Je nehnuteľnosť na prenájom dobrá investícia?

Norbert Nepela

Možno Ti už napadlo, že jednou z možností investovania je investícia do nehnuteľnosti a jej následný prenájom. Určite to napadá mnohým našim členom, pretože otázku v podobnom duchu dostávam pravidelne. Logika je približne nasledovná: „Kúpim byt v [doplň lokalitu] na hypotéku. Byt prenajmem a z prenájmu budem hypotéku splácať. Takto mi nehnuteľnosť v podstate zaplatia nájomníci a po splatení hypotéky budem mať byt, ktorý vynáša pravidelný mesačný cashflow a nemusel som doň vraziť skoro nič.“

V tomto článku chcem upozorniť na niekoľko skutočností, ktoré v podobných úvahách zväčša chýbajú a pozrieť sa na konkrétny, aj keď hypotetický, príklad takejto investície. Takže:

Úroková sadzba hypotéky nie je nemenná. Splátky hypotéky, ktoré sme si zahrnuli do výpočtu cashflow sme vypočítali na základe aktuálnej hypotekárnej úrokovej sadzby. Tá je však v súčasnosti na historických minimách. Úrok okolo 1,4% pravdepodobne dlho do budúcnosti nevydrží. Americká centrálna banka už úrokové sadzby zvyšuje a je pravdepodobné, že podobný trend v dohľadnej dobe nastúpi aj Európska centrálna banka.  Nie je to tak dávno, čo boli úroky cez 3% považované za dobré. Preto do budúcnosti je potrebné počítať s tým, že úrok narastie. Aj trojnásobne. Obzvlášť, ak máš hypotéku na 30 rokov.

Celkové náklady. Úroky a splátky istiny sú iba jednou z výdavkových položiek. Ako som už spomínal, táto položka bude do budúcnosti skôr rásť. Okrem toho však byt treba prevádzkovať a udržiavať. Okrem pravidelných mesačných nákladov na energie a služby je byt potrebné pravidelne premaľovať a, ak je prenajímaný ako zariadený, aj obnoviť/vymeniť nábytok a zariadenie. Obzvlášť ak sa byt prenajíma na krátke obdobia, má zariadenie tendenciu „nevydržať“. Samozrejme, je možné dohodnúť v zmluve, že všetky opravy vykonáva nájomník a byt prenajať nezariadený. To sa ale bavíme o niečo nižšom nájomnom, ako za zariadený byt s full-servisom.

Vyťaženosť nehnuteľnosti. Je príjemné veriť, že v kúpenej nehnuteľnosti budeme mať nájomníkov počas celých 30 rokov splácania hypotéky. Oveľa realistickejšie však je očakávať, že počas tohto obdobia bude budú periódy, kedy bude nehnuteľnosť neobsadená. Buď z dôvodu rekonštrukcie alebo z dôvodu, že proste nebudeme vedieť nájsť nájomníka. A možno ho nájdeme len za cenu zníženia nájomného. Čo to spraví s celkovým cashflow z investície?

Daňová povinnosť. Nezanedbateľná je ešte jedna skutočnosť. Započítať aj ostatné, nielen priame náklady spojené s prenájmom (t.j. úrok z hypotéky, náklady na obnovu a údržbu), je možné len v prípade, že nehnuteľnosť zaradíte do svojho „obchodného majetku“ a vediete o ňom evidenciu (viac info tutu). Ak to neurobíte, platíte daň z príjmu z celej výšky prijatého prenájmu mínus energie a služby (výťah, odvoz smetí, osvetlenie a upratovanie spoločných priestorov, ...). Ak však nehnuteľnosť zaradíte do obchodného majetku a budete ju odpisovať, znížite si základ dane o každoročný odpis. Doba odpisovania je aktuálne 40 rokov. Lenže potom bude zostatková účtovná hodnota nehnuteľnosti výrazne nižšia ako pri kúpe a pri predaji budete musieť zaplatiť daň z príjmu z celého rozdielu medzi predajnou a účtovnou hodnotou (ibaže by ste ho po vyradení z obchodného majetku mali vo vlastníctve ešte najmenej 5 rokov – viac info tu).

