Koľko peňazí treba na investovanie?

O investovaní panuje viacero mýtov. Okrem iného je to mýtus o tom, že na investovanie treba veľa peňazí. Okej, akceptujem, že „veľa“ môže pre každého znamenať niečo iné. Poďme sa preto pozrieť na to, koľko peňazí reálne potrebuješ.

Potrebná výška prostriedkov sa odvíja od dvoch základných parametrov – cena investície a poplatky.

Cena investície

Tento parameter je „samovysvetľujúci“. Na investovanie potrebujem mať minimálne toľko peňazí, koľko stojí investícia. Pri nehnuteľnostiach to bude cena kupovaného priestoru, resp. časť, ktorú potrebujem zložiť z vlastných peňazí, ak kupujem na úver. Čiže bavíme sa o sume, v závislosti od typu nehnuteľnosti, od cca 50 tisíc Eur vyššie (pri vlastnom financovaní) resp. 10 tis Eur vyššie (pri 80% hypotéke)

Pri investovaní na kapitálových trhoch potrebujem pri každej investícii mať minimálne toľko, koľko stojí 1 akcia, dlhopis, fond, či ETF. A to zväčša nie je až tak veľa. Ceny cenných papierov sa pohybujú od jednotiek USD/EUR až do tisícov USD/EUR, väčšina sa však pohybuje niekde do 100 USD/EUR. Je to aj preto, že spoločnosti chcú svoje akcie čo najviac „zlikvidniť“, resp. sprístupniť investorom, a preto, keď cena akcií presiahne „rozumnú“ úroveň, často spravia tzv. „stock split“ – t.j. rozdelenie akcií na viacero ( napr. z jednej akcie v cene 700 USD spravia 7 po 100 USD). Niečo podobné spravil pred pár rokmi Apple.

Čiže v tomto prípade sa bavíme o minimálnej jednorazovej investícii cca do 100 USD/EUR za akciu/ETF. Čo v prípade, že mám v portfóliu viacero akcií/ETF? Nuž, v takom prípade sa mi minimálna čiastka navyšuje (teda za predpokladu, že chcem zachovať želaný pomer jednotlivých investícií pri každom dokúpení). Navyšuje sa spôsobom, ktorý zohľadňuje toto percentuálne rozdelenie. Napríklad, ak mám v portfóliu 2 ETF v zastúpení 20:80 a menej zastúpený sa predáva po 30 USD/akciu, potom moja minimálna jednorazová investícia bude 150 USD (30 USD za prvý ETF a 120 za druhý). Je pravda, že vzhľadom na cenu akcií to asi nevyjde presne 150, ale máš predstavu…

Ak investuješ pravidelne každý mesiac, môžeš si nákup ETF v portfóliu rozložiť v čase, čím sa Tvoja minimálna potrebná čiastka potenciálne zníži. A to isté platí aj v prípade, že Tvoj broker umožňuje nakupovať tzv. čiastkové akcie (fraction shares). Vtedy proste zainvestuješ toľko, čo práve máš a kúpiš aj napr. 0,36 akcie Applu  🙂

Poplatky

Druhým významným faktorom pri určení minimálnej výšky investície sú poplatky, ktoré platíš brokerovi za transakciu. Je akýmsi nepísaným pravidlom, že celkové poplatky spojené s investíciou by nemali presiahnuť 2% (ideálne max 1%) z investovanej sumy. V prípade nákupu cenných papierov cez brokera to znamená, že musíš počítať s nákupom aj predajom. Ak však investuješ dlhodobo a neodpredávaš, môžeš poplatok za predaj vypustiť. To znamená, že by poplatok pri nákupe nemal byť vyšší ako 2% (aj keď ja stále preferujem 1%). Ak investuješ napríklad cez LYNX Brokers, ktorí účtujú za transakciu 5 USD/EUR, nemala by Tvoja jednorazová investícia byť nižšia ako 250 (500) USD/EUR. AK nakupuješ viacero titulov, platí to pre každú transakciu. Preto je veľmi dôležité vybrať brokera, ktorý je okrem dôveryhodnosti a stability aj čím lacnejší.

