10 lekcií o peniazoch od Warrena Buffetta a Charlieho Mungera

Marián Ďurica

Hovorí sa, že 90% investičného úspechu je daných výberom vhodnej investičnej stratégie a zotrvaním pri nej.

Na počesť Charlieho Mungera, pár slov múdrosti od dvoch najúspešnejších svetových investorov. Charlie Munger, ktorý desaťročia pracoval po boku Warrena Buffetta v Berkshire Hathaway, zomrel 28. novembra 2023 vo veku 99 rokov, o niečo viac ako mesiac pred svojimi 100. narodeninami.

1) Buďte skeptickí voči exotickým finančným nástrojom

Buffett a Munger boli dôslednými kritikmi finančných derivátov, katastrofických dlhopisov, či kryptomien a iných typov finančných „inovácií“. Spôsob, akým vedú Berkshire Hathaway, odráža túto obozretnosť. Spoločnosť funguje dlhodobo s veľmi malým dlhom a veľkým vankúšom hotovosti a investícií. Jeden z Buffettových citátov znie: "Ak hráš poker pol hodiny a stále nevieš, kto je ovca, si ovca TY." Žiaľ, finančný priemysel je preplnený hráčmi, ktorí vás chcú prinútiť hrať hru podľa ich podmienok, a to veľakrát práve s vysokým vstupným poplatkom.

2) Inflácia je ďalším dôvodom, prečo uprednostňovať spoločnosti s veľkou konkurenčnou výhodou

Do roku 2022 bolo ľahké ignorovať infláciu približne 40 rokov. Ale každý, kto niekedy čítal Buffettové listy akcionárom vie, že inflácia bola jeho pravidelnou témou v 70. a začiatkom 80. rokov. Potom zdôraznil, že pre spoločnosti, najmä tie, ktoré sú najviac vystavené inflačným nákladovým tlakom, je ťažké zarobiť pre akcionárov slušné výnosy v období vysokej inflácie. Len veľmi málo spoločností – tých so silnými ekonomickými priekopami – dokáže zvýšiť ceny, aby kompenzovali eróziu kúpnej sily. Táto základná cenová sila je jedným z dôvodov, prečo by ste mali uprednostňovať spoločnosti s veľkou konkurenčnou výhodou. Lepšie znášajú to, čo im do cesty postaví makro prostredie. Hlavne v období, keď je inflácia späť.

3) Volatilita nie je riziko

Vzhľadom na to, že písanie masívnych poistných zmlúv je významnou súčasťou podnikania Berkshire Hathaway, nie je prekvapením, že riziko pohltilo veľkú časť Buffettovej a Mungerovej pozornosti. Majú veľmi odlišnú koncepciu rizika ako akademické financie a ich dôraz na metriky ako beta alebo štandardná odchýlka. Riziko, hovorí Buffett, je šanca, že utrpíte trvalú stratu kapitálu. A s tým sa asi vieme stotožniť aj MY v papučovom investorovi. Ak Vás zaujíma ako skrotiť volatilitu vo svojom investičnom portfóliu, prečítajte si náš článok venovaný tejto téme TU.

4) V investovaní je v poriadku nerobiť nič

Buffett prirovnal investovanie k bejzbalovému odpalu, ktorý čaká na perfektný nadhod – peknú rovnú loptičku. Ale na rozdiel od bejzbalu vás pri investovaní nezavolajú späť po troch úderoch. Môžete nechať preletieť toľko nadhodov, koľko chcete. V mojom osobnom portfóliu som nikdy necítil tlak na švih, nakoľko som ho vždy smeroval tam, kde mi to bolo komfortné z dlhodobého pohľadu = pravidelný income. Nechávam hromadiť peniaze a raz za čas odpálim a snažím sa vybrať tie najlepšie nadhody. V určitom bode dôjde ku korekcii trhu, aby sa ceny opäť znížili na atraktívne úrovne, a vtedy by ste mali byť chamtivý.

5) Vždy sa vzdelávajte

Buffett aj Munger vždy čítali a predovšetkým Munger zdôrazňoval dôležitosť vedy – vrátane pochopenia evolúcie – ako nevyhnutnú pre pochopenie toho, čo ľudí núti každý deň vstávať z postele. Munger raz povedal: „Čudovali by ste sa, koľko toho Warren číta a koľko toho čítam ja. Moje deti sa mi smejú. Myslia si, že som kniha, z ktorej trčí pár nôh.“ Túto dôležitosť vzdelávania si uvedomujeme aj MY v Papučovom investorovi. Preto sa snažíme Vám neustále prinášať zaujímavé a aktuálne témy zo sveta investovania, ktorými Vás môžeme inšpirovať.

