Investovanie do ETF

Čo sú ETF fondy?

ETF, resp. Exchange-Traded Fund (fond obchodovaný na burze) je investičný produkt, ktorý Ti umožní investovať do širšieho portfólia akcií, dlhopisov, či iných tried aktív bez potreby kupovať každý titul jednotlivo. ETF majú právnu štruktúru investičného fondu a na burze sa chovajú ako akcie. Kúpou jednej akcie ETF tak získaš podiel na celom portfóliu fondu.

Aj keď existujú aj aktívne riadené, ETF sú zväčša synonymom tzv. pasívneho investovania. To znamená, že investor, resp. manažér fondu nevyberá investície aktívnym prístupom podľa vlastného uváženia, ale ETF kopíruje presne stanovený index s presne stanovenými pravidlami, ktoré spoločnosti doň patria. Investície tak vyberá nie človek, ale počítač.

Tento prístup má dve hlavné výhody:


  1. Odbúrava tzv. analytické riziko tým, že eliminuje ľudský faktor a investuje do diverzifikovaného portfólia akcií

  2. Minimalizuje poplatky tým, že všetko je automatizované a nie je potrebné platiť ľudského manažéra. Výška poplatkov pri ETF sa pohybuje od 0,04 do cca 0,4% ročne, pričom priemer je okolo 0,2%.

Viac o investovaní do ETF sa dozvieš v tomto článku.

Ako investovať do ETF

Sú dva spôsoby, ako môžeš investovať do ETF.

  1. Otvoríš účet u nízkonákladového brokera (naši členovia používajú najčastejšie Lynx, XTB, Trading212 a Interactive Brokers) a budeš investovať na vlastnú päsť. Investovať sa dá už od rádovo 100 Eur mesačne a výhodou je že náklady na investovanie budú minimálne. Budeš však investovaniu musieť venovať trochu energie a času. Naštartovať Ťa môže osobná konzultácia s našim investičným koučom, prípadne naše prémiové členstvo.
  2. Otvoríš si účet u tzv. roboporadcu (investičnej spoločnosti), ktorý poskytuje možnosť investovania do portfólií zložených s ETF. Výhodou je, že roboporadca robí všetko za Teba (výber ETF, reinvestovanie dividend, rebalancing, …), umožní Ti nakúpiť aj zlomkové akcie (t.j. vždy pracujú všetky Tvoje peniaze) a investovať môžeš už od 20 Eur mesačne. Nevýhodou je, že za tieto služby platíš o niečo viac, konkrétne cca 1% ročne. Ak sa rozhodneš ísť touto cestou, možno Ťa zaujme Inteligentné portfólio Finax.

Prečítajte si náš blog

Ipsum sed quam pulvinar tellus libero, dictumst. Gravida ante diam laoreet dolor.

Garancia vrátenia peňazí

Papučový investor Ti nikdy nebude účtovať viac ako reálne využiješ. Množstvo kvalitného obsahu je zadarmo. Navždy. A prémiové členstvo môžeš kedykoľvek zrušiť vo svojom profile. Vrátime Ti celú nespotrebovanú zaplatenú čiastku. Bez akýchkoľvek otázok.

Bezplatná registrácia