Trhy klesajú. Musí aj moje portfólio?

Posledných niekoľko mesiacov sme prežívali poklesy trhov, a to hneď v niekoľkých „etapách“. Najprv prišiel pokles počas prvej októbrovej dekády, po ktorom prišlo mierne zotavenie. Následne v druhej polovici októbra trhy zasa klesli, aby sa v prvej novembrovej dekáde vrátili na úroveň z polky októbra, no potom celú druhú novembrovú dekádu klesali. Posledná novembrová dekáda zasa priniesla nárast, avšak trhy sa iba doťahovali na úroveň z júna tohto roku. No a prvý decembrový týždeň priniesol opäť významný pokles.

Ak máš akciové portfólio a máš tendenciu sa pozerať, čo sa s ním deje, pravdepodobne Ti nebolo všetko jedno. Prišla už kríza? Mám predávať? Alebo radšej dokupovať? Alebo radšej na čas vystúpiť z akcií, presunúť do dlhopisov a potom, keď „to“ spadne na dno, zasa nakúpiť akcie?

Základné pravidlo investovania do akcií hovorí, že treba investovať dlhodobo a pravidelne a nehľadieť na dočasné výkyvy trhu. Lenže ruku na srdce, koho z nás pri veľkých pohyboch trhu neprepadnú emócie?

Ak patríš k tým, ktorí ťažšie znášajú poklesy trhov a svojho portfólia, riešením môže byť zaradenie kvalitných dividendových akcií.

Ako dividendy stabilizujú portfólio?

Aby sme pochopili, prečo a ako dividendy dokážu stabilizovať portfólio, musíme najprv pochopiť, prečo akcie vôbec klesajú. Dôvodov je niekoľko, ale ten primárny je ten, že investori sú presvedčení, že budúce výnosy z ich investície už nebudú také, ako by očakávali. Vtedy svoje investície predávajú. Môže to byť po významnom náraste hodnoty v podobe vyberania ziskov, ale aj pri očakávaní recesie a znižovania výnosov firiem, kedy investori skôr presúvajú peniaze z akcií do iných tried aktív. Keď recesiu očakáva dostatočné množstvo investorov, snažia sa všetci svoje akcie predať, a to aj za nižšiu cenu. Tým dochádza k poklesu trhových cien akcií. Ak sa výpredaj udeje príliš rýchlo alebo v príliš veľkom objeme, môže to spôsobiť medzi investormi paniku, ktorí budú chcieť rýchlo predávať, čím pokles cien ešte prehĺbia. Len podotýkam, že na prepad trhov stačí očakávanie recesie, k recesii nemusí aj naozaj dôjsť.

Ako do toho zapadajú dividendové akcie?

Dividendové akcie sú akcie veľkých, finančne stabilných spoločností, ktoré majú históriu vyplácania dividend. Tým, že sú veľké, v čase rastu trhov zväčša nedokážu rásť tak rýchlo, ako menšie spoločnosti. Tiež dividenda, ktorú vyplácajú, spôsobuje že nie všetky dostupné prostriedky idú do financovania rastu, čo tiež vplýva na nižší potenciál nárastu ceny akcií. Avšak v čase prepadu trhov je práve dividenda tým faktorom, ktorý aj v turbulentných časoch poskytuje predikovateľný pravidelný výnos. Preto vlastníci dividendových akcií viac rozmýšľajú či a za akú cenu svoje akcie predajú, čo spôsobuje, že pokles cien dividendových akcií býva spravidla nižší ako pokles trhu ako celku.

Čo sú to „kvalitné dividendové akcie“

Nie všetky spoločnosti, ktoré platia vysokú dividendu, sú aj dobrou investíciou. Ak spoločnosť platí príliš veľkú časť svojho zisku ako dividendu (tzv. „Payout Ratio“), neostáva jej moc prostriedkov na udržanie a rast ziskov, a teda vyplácaná dividenda môže byť do budúcnosti ohrozená. Taktiež, ak má spoločnosť veľa dlhov (ukazovatele ako Debt/Equity, Debt/Assets, Working Capital), príchod horších časov môže spôsobiť zníženie tržieb, ziskov a tým aj zníženie schopnosti splácať dlh, čo opäť bude viesť k neudržateľnosti vyplácanej dividendy.  V princípe sa pri hľadaní kvalitných dividendových akcií treba zameriavať na spoločnosti, ktoré sú finančne stabilné (môže Ti poslúžiť napr. ukazovateľ „Piotroski score“), majú históriu vyplácania a ideálne aj zvyšovania dividend (ideálne viac ako 5 rokov) a ich „Payout Ratio“ nie je vyššie ako 60% (toto je všeobecne zaužívaná „bezpečná“ horná hranica).

