz poriadne nízke. Radšej peniaze investuj.

Investovanie prostredníctvom ETF je pre bežných ľudí je prakticky jedinou (a vôbec nie zlou, práve naopak) možnosťou, ako sa priblížiť spôsobu investovania bohatých. Prakticky na každý typ aktív existuje ETF. Takže:

A čo ďalej?

 V prvom rade si potrebuješ zvážiť, akú časť portfólia budú tvoriť jednotlivé typy investícií. Či pôjdeš do percentuálneho rozloženia po vzore „bohatých“ (pamätaj však, že uvedené percentá sú priemerom, pravdepodobne žiaden jednotlivý investor nemá v portfóliu presne takéto percentuálne pomery), alebo si portfólio „namiešaš“ po svojom. Ak budeš „miešať“, potom vedz, že:

 • Najrizikovejšie sú alternatívne investície, avšak majú aj najväčší potenciál výnosu.
 • Nasledujú akcie a nehnuteľnosti.
 • Potom dlhopisy.
 • No a nakoniec hotovosť a vklady. Tieto však zarobia takmer alebo úplne nič.

A keď portfólio vybuduješ, nezabudni ho ročne rebalansovať. Tie aktíva, ktoré stúpli, odpredáš a nakúpiš tie, čo klesli tak, aby ich pôvodný pomer ostal zachovaný. A nezabudni reinvestovať dividendy.

A potom už len opakovať stále dokola.

(Len, aby sa nezabudlo, ETF, čo som uviedol, ber naozaj len ako inšpiráciu. Skutočne nečakám, že každý jeden z nich reálne aj nakúpiš. Určite si urob svoj vlastný prieskum potenciálu výnosov a poplatkov, a rozhodnutie rob na základe tejto analýzy. A tiež si zváž, či chceš investovať v EUR alebo USD.)

Tak ako? Ideš do toho? Daj vedieť v komentároch.


Ak chceš viac informácií, vrátane prístupu k našim reálnym investíciám,

ZAREGISTRUJ SA

 

 

16 Komentárov

 • Tomáš Pavlík

  Odpovedať Odpovedať 27. apríla 2017

  Zdravim,

  otazocka ohladom vyplacania dividend.
  Vanguard Total Stock Market (VTI) ma Distribution Yield 1.88% vyplacane stvrtrocne.
  Chapem spravne (?), ze :
  – ak nakupim VTI za 1000 $, za cely rok ziskam na dividendach 18.88$ (-15% US dan ak som vyplnil W-8BEN) = 16.048$
  – dividendy budu vyplacane bezohladu na stav akcioveho trhu (ci akcie rastu alebo klesaju)
  – tieto dividendy su vyplacane z mojej celkovej investicie, takze ak za rok poklesnem z 1000$ na 500$, tak aj dividendy budu polovicne

  Otazka na Bondy :
  – funguje vyssie uvedene aj pri Bond ETFkach ? (HYG, BND, TIP … )
  – niekde som cital, ze dane na bondy su vyssie ako 15 % ?

  Dakujem,
  Tom

  • Norbert Nepela

   Odpovedať Odpovedať 27. apríla 2017

   Ahoj Tom,
   dividendový výnos akciového ETF je obrazom dividend, ktoré vyplácajú jednotlivé spoločnosti v indexe, ktorý ETF kopíruje. Dividenda je stanovená ako konkrétna suma v USD/EUR/inej mene a výnos v 5 je vypočítaná veličina,ktoá závisí od aktuálnej ceny akcií/ETF. Ak nvestuješ 1000 USD do ETF, potom dividendy dostávaš z každej nakúpenej akcie resp. podielu v ETF, bez ohľadu na to, ako sa bude vyvýjať cena v budúcnosti. Dividendy Ti klesnú len v prípade, že a) spoločnosti zastúpené v indexe, ktorý ETF kopíruje, znížia svoje dividendy alebo b) predáš časť svojich ETF akcií/podielov. Ak len klesne cena z 1000 na 500, pri zachovaní všetkých ostatných parametrov ostane nezmenená aj celková výška dividendy (% dividendový výnos oproti aktuálnej cene bude samozrejme vyšší)

   Zdaňovanie bondov je trošku špecifické. Na distribúcie bondových ETF sa nevzťahuje zrážková daň z dividend 15%, pretože nemajú charakter dividendy. Otázkou je, či z pohľadu Slovenských daňových zákonov je potrebné distribúcie z bond ETF zdaňovať ako úroky (samostatná položka v daňovom priznaní so sadzbou 19%) alebo ako dividendy (sadzba 7%) alebo ako kapitálové zisky (distribúcie sú z časti tvorené aj kapitálovými výnosmi z predaja bondov v ETF) alebo ako kombináciu. Vo výpise od brokera alebo na stránke ETF by si mal dostať rozpis distribúcií a ich charakter a podľa toho sa zariadiť. Aby to nebolo ľahké, niektoré typy bondov (obzvlášť štátne a municipal) sú čiastočne alebo úplne od daní oslobodené. Daňové ošetrenie takýchto výnosov na Slovensku je asi otázka na daňového poradcu 🙂

   • Tomáš Pavlík

    Odpovedať Odpovedať 27. apríla 2017

    5.4$ … co nenarobi desatinna ciarka 🙂

 • Tomas Pavlik

  Odpovedať Odpovedať 25. apríla 2017

  Zdravim p. Norbert,

  dakujem za prinosne clanky.