Zhrnutie

Pri investovaní na kapitálových trhoch je potrebné pri plánovaní výšky pravidelnej investície počítať s poplatkami brokerovi a jednotkovou cenou investícií. Ak máš na investovanie mesačne len málo prostriedkov (do 200 Eur) je potrebné zvoliť naozaj nízkonákladového brokera a pri zostavovaní portfólia vyberať len málo ETF (bežný investor podľa mňa nepotrebuje viac ako 3 a poznám viacerých, čo majú iba jedno).

Pre ilustráciu použijem portfólio zložené z Vanguard Total Market ETF (BND) a Vanguard Total Stock Market (VTI) v pomere 50:50 a nakupované cez Interactive Brokers (poplatok 1 USD za transakciu). BND stojí aktuálne cca 81 USD/akciu a VTI je okolo 121. Pri poplatku 1 USD potrebujem investovať minimálne za 50 (100) USD. To znamená, že potrebujem nakúpiť minimálne po 1 akcii BND aj VTI. Pri rozložení 50:50 potrebujem na každé 3 akcie BND nakúpiť 2 akcie VTI (3×81 = 2×121). Takže, ak chcem všetko nakúpiť jeden mesiac, potrebujem minimálne 480 USD, ak chcem kupovať BND a VTI striedavo obmesiac, potrebujem každý mesiac minimálne 240 USD.

Toto je príklad, ktorý je celkom bežný a uvedené čísla sú viac menej odrážajúce realitu veľkej časti investorov. Otázka je, či je 240 USD/EUR mesačne „veľa“ peňazí. Určite to nie sú „obrovské“ peniaze, ktoré máme s investovaním tradične asociované. Ak však je to stále „priveľa“, jedinou alternatívou je zbierať peniaze a investovať menej často. A aj to je veľmi platný spôsob!

10 Comments

 • Jan

  Reply Reply 28. marca 2018

  https://www.youtube.com/watch?v=J5B_1gG9SZ0&t=25s
  investovanie od 10$ respektive 50$ Výnos=120%

 • Peter Kozak

  Reply Reply 1. septembra 2017

  Zdravim
  Do buducna,
  Kto by chcel alternativu k Interactive broker moze skusit IQtrade je to vlastne IB ale cez ineho sprostredkovatela a moznost otvorit ucet od 5000 usd//eventualne aj od 3000 usd// a je aj v cestine.s poplatkami ako ma IB.

 • Janci

  Reply Reply 20. júna 2017

  Dobrý deň.

  Chcel by som investovať mesačne približne 150€ a u LYNX by poplatok predstavoval(približne) 5€. čiže približne 3,33%. Lenže peniaze na účet by som posielal v eurách a investíciu prevádzal v dolároch. Zatiaľ viem iba o nákupe dolárov na forexe, čo predstavuje poplatok (približne) ďalších 5€. To by zvýšilo poplatok za mesačnú investíciu až na 6,67% čo už nie je priateľné.
  Mám pocit že toto nie je najvýhodnejšia cesta preto by som rád vedel či existuje lepší spôsob premieňania eur na doláre.

  • Norbert Nepela

   Reply Reply 20. júna 2017

   Zdravím Ťa Janči,
   Pri takýchto poplatkoch (5 USD/EUR za transakciu + 5 USD/EUR za konverziu) by sa Ti to oplatilo až pri sume od 1000 USD/EUR. Aj pri 5 EUR/USD poplatku by suma transakcie nemala byť nižšia ako 500 EUR/USD. Máš niekoľko možností:
   1. Budeš na účte u Lynx zbierať peniaze cca 6-7 mesiacov a po nazbieraní 1000 EUR peniaze zmeníš na USD a nainvestuješ. Predpokladám, že Lynx, keďže využíva Interactive brokers, nebude mať pri cash účte automatickú konverziu meny a cena za konverziu bude niekde okolo 4-5 EUR.
   2. Budeš pravidelne mesačne prispievať vyššiu sumu, aby si mohol investovať častejšie ako raz za 6 mesiacov
   3. Budeš investovať do nástrojov v EUR – tak budeš šetriť “iba” 3-4 mesiace. Minimálne ETF, ktoré vieš nakúpiť v USA vieš nakúpič aj v EUR, minimálne ich relevantný ekvivalent.
   4. Zmeníš brokera. Napr. DeGiro má poplatok za USD transakcie okolo 0,6 USD a asi 700 ETF ponúka bez poplatkov. Zároveň robí automatickú konverziu meny (čo znamená, že nemusíš najprv nakúpiť USD a až potom investovať) za poplatok 0,4% z objemu transakcie. Na druhej strane však má “poistenie” majetku klientov len do výšky 20 000 EUR (majetok klientov však drží v separátnom truste) anečakaj od nich žiadne nadštandardné služby ani reporting.

