Prečo trhy kolíšu

Norbert Nepela

Zamýšľal si sa niekedy nad tým, prečo vlastne akciové trhy kolíšu? Prečo jeden deň klesajú, a inokedy zas stúpajú. Prečo sú obdobia, keď idú len jedným smerom a potom zas iné, keď v rámci jedného dňa má človek pocit, že potrebuje užiť Kinedryl?

Ak čítaš trhové správy, tak určite poznáš niečo takéto (reálne správy z Denníka N):

  • 2. februára: „Americké akcie sa dnes prevažne posilňovali. Ťažili z nádejí na blížiaci sa koniec zvyšovania úrokových sadzieb v Spojených štátoch.“
  • 3. februára: „Americké akcie v závere týždňa klesli. Reagovali na prekvapivo pozitívnu štatistiku z trhu práce ktorá vzbudila obavy že uvoľní americkej centrálnej banke ruky na väčšie sprísňovanie menovej politiky.“

V uvedených príkladoch sú kľúčové dve slová: „nádej“ a „obavy“. Dáta opakovane a dlhodobo potvrdzujú, že v dlhodobom horizonte sú ceny akcií veľmi silno previazané na schopnosť podkladových spoločností generovať zisk. Napriek tomu však „investori“ pozorne sledujú denné udalosti a na základe nich robia investičné rozhodnutia, ktoré krátkodobo hýbu trhom. Napríklad také zvyšovanie úrokových sadzieb. Áno, výška úrokov ovplyvňuje biznisy, v niektorých prípadoch dokonca významne, cez cenu dlhového financovania. Ale z dlhodobého hľadiska je v podstate skoro jedno, či úroky budú o 0.5% vyššie alebo nižšie a či také budú o pol roka či rok dlhšie alebo kratšie. V tomto prípade ide skôr o to, že investori hľadajú potvrdenie, že kríza je už za nami a prichádzajú dobré časy. Lebo investori sú v podstate optimisti, ktorí chcú, aby boli časy dobré. A tak každú, aj najmenšiu správu, ktorá môže indikovať, že zlé časy sú preč, oslavujú nakupovaním. Ale sú tiež bojazliví optimisti, lebo nechcú prísť o peniaze. A tak každú, aj najmenšiu správu, ktorá môže indikovať, že zlé časy tu ešte nejaký čas ostanú, odmenia predávaním.

Otázka za milión je, prečo sa títo investori nesústredia na dlhodobé fundamenty a nevykašlú sa na krátkodobé faktory? Je na to niekoľko dôvodov, v každom z nich hrajú úlohu nádej a obavy:

  1. Existencia akciového trhu ako takého. Už len naša schopnosť v ktoromkoľvek okamihu si pozrieť hodnotu našich investícií spôsobuje, že sa chceme vyhnúť poklesom a zabezpečiť trvalý rast. A chceme mať pocit, že sme pre to spravili všetko, čo sa dá. A preto reagujeme, kedykoľvek máme pocit, že je to potrebné. A ten pocit máme vždy, keď sa trhy začnú nejak hýbať. Nechceme byť vynechaní, nechceme si potom vyčítať nečinnosť. Konáme v nádeji alebo z obavy. Paradoxne, keď investujeme do svojho vlastného biznisu, prakticky nikdy sa nezaoberáme jeho aktuálnou predajnou cenou, a určite nie na dennej báze. Pretože tú informáciu väčšinou proste nemáme. Sústredíme sa na dlhodobé biznis vyhliadky. Pri investovaní do biznisu niekoho iného však potrebu denného sledovania ceny máme a cítime potrebu reagovať. Len preto, že trh nám informáciu o cene poskytuje. Warren Buffet svojho času povedal niečo v zmysle, že „najväčším nepriateľom investovania do akcií je akciový trh“. Mal pravdu.
  2. Snaha o časovanie trhu. Idea, že do investície naskočím v najlepšom možnom čase, t.j. na samom spodku poklesu, spôsobuje, že hľadím na aktuálne správy a snažím sa odhadnúť, kedy už to dno bolo dosiahnuté. Fakt, že časovanie trhu sa investorom spravidla nedarí, nikomu pri pokusoch o časovanie neprekáža. Opäť konám v nádeji, že chytím dno, resp. z obavy, že ho nechytím.

    Pre zobrazenie celého článku je potrebná bezplatná registrácia. Ak nie ste zaregistrovaní, zaregistrujte sa zdarma TU. Ak už máte účet, prihláste sa prosím.

img

Chceš vedieť, ako začať investovať?

Stiahni si e-book Investorom za pár klikov


Podobné články