Môže sa to zdať komplikované, preto skúsim dať príklad:

Jano kúpil 2 izbový byt v Bratislave v novostavbe s rozlohou 55 m2 za cenu 120 tis. Eur. Zobral hypotéku na 90% ceny nehnuteľnosti (t.j. 108 tis. Eur) s úrokom 1,5%. Vlastná investícia do bytu bola 12 tis. Eur. Rozhodol sa ho zariadiť a prenajímať. Kompletné zariadenie (kuchyňa, obývačka, spálňa) ho stálo 10 tis. Eur. Dokáže ho prenajať za 600 Eur / mesiac vrátane energií, pričom energie predstavujú 130 Eur mesačne.  Počas 30 rokov investoval 5 tis. Eur do opravy a údržby. Úrok na hypotéke ostal počas 30 rokov nezmenený, rovnako ako cena energií (nereálne, ale ľahšie sa bude počítať). Rovnako mal byt počas celého obdobia na 100% obsadený nájomníkmi a nájom bol tiež stále rovnaký – 600 Eur/mesiac.  Jano byt zaradil do obchodného majetku (len zamyslenie na okraj - ak sa rozhodneš pre investovanie do bytu na prenájom, je asi lepšie ho zaradiť do obchodného majetku a 5 rokov pred plánovaným predajom ho z neho vyňať, kvôli oslobodeniu od dane):

Za predpokladov uvedených v našom príklade (myslím že sú celkom benevolentné) Jano za svoju investíciu 12+10 = 22 tisíc Eur po 30 rokoch získa sumu 23,774 Eur, ktoré počas 30 rokov pravidelne odkladal, a byt v aktuálnej trhovej hodnote, ktorý môže ďalej prenajímať za čistý mesačný cashflow (teraz už bez splátky úveru) 470 Eur. Po odčítaní 500 Eur ročne na daňovníka a zdanení je to 347 Eur. A ak by pozitívny cashflow investoval (t.j. cca 791 Eur ročne) potom by jeho výnos z odložených peňazí bol za 30 rokov 98 253 Eur. Toto by pri dividende 3% a dani z dividend 7% predstavovalo doplnkový mesačný príjem na úrovni 228 Eur. Celkovo teda nominálny čistý mesačný cashflow na úrovni 575 Eur. Ak by sa však byt rozhodol predať a byt by nebol viac ako 5 rokov vyňatý z obchodného majetku, musel by zaplatiť daň z rozdielu medzi predajnou cenou a zostatkovou hodnotou bytu.

Existuje však aj druhá strana mince. Čo keby Jano svojich úvodných 22 tis. Eur nepoužil na byt, ale investoval ich do akciového indexového ETF. Použijúc dlhodobú mieru výnosu akcií na úrovni 8,5% by za 30 rokov investovaním vybudoval portfólio cca na úrovni 22 000 x 1,085^30 = 254 281 Eur. Z tohto by pri 3% sadzbe dividendy a 7% dani z dividend mal čistý pasívny príjem 590 Eur mesačne.

Aký je z toho záver?

Keď porovnáme investovanie do bytu a investovanie do akcií, potom pri počiatočnej rovnakej investícii 22 tis. Eur a predpokladoch uvedených v našom príklade budú obidva spôsoby rovnako výnosné, ak sa Janovi podarí po 30 rokoch prenajať byt za čistý mesačný príjem po zdanení v hodnote 362 Eur a trhová hodnota bytu bude na úrovni 156 tis. Eur (čo predstavuje nominálny nárast ceny o 30% za 30 rokov, čiže len niečo okolo 0,9% ročne, čo je menej ako miera inflácie. To vyzerá celkom realisticky, či nie?

Samozrejme, v našom príklade som použil predpoklady, ktoré boli dosť benevolentné. Výpočet treba upraviť o reálne pohyby a pravdepodobné zvýšenie úrokových sadzieb, reálnu mieru vyťaženosti, trhovú sadbu nájomného a energií, a tiež o reálne výdavky na opravy a údržbu. Taktiež prenájom nehnuteľnosti si vyžaduje viac energie a úsilia ako investovanie do akcií. Príklad však ukazuje, že investovanie do nehnuteľností za účelom ich prenájmu je platnou investičnou alternatívou.