Kde nájsť kvalitné dividendové akcie?

Do dividendových akcií môžeš investovať buď prostredníctvom tzv. ETF alebo si ich môžeš do portfólia vyberať jednotlivo.

Dividendové ETF

Ak sa nechceš zaoberať výberom jednotlivých akcií, veľmi dobre Ti na dividendové investovanie vedia poslúžiť indexové ETF. V princípe chceš ETF, ktoré sú na trhu viac ako 3 roky, majú objem aktív v správe aspoň 500 mil. Eur, index replikujú fyzicky, či už v plnom rozsahu alebo optimalizovanou vzorkou, majú domicil v Írsku alebo Luxembursku a ideálne dividendy reinvestujú (takýto „akumulačný“ ETF s uvedenými parametrami však zatiaľ na EU trhu nie je, takže iba ETF, ktoré dividendu vyplácajú). Zoznam kandidátov na podrobnejší „prieskum“ nájdeš na tejto linke. Následne chceš porovnať výnosy (vrátane dividend) a volatilitu s trhom, napríklad v podobe indexu S&P 500 alebo Stoxx Europe 600 (pre EU dividendové akcie).

Vlastný výber akcií

Detailná analýza konkrétnych spoločností je veľmi náročná na čas, úsilie a vedomosti. Omnoho jednoduchšie je pomôcť si nejakým algoritmom – „mechanickými“ pravidlami a filtrami, ktoré z preddefinovanej množiny spoločností vyberú tie s najväčším potenciálom. Ideálne je, ak takáto preddefinovaná množina bude relatívne malá a spoločnosti v nej už budú vybrané na základe kvalitatívnych parametrov. Preto je vhodné použiť ako východisko nejaký kvalitatívny index. Takto podobne funguje napríklad mechanická stratégia „Dogs of the Dow“. Z indexu Dow Jones Industrial Average 30 (DJIA) každý rok vyberá tých 10 spoločností, ktoré majú najvyšší dividendový výnos. Do týchto máš investovať a po roku rebalansovať na základe aktuálne platnej „desiatky“.

Ja som sa touto stratégiou inšpiroval a trochu ju „vylepšil“. Ako zdroj kandidátov používam dva indexy

 • Dow Jones Industrial Average 30 (DJIA)
 • S&P 500 Dividend Aristocrats (NOBL)

Z obidvoch indexov vyberám tie spoločnosti, ktoré majú pomer ceny k zisku (P/E) nižší ako priemer indexu a dividendový výnos vyšší ako priemer indexu. Výsledný zoznam zoradím podľa absolútnej hodnoty P/E a dividendového výnosu. Top 4 spoločnosti sú potom kandidáti na kúpu.

S touto mechanickou stratégiou som začal 15.6. tohto roku, analýzy robím mesačne. Výsledky porovnávam s výkonnosťou DJIA, NOBL a S&P 500 za to isté obdobie. A ako sa portfóliu darí?

Ku koncu dňa 7.12.2018 bolo aj po veľmi volatilných mesiacoch moje mechanické dividendové portfólio ako celok takmer 1% v pluse, zatiaľ čo každý jeden z benchmark-ov bol v mínuse. Rovnako, každá jedna investičná „dávka“ je na tom výnosovo lepšie ako každý z troch benchmarkov. A to nepočítam dividendu vo výške 4.14% ročne, ktorá je z podstaty mojej stratégie vyššia ako dividenda, ktorú platia benchmark indexy. Podrobnosti pozri v tabuľke nižšie:

Nové analýzy a zoznam kandidátov na zaradenie do mechanického dividendového portfólia pripravujem každý mesiac pre Papučových prémiových členov. Prémiovým členom sa môžeš stať na tejto linke (treba mať najprv bezplatnú registráciu).

