Alternatívne výnosy a straty

Norbert Nepela

Investovanie na Slovensku zatiaľ nemá ani veľkú históriu ani veľkú popularitu. Možno je to dané aj de-facto absenciou kapitálového trhu v SR (aspoň v porovnaní s vyspelými „trhmi“). Možno úrovňou príjmov. A možno len spôsobom rozmýšľania o peniazoch.

Jedným z častých dôvodov, prečo neinvestovať je niečo v štýle: „momentálne všetky svoje peniaze dávam do ...“. A to niečo býva často predčasné splatenie hypotéky.

Na tomto mieste sa chcem zamyslieť nad niečím, čomu sa hovorí „alternatívne náklady“, respektíve „alternatívne výnosy“. V podstate ide o toto:

Hypotekárny úver je úročený sadzbou, ktorá sa v súčasnosti pohybuje okolo 3%. Tí, ktorí brali hypotéky v minulosti môžu, po úprave pri poslednej fixácii, platiť úrok možno až do výšky 6%. Všetky peniaze, ktoré dám na mimoriadne splátky hypotéky tak podstate „zarobia“ 3-6% ročne, čo je percento, ktoré do budúcnosti ušetrím na splátkach úrokov.

Otázkou však je, či je práve mimoriadna splátka hypotekárneho úveru tou najlepšou investíciou pre voľné peniaze.

Hypotekárny úver si zvyčajne berieme na obdobie 20-30 rokov. Ide teda o dlhodobú „investíciu“. Za relevantnú alternatívnu investíciu, pri danom časovom horizonte, môžeme teda považovať investície do akcií.  Ak investície do akcií dokážu ponúknuť priemerný ročný výnos na úrovni okolo 10%, potom všetky peniaze, ktoré investujem do mimoriadnej splátky hypotéky, v podstate prerábajú 4-7% ročne oproti alternatívnym výnosom z investície do akcií.

Preto, Papučový investor, keď uvažuješ o tom, či a koľko budeš investovať, skús sa zamyslieť nad využitím svojich voľných peňazí aj z pohľadu alternatívnych výnosov/nákladov.

Viac o tom, ako zistiť, koľko peňazí dokážeš použiť na investície, sa dozvieš v novom príspevku zo série Cesta k prvej investícii. Okrem toho môžeš pre výpočet potrebnej výšky investície, či už jednorazovej alebo pravidelnej, alebo pre indíciu cieľovej „našetrenej“ sumy využiť náš investičný kalkulátor.

Aký je Tvoj názor? Radšej splatiť hypotéku alebo radšej investovať? Prečo? Podeľ sa s nami v komentároch nižšie.


Podobné články

Cookie Policy (US)

Norbert Nepela

Čítať článok

Morálny aspekt investovania

Norbert Nepela

Čítať článok

Do čoho investovať – prehľad

Norbert Nepela

Čítať článok

Koľko investovať?

Norbert Nepela

Čítať článok

Ako poraziť index

Norbert Nepela

Čítať článok