Nechám každého, nech si spraví vlastný úsudok. Nie je mojím cieľom presviedčať o výhodnosti alebo nevýhodnosti kúpy bytu na prenájom. Chcel som iba poskytnúť trošku širší pohľad na súvislosti, ktoré pri našom investičnom uvažovaní často chýbajú. Aby sme vedeli spraviť lepšiu investičnú analýzu. Konečné rozhodnutie je však na každom z nás.

32 Komentárov
Milan 16. januára 2021
| | |
Tomas, Ty si obhajca Nora? Podla poctu reakcii je zrejme dohoda, ze budes odchytavat nespokojnych "ETF" investorov pokukujucich po realitach. To co prezentujes Ty su takisto iba etf investicie s dymovou clonou par nehnutelnosti "logicky" rozmiestnenych BA,ZA,KE. Ved ludia mozu mat aj svoj nazor bez moderatora "pravdy" a mozu bytdokonca skusenejsi ako "moderator pravdy".
Vlado 6. januára 2021
| | |
Zdravím Chcel by som reagovať na tvoj článok, ktorý je podľa môjho názoru veľmi bias. Dovolím si tvrdiť a to aj z vlastnej skúsenosti, že investovanie do bytu alebo nehnuteľnosti vie človeku zmeniť život k lepšiemu za pomerne rýchli čas. (Samozrejme pri správnom vybere danej nehnuteľnosti a pomoci trhu) Je pravda, že s bytom alebo domom je viac práce a vynaloženého úsilia ale reward je podstatne lepší. Prakticky ako pri všetkom, ak sa človek snaží a vynaloží efort tak väčšinou odmena je väčšia. Všimol som si,že si nespomenul jednú dôležitú vec pri investovaní do bytu a to je instant equity. Pri šikovnej renovácii vieš nehnuteľnosť zhodnotiť okamžite a toto zhodnotenie využiť na vrátenie tvojho pociatneho vkladu. Takzvaná BRRRR metóda. Buy Rehab Recycle Refinance Repeat Pri investovaní do nehnuteľnosti si v prvom rade sám sebe pánom a rozhodujes sám ako naložiť zo svojou investíciou namiesto toho aby si niekomu dal svoje ťažko zarobené peniaze a dúfal, že ti zarobia. Investovanie do ETF alebo cennych papierov je podľa môjho názoru veľmi neprehľadné aj keď máš síce možnosť vidieť company spreadsheet, ale nemáš to vo svojich rukách. Investovanie do nehnuteľnosti máš veľa možností a stratégie, ktoré môžeš využiť. Treba, ale samozrejme dodať, že to čo platí pre mňa nemusí platiť pre niekoho iného. Ak má niekto dobrý príjem z inej činnosti a nemá čas na to aby maľoval doma a montoval kuchyňu a staral sa o nájomníkov potom bude asi lepšie ak zverí svoje peniaze niekomu inému kto bude s nimi investovať. No ak máš chuť a chceš invsetovanim seriózne zarobiť a to dokonca aj bez veľkého kapitálu nehnuteľnosti is the way to go! Ešte na záver, vieš mi prosím ta nájsť reálny príklad kedy sa nehnuteľnosť za 30 rokov zhodnotila iba o 30%? Pokiaľ viem tak pred 30 rokmi sa byty predávali za tie isté sumy len s tým rozdielom že to bolo v slovenských korunách. To znamená, ze v r 1990 si kúpil byt za 100000SK ,ktorý dnes má hodnotu 100000€ takže 30 násobne viac. Takže, toľko môj názor. Prajem veľa úspechov Vlado
Roman 12. februára 2019
| | |
Velmi zaujimavy clanok a hlavne diskusia pod nim. Ja si myslim ze jedina "spravna" odpoved neexistuje a je to hlavne o samotnom investorovi. Ja osobne som si skusil oboje a mozem konstatovat ze hoci stale drzim nejake peniaze investovane v nehnutelnostiach (kupenych s leverage aj bez) urcite ak sa naskytne ten pravy den D (dalsi 2008/2009) nebudem vahat ani minutu premenit nehnutelnost za cash a nakupit sa do akcii / ETF. Je prvdou ze od 2010 sa ceny nehnutelnosti hybu nahor a hlavne posledne dva roky vzhladom naa nizke uroky sa pomaly kupuje vsetko za hocijaku cenu mam ten dojem takze faktom je