Nevýhody investovania do dividendových akcií

Dividendové investovanie však nie je univerzálne vhodné a dobré pre každého. Rovnako nie je bez negatívnych stránok.

Potenciálne nžšia výkonnosť v čase rastu trhov

V čase rastu trhov dividendové akcie väčšinou nedosahujú trhové výnosy. Ak máš pred sebou ešte veľmi dlhý investičný horizont (20+ rokov), si vo fáze budovania portfólia a nevadí Ti zvýšená volatilita Tvojich investícií, dividendové akcie možno nie sú úplne najlepšou voľbou. Tu by som skôr zvážil buď širokospektrálny index (napr. S&P 500) alebo dokonca nejakú „smart beta“ stratégiu, napr. Mid Cap, Value, a pod. A ak budeš predsa len uvažovať o dividendových akciách, skús sa sústrediť primárne na spoločnosti, ktoré majú históriu zvyšovania dividendy (napr. US Dividend Aristocrats). Tieto pravdepodobne dosiahnu vyšší rizikovo vážený (a možno aj absolútny výnos) ako širokospektrálny index. Potom je to už len o zvážení daňových implikácií (viď nižšie).

Dane

Druhým negatívom dividendového investovania sú dane. Pri výplate dividend z USA zaplatíš daň 15%, ktorá Ti bude strhnutá pri zdroji. V prípade EU dividendových akcií to však môže byť až 35%, v závislosti od krajiny sídla spoločnosti. Preto je pre slovenského investora daňovo dosť nevýhodné investovať do EU dividendových spoločností „napriamo“. Lepšou voľbou bude cez dividendové ETF, ideálne cez akumulačné, ak nejaké relevantné v budúcnosti bude k dispozícii. V prípade, že ETF investujúce do EU akcií vypláca dividendu, budeš ju musieť na Slovensku zdaniť, aktuálne sadzbou 7%. Výhodou však je, že ETF dostáva dividendy obyčajne nezdanené (okrem dividend z Nemecka), takže daňové zaťaženie nie je až také vysoké ako pri nákupe samostatných akcií.

Na strane druhej, ak chceš investovať do US dividendových akcií, potom je to výhodnejšie napriamo alebo formou výhradne akumulačného ETF. Dôvodom je, že ETF dostupné v EU (tzv. UCITS ETF), ktoré investujú do US akcií, dostávajú dividendy z USA už očistené o 15% daň z dividend. Ak ETF ďalej platí dividendy Tebe ako investorovi, musíš ich na Slovensku ešte zdaniť sadzbou 7%. Ak však budeš investovať priamo do US spoločností, napríklad aj formou „môjho“ mechanického portfólia, Tvoja celková dividendová daňová povinnosť bude 15% zrazených pri zdroji.

Záver

Dividendové akcie majú historicky dobrú schopnosť znížiť volatilitu Tvojho portfólia a generovať stabilný príjem aj v časoch klesajúcich trhov. Sú však vhodné skôr do portfólia v neskorších fázach životného cyklu, resp. do portfólia určeného na čerpanie. Vo fáze budovania portfólia by Ťa dlhodobo skôr „ťahali dole“, aj keď pravidelný stabilný fixný výnos a nižšia volatilita môžu Tvoj pohľad trochu ovplyvniť.

Pri dividendovom investovaní budeš musieť počítať s daňovým zaťažením a súvisiacou administratívou, čo sa však pri troche cviku dá zvládnuť. Vhodný spôsob dividendového investovania je cez indexové ETF v prípade EU akcií, pri US akciách máš na výber medzi priamym investovaním do akcií a akumulačným ETF.

Ako to vidíš Ty? Investuješ do dividendových akcií? Podeľ sa o svoje skúsenosti a názory v komentároch.

13 Komentárov

 • Erik

  Odpovedať Odpovedať 12. septembra 2019

  Ahojte. Uvažujete prosím niekto aj nad budovaním hedžovanej pozície. Keď trhy rastu, tak povedzme 10% svojich príspevkov by som ukladal do takéhoto fondu. Dôjde k poklesu, trhy padajú, moja hedžovaná pozícia rastie, psychika je v pohode. Po upokojení trhov, hedž. pozíciu predám a postupne ju ukladám do rastového fondu, a zároven pokračujem v predch. postupe.