6) Trhy sú dobré, ale nie dokonalé

Skvelým príkladom môže byť bublina cien japonských aktív, pravdepodobne najobludnejšia bublina cien aktív v histórii, ktorú sme si kedy zažili a praskla. Bolo to prvé ponaučenie, že trhy sa niekedy zbláznia – alebo presnejšie, ľudia, ktorí tvoria trhy, sa zbláznia a uveria, že stromy rastú do neba. Seriózni ľudia koncom 80. a začiatkom 90. rokov vymýšľali príbehy o tom, prečo pomery cena/zisk 80 alebo 90, ktoré boli v tom čase bežné v Japonsku, boli rozumné, alebo odporúčali prideliť 30 %, resp. 40 % portfólia do japonských akcií, pretože to ponúka optimálnu kombináciu rizika a odmeny. Čítaním Buffetta a druhov kníh, ktoré Buffett a Munger odporúčajú, zistíte, že aj keď trhy zvyčajne robia skvelú prácu pri alokácii kapitálu, sú len také spoľahlivé ako (nedokonalí) ľudia tvoriaci trh.

7) Indexové fondy sú úžasný vynález

Môže sa to zdať v rozpore s predchádzajúcim bodom o nedokonalých trhoch, ale v skutočnosti to tak nie je. Trhy sa niekedy môžu pokaziť, ale stále je veľmi ťažké ich prekonať. Ešte v 90 rokoch sa zdalo, že jedinými fanúšikmi indexových fondov boli Jack Bogle, niekoľko univerzitných profesorov a hŕstka akademicky zmýšľajúcich finančných poradcov. Indexové fondy tvorili vtedy nepatrné percento celkových aktív. Niekto by si mohol myslieť, že Buffett – hlavný aktívny investor – by patril medzi najväčších odporcov indexových fondov. Naproti tomu Buffett neustále chváli indexové fondy ako najlepší spôsob pre väčšinu investorov, ako získať expozíciu na akciovom trhu. Opakovane vyzdvihol spoločnosť Vanguard a Jacka Bogla osobitnou chválou za spustenie revolúcie indexov. Buffett ukázal, že intelektuálne môžete prijať aktívne aj pasívne investovanie – nie je to buď/alebo.

8) Žiadny dobrý investor nerobí rozdiel medzi analýzou „hodnotovej“ a „rastovej“ spoločnosti

Munger preslávil Buffetta, aby sa posunul nad rámec hodnotového investovania Ben Grahama a prijal skvelé spoločnosti – aj keď to znamená platiť za ne vyššie ceny. Kľúčovým poznatkom je, že hodnota každej spoločnosti závisí od jej vyhliadok na rast a od toho, ako si človek môže byť istý, že sa rast zhmotní v budúcnosti prostredníctvom ziskov pre akcionárov. Nemali by ste analyzovať „hodnotovú“ spoločnosť inak ako „rastovú“ spoločnosť – z pohľadu akciového investora, myslieť na hodnotu a rast ako na samostatné investičné štýly je chyba.

9) Čo znamená vyhrať pôrodnú lotériu

Posledné dve lekcie platia pre život vo všeobecnosti a nielen pre malú časť života, ktorú trávime investovaním. Buffett zdôraznil, aké mal šťastie, že sa narodil tam, kde bol (Spojené štáty americké) a kedy bol (začiatkom 20. storočia). Keby sa narodil v inom čase a na inom mieste, jeho trochu špecializovaný talent na hodnotenie spoločnosti by bol bezcenný. Nazýva sa to podľa neho pôrodná lotéria. Je to dobrá pripomienka pre nás všetkých, akú úlohu hralo šťastie v našich životoch. Ak toto čítate, je pravdepodobné, že ste mali veľké šťastie. 

10) Kľúč k šťastiu

Kľúčom k šťastnému manželstvu nie je krásny manželský partner, inteligentné deti alebo príjemný rozhovor. Nie, hovoria Buffett a Munger, kľúčom k šťastnému manželstvu je nájsť niekoho s nízkymi očakávaniami.
To isté platí pre čítanie článkov, ako je tento; Dúfam, že ste naň klikli s dostatočne nízkymi očakávaniami. A to isté platí pre investičný úspech. Zvyknem si mentálne ubrať 30 % z hodnoty môjho portfólia, jednoducho preto, že sa veci dejú. 

S vhodnými investičnými stratégiami a disciplinovaným prístupom môžete udržať váš investičný prístup na stabilnej ceste – a hlavne výnosný. Ak si náhodou na svojom investičnom rázcestí, neváhaj a prečítaj si viac o našej PREMIUM službu.

img

Chceš vedieť, ako začať investovať?

Stiahni si e-book Investorom za pár klikov