  Mam dotazy ohladom rebalancovania z pohladu dani :
  – ak mam portfolio zlozene a 8 ETF v roznych % rozlozeniach. V priebehu roka 4 z nich zarobia a 4 stratia.
  – v mnohych pripadoch existuju alternativy na tie iste ETFka (Vanguard, iShares, Schwab)
  – Predam cast akcii ktore zarobili (vytvoril som zdanitelny zisk)
  – Predam (vsetky) akcie ktore stratili (4x vanguard napr) a nakupim hned naspat podobne (4xiShares) (vytvoril som stratu)
  – Ak bude strata vyssia ako zisk, nemusim platit dan z kapitaloveho majetku ?

  Dakujem !

  S pozdravom,
  Tomas Pavlik

  • Norbert Nepela

   Odpovedať Odpovedať 25. apríla 2017

   Ahoj Tomáš,
   Ak si za daný rok dosiahol z odpredaných investícií celkovú stratu (t.j. zisky boli nižšie ako straty), daň neplatíš. V rámci jedného kalendárneho roka sa totiž zisky a straty započítavajú. To, či za utŕžené peniaze potom nakúpiš ďalšie investície, nehrá na Slovensku úlohu (v USA platí pravidlo 30 dní, t.j. ak chceš uznať stratu z predaja, nesmieš za takto utŕžené peniaze 30 dní nakúpiť ďalšie investície).
   Ak však rebalancuješ raz ročne, skús realizovať odpredaj ziskových investícií až po uplynutí 1 roka odo dňa ich nákupu. V takom prípade je, podľa aktuálne platného zákona, zisk oslobodený od dane.

  • Tomáš Pavlík

   Odpovedať Odpovedať 27. apríla 2017

   Ok chapem, takze ked VTI vyplatil :
   Dividend $0.54200 03/28/2017 , tak to znamena, ze za 10 akcii dostanem 54$ (-15 %dan).
   !
   ohladom bondov a dani, to vyzera ze napisem na financnu spravu nech mi poradia 🙂
   Mozem sem potom postnut odpoved.

   Tom

 • Tomáš Matis

  Odpovedať Odpovedať 3. decembra 2016

  Ahoj Norbert. Chcem sa pri tomto článku opýtať otázku, že aká je približná ročná výnosnosť keď človek investuje do etf a odráta poplatky (ak sú). Investujem napríklad 1000e do etf, rozložím ich tak ako si to popísal vyššie. Môžem očakávať 10 percentný zisk za rok čiže 100e, alebo v akých číslach sa zisk približne pohybuje?

  • Norbert Nepela

   Odpovedať Odpovedať 5. decembra 2016

   Ahoj Tomáš,
   Výnosnosť ETF závisí od typu ETF (akcie, dlhopisy) a od doby, ako dlho investíci držíš. Poplatky sú minimálne, cca od 0,1 do 0,5% ročne.
   Každý jeden ETF môžme popísať dvoma parametrami – priemerný ročný výnos a štandardná odchýlka (volatilita). Priemerný ročný výnos udáva indikáciu hodnoty, ktorú môžeš ročne plus/mínus v priemere očakávať za predpokladu, že budeš ETF držať dlhodobo. Akciové fondy môžu mať priemerný ročný výnos aj voac ako 10%, dlhopisové okolo 5-6%. Štandardná odchýlka však hovorí, aký je „rozptyl“ výnosov v jednotlivých rokoch. Príklad: Ak má ETF priemerný ročný výnos 10% a štandardnú odchýlku 15%, znamená to, že dlhodobo si ročne síce zarobil v priemere 10%, avšak v ktorýkoľvek daný rok sa výnos s najväčšou pravdepodobnosťou pohyboval v rozmedzí -5% až 25%.
   Keď to zhrniem, investovanie je „beh na dlhé trate“ a „hra priemerov“. Je veľmi ťažké predpovedať, koľko zarobíš nasledujúci rok – môžeš prerobiť, ako aj zarobiť. V dlhodobom meradle vieš byť v odhadoch úspešenejší. Predpokladom úspešného investovania je však dlhodobosť a pravidelnosť.

 • Kristian Kucerak

  Odpovedať Odpovedať 25. mája 2016

  Ahoj,

  v prvom rade vdaka za velmi hodnotne clanky a informacie.
  V pripade investicie do nehnutelnosti a dlhopisov rozumiem, ze clovek potrebuje viac financii, takze ETF je vyhodne kedze clovek moze „nakupit“ za menej… ale cena akcie moze byt porovnatelna k cene ETF (samozrejme zalezi od konkretnej akcie). Cisto z pohladu potrebnych financii na nakup by to malo byt porovnetelne, nemam pravdu ?