   Nech sa rozhodneš akokoľvek, snaž sa držať celkové poplatky za investíciu do 1% z hodnoty investície.
   Prajem veľa úspechov!

   • Janci

    Reply Reply 20. júna 2017

    Ďakujem za rýchlu odpoveď.
    Takže najvhodnejší vyzerá ten účet v DeGiro pri mesačnom investovaní okolo sumy 150€.
    Lynx mi prišla solventnejšia spoločnosť ale pre mňa by boli tie poplatky príliš vysoké.
    Tak ale asi sa naozaj nedá vyhnúť tomu poplatku za konverziu meny. Poplatok za poslanie v inej mene z bankového účtu je ešte vyšší ako má Lynx. A asi tiež nie je možné použiť službu TransferWise(alebo podobnú) na lacný prevod na dolár.
    Je možné vytvoriť si DeGiro účet aj na Slovensku?

    • Norbert Nepela

     Reply Reply 20. júna 2017

     Aj keď je v 17 krajinách Európy, DeGiro nemá slovenskú mutáciu. Má českú, ale ak by si si otvoril účet tam, mal by si ho v CZK a všetky prevody na a z účtu by podliehali kurzovému riziku. Ideálny pre Slováka je účet v EUR. Ak nemáš problém s Nemčinou, môžeš skúsiť rakúsku alebo nemeckú mutáciu DeGiro, ak preferuješ angličtinu, môžeš skúsiť írsku verziu. V Írsku má účet založený viacero našich členov. Buď však pripravený, že pri prevodoch do Írska budeš musieť poslať do DeGiro email so screenshotom odoslanej platby (pre účely spárovania platby s Tvojím účtom).

 • Igor

  Reply Reply 26. apríla 2017

  Aj ked to priamo s temou nesuvisi, iba tak na rychlo, prosim ta kde sa daju najst spominane ETF fondy bez transakcnych poplatkov od DeGiro. Su vedene / denominovane v EUR ci USD? Trading currency EUR alebo USD? Sú accumulating alebo distributing? Na ich stranke som to nenasiel. dakujem pekne

 • stl

  Reply Reply 21. februára 2017

  Pozdravujem,
  netreba v pripade IB ucet s 10 tis? Asi nie je dobry priklad pre investovanie “malo prostriedkov”.. Alebo sa nieco zmenilo?
  Inak vdaka za inspirujuce clanky..

  • Norbert Nepela

   Reply Reply 21. februára 2017

   Vďaka za komentár 🙂
   Hej, na otvorenie účtu v Interactive Brokers treba 10 000 USD (alebo ekvivalent v cudzej mene). A uznávam, že to možno nebol najlpeší príklad. Avšak zameranie bolo skôr na minimálnu výšku pravidelnej investície a spôsob jej výpočtu.
   Medzi ďalších brokerov, ktorých naši členovia používajú patria
   – Lynx – minimálny vklad myslím 2000 EUR, poplatky 5 USD/EUR za transakciu
   – Fio – bez obmedzenia vkladu, poplatky cca 8-9 USD/EUR
   – DeGiro – bez obmedzenia vkladu, poplatky od 0,5 USD (vybraných cca 700 ETF bez transakčných poplatkov)

Leave A Response

* Denotes Required Field