 • Roman

  Odpovedať Odpovedať 12. februára 2019

  Zaujimavy pristup a strategia Norbert hlavne co sa tyka tej upravenej Dogs of DOW strategie. Bude vyborne vidiet vykonnost v dlhsom obdobi a hlavne ak pridu nejake medvedie trhy. Ja osobne EU dividendovy svet riesim prividelne mesacne cez SPYW vid http://portfolios.morningstar.com/fund/holdings?t=SPYW&region=deu&culture=en-US . Sice 0,30% poplatok ale dobra diverzifikacie na to najlepsie z EU a za tych par rokov z prehladom poraza porovnatelne EU indexy.

  Co sa tyka mojej strategie pri prepadoch na trhoch tu sa skor riadim pristupom Buffeta (Cash is king in bear market – hadajte kto najviac nakupoval pocas 2008/2009 🙂 Zial ja som to este nebol) a hoci pravidelne sporim mesacne tak ak trhy idu do iracionalnej volatility (vid dec 2018) zvysujem nakup na mesiac na 2x. Takze volam to taky Cost averaging pristup s heslom „ked je vypredaj tak predsa nakupim viac a nepredam“. Aknastane dalsia kriza dot.com alebo 2008/2009 som pripraveny premenit realitne investicie (rozumej nie strechu nad hlavou) na cash a nakupit vo velkom top firmy vo vypredaji. Ale suhlasim market timing nie je dobry a asi nikto ani Buffet nevie kedy je dno a preto pravidelne mesacne sporenie na dochodok je iste alpha omega.

  • Norbert Nepela

   Odpovedať Odpovedať 13. februára 2019

   Vďaka Roman. SPYW som držal, nakoniec som ho vymenil za IDVY. Je tam síce nižšia diverzifikácia, ale zasa výrazne lepšia dividenda. AKý je Tvoj názor?

   • Roman

    Odpovedať Odpovedať 13. februára 2019

    Co sa tyka IDVy tiez dobra volba no pre mna ma status dividend aristocrats vyssiu mieru istoty ako Sotxx 30 high Yields. Navyse SPYW 0,30% vs IDVY 0,40% a IDVy ma vyssiu volatilitu ale vykonnosti su porovnatelne aj ked SPYW este nezazil velku krizu to by bola otazka ako high yield vs dividend aristokrati obstoja. Ja teda zostavam na SPYW

 • Jogo

  Odpovedať Odpovedať 25. decembra 2018

  Dobrý deň, som nováčik a chcel by som začať investovať do indexu, index sp500 už spadol o 20 percent, a keby ešte šiel trochu dole, tak by som chcel nakúpiť. Na stránke justetf.com som našiel 2 indexy sp500 v eurách, chcem sa opýtať viac ich tam není? Chcel by som taky co reinvestuje aj dividendy ako zistím ktorý taky je a ktorý nie? Ďakujem za pomoc : )

  • Norbert Nepela

   Odpovedať Odpovedať 28. decembra 2018

   Ahoj Jogo,
   pri pravidelnej investícii do indexu nie je treba čakať „kým ešte trochu spadne“, najlepšie je investovať hneď a potom pravidelne ďalej. Čo sa týka S&P 500 ETF, tak podľa mňa najlepší dotupný je iShares Core S&P 500 UCITS ETF (Acc). Je ako jediný z dostupných ETF akumulačný (t.j. reinvestuje dividendy), fyzicky replikuje index a je dostatočne veľký a tiež najlacnejší. Na XETRA ho kúpiš v EUR – ticker SXR8. Na margo meny: jedna vec je mena ETF (to je pri amerických akciách väčšinou USD) a druhá vec je mena v ktorej ho dokážeš kúpiť na burze. Takže pozeraj na just.etf pri ETF sekciu Listing – tam nájdeš, na ktorej burze je ETF obchodovaný, v akej mene a pod akým symbolom (tickerom).

   • Marek Juhas

    Odpovedať Odpovedať 20. novembra 2019

    Zdravím,

    Som úplný nováčik, takže možno pre niekoho zbytočná otázka, ale aký je rozdiel v tom či kúpim ETF iShares Core S&P 500 UCITS ETF (Acc) na burze XETRA, Stuttgart alebo napríklad Amsterdam? Ďakujem za odpoveď.