ze na niektorych kratkodobych investiciach do nehnutelnosti sa da zarobit lepsie ako na akciovych trhoch ale to uz je spekulacia nie investovanie. Mna najma odrazda ze cas straveny pri nehnutelnostiach radovo prevysuje cas straveny pri investiciach - tym myslim stovky nasobkov - a toto vacsinou ziaden realitny investor nezohladni ( prerabky, opravy, nahananie najomnikov, danove urady, domove schodze atd.). Odporucam vsetkym nech si vyrataju svoju "hodinovu sadzbu" a potom to pridaju do nakladov oboch pristupov. Ja osobne radsej stravim tie desiatky a desiatky hodin s rodinou, priatelmi a konickami a tu 1-4 hod za mesiac na investicie si vzdy vie kazdy najst. Alternativou je pre mna tiez vlastnit niektory vybrany REIT, ktory sa zameriava na oblast co mi vyhovuje a plati slusnu dividendu a nema s tym ani 10 min starosti za rok. ale ako hovorim jee to vec tkazdeho individualneho cloveka a sam este nejake investicne nehnutelnosti mam kedze den D v tomto dlhociznom bycom trhu este nenastal :)
Realityinvestor.sk 7. októbra 2018
| | |
Na mojom blogu som spravil analyzu jednej konkretnej investicie do nehnutelnosti, ktoru som davnejsie kupoval. Clanok najdete tu https://realityinvestor.sk/analyza-investicie-do-nehnutelnosti/ Ale jedno varovanie vopred - tak ako je Noro 'zaujaty' v prospech ETFs/akcii ja som 'zaujaty' v prospech nehnutelnosti takze pravda bude niekde uprostred ;) Kazdemu jednoducho vyhovuje iny typ investicie a na kazdej sa da zarobit. Ak samozrejme viete co robite. Tomas
Adam 27. augusta 2018
| | |
Ahoj Norbert, vypocty a celkovo je to OK, ale spravil si jednu zasadnu chybu. Ty porovnavas, "leveraged investment" s investiciou bez "leverage". Totiz, pri byte ratas s investiciou na dlh a pri investovani s tym neratas. To sa neda porovnat, co musis uznat. Jedine smerodajne pripady su taketo: 1) cely byt kupeny v hotovosti vs investicia do ETF v rovnakej sume 2) byt kupeny na hypoteku vs investicia do ETF na hypoteku I ked chapem, ze pri byte je jednoduchsie ziskat pozicane peniaze, cize takto z praktickeho hladiska to dava aky-taky zmysel. Ale porovnavat vynosnost investicie medzi leveraged a non-leveraged by som teda nerobil.
Juraj Turek 5. apríla 2018
| | |
Zdravim, moja realna skusenost s investiciou do bytu. Zhruba pred 7 rokmi kupeny byt za 39000€. Dnesna cena okolo 60000€. Zisky s prenajmu okolo 3% rocne (byt sme so zaciatku vyuzivali az neskor prenajimali, ale ratam ze bol cely cas prenajaty ... najomne sa postupne zvysuje a su to vzdy zhruba tie 3%). Hovorim si ako som dobre investoval, ale po prepocitani ... Do prerabky som vlozil okolo 6000€. Takze som zarobil 60000/45000 = 1.3333 - 33% za 7 rokov tj. 4.2%pa. Ak zaratame aj prijmi z prenajmu je to 7.2%pa Keby som pred 7 rokmi bol jednoduchy investor (kupim cely trh a nestaram sa) a vlozil peniaze do USA akcii, EU akcii, Buffetov fond (iShares Core S&P 500 UCITS ETF (Acc), Source EURO STOXX 50 UCITS ETF A, Berkshire Hathaway) po 15000€ mal by som teraz 83434€ tj. 9.22%pa V mojom pripade by teda bola lepsia volba investovat do akcii. Ako vyhodu tiez vidim: - mozem investovat tolko kolko mam prostriedkov - mensia casova narocnost - pri tomto priklade ziadna danova povinnost - v pripade potreby viem kedykolvek za par dni vybrat tolko prostriedkov kolko potrebujem Nevyhodu vidim iba vyssiu volatilitu pri akciach. Rizika vidim pri oboch investiciach zhruba rovnake: -pri byte (zly najomcovia, staznosti susedov, hluche