  Vdaka,
  Kristian

  • Norbert Nepela

   Odpovedať Odpovedať 26. mája 2016

   Ahoj Kristián,
   ďakujem za komentár. Som rád, že naše články sú pre Teba užitočné 🙂
   K Tvojej otázke: Máš pravdu, že z pohľadu obchodovateľnosti sú ETF a akcie spoločností v podstate totožné. Rozdiel medzi nimi je primárne taký, že kúpou jednej akcie ETF kupuješ viacero spoločností naraz. ETF totiž prevažne kopírujú určitý index (t.j. akciový kôš zostavený podľa presných pravidiel). Kúpou akcií konkrétnej spoločnosti sa vystavuješ riziku nesprávnej analýzy. Preto sa aj v rámci portfólia odporúča neinvestovať len do jednej spoločnosti, ale do viacerých (viac som o tom písal v tomto článku). Na to, aby si dostatočne eliminoval analytické riziko, potrebuješ cieľovo nakúpiť aspoň 8 rôznych spoločností, čo pre bežného človeka môže byť finančne náročné. Preto, obzvlášť ak máš na investovanie ke dispozícii rádovo stovky Euro ročne, môže byť pre Teba vhodnejšie nakúpiť ETF, ktoré sú diverzifikované natoľko, že efektívne eliminujú +/- 99% analytického rizika -čiže v dôsledku dostávaš za relatívne málo peňazí dostatočnú diverzifikáciu v rámci konkrétnej triedy aktív resp. investičnej stratégie. Ak napríklad máš k dispozícii na začiatok napr. 1000 Eur, môžeš nakúpiť za 500 Eur akciový rastový ETF, za 300 Eur dlhopisový ETF a za 200 Eur realitný ETF. V každom ETF máš dostatočnú diverzifikáciu v rámci triedy aktív a zárovaň diverzifikuješ portfólio rôznymi typmi ETF.
   Nevýhodou ETF je, že nikdy nedosiahneš vyšší výnos ako trh resp. konkrétny index. Avšak pre bežného človeka, ktorý nechce/nevie/netrúfa si analyzovať konkrétne investície, je toto dostatočne bezpečný spôsob investovania, pretože pri investovaní do ETF nikdy nebudeš ani horší ako trh 🙂
   Hádam som sa vyjadril zrozumiteľne, ak by si mal otázky, kľudne napíš.
   Veľa úspechov prajem.

   • Kristian Kucerak

    Odpovedať Odpovedať 27. mája 2016

    Dakujem za odpoved. Vlastne akciami jednej spolocnosti nemam diverzifikaciu, ale za porovnatelnu cenu mozem nakupit ako ETF ale s ovela vacsim rizikom (na druhej strane vacsim moznym vynosom).

    • Norbert Nepela

     Odpovedať Odpovedať 31. mája 2016

     Ahoj Kristián,
     presne tak, nákupom ETF kupuješ de fakto podiely v indexovom fonde, ktorý je možné obchodovať na burze. T.j. za cenu jednej akcie investuješ do všetkých spoločností tvoriacich index. Investovanie do konkrétnej spoločnosti Ťa vystavuje oveľa väčšiemu riziku, že si niečo neanalyzoval správne. Na strane druhej Ťa investovanie do konkrétnej spoločnosti vystavje aj „riziku“ väčšieho zisku, v prípade, že Tvoja analýza bola správna 🙂
     Ešte jedna vec: Ceny akcií aj ETF určuje trh, t.j. každá má v konkrétnom momente cenu, ktorá zodpovedá ponuke a dopytu na trhu. Pri rôznych spolčnostiach ceny akcií väčšinou nebývajú rovnaké a nemusia byť ani porovnateľné (napr. jedna akcia ETF SPYW stojí aktuálne okolo 21 Euro, zatiaľ čo jedna akcia Google stojí cez 730 USD 🙂 )

 • MiMo

  Odpovedať Odpovedať 18. mája 2016

  Zdravím 🙂
  Mal by som otázku: Ten koláč je konštruovaný na základe údajov amerických súdruhov, alebo je poctivo globálny a zohľadňuje aj investičné obyčaje ázijských súdruhov milionárov?
  Možno by bolo zaujímavé to dekomponovať a porovnať priemerný investičný profil bohatého investora v jednotlivých regiónoch.
  M.

  • Norbert Nepela

   Odpovedať Odpovedať 18. mája 2016

   Ahoj Miloš, ide o globálny pohľad. Avšak pravdou je, že v USA žije až 30% všetkých svetových milionárov a USA, Japonsko, Nemecko a Čína sa na počte všetkých boháčov podieľajú 67%-tami (v tomto poradi). Takže áno, koláč zahŕňa aj ázijských súdruhov. O tom, či sú tam aj Slováci, som sa nedočítal ?
   Prečítaj si celý report, v článku je naň odkaz. Sú tam omnoho podrobnejšie dáta.

Pridaj komentár

* Povinný údaj