    • Norbert Nepela

     Odpovedať Odpovedať 21. novembra 2019

     Ahoj, v princípe je to jedno, rozdiel môžu byť iba poplatky burzy. V každom prípade, ak to nakupuješ cez IB alebo Lynx, tak ten to aj tak v rámci IB SMART Routing-u nasmeruje tam,kde to bude pre Teba najvýhodnejšie

 • Jerdna81

  Odpovedať Odpovedať 17. decembra 2018

  AK niekto chce nizsiu volatilitu tak vhodnou volbou mozu byt aj low volatility ETF ako napr. SPDR S&P 500 Low Volatility UCITS ETF. Low/minimum volatility ETF su vo vacsine akumulacne takze problem s danami odpada.

 • Igor

  Odpovedať Odpovedať 13. decembra 2018

  Ahoj, mal by som predsa otázočku. Nazvem to, že pri mesačnom dokupovaní div. akcií, (kedže sa niektoré z tých štyroch vybraných sa opakujú ako PFE, XOM a T…) plánuješ držať všetky tituly po dobu min. jedného roka vzhľadom na ročný daňový test?
  Čo s titulmi, ktoré pôjdu napr. prudko dole? Budeš ich držať napriek tomu a čakať na výplatu dividendy s následným odpredajom? Prípadne aj vykrývať straty zaratávaním ziskov (niečo na spôsob wash tradingu kedže tato možnosť tu je)
  Kedže niektoré výplaty dividend môžu byť štvrťročné a niektoré jeden krát za rok, zohráva to tiež rolu pri výbere titulov a najmä pri inkasovaní zisku po roku?, pretože je rozdiel čakať na jeden datum a celu dividendu alebo na štyri dátumy počas roka a čiastkové 1/4 dividendy. Alebo je v pláne iba dlhodobo držať a prikupovať…

  K tým strhnutým daniam z dividend u titulov z EU. Chcem dať iba do pozornosti že na základe zamedzení dvojitého zdanenia, sa dajú pekne u väčšiny EU štátov dohľadať formuláre na stránkach daňových úradov príslušnej krajiny o vrátenie zadržanej dane napr. 15% ak stiahli 30% a podobne. Formuláre sú štandartne vo viacerých jazykoch, anglicky je takmer štandard aj s popisom kde čo treba poslať. Samozrejme nie je to hneď, ale dá sa to aplikovať, a požiadať tuším 5 rokov spätne zadržanú daň. Ak sa jedna o vyššie čiastky oplatí sa to riešiť.

  • Norbert Nepela

   Odpovedať Odpovedať 13. decembra 2018

   Ahoj Igor,
   všetky spoločnosti, ktoré som vyberal do portfólia, sú americké spoločnosti vyplácajúce dividendu kvartálne. Je pravdou, že niektoré spoločnosti sú tam viackrát, do budúcnosti chcem obmedziť váhu jednej spoločnosti v portfóliu na max 20% (to je arbitrárne číslo, tak sa ja cítim komfortne). Všetky tituly budem držať minimálne rok, bez ohľadu na rast/pokles ceny. Cieľom je vybudovanie si silného dividendového portfólia s potenciálom nárastu ceny. Predávať teda budem v prípade, že spoločnosť prestane mať charateristiky, kvôli ktorým som ju vybral – v tomto prípade teda budem predávať vtedy, ak spoločnosť bude mať PE vyšší ako priemerindexu a/alebo dividendový výnos nižší ako priemer indexu. Aktuálne mám hranicu nastavenú na 20% pri nákupe aj pri odpredaji (len v obrátenom grade).

   K žiadaniu vratiek dane z dividend – máš pravdu, že také je možné. Celkom dobrý „guide“ je na tejto linke: https://the-international-investor.com/investment-faq/reclaiming-withholding-tax-foreign-dividends. Pravdou je, že v posledných rokoch som mal dividendové akcie iba z US, takže tam stačí W-8BEN a nemusel som riešiť refundáciu z EU krajín, ale viem, že pred rokmi ten proces trval aj 6 mesiacov… Hádam to už dnes bude lepšie a rýchlejšie. 🙂

Pridaj komentár

* Povinný údaj