obdobia, nutnost oprav ...) -pri akciach su to hlavne velke prepady, ked moze naozaj vela rokov trvat kym sa dostanete na tu istu hodnotu Moja prognoza do buducnosti. Pomaly idu do produktivneho veku slabe rocniky, takze dopyt po nehnutelnostich bude slabnut a nemyslim si, ze ponuka bude klesat tj. ceny uz nepojdu tak hore ako v minulych dekadach. Vo vseobecnosti uz teda nevidim perspektivu v investicii do nehnutelnosti (urcite budu stale existovat dobre lokality, alebo nizka cena kedy sa oplati investovat). Co sa tyka akcii caka nas dalsia robotizacia a revolucia v AI, co podla mna znizi naklady firmam, preto si myslim, ze v dlhodobom horizonte budu akcie stale rast. Juraj
Michal 12. novembra 2017
| | |
Ahoj, chcem sa len opytat ci v nakladoch je zapocitana aj cena casu investora, ktory bude travit staranim sa o investiciu (byt alebo etf)?
Marek 20. októbra 2017
| | |
Norbert, neviem ci investujes priamo do americkych akcii/nemyslim etf/, ja nie prave koli tym formularom.Ono sluzia v podstate na identifikaciu vlastnictva. Z praktickeho hladiska mozem popsat europske trhy, kde broker je zastupeny pomocou custody partnera a nikto neriesi ze 3 akcie ma niekto zo Slovenska, ktore nma 7%. Zdani sa to prizdroji a ty si narokujes vratky ako sukromna osoba. Treba pri daniach z dividend brat v uvahu aj to ze podstatna je medzistatna zmluva. Ak je z roku 1989 a je tam dan 15%, vratia mi rozdiel 25 a 15% a nikoho nezaujima, ze u nas to je 7. Podla mojich skusenosti na nikto nezaujima o vysledovanost povodu domicilu jednotlivych akcii custode partnera, bola by to strasna robota a nestacilo by nejake mailove prehlasenie. Takto im vypadne minimalne polovica vratiek a maju veci pod kontrolou. Mne trva vybavenie vratiek vzdy dlhsie ako rok, kym mi pridu peniaze, nie kazdy ma na to nervy.
Marek 18. októbra 2017
| | |
Zdravim, Investujem dlhodobo do div. akcii ako aj prenajmovych nehnutelnosti. Okrem toho viem pocitat. Einstein povedal ze zlozeny urok je osmy div sveta, preto porovnavat akcie a najom abstrahovanim od tejto zakladnej veliciny je totalne diletantsvo. Pri 5% medzirocnomraste najmu to urobi za 30 rokov kolko?1,05 ^30. Nehovoriac o raste ceny nehnutelnosti.Nehovoriac o pake pomocou hypoteky. Na akcie som doteraz platil spravidla 25% zrazkovu dan a 14% zdrav.odvod. Ziadal som vratky, aj som ich dostal, ale aj tak je to 15+14.Ok, zmenili to, bude to teraz iba 15%. Ale doteraz jednoznacne vyhodnejsie zdanenie prenajmov- najomnik splaca istinu uveru, uplatnujem odpisy a dan 20%. Realne je to po odpisoch cca 12% zo zisku. A nie je to ziadna husenkova draha ako akcie. Kazdeho volba, ale pouzivajme argumenty a nie bludy.
Marian 24. septembra 2017
| | |
Ahoj Norbert, dobrý článok. Ja k tomu len toľko. Určite je jednoduchšie investovať peniaze na akciovom trhu ako brať hypotéku na byt a dúfať že 30 rokov sa nič nepokašle (lebo sa pokašle). Ale z pohľadu diverzifikácie portfólia je podľa mňa celkom fajn mať aj nejakú tú nehnuteľnosť, ktorá prináša mesačný príjem. Je s tým síce viac starostí (všetko presne tak ako píšeš), ale máš príjem z viacerých zdrojov. Aspoň ja to riešim tak - okrem investovania do akcií mám aj nehnuteľnosť ktorú prenajímam. (akurát že na ňom nemám hypotéku). Z akcií je neporovnateľne výšší výnos ako z prenájmu ale zatiaľ mi to takto vyhovuje. Čím viac zdrojov príjmu tým lepšie. PS: píšeš po 7 % dani z dividend, ale pokiaľ viem tak daň z dividend pri US akciách je 15 %... Marián