Prečo sú ženy lepšie investorky ako muži

Norbert Nepela

Počuli ste niekedy o Henriette „Hetty“ Green? Predpokladám, že väčšina asi nie. Ide pritom o asi najúspešnejšiu investorku v histórii a vo svojej dobe najbohatšiu ženu Ameriky (a možno aj na svete), prezývanú aj „Kráľovná Wall Street“. Počas svojej kariéry (zomrela v roku 1916) zhodnotila ekvivalent dnešných 100 mil. USD na cca 4.9 mld. USD, t.j. cca 49-násobne.

Investovanie je už tradične považované za odvetvie, v ktorom dominujú muži, pričom väčšinu pozícií vo finančnom svete zastávajú práve muži. V rámci hedžových fondov je podľa výskumu autorky Meredith Jones pomer mužov k ženám zhruba 80:1. Ženy, podľa Morningstar, vedú len 11% podielových fondov a spravujú menej ako 2% celkových aktív v týchto fondoch. A podľa Social & Capital Partnership, takmer dve tretiny zo 71 najväčších fondov rizikového kapitálu v Silicon Valley nemajú žiadne seniorné investičné profesionálky. Nedávne štúdie však ukázali, že Hetty Green možno nebola až taká výnimka, a že ženy sú v skutočnosti lepšími investormi ako muži. A dôvodov je hneď niekoľko.

Ženy investujú dlhodobo

Po prvé, ženy majú tendenciu mať dlhodobejšiu perspektívu, pokiaľ ide o investovanie. Je menej pravdepodobné, že budú robiť impulzívne rozhodnutia založené na krátkodobých výkyvoch na trhu, a namiesto toho sa zamerajú na širší obraz. Podľa štúdie, ktorú uskutočnila spoločnosť Fidelity Investments, ženy prekonali mužov o 0,4% ročne počas 10-ročného obdobia, pretože bolo menej pravdepodobné, že urobia unáhlené rozhodnutia a namiesto toho si svoje investície udržali dlhšie. Toto je známe ako stratégia "buy and hold", ktorá sa často spája s úspešnými investormi. Skoršia štúdia, ktorú v 90tych rokoch 20. storočia realizovala University of California v Berkeley, dokonca zistila rozdiel až 1% v prospech žien a v období poklesu v rokoch 2007-2009 ženy dokonca porazili mužov o 3% p.a.

Ženy sú opatrnejšie

Po druhé, pokiaľ ide o investovanie, ženy majú väčšiu averziu voči riziku ako muži. To znamená, že je menej pravdepodobné, že podstúpia nadmerné riziko v snahe o vysoké výnosy. Aj keď sa to môže zdať neintuitívne, z dlhodobého hľadiska to v skutočnosti funguje v ich prospech. Obozretnejším prístupom k investovaniu je menej pravdepodobné, že ženy utrpia značné straty a je pravdepodobnejšie, že časom dosiahnu konzistentné zisky. Podporuje to štúdia uskutočnená Warwick Business School.

Ženy sú dôkladnejšie

Po tretie, ženy majú tendenciu byť dôkladnejšie vo svojom výskume, pokiaľ ide o investovanie. Je pravdepodobnejšie, že pred prijatím rozhodnutia potenciálne investície starostlivo analyzujú. Táto pozornosť venovaná detailom umožňuje ženám robiť informovanejšie rozhodnutia a vyhnúť sa nákladným chybám. Štúdia, ktorú uskutočnila spoločnosť Barclays, zistila, že ženy strávili v priemere 20 hodín mesačne skúmaním investičných príležitostí v porovnaní so 16 hodinami u mužov. Toto dodatočné úsilie môže viesť k lepším investičným rozhodnutiam a v konečnom dôsledku k lepšej návratnosti.

Ženy sú disciplinovanejšie

Po štvrté, ženy majú tendenciu byť trpezlivejšie a disciplinovanejšie, pokiaľ ide o investovanie. Je menej pravdepodobné, že podľahnú pokušeniu načasovania trhu alebo honby za rýchlymi ziskami. Namiesto toho zostávajú v kurze a držia sa svojej investičnej stratégie, ktorá často vedie k lepším dlhodobým výsledkom. Podporuje to štúdia spoločnosti Vanguard, ktorá zistila, že ženy majú o 50% menšiu pravdepodobnosť ako muži, že vykonajú zmeny vo svojom investičnom portfóliu v reakcii na výkyvy trhu. Vyplýva z roho, že ženy majú tendenciu lepšie zvládať svoje emócie, pokiaľ ide o investovanie. Je menej pravdepodobné, že nechajú strach alebo chamtivosť diktovať svoje investičné rozhodnutia.

Ženy dosahujú lepšie výnosy pri nižšom riziku

V dôsledku vyššie uvedených faktorov ženy dosahujú v porovnaní s mužmi významne lepšie rizikovo vážené výnosy. Ako hovoria výsledky štúdie spoločnosti Wells Fargo, rodinné investície, ktoré boli pod kontrolou žien zarobili v absolútnom vyjadrení a aj v rizikovo váženom vyjadrení významne viac ako tie rodinné investície, ktoré manažovali muži. Rozdiel je ešte významnejší, ak spravíme porovnanie slobodných žien a mužov. Na dosiahnutie podobného výnosu ženy v priemere podstupovali o 18% nižšie riziko ako muži. Boli omnoho viac náchylné spraviť si finančný plán a riadiť sa ním.

Ženy začínajú investovať čoraz viac

Dobrou správou je, že ženy začínajú investovať čoraz viac. Podľa dát z USA, len za 3 roky od 2018 do 2021 stúplo percento žien, ktoré investujú aj mimo dôchodkového zabezpečenia, zo 44% na 67%, pričom v skupine mileniálov je to až 71 %. A CFA Institute predpokladá, že do roku 2025 už nebude percentuálny rozdiel medzi investujúcimi ženami a mužmi. Podľa Merill Lynch, mladšie ženy (menej ako 55 rokov) sa v porovnaní so ženami nad 55 rokov omnoho viac považujú za znalé problematiky a sú tiež významne viac náchylné riadiť svoje vlastné peniaze a robiť finančné rozhodnutia. Samozrejme, na Slovensku ide pravdepodobne o omnoho nižšie čísla, ale trend je nespochybniteľný.

Čo ako sa na to pozerám, vychádza mi, že hodnotenie „Investuješ ako žena“ je vlastne významným komplimentom 😉

img

Chceš vedieť, ako začať investovať?

Stiahni si e-book Investorom za pár klikov